Bechterevo liga
Sužinosite
Bechterevo liga, dar žinoma kaip ankilozinis spondilitas, yra lėtinė uždegiminė liga. Ji pažeidžia stuburą ir sakroileinius sąnarius. Ši liga sumažina stuburo lankstumą ir gali sukelti netaisyklingą laikyseną.
Bechterevo liga dažniau pasireiškia vyrams nei moterims. Ligos požymiai paprastai prasideda ankstyvoje brandoje.
Nors Bechterevo ligos negalima išgydyti, gydymas gali sumažinti simptomus. Gydymas apima nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimą, fizinę terapiją ir gyvensenos keitimą. Svarbu laiku diagnozuoti ligą ir taikyti tinkamą gydymą.
Taip būtų išvengta sunkių komplikacijų. Komplikacijos gali būti stuburo deformacijos ar netaisyklinga stuburo laikysena.
Kas yra Bechterevo liga
Bechterevo liga, arba ankilozinis spondiloartritas, yra lėtinė uždegiminė liga. Ji pažeidžia stuburą ir sąnarius. Ši liga yra reta, bet gali sukelti didelius problemus, jei nepriimti laiku gydymo.
Ligos paplitimas populiacijoje
Bechterevo liga susipažina apie 0,1-0,2% gyventojų. Tai reiškia, kad ji nepatyrė daugumą, bet vis tiek svarbu ją žinoti.
Rizikos grupės
Jauni, 15-35 metų amžiaus, vyrų dažniau serga Bechterevo liga. Jie yra 4-10 kartų dažniau sergančių nei moterys. Dauguma sergančių turi HLA-B27 geną, kuris paveldima.
Pagrindinės ligos charakteristikos
- Sąnarių uždegimas
- Kaulėjimas ir ankilozė (sąnarių sukaulėjimas ir suliejimas)
Šie požymiai pažeidžia stuburą ir sąnarius. Jie gali labai pabloginti gyvenimo kokybę.
Genetiniai faktoriai ir ligos priežastys
Bechterevo ligos priežastys nėra visiškai aiškios. Tačiau žinoma, kad genetinis polinkis yra svarus. Apie 90-95% sergančiųjų turi HLA B27 geną, kuris yra svarbus ligos išsivystymui.
Nors šį geną turi ir apie 7-8% sveikų žmonių. Tai rodo, kad papildomi veiksniai lemia ligos pasireiškimą.
Manoma, kad lėtinė žarnyno infekcija gali paskatinti Bechterevo ligos progresavimą. Tiems, kurie turi teigiamą HLA B27 antigeną, yra didesnė rizika. Taip pat, jei jūsų giminėje yra sergančių Bechterevo liga arba jei patiriate dažnas žarnyno infekcijas.
- Apie 90% ankilozuojančio spondilito (AS) sergančių asmenų turi teigiamą HLA-B27 geną.
- Ligos rizika didesnė, jei nustatomas teigiamas HLA B27, giminėje yra sergančių Bechterevo liga, dažnos žarnyno infekcijos.
- Ankrynui stuburui (Bechterevo ligai) sergama nuo gilio senovės, nustatyta prieš tūkstantmečius senumo skeletuose.
Apibendrinant, nors HLA B27 genas yra svarbus Bechterevo ligos išsivystymui. Tačiau kiti genetiniai bei aplinkos faktoriai taip pat vaidina reikšmingą vaidmenį šios ligos etiologijoje.
Pažeidžiamos kūno dalys ir organai
Bechterevo liga dažniausiai pažeidžia kryžkaulio-klubo sąnarius ir juosmeninę stuburo dalį. Ligai progresuojant, pažeidimas plėšiasi į visą stuburą. Vystosi entezopatijos – kaulėjimas sausgyslių, sąnario kapsulės ir raiščių prisitvirtinimo vietose.
Stuburo pažeidimai
Kryžkaulio-klubo sąnarių ir juosmeninės stuburo dalies pažeidimai yra pagrindiniai Bechterevo ligos požymiai. Vėlyvesnėse stadijose gali būti pažeidžiamas visas stuburas. Atsiranda stuburo kietėjimas ir ribota judėjimo apimtis.
Sąnarių pakenkimai
Be stuburo, Bechterevo liga gali pažeisti ir kitus sąnarius. Įskaitant klubų, kelių, rankų, plaštakų bei pėdų sąnarius. Dažni periferiniai sąnarių pažeidimai, tokie kaip entezopatijos – kaulėjimas sausgyslių, kapsulių ir raiščių prisitvirtinimo vietose.
Kitų organų sistemų pažeidimai
Nors dažniausiai pažeidžiamas stuburas ir sąnariai, Bechterevo liga gali turėti įtakos ir kitoms organizmo sistemoms. Kartais pasireiškia akių uždegimai. Retais atvejais pažeidžiami plaučiai, inkstai ar širdis.
Ankstyvieji ligos požymiai
Ankilozinio spondilito požymiai dažnai prasideda nuo nugaros skausmo. Šis skausmas gali būti jaučiamas kirkšnyse, sėdmenų srityje ar koje. Rytais stuburas gali sustoti, ir tai trunka keletą valandų.
Kai kurie simptomai gali būti karščiavimas ir maisto stoka. Taip pat gali būti silpnumas ir svorio kritimas. Uždegimo požymiai Achilo sausgyslėse ar pado fascijoje taip pat gali atsirasti.
Jei nugaros skausmas ir sustingimas trunka bent tris mėnesius, reikia kreiptis į gydytoją. Atlikti specialius tyrimus.
- Apatinės nugaros dalies skausmas
- Stuburo sustingimas ryte
- Karščiavimas
- Apetito stoka
- Achilo sausgyslių, pado fascijos uždegimas
Bechterevo liga ir jos simptomai
Bechterevo liga yra lėtinė autoimuninė liga. Ji pasireiškia nugaros ir stuburo skausmais. Taip pat sutrinka judėjimas.
Pagrindiniai simptomai yra nugaros skausmas, stuburo sustingimas ir sumažėjęs judrumas krūtinės ląstos.
Pagrindiniai simptomai
Nugaros skausmas, dažniausiai viršutinį stuburą, yra būdingas. Skausmas prasideda pamažu ir stiprėja naktimis ir rytais. Uždegimas plinta aukštyn stuburu, sukeliant skausmus krūtinėje ir kakle.
Kaulėjančio uždegimo dėl mažėja juosmens lordozė. Didėja kaklinės stuburo dalies lordozė ir krūtininės dalies kifozė. Stuburo sustingimas riboja judėjimą.
Retesni simptomai
- Periferinių sąnarių, tokių kaip čiurnos ar kelio sąnarių, skausmai
- Akių uždegimas (iritas, uveitas)
Ankstyvoji diagnozė ir tinkamas gydymas yra svarbūs. Jie palengvina simptomus ir sustabdyta ligos progresavimo. Tai padeda išvengti ilgalaikių komplikacijų.
Diagnostikos metodai ir tyrimai
Bechterevo liga yra sunki autoimuninė liga. Jos diagnostikai atliekama įvairių tyrimų seka. Rentgenologinis tyrimas yra svarbus ligos požymių nustatymui. Jis padeda matyti pakitimus kryžkaulio-klubakaulio sąnaryje ir stubure.
Magnetinio rezonanso tyrimas (MRT) ar kompiuterinė tomografija yra informatyvesni. Jie ypač naudingi ankstyvoje ligos stadijoje.
Be vaizdinių tyrimų, atliekami ir kraujo tyrimai. HLA B27 testas padeda patvirtinti Bechterevo ligos diagnozę. Taip pat gali būti atliekami papildomi mėginiai, kaip Šoberto, Oto ar Tomajerio testai.
- Kraujo tyrimai (ESR, CRB, leukocitų skaičius)
- HLA B27 tyrimas
- Rentgenologinis tyrimas – pakitimai kryžkaulio-klubakaulio sąnaryje ir stubure
- Magnetinio rezonanso tyrimas (MRT) ar kompiuterinė tomografija – ankstyvai ligos stadijai
- Papildomi mėginiai: Šoberto, Oto, Tomajerio
Šie įvairūs diagnostikos metodai padeda gydytojams nustatyti Bechterevo ligos stadiją. Taip parinkti tinkamiausią gydymo planą.
Medikamentinis gydymas
Bechterevo ligai gydyti dažniausiai naudojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Indometacinas padeda sumažinti sąnarių uždegimą, skausmą ir karštį. Vadinamieji ligos eigą modifikuojantys vaistai, kaip sulfasalazinas ar metotreksatas, gali būti paskirti, kad lėtintų ligos progresavimą.
Medicinos pažanga leido pradėti taikyti biologinę terapiją Bechterevo ligai gydyti. Biologiniai vaistai, kaip etanerceptas ar adalimumabas, blokuoja tam tikras medžiagas organizme. Tai sumažina simptomus ir lėtina ligos progresavimą.
Gliukokortikoidai gali būti naudojami esant stipriam uždegimui. Tačiau jie dažnai naudojami tik trumpam laikui, siekiant greitai suvaldyti ligos paūmėjimus. Gydymo tikslas – ne tik malšinti simptomus, bet ir lėtinti Bechterevo ligos progresavimą, užtikrinant geresnę paciento gyvenimo kokybę.
Fizinė terapija ir mankšta
Fizinė terapija ir mankšta yra būdingi Bechterevo ligos gydymo elementai. Reguliarūs pratimai sumažina skausmą ir gerina stuburo lankstumą. Specialistai sužadina, kad šie pratimai turi būti dėlės kasdienės rutinos.
- Plaukimas – atpalaiduoja raumenis ir padeda judeti lengviau.
- Tempimo pratimai – gerina stuburo ir sąnarių lankstumą.
- Pilvo ir nugaros raumenų stiprinimo pratimai – palaiko laikyseną ir stabumą.
Pacientams reikia mokėti, kaip gerai vaikštinėti ir miegoti. Gydomoji mankšta baseine padeda sąnariams ir raumenims. Tai suteikia palengvinimo.
Reguliarus fizinis lavinimas ir mankšta yra svarbūs gydymas. Jie padeda valdyti ligos simptomus ir palaiko sveikatą.
Gyvenimo būdo pokyčiai
Gyvenimo būdo pokyčiai yra svarbūs Bechterevo ligos valdymui. Ypatingą dėmesį reikia skirti miegui ir kasdienių veiklų pritaikymui. Rekomenduojama miegoti ant kietos, lygios lovos be pagalvės, nes tai gali padėti gerinti poilsio kokybę.
Svarbu taip pat pritaikyti darbo vietą. Vengti ilgalaikio sėdėjimo ar stovėjimo, siekiant išvengti papildomos apkrovos sąnariams.
Miego ir poilsio rekomendacijos
Pacientams, sergantiems Bechterevo liga, rekomenduojama paisyti režimo ir disciplinos miego metu. Tai gali pagerinti miego kokybę. Svarbu atsižvelgti į tokius veiksnius kaip šviesa, triukšmas, šiluma, miego padėtis ir tinkamas vėdinimas.
Šie veiksniai gali padėti užtikrinti geresnį ir efektyvesnį poilsį. Pagalbą taip pat gali suteikti išmaniosios miego programėlės, leidžiančios stebėti ir gerinti miego kokybę.
Kasdienės veiklos pritaikymas
Bechterevo liga sergantiems asmenims svarbu tinkamai pritaikyti kasdienes veiklas. Siekiant išvengti papildomos apkrovos sąnariams. Ypač rekomenduojama atsisakyti rūkymo, kadangi tai apsunkina kvėpavimą.
Taip pat būtina nuolat kontroliuoti ir koreguoti laikyseną, kad ji būtų ergonomiška ir taisyklinga. Tinkami gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti efektyviau valdyti ligos simptomus ir pagerinti bendrą savijautą.