Akies išskyros: priežastys, simptomai, gydymas

Sužinosite
Akies išskyros, dažnai vadinamos “miego” akyse, yra gleivių, aliejaus, odos ląstelių ir kitų šiukšlių mišinys, kuris kaupiasi akies kampe miegant. Priklausomai nuo to, kiek drėgmės išskyros išgaravo, jos gali būti drėgnos ir aliejingos arba sausos ir traškios.
Kartais vadinamos rheum, akies išskyros atlieka apsauginę funkciją, pašalindamos potencialiai kenksmingus atliekas ir šiukšles iš ašarų plėvelės ir akies paviršiaus. Akies išskyros yra skysčių ar kitų medžiagų, be ašarų, sekrecija iš akių. Išskyros iš akių gali apsunkinti vokų atidarymą, jei jie buvo uždaryti ilgą laiką, pavyzdžiui, miegant. Šis poveikis gali būti laikinas arba nuolatinis.
Akies išskyros savybės
- Spalva ir konsistencija: Priklausomai nuo pagrindinės priežasties, akies išskyros gali skirtis spalva ir konsistencija. Dauguma sekrecijų bus skaidrios, žalios arba geltonos spalvos ir gali skirtis nuo skysčio iki lipnaus, gelio tipo medžiagos.
Akies išskyros tipai
- Konjunktyvitas arba rožinė akis: Niežtintys, raudoni akys yra virusinio konjunktyvito rezultatas. Gali būti matomos žalios, baltos arba geltonos išskyros. Kai kurie žmonės gali jausti, kad juos stebi. Priežastis gali būti virusas, bakterijos ar alerginė reakcija.
- Bakterinis konjunktyvitas arba kitos akių infekcijos: Tam tikri konjunktyvito tipai reikalauja antibiotikų ir yra bakterinės kilmės. Šios infekcijos gali sukelti akies paraudimą, patinimą, skausmą ir karščiavimą.
- Vokų miežiai arba chalazionas: Miežiai ir chalazionai yra užsikimšusios liaukos vokų viduje. Paprastai jie sukelia patinimą arba gumulą.
- Akių sužalojimai: Akių sužalojimas, pavyzdžiui, subraižyta ragena, gali sukelti akies patinimą ir niežėjimą. Aktyvumo metu gali būti kažkas akyje. Jei pažeidimas užsikrečia, gali atsirasti storos išskyros.
- Užsikimšusi ašarų latakas: Tai gali sukelti storas, lipnus akies gleivės ir gali būti skausminga.
- Objektas akyje: Kontaktiniai lęšiai gali išdžiūti, įstrigti akyje ir pasisukti arti viršutinio voko. Blakstiena ar kitas mažas objektas gali sukelti dirginimą. Akis taps labai drėgna ir jautri, taip pat gali pradėti gaminti gleives ir tapti šviesai jautri.
Akies išskyrų priežastys
- Bakterinis konjunktyvitas: Tai bakterinė akių infekcija. Pagrindinis simptomas – akys, prilipusios prie pūlių po miego. Tai gali būti viena ar abi akys. Kai kurie virusai gali sukelti pūlius akyse, tačiau dauguma jų negali.
- Virusinis konjunktyvitas: Tai virusinė akių infekcija. Pagrindinis požymis – rožinė akių baltymo spalva. Akys taip pat yra vandeningos. Dažniausiai pūlių nėra. Paprastai pasireiškia abiejose pusėse.
- Normali išskyra: Mažas kiekis sauso gleivių tik akies kampe. Tai gali būti net ne pūliai. Gleivių kaupimasis gali būti grietinėlės spalvos, dažnai dėl dirgiklio, kuris pateko į akį su nešvariomis rankomis. Tai nereikalauja jokio gydymo, išskyrus valymą šiltu vandeniu.
- Ašarų latako užsikimšimas: Pasitaiko 10% naujagimių, ši būklė pasižymi nuolatine vandeninga akimi, kai ašaros perteklius nubėga žemyn veidu. Nepaisant to, kad akys ar vokai nėra patinę, per didelis ašarų gamyba gali sukelti antrines infekcijas, dėl kurių kaupiasi pūliai vokų viduje.
- Užsienio objektai akyje (rimta): Maži dalelės, tokios kaip smėlis, purvas ar medžio drožlės, gali patekti į akis. Smėlis dažnai prilimpa po viršutiniu voku. Jei jis nėra pašalintas, akis reaguoja gamindama pūlius. Pagrindinis požymis yra akių infekcija, kuri nereaguoja į antibiotikų lašus.
- Voko celiulitas (rimta): Ši būklė apima sunkų infekciją, paveikiančią voką ir jo aplinkinius audinius. Pagrindiniai simptomai yra raudonas, patinęs ir labai jautrus vokas, dažnai sukeliantis akies uždarymą dėl patinimo, paprastai paveikiantį tik vieną akį.
Akies išskyros simptomai
Akies išskyros: Vandeningas, storas arba traškus skystis gali susidaryti aplink akį. Dažniausi simptomai apima:
- Akys, kurios yra lipnios arba traškios, kai pabundate.
- Regos praradimas arba geltonos akies išskyros.
- Akies paraudimas arba dirginimas.
- Patinimas aplink vokus.
- Niežėjimas arba deginimo pojūtis.
- Didesnis ašarojimas arba vandeningos akys.
Akies išskyros gydymas
- Mažas akies išskyrų kiekis yra nekenksmingas, tačiau pasitarkite su akių gydytoju, jei pastebite spalvos, dažnumo, konsistencijos ar kiekio pokyčius.
- Jei akies infekcija sukelia akies gleives, jūsų akių gydytojas gali paskirti antibiotikus arba antivirusinius akių lašus.
- Akių alergijos, sukeliantys ašarojimą ir dirginimą, gali būti palengvintos dekongestantais ir vaistinėse parduodamais antihistamininiais akių lašais.
- Šilti kompresai, dedami ant akių, gali padėti sumažinti niežėjimą ir diskomfortą bei padėti išvalyti akies išskyras.
- Norint atlaisvinti vokų prigludimą, uždėkite šiltą rankšluostį ant akių keletą minučių prieš švelniai nuvalydami išskyras.
Kada kreiptis į gydytoją?
Turėtumėte kreiptis į gydytoją, jei jūsų akies išskyros tampa gausios arba negerėja po savaitės. Rimtesniais atvejais akies išskyros gali pasireikšti su kitais simptomais, tokiais kaip skausmas ir regėjimo problemos.
- Vokas yra labai raudonas arba labai patinęs.
- Regėjimas yra neryškus.
- Skausmas ar diskomfortas akyse yra didesnis nei lengvas.
- Kūno temperatūra viršija 40 °C.
- Amžius mažesnis nei 12 savaičių su karščiavimu.
- Manote, kad jūsų vaikui reikia skubiai gydyti.
- Pūliai akyje, tačiau nėra jokių kitų simptomų.
- Naudojant antibiotikų akių lašus daugiau nei 3 dienas ir vis dar yra pūliai.
- Turėtumėte susisiekti su sveikatos priežiūros specialistu, jei patiriate sunkių ar nuolatinių akies išskyrų, pavyzdžiui, išskyrų, dėl kurių sunku atidaryti akis.
Akies išskyros prevencija
Būdai sumažinti alkūnių skausmo riziką:
- Gera akių higiena, įskaitant makiažo pašalinimą naktį ir akių valymą švariu, šiltu audiniu, padeda sumažinti išskyras.
- Asmenims, turintiems sausas akis, akių lašai gali suteikti palengvėjimą. Patartina pasitarti su gydytoju prieš perkant.
- Kontaktinių lęšių nešiotojai turėtų nusiimti lęšius naktį ir laikytis akių gydytojo nurodymų dėl keitimo ir valymo sprendimų.
- Uždėjus šiltą kompresą ant akių 3-5 minutes, galima padėti atlaisvinti gleives, ypač tiems, kurie po miego patiria padidėjusias išskyras.
- Jei tai gali sukelti vokų prilipimą ryte, rekomenduojama pasitarti su akių gydytoju, kad būtų atmesta infekcija.