Gonorėja: simptomai ir gydymas Lietuvoje
Sužinosite
- Kas yra gonorėja ir jos sukėlėjai
- Gonorėjos perdavimo keliai ir užsikrėtimo rizika
- Dažniausi gonorėjos simptomai vyrams
- Moterų gonorėjos požymiai ir ypatumai
- Gonorėjos diagnostikos metodai ir tyrimai
- Šiuolaikinis gonorėjos gydymas antibiotikais
- Ligos komplikacijos ir ilgalaikės pasekmės
- Prevencijos priemonės ir apsisaugojimo būdai
- Partnerių informavimas ir gydymas
Gonorėja yra viena iš dažniausių lytiškai plintančių ligų Lietuvoje. Tai susidaro dėl bakterijos Neisseria gonorrhoeae. Ši bakterija pažeidžia lytinius takus ir šlapimo gleivinę.
Gonorėja gali pažeisti tiesiąją žarną, ryklę ir akį. Manoma, kad apie 50 procentų žmonių gali susirgti. Tad ši liga yra viena iš labiausiai paplitusių lytiškai plintančių infekcijų.
2007 m. Lietuvoje buvo užregistruota 13,9 susirgimo atvejų iš 100 000 gyventojų. Šiandien naudojami efektyvūs diagnostikos ir gydymo būdai. Tačiau liga vis dar yra visuomenės sveikatos problema.
Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius gonorėjos simptomus, diagnostiką ir gydymą Lietuvoje.
Kas yra gonorėja ir jos sukėlėjai
Gonorėją sukela gramneigiama bakterija Neisseria gonorrhoeae. Ji pažeidžia lytinių organų gleivinę. Ši bakterija prisikabina prie sveikų ląstelių ir daugindamasi juos naikina, sukeliant lytinių organų uždegimą.
Gonorėja yra viena iš dažniausių gonokokinių infekcijų Lietuvoje ir visame pasaulyje.
Infekcijos plitimo būdai
Infekcija dažniausiai plinta per tiesioginį kontaktą, t.y. per lytinius santykius. Bakterija gali išgyventi drėgnoje aplinkoje. Todėl užsikrėtimas galimas ir per bendrus higienos reikmenis.
Gonorėja taip pat gali būti perduodama iš motinos vaikui gimdymo metu.
Rizikos veiksniai
- Nesaugūs lytiniai santykiai
- Daugybinių lyčių partnerių turėjimas
- Nepakankama lytinė higiena
Asmenys, patiriantys šiuos rizikos veiksnius, turi didesnę tikimybę užsikrėsti gramneigiama bakterija ir susirgti gonorėja.
Gonorėjos perdavimo keliai ir užsikrėtimo rizika
Gonorėja dažniausiai perduodama per lytinius santykius. Ši infekcija plinta per oralinį, analinį ir vaginalinį lytinį aktą. Užsikrėtimo rizika po vieno lytinio akto su užkrėstu asmeniu yra apie 20%.
Jeigu lytiniai santykiai tęsiasi, rizika gali padidėti iki 60-80% po maždaug 4 aktų.
Ypač pavojinga, kai infekuotos infekcijos šaltinis yra moterys, sergančios besimptome gonokokine infekcija. Joms nežinant apie savo būklę, jos gali perduoti ligą partneriam. Kitas svarbus kelias – nėščios moterys, kurios gali užkrėsti naujagimį gimdymo metu.
- Vieno lytinio akto su infekuotu partneriu užsikrėtimo rizika – 20%.
- Po 4 lytinių aktų rizika padidėja iki 60-80%.
- Ypač pavojingos yra moterys, sergančios besimptome gonorėja.
- Nėščios moterys taip pat gali perduoti infekciją naujagimiam.
Apibendrinant, lytiniai santykiai yra pagrindinis užkrečiamos ligos perdavimo kelias. Infekuotos, tačiau simptomų nerodančios moterys ir gimdančios moterys kelia didžiausią riziką užkrėsti kitus.
Dažniausi gonorėjos simptomai vyrams
Vyrams gonorėjos simptomai gali būti įvairūs. Pūlingi išskiriai iš šlaplės, skausmas arba dažnas šlapinimasis yra dažni. Taip pat sėklidžių uždegimas yra svarus simptonas.
Gonorėjos simptomai dažniausiai pasireiškia po užsikrėtimo. Tačiau kai kada jie gali būti nepastebimi.
Ūminės formos požymiai
Ūminės gonorėjos forma pasireiškia žalios ar geltonos spalvos išskyromis. Deginančiojo pojūčio šlapinantis yra tipiškas simptonas. Šie požymiai dažniausiai atsiranda po 2 iki 10 dienų.
Lėtinės formos požymiai
Lėtinės gonorėjos atveju simptomai gali būti silpni ar net visai nepastebimi. Nedideli šlaplės išskiriai ir diskomfortas yra dažni. Taip pat gali būti neįprastas pojūtis šlapinantis.
Komplikacijų rizika
- Dėl nesuvaldomos infekcijos gali išsivystyti prostatitas – prostatos uždegimas.
- Epididimitas – sėklidžių uždegimas, kuris gali sukelti nevaisingumą.
- Šlaplės susiaurėjimas, kuris trukdo normaliai šlapintis.
Apie 10% vyrų gali neišvystyti jokio simptomų. Tačiau liga gali sukelti ilgalaikių pasekmių. Dėl to labai svarbu laiku diagnozuoti ir gydyti gonorėją.
Moterų gonorėjos požymiai ir ypatumai
Moterims gonorėja dažnai nepasireiškia. Maždaug 70-80% atvejų moterys neišvysto jokių simptomų. Tačiau, jei pasireiškia, gali būti padidėjusios išskyros iš makšties, skausmingas šlapinimasis, kraujavimas tarp mėnesinių, skausmas pilvo apačioje.
Šios ligos gali sukelti gimdos kaklelio uždegimą, makšties uždegimą ir dubens uždegiminę ligą. Šios komplikacijos gali sukelti nevaisingumą ar negimdininį nėštumą. Nėščiosioms gonorėja taip pat gali kelti persileidimo ar priešlaikinio gimdymo riziką.
- Dažnai moterims gonorėja būna besimptomė.
- Galimi simptomai: padidėjusios išskyros, skausmingas šlapinimasis, kraujavimas, pilvo skausmas.
- Komplikacijos gali apimti gimdos kaklelio ir makšties uždegimą, dubens uždegiminę ligą, nevaisingumą, negimdininį nėštumą.
- Nėščiosioms gresia persileidimo ar priešlaikinio gimdymo rizika.
Gonorėjos diagnostikos metodai ir tyrimai
Diagnosę gonorėją naudojami įvairūs tyrimai. Mikroskopinis tepinėlio tyrimas yra pagrindinis. Jis analizuojamas mėginys iš šlaplės, gimdos kaklelio, ryklės ar tiesiosios žarnos.
PGR tyrimas taip pat populiarus. Jis tiksliai nustato Neisseria gonorrhoeae bakterijų buvimą. Šis tyrimas yra neinvazinis ir gali būti atliktas kartu su šešių dažniausių lytiškai plintančių infekcijų sukėlėjų patikra.
Papildomi tyrimai
Prieš gydymą, reikia įvertinti bakterijų jautrumą antibiotikams. Pasėlio tyrimas padeda nustatyti tinkamiausią antibiotikų kursą.
Šie tyrimai svarbūs ne tik diagnozuojant gonorėją. Jie taip pat užtikrina efektyvų gydymą ir stebi ligos eigą. Laiku atlikti tyrimai leidžia greitai nustatyti infekcijos sukėlėją ir pritaikyti tikslingą terapiją.
Šiuolaikinis gonorėjos gydymas antibiotikais
Gonorėja gydoma antibiotikais, kurie pasirenkami atsižvelgiant į tyrimo rezultatus. Dažnai naudojama vienkartinė antibiotikų doza. Tai padeda pacientui greitai atsistoti ir sustabdyti infekcijos plitimą.
Kai kurie atvejai reikalauja iki 7 dienų gydymo trukmės. Būtina gydyti ne tik pacientą, bet ir jo lytinius partnerius. Tai padeda išvengti pakartotinio užsikrėtimo.
- Antibiotikai labai padeda kovoti su bakterijų ligomis, pvz., meningitu. Mirštamumas nuo tos ligos labai sumažėjo.
- Pastaraisiais metais daugiau atsiskirusių mikroorganizmų pradeda kelti problemų. Jie sunkiai gydomi įprastais antibiotikais.
- Norint kovoti su atsparumu antibiotikams, reikia rasti naujus vaistus. Taip pat reikia gerinti antibiotikų vartojimą.
Šiuolaikinis gonorėjos gydymas antibiotikais yra labai svarbus. Jis padeda efektyviai valdyti infekcijas ir gydyti pacientus.
Ligos komplikacijos ir ilgalaikės pasekmės
Neištrojavus gonorėjos, gali atsirasti rimtų komplikacijų. Vyrams gali būti prostatos uždegimas, sėklidžių uždegimas ir net nevaisingumas. Moterims – dubens uždegiminė liga, nevaisingumas ir negimdyninis nėštumas.
Abi lytys pavogia pavojų sisteminei infekcijai, sąnarių uždegimui ir širdies ir kraujagyslių sistemos pažeidimams.
Ilgalaikės šios ligos pasekmės gali būti negrįžtamos. Todėl labai svarbu laiku diagnozuoti ir gydyti gonorėją.
Pasekmės vyrams
- Prostatitas
- Sėklidžių uždegimas
- Nevaisingumas
Pasekmės moterims
- Dubens uždegiminė liga
- Nevaisingumas
- Negimdyninis nėštumas
Neišgydyta gonorėja gali turėti rimtų pasekmių tiek vyrams, tiek moterims. Svarbu imtis atsakingų veiksmų ir laiku kreiptis į gydytoją. Tad būtų išvengta ilgalaikių padarinių, tokių kaip nevaisingumas, dubens uždegiminė liga ar sėklidžių uždegimas.
Prevencijos priemonės ir apsisaugojimo būdai
Norint apsisaugoti nuo gonorėjos, svarbu naudoti prezervatyvus lytiniais santykiais. Prezervatyvai apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo. Jie taip pat sumažina riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis, kaip gonorėja.
Monogaminiai lytiniai santykiai taip pat svarbūs. Turėdami santykius tik su vienu partneriu, galite sumažinti riziką. Reguliarūs patikrinimai pas gydytoją padeda diagnozuoti ir gydyti infekcijas.
Vengti atsitiktinių lytinių santykių ir naudoti barjerinę kontracepciją. Persirgus gonorėja, imunitetas nesusidaro. Rekomenduojama reguliariai tikrinti, ypač keičiant partnerius.
- Naudokite prezervatyvus lytinių santykių metu.
- Turėkite monogaminius lytinius santykius su vienu partneriu.
- Reguliariai tikrinkitės pas gydytoją.
- Venkite atsitiktinių lytinių santykių ir naudokite barjerinę kontracepciją.
Šios priemonės padės apsisaugoti nuo gonorėjos ir kitų ligų. Užtikrina saugius ir atsakingus lytinius santykius.
Partnerių informavimas ir gydymas
Diagnozavus gonorėją, visiems lytiniams partneriams reikia informuoti ir gydyti. Tai padeda išvengti pakartotinio užsikrėtimo. Sveikatos specialistai gali padėti anonimiškai informuoti partnerius.
Gydymas laikomas sėkmingu, kai po jo neaptinkamas sukėlėjas. Lytinių partnerių tikrinimas ir gydymas yra būdingas žingsnis. Tai sustabdo gonorėjos plitimą.
Įtariamas infekcijos šaltinis turi būti nedelsiant ištirtas ir gydomas. Tad būtų išvengta pakartotinio užsikrėtimo. Tik taip galima užkirsti kelią viruso perdavimui.
Jei asmuo nesijaučia galintis informuoti savo partnerius, specialistai gali padėti. Šis žingsnis yra itin svarbus. Tik tokiu būdu galima sumažinti gonorėjos plitimą.