Ado-trastuzumab emtansine: vartojimas ir šalutiniai poveikiai

0
11

Ado-trastuzumabo emtanzinas yra vaistas, skirtas tam tikro tipo krūties vėžio – HER2 teigiamo vėžio – gydymui. Jis naudojamas tiek sergant ankstyvos stadijos, tiek išplitusiu (metastazavusiu) krūties vėžiu. Paprastai šis vaistas skiriamas, jei kitos gydymo priemonės buvo neveiksmingos.

Kada gali būti skiriamas ado-trastuzumabo emtanzinas?

Ado-trastuzumabo emtanzinas dažniausiai naudojamas kaip tolimesnis gydymas pacientams, kurių vėžys grįžo ar išplito, nepaisant ankstesnio gydymo kitais vaistais, pvz., trastuzumabu ar taksanais. Šio vaisto negalima keisti su trastuzumabu (Herceptin) – tai skirtingos medžiagos.

Šalutiniai poveikiai

Naudojant ado-trastuzumabo emtanziną gali pasireikšti rimtų nepageidaujamų reakcijų, todėl svarbu stebėti savo savijautą ir pranešti gydytojui apie bet kokius simptomus, įskaitant stipresnius ar naujus negalavimus.

Galimi rimti šalutiniai reiškiniai

  • Ryškus mėlynės atsiradimas, kraujavimas be aiškios priežasties, odos išbėrimai ar raudonos dėmės po oda.
  • Sunkus kraujavimas: kraujas atkosėjant, tamsios išmatos, vėmimas, primenantis kavos tirščius.
  • Širdies veiklos sutrikimai: kojų ar pėdų tinimas, greitas svorio augimas, dusulys, dažnas ar nereguliarus pulsas, svaigulys ar silpnumas.
  • Kepenų pažeidimo požymiai: apetito stoka, skausmas viršutinėje dešinėje pilvo pusėje, tamsus šlapimas, gelsva oda ar akių baltymai.
  • Nervų sistemos pažeidimas: staigus silpnumas, nejautra ar tirpimas (ypač vienoje kūno pusėje), stiprus galvos skausmas, sutrikusi kalba, pusiausvyros problemos.
  • Jutimo sutrikimai: dilgčiojimas ar deginimas, stiprus nuovargis, blyški oda.
  • Tumorinių ląstelių irimo požymiai: silpnumas, raumenų spazmai, pykinimas, vėmimas, pasikeitęs širdies darbas, mažas šlapimo kiekis, pojūčių pakitimai pirštuose, pėdose ar apie burną.

Kai kurių šalutinių poveikių pasireiškimo atveju gydymas gali būti trumpam nutrauktas arba visiškai sustabdytas.

Dažniausiai pasitaikantys šalutiniai poveikiai

  • Kraujavimas iš nosies, nesunkiai susidarančios mėlynės.
  • Pykinimas, vidurių užkietėjimas.
  • Skausmai sąnariuose ar raumenyse.
  • Galvos skausmas.
  • Bendras nuovargio jausmas.

Jei pasireiškė sunkus šalutinis poveikis ar nepraeinantys simptomai, būtina pasitarti su gydytoju.

Įspėjimai

Nėštumo metu šio medikamento vartoti negalima. Gydymo metu ir kurį laiką po paskutinės vaisto dozės būtina naudoti patikimą kontracepciją tiek moterims, tiek vyrams.

Šis vaistas gali smarkiai pakenkti širdžiai ar kepenims. Kreipkitės į gydytoją, jeigu jaučiate stiprų pilvo skausmą, prastą apetitą, pastebite šlapimo patamsėjimą, pageltusią odą ar akis, tirštą dusulį, tinimą, spartų svorio augimą ar stiprų silpnumą.

Ką žinoti prieš pradėdami gydymą?

Prieš pradedant ado-trastuzumabo emtanzino kursą bus reikalingi tam tikri tyrimai ir konsultacijos. Svarbu informuoti gydytoją, jei esate sirgę šiomis ligomis:

  • Širdies ligos ar funkcijos sutrikimai.
  • Kepenų ligos (ypač jei buvusi B ar C hepatito infekcija).
  • Kraujavimo sutrikimai, pavyzdžiui, hemofilija.
  • Lėtinės kvėpavimo takų ligos (pvz., astma, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, miego apnėja).

Prieš pradedant gydymą gali būti paskirtas neigiamas nėštumo testas. Žindymo laikotarpiu šio vaisto vartoti negalima – žindyti draudžiama tiek gydymo metu, tiek dar 7 mėnesius baigus gydymą.

  • Moterims būtina vengti pastojimo, naudojant patikimą apsaugą gydymo laikotarpiu ir 7 mėnesius po gydymo.
  • Vyrams, kurių partnerės gali pastoti, reikalingas patikimas apsisaugojimas bent 4 mėnesius po gydymo pabaigos.

Jei pastojate gydymo laikotarpiu, informuokite gydytoją nedelsiant.

Kaip vartojamas ado-trastuzumabo emtanzinas?

Šis preparatas skiriamas kaip infuzija į veną, ją visada atlieka sveikatos priežiūros specialistai gydymo įstaigoje. Infuzija trunka nuo pusvalandžio iki pusantros valandos. Dažniausiai procedūra kartojama kas 3 savaites.

Tikėtina, kad gydytojas reguliariai skirs papildomus tyrimus, siekdamas stebėti kepenų, širdies funkciją ir kitas svarbias organizmo sistemas. Jei gydymo metu pasireiškia sunkūs šalutiniai poveikiai, gydymas gali būti pristabdytas ar nutrauktas.

Jei pajutote karščiavimą, šaltkrėtį, stiprų nuovargį ar silpnumą, dusulį ar kitus nemalonius pojūčius infuzijos metu, apie tai nedelsdami praneškite slaugytojui.

Praleidus suplanuotą vizitą gydymo įstaigoje būtina pasitarti su gydytoju, kada bus galima gauti praleistą dozę.

Vartojimo ypatumai ir dozės

Standartinė suaugusiojo dozė – 3,6 mg/kg kūno svorio, skiriama intraveniniu būdu kas 3 savaites. Gydymo eiga priklauso nuo paciento būklės ir reakcijos į vaistą. Pirmoji infuzija dažniausiai tęsiama iki 90 minučių, o vėlesnės – gali būti trumpesnės, jei jos toleruojamos be šalutinių reiškinių. Prieš pradedant gydymą būtina įsitikinti, kad navikas iš tiesų yra HER2 teigiamas.

Negalima keisti šio vaisto į trastuzumabą ir atvirkščiai, nes tai – skirtingos medžiagos.

Jei uždelsta ar praleista dozė, ją reikia suleisti, kai tik galima. Laukti iki kito ciklo nerekomenduojama.

Galimos vaistų sąveikos

Prieš pradedant gydymą būtina informuoti gydytoją apie visus šiuo metu vartojamus vaistus – tiek receptinius, tiek be recepto, taip pat vitaminus ar augalinius papildus. Kai kurios medžiagos gali lemti stipresnius šalutinius reiškinius ar silpnesnį vaisto veikimą. Niekada nepradėkite ar nenutraukite kitų vaistų vartojimo nepasitarę su sveikatos priežiūros specialistu.

Ką reikėtų riboti ar vengti gydymo metu?

Vengti bet kokios veiklos, kuri gali padidinti kraujavimo ar traumų riziką. Būkite atsargesni skutantis bei valantis dantis.

Papildoma svarbi informacija

Laikykite vaistus vaikams nepasiekiamoje vietoje ir niekada nesidalykite šiais vaistais su kitais žmonėmis. Naudokite šį vaistą tik taip, kaip nurodė gydytojas.

Komentarų sekcija išjungta.