Hepatitas B: simptomai ir gydymo būdai

0
36
hepatitas b

Hepatitas B – tai sunki kepenų liga, kurią sukelia hepatito B virusas (HBV). Ši liga gali būti ūmi arba lėtinė. Lėtinė liga trunka daugiau nei 6 mėnesius.

Lėtinė hepatito B infekcija padidina riziką susirgti sunkiomis komplikacijomis. Tai gali būti kepenų nepakankamumas, vėžys ar cirozė. Dauguma suaugusiųjų pasveiksta, bet kūdikiams ir vaikams lėtinė infekcija dažniau išsivysto.

Hepatitas B virusas plinta per kraują, sperma ar kitus kūno skysčius. Dažniausiai tai dėl nesaugių lytinių kontaktų. Laimei, hepatitas B gali būti išvengtas skiepijantis.

Tačiau nėra specifinio gydymo. Reikia kovoti su komplikacijomis ir palaikyti sveikatą.

Hepatito B simptomai gali būti lengvas karščiavimas, pykinimas, vėmimas. Taip pat viduriavimas, bendras silpnumas, skausmai pilve. Reikia žinoti šiuos simptomus ir greitai kreiptis į gydytoją.

Ankstyva diagnozė padeda išvengti rimtesnių pasekmių. Svarbu atlikti tyrimus.

Kas yra hepatitas b

Hepatitas B yra virusinis uždegimas, kuris pažeidžia kepenų ląsteles. Tai sukelia kepenų funkcijų sutrikimus. Kepenys atlieka svarbias funkcijas organizme.

Jos valo toksines medžiagas ir perdirba maistą. Kepenys kaupia vitaminus ir reguliuoja riebalų kaupimąsi. Hepatito B virusas pažeidžia šias funkcijas.

Viruso poveikis organizmui

Hepatito B virusas sukelia kepenų uždegimą. Jis pažeidžia kepenų ląsteles ir sutrikdo jų darbą. Kepenys negali efektyviai atlikti savo funkcijų.

Dėl to žmogaus sveikata gali būti rimtai pažeista. HBV yra viena iš pagrindinių pirminio kepenų vėžio priežasčių.

Ligos paplitimas

Hepatitas B yra plačiai paplitusi liga pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, apie 257 milijonus žmonių visame pasaulyje yra užsikrėtę HBV. Didžiausia rizika susirgti lėtiniu hepatitu B yra kūdikiams ir mažiems vaikams.

Jų imuninė sistema dar nepakankamai išsivysčiusi. Apie 8-10 proc. suaugusiųjų suserga lėtine hepatito B forma arba tampa neaktyviais viruso nešiotojais.

Hepatito B Rūšys ir Formos

ūminis hepatitas b ir lėtinis hepatitas b yra dvi pagrindinės hepatito B viruso (HBV) formos. Ūminis hepatitas b trunka mažiau nei 6 mėnesius. Inkubacinis laikotarpis trunka nuo 6 iki 9 mėnesių. Apie 60-70% ūminio hepatito atvejų būna besimptomiai.

Lėtinis hepatitas b trunka 6 mėnesius ar ilgiau. Jis išsivysto, kai imuninė sistema yra nusilpusi. Ši forma gali sukelti sunkias komplikacijas, kaip kepenų cirozę ar vėžį.

Apibendrinant, ūminis hepatitas b paprastai yra nesunkus ir trumpalaikis. Lėtinis hepatitas b gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Jei laiku nebus diagnozuotas ir tinkamai gydomas.

Svarbu reguliariai tikrintis ir saugoti savo sveikatą. Ypač esant rizikos veiksnių.

Infekcijos Perdavimo Būdai

Hepatitas B yra užkrečiama liga. Dažniausiai perduodama per kraują, spermą ar kitus kūno skysčius. Užkratas dažniausiai susidaro nesaugiuose lytiniuose santykiuose, užkrėstose adatuose, atsitiktinio adato dūryje arba naudojant užsikrėtusių asmenų daiktus.

Rizikos grupės

Žymiausios rizikos grupės yra sveikatos priežiūros darbuotojai, intraveninių narkotikų vartotojai ir daugybė lytinių partnerių turinčių asmenys. Jie labiau pažeidžiami hepatito B viruso užkratu per kraują.

Kaip virusas neplinta

HBV perdavimas neįvyksta čiaudint, kosint, bučiuojantis. Taip pat virusas neperduodamas per maistą ar vandenį. Hepatitas B neperduodamas per kasdienio gyvenimo socialinius kontaktus.

Užkrato šaltiniai

  • Infekuotas kraujas
  • Sperma
  • Makšties išskyros

Šie kūno skysčiai laikomi pagrindiniais užkrato šaltiniais. Jie gali perduoti hepatito B virusą.

Pagrindiniai Ligos Požymiai

Hepatito B simptomai dažniausiai pasireiškia po 2-6 mėnesių po užsikrėtimo. Pagrindiniai hepatito b simptomai gali būti silpnumas, apetito stokas, karščiavimas ir sąnarių skausmas. Taip pat pasireiškia pykinimas, vėmimas, kartumas burnoje, patamsėjusis šlapimas ir gelta.

Net 50-60% užsikrėstųjų nepasireiškia jokie klinikiniai HBV požymiai. Jei liga progresuoja, simptomai stiprėja. Tai gali būti pageltusi oda, tamsus šlapimas ir pašviesėjusios išmatos.

Žmonės, turintys daug lytinių partnerių, vartojantys švirkščiamuosius narkotikus, medicinos darbuotojai ir sergantys hemofilija yra dažniau užsikrėsti. Kūdikiai ir jauni vaikai yra labai jautrūs – 90% jų atveju išsivysto lėtinė hepatito B infekcija.

hepatito b simptomai

Atidžiai sekti hepatito b simptomus ir nedelsiamai kreiptis į gydytoją yra svarbu. Lėtinė forma gali sukelti sunkias pasekmės, kaip kepenų ciroza ir vėžys. Laiku diagnozuota ir tinkamai gydoma hepatito B infekcija dažniausiai neturi rimtų komplikacijų. Todėl prevencija ir savalaikis reagavimas yra itin svarbūs.

Diagnostikos Metodai ir Tyrimai

Hepatito B diagnostikai naudojami keletas metodų. Pagrindiniai yra kraujo tyrimai ir PGR (polimerazės virtimo reakcijos) metodas. Šie tyrimai padeda nustatyti HBV diagnostika, įvertinti ligos eigą bei parinkti tinkamą gydymą.

Kraujo tyrimai

Hepatito B viruso paviršinis antigenas (HBsAg) yra pagrindinis rodiklis, nustatantis viruso buvimą organizme. Šis tyrimas padeda diagnozuoti ūminį ar lėtinį hepatitą bei įvertinti ligos stadiją.

PGR metodas

PGR metodas yra itin jautrus ir specifiškas kraujo tyrimai HBV nustatymui. Jis naudojamas atsako į gydymą vertinimui, vaistų dozės parinkimui ir viruso stebėjimui.

Be šių pagrindinių tyrimų, gydytojas taip pat gali paskirti kepenų biopsiją. Siekiant dar tiksliau įvertinti kepenų pažeidimo laipsnį.

Gydymo Galimybės ir Metodai

Ūminio hepatito B atveju, dažnai reikia tik poilsiu ir mitybos. Lėtinio hepatito B atveju, reikia antivirusinių vaistų, interferono alfa-2b ir kartais kepenų transplantacijos.

Gydymas antivirusiniais vaistais yra pagrindinis lėtinio hepatito B gydymas. Šie vaistai kovas su virusu ir saugo kepenis. Tenofoviras ir entekaviras yra dažnai pasirinkti.

Interferono alfa-2b terapija naudojama jaunesniems pacientams. Tai stiprina imuninę sistemą, kad būtų galima kovoti su virusu.

  1. Kadangi kepenys gali smarkiai pažeisti, kartais reikia kepenų transplantacijos. Ši operacija pakeičia pažeistus kepenis sveikais.

Hepatito B gydymas reikalauja nuolatinės priežiūros. Tinkamas gydymas kontroliuoja ligą ir sumažina komplikacijų riziką.

kepenų transplantacija

Ligos Komplikacijos ir Pasekmės

Lėtinis hepatitas B gali sukelti rimtas komplikacijas. Tarp jų yra kepenų cirozė ir kepenų vėžys. Šios ligos gali sutrikdyti kepenų veikimą ir net lemti nepakankamumą.

Kepenų Cirozė

Kepenų cirozė yra sunkus susirgimas, kurio metu kepenys randėja. Tai sutrinka kepenų veikimą ir apykaitą. Kepenų cirozė gali būti neišgydoma ir lėtai progresuoti, sunkiai apribodantis gyvenimo kokybę.

Kepenų Vėžys

Kepenų vėžys yra dažna lėtinio hepatito B pasekmė. Ilgalaikis virusas gali sukelti genų mutacijas, kurios paskatina vėžinių ląstelių formavimąsi. Kepenų vėžys yra viena iš agresyviausių vėžio formų.

Laiku nediagnozuotas ir negydomas lėtinis hepatitas B gali sukelti nepagydomas komplikacijas. Tai gali lemti rimtus sveikatos sutrikimus ar net mirtį. Todėl svarbu ne tik stebėti savo sveikatą, bet ir laiku kreiptis į gydytoją, jei įtariamas hepatitas B.

Prevencijos Priemonės

HBV prevencija labiausiai apsaugo vakcinacija nuo hepatito b. Ši vakcina suteikia ilgalaikę apsaugą. Tris dozes prieš mūsų apsaugo nuo šios ligos.

Kiti svarbūs būdai apsaugoti yra saugi lytinė elgsena. Naudojant prezervatyvus, vengti dalintis adatomis ir saugiai dirbti su kūnu. Sveikatos priežiūros darbuotojai turi būti ypatingi dirbdami su krauju.

Nėra vakcinos nuo hepatito C, bet saugi lytinė elgsena yra svarbi. Vengti dalintis adatomis taip pat. Hepatitas D negali išpliti be HBV, todėl vakcina nuo HBV apsaugo ir nuo HDV.

Holistinis HBV prevencijos požiūris yra geriausias. Jis apima vakcinaciją, saugią elgseną ir sveikatos priežiūrą. Tai pats efektyvus būdas apsaugoti visuomenę nuo kepenų ligų.

Komentarų sekcija išjungta.

Daugiau naujienų