Glikozilinto hemoglobino testo svarba ir procedūra diabeto kontrolei

Sužinosite
Glikozilinto hemoglobino (HbA1c) testas yra dažnas kraujo tyrimas, naudojamas kraujo cukraus (gliukozės) lygiams įvertinti. Jis matuoja, kiek kraujo cukraus yra prisirišę prie hemoglobino.
Šis testas naudojamas tipo 1 ir tipo 2 diabeto arba prediabeto diagnozavimui suaugusiems arba siekiant įvertinti, kaip gerai jūs valdote savo kraujo cukraus lygius. HbA1c testas dar vadinamas glikuotu hemoglobinu, glikozilintu hemoglobinu, hemoglobino A1C testu arba A1c.
Hba1c testo procedūra
HbA1c (glikuoto hemoglobino) testas jau daugelį metų laikomas aukso standartu, nustatant vidutinius kraujo cukraus lygius jūsų organizme per pastaruosius 2-3 mėnesius. Jis daugiausia naudojamas kaip diabeto diagnostikos priemonė. Žemiau pateikiamas paprastas, žingsnis po žingsnio protokolas šiam tyrimui:
Paruošimas
HbA1c testui nereikia jokio specialaus paruošimo, kuris matuoja jūsų ilgalaikius kraujo cukraus lygius. Prieš testą nereikia badauti.
Imties paėmimas
Medicinos specialistas kruopščiai išvalys jūsų rankos sritį, paprastai esančią netoli vidinio alkūnės, antiseptiku. Gydytojas įkiša adatą į veną, kad paimtų nedidelį kiekį kraujo, kas gali sukelti šiek tiek diskomforto. Kartais naudojama piršto dūrio metodika (pvz., greiti tikrinimo testai).
Paskesnė priežiūra
Paėmus kraujo mėginį, gali pasireikšti mėlynės ar jautrumas adatos vietoje, tačiau tai praeina po kelių valandų. Visas testas yra neinvazinis, ir po jo galite tęsti savo įprastą gyvenimą.
Laboratorinė analizė
Kraujo mėginys siunčiamas į laboratoriją, kuri apskaičiuoja, kiek gliukozės yra prisirišę prie hemoglobino raudonosiose kraujo ląstelėse. Tyrimo rezultatai paprastai būna paruošti per kelias valandas arba per dieną, priklausomai nuo laboratorijos.
Rezultatų interpretacija
HbA1c rezultatai pateikiami procentais. Kuo didesnis procentas, tuo prastesnis jūsų ilgalaikis kraujo cukraus valdymas. Lygiai žemiau 5,7% laikomi norminiais, o lygiai virš 6,5% gali rodyti diabetą.
Ilgalaikiam diabeto stebėjimui ir gydymo plano pakeitimui, jei reikia, šis testas yra naudingas.
Glikozilinto hemoglobino (hba1c) normos
Hba1c testo rizikos ir šalutiniai poveikiai
HbA1c testas paprastai yra paprasta ir saugi procedūra, turinti minimalų rizikos lygį. Tačiau, kaip ir bet kuris kraujo tyrimas, yra tam tikrų šalutinių poveikių ir rizikos veiksnių:
Mėlynės ar patinimas
Adatos įvedimo metu galite patirti lengvų mėlynių ar patinimo, tačiau tai nėra neįprasta ir paprastai praeina per 24 valandas.
Skausmas ar diskomfortas
Kraujo paėmimas gali sukelti lengvą skausmą ar diskomfortą, tačiau tai paprastai yra laikina ir gerai toleruojama.
Infekcija (reta)
Kaip ir kiekvienos procedūros su adata atveju, yra nedidelė infekcijos tikimybė punkcijos vietoje. Vienas iš galimų pavojų yra, kad nešvarūs instrumentai gali užkrėsti švarų kraują, kuris transfuzuojamas į kūną. Tačiau šią riziką galima sumažinti užtikrinant tinkamą valymą ir sterilizavimą procedūros metu.
Galvos svaigimas ar alpimas (reta)
Galvos svaigimas ar alpimas atliekant kraujo paėmimą, ypač jei esate nervingas dėl kraujo paėmimo, arba jaučiatės galintis apalpti po procedūros (dėl sumažėjusio kraujo tūrio, pavyzdžiui, jaučiatės silpnai), tai nėra neįprasta.
Didžiąja dalimi HbA1c testas yra saugus, o rimti šalutiniai poveikiai yra gana reti. Tačiau prieš testą turėtumėte pasikalbėti su savo sveikatos priežiūros specialistu, kad galėtumėte užduoti visus klausimus ir išsiaiškinti savo rūpesčius.