Atminties praradimas : simptomai, priežastys ir gydymas

Sužinosite
Amnezija yra medicininis terminas, apibūdinantis atminties praradimą arba pamiršimą. Tai dažnai pasitaiko dėl galvos traumų, ligų ar narkotikų ar alkoholio poveikio, tačiau taip pat gali būti susijusi su ne ligos veiksniais, tokiais kaip senėjimas, stresas ar miego trūkumas. Atminties praradimas gali būti laikinas arba nuolatinis, priklausomai nuo priežasties.
Pamiršimas, arba sunkumai prisimenant įvykius, dažnai yra susijęs su pokyčiais smegenyse. Nors tai gali būti normalus senėjimo procesas, tai taip pat gali rodyti esamą būklę ar ligą. Patirdami pamiršimą, žmonės gali sunkiau prisiminti informaciją, mokytis naujų dalykų ar formuoti naujas atmintis.
Dažniausios atminties sutrikimų priežastys yra senėjimas, vaistų šalutiniai poveikiai, trauma, vitaminų trūkumai, smegenų vėžys, smegenų infekcijos ir įvairūs neurologiniai sutrikimai. Be to, tokie veiksniai kaip stresas, pervargimas, nepakankamas poilsis ir nuolatiniai trikdžiai gali žymiai pabloginti trumpalaikę atmintį.
Vyresnio amžiaus suaugusiems žmonėms atminties praradimas, viršijantis įprastą lygį, gali būti ženklas, kad yra tokių ligų kaip Alzheimerio liga ar kraujagyslinė demencija. Svarbu nustatyti atminties problemų šaltinį, kad būtų galima efektyviai gydyti.
Jei pamiršimas atsiranda po galvos sužalojimo arba yra lydimas staigaus silpnumo, vienos kūno pusės nutirpimo, stipraus galvos skausmo, kalbos sutrikimų ar veido nusileidimo, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Jei jūsų pamiršimas sparčiai progresuoja, išlieka arba kelia nerimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Kokios yra atminties praradimo priežastys?
Atminties praradimą gali sukelti daugybė veiksnių. Šie veiksniai apima:
- Vitaminų B-12 trūkumas
- Miego trūkumas
- Alkoholio ar narkotikų vartojimas ir tam tikrų receptinių vaistų poveikis
- Anestezija po neseniai atliktos operacijos
- Vėžio gydymas, pavyzdžiui, chemoterapija, radioterapija ar kaulų čiulpų transplantacija
- Galvos trauma ar smegenų sukrėtimas
- Deguonies trūkumas smegenyse
- Tam tikros traukulių rūšys
- Smegenų navikas ar infekcija
- Smegenų operacija ar šuntavimo operacija
- Psichinės ligos, tokios kaip depresija, bipolinis sutrikimas, šizofrenija ir disociatyvus sutrikimas
- Emocinė trauma
- Skydliaukės disfunkcija
- Elektrokonvulsinė terapija
- Laikinas išeminės atakos (TIA) epizodas
- Neurodegeneracinės ligos, tokios kaip Huntingtono liga, išsėtinė sklerozė (IS) ar Parkinsono liga
- Migrena
Kai kurios iš šių būklių yra gydomos, o kartais atminties praradimą galima atkurti.
Dementija
Progresyvus atminties praradimas yra vienas iš demencijos simptomų. Kiti simptomai apima sunkumus mąstyme, sprendimų priėmime, kalboje ir mąstyme. Žmonės, sergantys demencija, taip pat gali turėti elgesio problemų ir nuotaikos svyravimų.
Dementija paprastai prasideda palaipsniui ir tampa akivaizdesnė, kai progresuoja. Demenciją gali sukelti įvairios ligos, iš kurių dažniausia yra Alzheimerio liga.
Alzheimerio liga
Alzheimerio liga pažeidžia atmintį ir veikia mąstymą, sprendimų priėmimą, gebėjimą mokytis, bendrauti ir atlikti kasdienes funkcijas. Žmonės, sergantys Alzheimerio liga, gali greitai pasimesti ir nesiorientuoti aplinkoje.
Ilgalaikis atminties praradimas
Ilgalaikės atmintys paprastai yra stipresnės ir išlieka ilgiau nei neseniai įvykusių įvykių atmintys. Nors ši progresuojanti liga gali pasireikšti anksčiau, ji paprastai paveikia žmones, vyresnius nei 65 metų.
Trumpalaikio atminties praradimo liga
Trumpalaikio atminties praradimo liga apibūdina sunkumus prisimenant neseniai išmoktas ar patirtas informaciją. Tai gali būti sukeliama:
- Stresas: Aukštas streso lygis gali laikinai pabloginti trumpalaikę atmintį.
- Miego trūkumas: Nepakankamas miegas gali paveikti trumpalaikės atminties funkciją.
- Vaistai: Tam tikri vaistai gali turėti poveikį trumpalaikei atminčiai kaip šalutinį poveikį.
Gaukite antrą nuomonę iš patikimų ekspertų ir priimkitepasitikėjimu pagrįstus sprendimus.
Gaukite antrą nuomonę
Kokie yra atminties praradimo simptomai?
Atminties praradimo simptomai skiriasi priklausomai nuo esamos priežasties. Dažniausi simptomai apima:
- Sunkumai prisimenant neseniai įvykius: Sunkumai prisiminti, kas įvyko trumpuoju laikotarpiu.
- Pamiršimas vardų ir susitikimų: Dažnai pamirštami svarbūs įvykiai ar žmonių vardai.
- Neaiškumas dėl laiko ir vietos: Pasimeta dėl dabartinio laiko ar vietos.
- Klausimų kartojimas: Užduoda tuos pačius klausimus kelis kartus, nes negali prisiminti atsakymų.
- Sunkumai atliekant kasdienes užduotis: Problemos atlikti pažįstamas užduotis, kurios anksčiau buvo lengvos.
Atminties praradimo priežastys
Supratimas apie atminties praradimo priežastis gali padėti nustatyti tinkamą gydymą. Kai kurios dažnos priežastys apima:
- Senėjimas: Natūralus kognityvinių funkcijų mažėjimas su amžiumi.
- Stresas ir nerimas: Aukštas streso lygis gali pabloginti atmintį ir koncentraciją.
- Miego sutrikimai: Prasta miego kokybė gali paveikti atminties konsolidaciją.
- Medicininės būklės: Tokios ligos kaip Alzheimerio liga, insultas ar infekcijos gali sukelti atminties praradimą.
Kaip diagnozuojamas atminties praradimas?
Norint diagnozuoti atminties praradimą, gali būti atliekami šie testai:
- Kraujo tyrimai dėl specifinių ligų, kurios gali būti įtariamos (pavyzdžiui, dėl mažo vitaminų B12 ar skydliaukės ligos)
- Smegenų angiografija
- Kognityviniai testai (neuropsichologiniai/psichometriniai testai)
- KT arba MRT galvos
- EEG
- Juosmens punkcija
Kokie gydymo būdai yra prieinami atminties praradimui?
Atminties praradimo gydymas priklauso nuo priežasties. Daugeliu atvejų jis gali būti atstatomas gydant. Pavyzdžiui, atminties praradimas, sukeltas vaistų, gali išnykti pakeitus vaistus. Maisto papildai taip pat gali būti naudingi, kai atminties praradimą sukelia maistingųjų medžiagų trūkumas.
Jei depresija yra veiksnys, jos gydymas gali būti naudingas atminčiai. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, po insulto, terapija gali padėti žmonėms prisiminti, kaip atlikti užduotis, tokias kaip vaikščiojimas ar batų užrišimas. Kitais atvejais atmintis gali pagerėti.
Gydymas taip pat gali būti specifinis atminties praradimą sukeliančioms būklėms. Pavyzdžiui, yra vaistų, skirtų gydyti atminties problemas, susijusias su Alzheimerio liga, ir vaistų, padedančių sumažinti kraujospūdį, kurie gali padėti sumažinti tolesnės smegenų žalos riziką dėl hipertenzijos sukeltos demencijos.
Kaip galima užkirsti kelią atminties praradimui?
1. įtraukite fizinę veiklą į savo kasdienybę
Fizinė veikla padidina kraujo pritekėjimą visam kūnui, įskaitant smegenis. Tai gali padėti išlaikyti aštrią atmintį.
Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamentas rekomenduoja daugumai sveikų suaugusiųjų:
- Mažiausiai 150 minučių per savaitę vidutinės intensyvumo aerobinės veiklos (pvz., greitas ėjimas) arba mažiausiai 75 minutes per savaitę intensyvios aerobinės veiklos (pvz., bėgimas).
- Geriau, jei veikla būtų paskirstyta per visą savaitę.
- Jei neturite laiko pilnam treniruotėms, galite atlikti kelis 10 minučių pasivaikščiojimus per dieną.
2. išlaikykite protinį aktyvumą
Panašiai kaip fizinė veikla padeda išlaikyti jūsų kūną formoje, protinės stimuliacijos veiklos padeda išlaikyti jūsų smegenis formoje – ir gali užkirsti kelią atminties praradimui. Spręskite kryžiažodžius. Žaiskite bridžą. Keiskite maršrutus vairuodami. Išmokite groti muzikos instrumentu. Savanoriaukite vietinėje mokykloje ar bendruomenės organizacijoje.
3. reguliariai socializuokitės
Socialinė sąveika padeda užkirsti kelią depresijai ir stresui, kurie abu gali prisidėti prie atminties praradimo. Ieškokite galimybių susitikti su šeima, draugais ir kitais, ypač jei gyvenate vieni.
4. organizacija
Jūs labiau linkę pamiršti dalykus, jei jūsų namai yra netvarkingi, o jūsų užrašai – chaotiški. Užsirašykite užduotis, susitikimus ir kitus įvykius specialiame užrašų knygelėje, kalendoriuje ar elektroniniame organizatoriuje.
Galite net pakartoti kiekvieną įrašą garsiai, kai jį užrašote, kad padėtumėte įtvirtinti jį savo atmintyje. Išlaikykite „to-do“ sąrašus ir pažymėkite atliktas užduotis. Skirkite vietą savo piniginei, raktams, akiniams ir kitiems būtiniausiems daiktams.
Apribokite trikdžius ir nedarykite per daug dalykų vienu metu. Jei susitelksite į informaciją, kurią bandote išlaikyti, labiau tikėtina, kad ją prisiminsite vėliau. Taip pat gali padėti susieti tai, ką bandote prisiminti, su mėgstama daina ar kitais pažįstamais konceptais.
5. gerai miegokite
Miegas vaidina svarbų vaidmenį padedant sujungti jūsų atmintis, kad galėtumėte jas prisiminti vėliau. Suteikite miegui prioritetą. Daugumai suaugusiųjų reikia septynių iki devynių valandų miego per dieną.
6. valgykite sveikai
Sveika mityba gali būti tokia pat naudinga jūsų smegenims, kaip ir jūsų širdžiai. Valgykite vaisius, daržoves ir pilno grūdo produktus. Pasirinkite liesus baltymų šaltinius, tokius kaip žuvis, pupelės ir be odos paukštiena. Taip pat svarbu, ką geriate. Per didelis alkoholio vartojimas gali sukelti sumišimą ir atminties praradimą, kaip ir narkotikų vartojimas.
7. valdykite lėtines ligas
Laikykitės gydytojo rekomendacijų dėl medicininių būklių, tokių kaip depresija, aukštas kraujospūdis, aukštas cholesterolio kiekis, diabetas, nutukimas ir klausos praradimas. Kuo geriau rūpinsitės savimi, tuo geresnė bus jūsų atmintis. Be to, reguliariai peržiūrėkite savo vaistus su gydytoju. Įvairūs vaistai gali paveikti atmintį.
Kada kreiptis į gydytoją?
Kreipkitės į gydytoją, jei atminties praradimas trukdo kasdienėms veikloms, kelia grėsmę jūsų saugumui, progresuoja arba yra lydimas kitų fizinių simptomų. Atminties praradimą gali sukelti įvairios ligos ir būklės, kurios gali pablogėti, jei bus paliktos negydomos.