Akromegalija: simptomai, priežastys ir gydymo galimybės

Akromegalija yra hormoninė liga, kuri atsiranda, kai hipofizė gamina per daug hormono suaugusio žmogaus organizme. Ši būklė veikia kaulus ir audinius, sukeldama jų netaisyklingą vystymąsi. Dažniausiai Akromegalijai gydyti taikomi chirurginiai, medikamentiniai ir radioterapijos metodai. Padidėjęs augimo hormono kiekis sukelia kaulų dydžio didėjimą. Tai lemia vaikų ūgio augimą, vadinamą gigantizmu. Suaugusiesiems ūgio pokyčiai nevyksta; vietoj to, Akromegalija pasireiškia padidėjusiu kaulų augimu, kuris ribojasi su rankų, kojų ir veido kaulų augimu. Dėl to, kad Akromegalija yra reta liga ir fiziniai pokyčiai vyksta lėtai per kelerius metus, šią būklę gali būti sunku diagnozuoti. Aukšti augimo hormono kiekiai, jei jie nebus gydomi, gali paveikti ir kitas kūno dalis su kaulais, sukeldami rimtų, net gyvybei pavojingų sveikatos komplikacijų. Tačiau gydymas gali sumažinti komplikacijų riziką ir žymiai pagerinti simptomus, įskaitant veido išsiplėtimą.
Simptomai
Padidėjusios rankos ir kojos yra dažni Akromegalijos simptomai. Pavyzdžiui, žmonės gali pastebėti, kad nebegali užsidėti žiedų, kurie anksčiau tiko, ir kad batų dydis palaipsniui didėja. Akromegalija taip pat gali sukelti pamažu kintančią veido formą, pavyzdžiui, padidėjusią nosį, išsikišusį apatinį žandikaulį, sustorėjusias lūpas ir platesnį dantų tarpus. Dėl lėto Akromegalijos progresavimo ankstyvieji simptomai gali būti nepastebimi daugelį metų. Kartais žmonės fizinius pokyčius pastebi tik palygindami senas nuotraukas su naujomis. Apskritai Akromegalijos požymiai ir simptomai skiriasi tarp asmenų ir gali apimti:
- Padidėjusios veido savybės, įskaitant veido kaulus, nosį, lūpas ir liežuvį
- Padidėjusios rankos ir kojos
- Šiurkšti, riebaluota, sustorėjusi oda
- Maži odos audinių išaugimai (odos žymės)
- Per didelis prakaitavimas ir kūno kvapas
- Nuovargis ir sąnarių ar raumenų silpnumas
- Storas balsas, dėl padidėjusių sinusų ir balso stygų
- Nereguliarūs menstruaciniai ciklai moterims
- Intensyvus knarkimas
- Skausmas ir ribota sąnarių judrumas
- Regėjimo problemos
- Galvos skausmai, kurie gali būti nuolatiniai arba stiprūs
- Vyrams – erekcijos sutrikimai
Priežastys
Pagrindinė Akromegalijos priežastis yra hipofizės adenoma, sukeliančia per didelį augimo hormono išsiskyrimą. Hipofizė, maža liauka, esanti smegenų bazėje, atsakinga už GH gamybą ir kitų hormonų išskyrimą. GH yra svarbus fizinio augimo reguliavimui. Dažniausia suaugusiųjų per didelės GH gamybos priežastis yra navikas:
- Hipofizės navikai: Dauguma Akromegalijos atvejų sukelia ne piktybinis (gerybinis) hipofizės navikas (adenoma). Kai kurie Akromegalijos simptomai, pavyzdžiui, galvos skausmai ir neryškus matymas, atsiranda dėl naviko, spaudžiančio aplinkinius smegenų audinius.
- Nepiktybiniai navikai: Kai kuriems žmonėms acromegaliją sukelia navikai kitose kūno dalyse, pavyzdžiui, kasoje ar plaučiuose. Šie navikai kartais gali išskirti GH. Kai kuriais atvejais navikai išskiria augimo hormoną išskiriančią hormoną (GH-RH), kuris nurodo hipofizei gaminti daugiau GH.
Komplikacijos
Nepakankamai gydoma Akromegalija gali sukelti rimtų sveikatos komplikacijų. Komplikacijos gali apimti:
- Aukštas cholesterolio kiekis
- Aukštas kraujo spaudimas (hipertenzija)
- Osteoartritas
- Širdies problemos
- Skydliaukės padidėjimas (goiteris)
- Regėjimo pokyčiai arba regėjimo praradimas
- 2 tipo diabetas
- Karpalio tunelio sindromas
- Stuburo suspaudimas ar lūžiai
- Miego apnėja
- Padidėjusi vėžinių navikų rizika
Diagnozė
Gydytojas paklaus apie medicininę istoriją ir atliks fizinį egzaminą. Tada jis arba ji gali pasiūlyti šiuos veiksmus:
- IGF-1 matavimas: Gydytojas paims kraujo mėginį po to, kai asmuo naktį pasninkavo, kad nustatytų IGF-1 lygį kraujyje. Aukštas IGF-1 lygis rodo acromegaliją.
- Aukšto augimo hormono slopinimo testas: Tai yra tiksliausias būdas patvirtinti Akromegalijos diagnozę. Per šį testą matuojamas GH lygis kraujyje prieš ir po to, kai žmonės vartoja cukraus preparatą (gliukozę). Gliukozės gėrimas paprastai sukelia GH lygio sumažėjimą tiems, kurie neturi Akromegalijos. Tačiau, jei žmonės turi acromegaliją, GH lygis linkęs išlikti padidėjęs.
- Vaizdiniai tyrimai: Gydytojas gali rekomenduoti atlikti vaizdavimo testą, pavyzdžiui, magnetinio rezonanso tomografiją (MRT), kuris padėtų nustatyti naviko vietą ir dydį hipofizėje. Jei hipofizės navikų nerandama, gydytojas gali atlikti papildomus vaizdavimo testus, kad patikrintų ne hipofizės navikus.
Gydymas
Akromegalijos gydymas skiriasi priklausomai nuo asmens. Naviko vieta ir dydis, simptomų sunkumas bei paciento amžius ir bendra sveikata turės įtakos gydymo planui. Gydymo galimybės, skirtos sumažinti GH ir IGF-1 lygius, dažnai apima chirurgiją arba radiaciją, kad būtų pašalintas arba sumažintas naviko dydis, sukeliantis simptomus, ir vaistus, padedančius atkurti hormonų lygius. Jei asmenims pasireiškia Akromegalija ir sveikatos problemos, gydytojas gali pasiūlyti papildomų gydymo būdų, kad padėtų valdyti komplikacijas.