Jautrūs dantys: priežastys, gydymas ir prevencija

Sužinosite
Jautrūs dantys arba dantų jautrumas, dar žinomas kaip „dentinų hipersensyvumas”, reiškia skausmą ar diskomfortą dantyse, reaguojant į tam tikrus dirgiklius, tokius kaip karštis ar šaltis.
Tai gali būti laikina arba lėtinė problema, paveikianti vieną dantį, kelis dantis arba visus dantis to paties asmens. Jautrumas dantims gali turėti įvairių priežasčių, tačiau daugeliu atvejų jį galima lengvai gydyti pakeitus burnos higienos įpročius.
Kas yra dantų jautrumas?
- Dantų jautrumas atsiranda, kai dantų pagrindinė dalis, dentinas, yra atvira dėl dantenų atsitraukimo (apsauginio sluoksnio, dengiančio dantų šaknis).
- Dantų šaknys, kurios nėra padengtos kietu emaliu, turi tūkstančius mažų vamzdelių, vedančių į danties centrą.
- Šie dentino vamzdeliai leidžia dirgikliams – pavyzdžiui, karštiems, šaltys ar saldiems maisto produktams – pasiekti danties nervą, sukeldami patiriamą skausmą.
Dantų jautrumo priežastys
Per stiprus dantų valymas
Kartais dantų jautrumas atsiranda dėl per stipraus valymo arba naudojant šepetėlį su kietais šeriais. Laikui bėgant tai gali nusidėvėti dantų apsaugines sluoksnius ir atidengti mikroskopinius tuščiavidurius vamzdelius, vedančius į dantų nervus. Ekstremalių temperatūrų poveikis arba per rūgštūs ar lipnūs maisto produktai gali sukelti dantų jautrumą ir diskomfortą. Lengviausias sprendimas yra pereiti prie šepetėlio su švelnesniais šeriais ir būti švelnesniam valant dantis.
Rūgštūs maisto produktai
Jei nervų keliai yra atidaryti, rūgštūs maisto produktai, tokie kaip pomidorų padažas, citrinos, greipfrutai, kiviai ir marinuoti agurkai, gali sukelti skausmą. Tačiau vengiant šių maisto produktų galima išvengti dantų diskomforto.
Dantų griežimas
Nors dantų emalis yra stipriausia medžiaga jūsų kūne, dantų griežimas gali jį nusidėvėti. Tai atidengia dentiną arba vidurinį danties sluoksnį, kuriame yra tuščiaviduriai vamzdeliai, vedantys į nervus. Pasitarkite su savo odontologu dėl apsauginės kaukės, kad išvengtumėte dantų griežimo.
Balinamoji dantų pasta
Daugelis gamintojų prideda balinimo cheminių medžiagų prie savo dantų pastų; kai kuriems žmonėms tai gali sukelti didesnį jautrumą. Jei jūsų dantų pasta turi balinimo medžiagų, apsvarstykite galimybę pereiti prie tokios, kuri jų neturi.
Priklausomybė nuo burnos skalavimo skysčių
Panašiai kaip balinamoji dantų pasta, kai kurie burnos skalavimo skysčiai ir skalavimai turi alkoholio ir kitų cheminių medžiagų, kurios gali padidinti dantų jautrumą, ypač jei jūsų dentinas yra atidengtas. Vietoj to, pabandykite skalauti neutralizuotu fluoridu arba labiau rūpintis siūlu ir dantų valymu.
Dantenų liga
Atrodančios dantenos, kurios vis dažniau pasitaiko su amžiumi (ypač jei nesekate savo dantų sveikatos), gali sukelti dantų jautrumą. Jei problema yra dantenų liga arba gingivitas, jūsų odontologas sudarys gydymo planą ir gali pasiūlyti procedūrą dantims užplombuoti.
Pernelyg didelis apnašų kiekis
Siūlų naudojimas ir dantų valymas yra skirti pašalinti apnašas, susidarančias po valgymo. Pernelyg didelis apnašų kaupimasis gali sukelti dantų emalio nusidėvėjimą, dėl kurio dantys tampa jautresni, nes praranda emalio teikiamą apsaugą. Sprendimas yra praktikuoti gerą kasdienę dantų priežiūrą ir reguliariai lankytis pas odontologą kas šešis mėnesius arba dažniau.
Dantų procedūra
Po šaknų kanalų gydymo, ekstrakcijos ar vainikėlio uždėjimo dažnai galima jausti tam tikrą jautrumą. Jei simptomai nepraeina po trumpo laiko, suplanuokite dar vieną vizitą pas odontologą, nes tai gali būti infekcijos požymis.
Įtrūkęs dantis
Įtrūkęs ar sulaužytas dantis gali sukelti skausmą, kuris viršija dantų jautrumą. Jūsų odontologas turi įvertinti dantį ir nuspręsti dėl tinkamo gydymo, pavyzdžiui, plombavimo ar ekstrakcijos.
Plombų gedimas
Plombos gali nusilpti, įtrūkti arba leisti bakterijoms patekti aplink kraštus, kai mes senstame. Bakterijos gali lengvai kauptis šiose mažose plyšiuose, sukeldamos rūgščių kaupimąsi ir emalio sugadinimą. Būtinai kreipkitės į odontologą, jei pastebite tokį jautrumą tarp vizitų; daugeliu atvejų plombos gali būti lengvai pakeistos.
Dantų jautrumo simptomai
- Ūmus skausmas su karštais ar šaltais maisto produktais/gėrimais: Gerdami šaltą vandenį, karštą arbatą ar valgydami ledus galite jausti staigų, ūmų skausmą.
- Skausmas su saldžiais ar rūgščiais maisto produktais: Tokie maisto produktai kaip šokoladas, saldainiai, citrusiniai vaisiai ar gazuoti gėrimai gali sukelti diskomfortą.
- Diskomfortas valant dantis ar naudojant siūlą: Dantų valymas ar tam tikrų burnos skalavimo skysčių naudojimas gali dirginti jautrias vietas.
- Jautrumas orui: Įkvėpus šalto oro ar oro poveikio dantų procedūrų metu gali pasireikšti diskomfortas.
- Skausmas valgant ar kramtant: Kietas ar traškus maistas gali pabloginti skausmą.
- Vietinis skausmas tam tikruose dantyse: Jautrumas dažnai būna ribotas iki tam tikrų dantų ar burnos vietų.
Dantų jautrumo diagnozė
Jei pirmą kartą patiriate dantų jautrumą, pasitarkite su odontologu. Jis gali ištirti dantų sveikatą ir ieškoti galimų problemų, tokių kaip ėduonis, laisvos plombos ar atsitraukusios dantenos, kurios gali sukelti jautrumą. Jūsų odontologas tai padarys per įprastą dantų valymą. Jis išvalys dantis ir atliks vizualinį tyrimą. Jis gali paliesti dantis naudojant odontologinius instrumentus, kad patikrintų jautrumą, ir užsisakyti rentgeno nuotrauką, kad pašalintų tokias priežastis kaip ėduonis.
Dantų jautrumo gydymas
Desensibilizuojanti dantų pasta
Po kelių naudojimo kartų desensibilizuojanti dantų pasta kartais gali padėti sumažinti skausmą, susijusį su dantų jautrumu. Yra įvairių nereceptinių produktų. Pasitarkite su odontologu, kuris produktas geriausiai tinka jūsų dantų priežiūrai.
Fluoras
Jūsų odontologas gali užtepti fluorą jautrioms dantų vietoms, kad sustiprintų dantų emalį ir sumažintų skausmą. Jis taip pat gali pasiūlyti naudoti receptinį fluorą namuose, taikant individualiai pritaikytą tray.
Desensibilizacija arba plombavimas
Kartais atidengtos šaknų paviršiai gali būti gydomi taikant klijų dervą jautriems šaknų paviršiams. Gali prireikti vietinės anestezijos.
Chirurginė dantenų transplantacija
Jei jūsų dantų šaknis prarado dantenų audinį, nedidelis kiekis gali būti paimtas iš jūsų burnos ir prijungtas prie pažeistos vietos. Tai apsaugos atidengtas šaknis ir sumažins jautrumą.
Šaknų kanalų gydymas
Jei staigus dantų jautrumas sukelia stiprų skausmą ir kiti gydymo būdai yra neveiksmingi, odontologas gali rekomenduoti šaknų kanalų gydymą – procedūrą, skirtą gydyti problemas, susijusias su danties minkštimu (dantų pulpu). Nors tai gali pasirodyti svarbi procedūra, ji laikoma efektyviausia technika jautriems dantims gydyti.
Namų gynimo priemonės jautriems dantims
Štai keletas namų gynimo priemonių, padedančių su jautriais dantimis:
Aliejaus skalavimas
Sezamo aliejus arba kokosų aliejus gali padėti sumažinti dantų jautrumą. Aliejaus skalavimas yra tradicinė ajurvedinė praktika, kilusi iš Indijos, apimanti aliejaus sukimą aplink burną kelias minutes prieš jį išspjovus.
Guavos lapai
Kramtant guavos lapus arba naudojant topinį gelį, kuriame yra guavos lapų ekstrakto, galima sumažinti dantų skausmą ir jautrumą.
Česnako gelis
Žmonės jau seniai naudoja gvazdikėlių aliejų kaip populiarią priemonę dantų skausmui. Tyrimai rodo, kad šis naudojimas turi daugiau nei tik tradicinę vertę.
Česnakas
Česnakas yra tradicinė priemonė įvairioms sveikatos problemoms. Vienas iš česnako naudojimo tradicinėje medicinoje būdų yra dantų skausmo gydymas. Kramtant česnako gabalėlį trumpai išsiskiria junginys, vadinamas alicinu. Alicinas turi antimikrobinių savybių ir gali padėti sunaikinti bakterijas, galinčias sukelti burnos ligas, tokias kaip Streptococcus mutans.
Druskos vandens skalavimas
Kita būdas kovoti su bakterijomis burnoje ir pagerinti burnos higieną yra naudoti druskos vandens skalavimą. Norint pasigaminti druskos vandens skalavimą, į 240 ml šilto vandens įpilkite pusę šaukštelio druskos. Tada kelis kartus sukite druskos vandenį aplink burną, prieš jį išspjaudami.
Kapcainų gelis
Kapcainas yra aštrus junginys, natūraliai esantis čili pipiruose. Nors kapcainas gali sukelti nudegimus, kai jis tepamas ant odos ar dantenų, jis taip pat gali sumažinti skausmą. Tepant kapcainų gelį ant dantenų, galima palengvinti skausmą jautriems dantims.
Kurkuminas
Kurkuminas yra geltona prieskoninė medžiaga ir ajurvedinė priemonė uždegimams mažinti. Jis turi kurkumino, kuris gali padėti sumažinti skausmą. Norint sumažinti dantų skausmą ir jautrumą, galima pabandyti pasigaminti pastą sumaišant kurkumą su vandeniu ir tada įtrinti ją į dantenas. Tačiau kol kas nėra mokslinių tyrimų, patvirtinančių tokį kurkumino naudojimą.
Fluoras
Naudojant dantų produktus, kuriuose yra fluoro, galima sumažinti ėduonies riziką ir taip pat padėti sumažinti dantų jautrumą. Yra daug fluorido gydymo formų, tinkamų kasdieniam naudojimui.
Desensibilizuojančios medžiagos
Desensibilizuojanti dantų pasta turi medžiagų, kurios mažina dentino pralaidumą. Dentiną yra kietas, poringas audinys, esantis po visų dantų emalio sluoksniu. Kai dentinas yra mažiau pralaidus, tai reiškia, kad skysčiams sunkiau praeiti pro jį. Sumažėjęs pralaidumas apsaugo žemiau esantį nervą, kas padeda sumažinti dantų jautrumą ir skausmą. Odontologinės desensibilizuojančios medžiagos apima:
- metalinius jonus
- kalį
- oksalatus
Kada kreiptis į odontologą?
Jei asmuo patiria nuolatinį ar stiprų dantų skausmą ir jautrumą, jis turėtų kreiptis į odontologą dėl patikrinimo. Atsižvelgiant į jautrumo priežastį ir sunkumą, odontologas gali rekomenduoti:
- naudoti fluoro gelį arba desensibilizuojančias medžiagas
- užpildymą
- vainikėlį
- inleį arba onlay
- chirurginę dantenų transplantaciją
- šaknų kanalų gydymą
Dantų jautrumo prevencija
Žmonės gali padėti apsaugoti dantų emalį ir išvengti dantų jautrumo:
- Valykite dantis du kartus per dieną su fluoro dantų pasta
- Naudokite siūlą vieną kartą per dieną
- Pasidarykite pertraukas balinant dantis
- Ribokite saldžių, krakmolingų ir rūgščių maisto produktų vartojimą
- Ribokite alkoholio vartojimą
- Nešokite apsauginės kaukės naktį, kad išvengtumėte dantų griežimo ir sukandimo
- Reguliariai lankykitės pas odontologą
- Nustokite rūkyti