Kairiojo prieširdžio padidėjimas: simptomai, priežastys ir gydymas

0
15
Kairiojo prieširdžio padidėjimas

Kairiojo prieširdžio padidėjimas reiškia kairiojo prieširdžio dydžio padidėjimą. Tai yra širdies kamera, kuri gauna deguonimi prisotintą kraują iš plaučių ir perpumpuoja jį į kairįjį skilvelį. Ši būklė dažnai nustatoma naudojant vaizdavimo metodus, tokius kaip echokardiografija ar radiologija. Dažnai tai rodo esamas širdies ir kraujagyslių problemas ir gali turėti reikšmingų pasekmių paciento bendrai sveikatai.

Kairiojo prieširdžio padidėjimo priežastys

Hipertenzija

Viena dažniausių kairiojo prieširdžio padidėjimo priežasčių yra hipertenzija arba aukštas kraujospūdis. Lėtinis aukštas kraujospūdis verčia širdį dirbti sunkiau, kad pumpuotų kraują, todėl laikui bėgant kairysis prieširdis storėja ir didėja.

Vožtuvų širdies ligos

Vožtuvų širdies ligos, tokios kaip mitralinio vožtuvo stenozė ir mitralinio vožtuvo regurgitacija, taip pat gali sukelti kairiojo prieširdžio padidėjimą. Šios būklės sukelia padidėjusį spaudimą ir tūrį kairiajame prieširdyje, dėl ko jis padidėja.

Prieširdžių virpėjimas

Prieširdžių virpėjimas, nereguliaraus širdies ritmo tipas, yra tiek kairiojo prieširdžio padidėjimo priežastis, tiek pasekmė. Prieširdžių virpėjimas gali sukelti kraujo sąstingį kairiajame prieširdyje, dėl ko jis padidėja.

Kardiomiopatija

Įvairios kardiomiopatijos formos, įskaitant hipertrofinę ir išsiplėtusią kardiomiopatiją, gali prisidėti prie kairiojo prieširdžio padidėjimo. Šios būklės veikia širdies raumenį, blogindamos jo gebėjimą efektyviai pumpuoti ir dėl to kairysis prieširdis padidėja.

Įgimtos širdies ydos

Tam tikros įgimtos širdies ydos, tokios kaip prieširdžių pertvaros defektas, gali sukelti kairiojo prieširdžio padidėjimą. Šios ydos sukelia nenormalų kraujo srautą tarp širdies kamerų, padidindamos kairiojo prieširdžio darbo krūvį.

Kairiojo prieširdžio padidėjimo simptomai

Pats kairiojo prieširdžio padidėjimas gali tiesiogiai nesukelti simptomų, tačiau pagrindinės būklės, sukeliančios padidėjimą, dažnai tai daro. Dažni kairiojo prieširdžio padidėjimo simptomai yra:

  • Dusulys
  • Nuovargis
  • Širdies plakimas
  • Svaigulys ar apsvaigimas
  • Skausmas krūtinėje

Kairiojo prieširdžio padidėjimo diagnozė

Echokardiografija

Echokardiografija yra dažniausiai naudojama diagnostikos priemonė kairiojo prieširdžio padidėjimui nustatyti. Ji naudoja ultragarso bangas, kad sukurtų širdies vaizdus, leidžiančius gydytojams matuoti kairiojo prieširdžio dydį.

Radiologija

Krūtinės rentgeno nuotraukos ir kiti radiologiniai vaizdavimo metodai taip pat gali padėti diagnozuoti kairiojo prieširdžio padidėjimą. Šie metodai suteikia širdies dydžio ir formos vaizdinį atvaizdą.

Elektrokardiograma (EKG)

Elektrokardiograma (EKG) gali atskleisti su kairiojo prieširdžio padidėjimu susijusius elektrinius sutrikimus, tokius kaip P bangos pokyčiai.

MRT ir KT skenavimai

Magnetinio rezonanso tomografija (MRT) ir kompiuterinė tomografija (KT) suteikia išsamius širdies vaizdus, padedančius nustatyti struktūrinius pokyčius ir įvertinti kairiojo prieširdžio padidėjimo mastą.

Kairiojo prieširdžio padidėjimo pasekmės

Padidėjusi insulto rizika

Kairiojo prieširdžio padidėjimas yra susijęs su padidėjusia insulto rizika, ypač pacientams su prieširdžių virpėjimu. Padidėjęs prieširdis gali sukelti kraujo sąstingį ir krešulių susidarymą, kurie gali patekti į smegenis ir sukelti insultą.

Širdies nepakankamumas

Kairiojo prieširdžio padidėjimas gali prisidėti prie širdies nepakankamumo vystymosi. Padidėjęs spaudimas kairiajame prieširdyje gali sukelti plaučių perkrovą ir sumažintą širdies išstumiamo kraujo kiekį, kurie abu yra širdies nepakankamumo požymiai.

Plaučių hipertenzija

Padidėjęs spaudimas kairiajame prieširdyje gali būti perduodamas atgal į plaučių venas ir arterijas, sukeldamas plaučių hipertenziją. Ši būklė gali dar labiau komplikuoti paciento širdies ir kraujagyslių būklę.

Aritmijos

Kairiojo prieširdžio padidėjimas gali sukelti įvairias aritmijas, įskaitant prieširdžių virpėjimą ir prieširdžių plazdėjimą. Šie nereguliarūs širdies ritmai gali pabloginti simptomus ir padidinti komplikacijų riziką.

Kairiojo prieširdžio padidėjimo gydymas

Štai keletas kairiojo prieširdžio padidėjimo gydymo galimybių:

Medicininis valdymas

Pagrindinis tikslas gydant kairiojo prieširdžio padidėjimą yra spręsti pagrindinę priežastį. Pavyzdžiui, hipertenzijos valdymas vaistais ir gyvenimo būdo pokyčiais gali padėti sumažinti širdies darbo krūvį ir užkirsti kelią tolesniam kairiojo prieširdžio padidėjimui.

Antiaritminiai vaistai

Pacientams su prieširdžių virpėjimu ar kitomis aritmijomis gali būti skiriami antiaritminiai vaistai, padedantys palaikyti normalų širdies ritmą ir užkirsti kelią tolesniam padidėjimui.

Antikoaguliacinė terapija

Atsižvelgiant į padidėjusią insulto riziką, pacientams su kairiojo prieširdžio padidėjimu ir prieširdžių virpėjimu dažnai rekomenduojama antikoaguliacinė terapija. Ši terapija padeda užkirsti kelią kraujo krešulių susidarymui.

Chirurginės intervencijos

Atvejais, kai pagrindinė priežastis yra vožtuvų širdies liga, gali prireikti chirurginių intervencijų, tokių kaip vožtuvo taisymas ar pakeitimas. Šios procedūros gali padėti atkurti normalų kraujo srautą ir sumažinti spaudimą kairiajame prieširdyje.

Gyvenimo būdo pokyčiai

Gyvenimo būdo pokyčiai, tokie kaip sveikos mitybos laikymasis, reguliarus fizinis aktyvumas ir per didelio alkoholio bei kofeino vengimas, taip pat gali atlikti svarbų vaidmenį valdant kairiojo prieširdžio padidėjimą ir jo pagrindines priežastis.

Kairiojo prieširdžio padidėjimo komplikacijos

Tromboembolija

Kraujo krešulių susidarymas padidėjusiame kairiajame prieširdyje gali sukelti tromboemboliją, kai krešulys keliauja į kitas kūno dalis, sukeldamas rimtas komplikacijas, tokias kaip insultas ar periferinių arterijų užsikimšimas.

Širdies nepakankamumo pablogėjimas

Kairiojo prieširdžio padidėjimas gali pabloginti širdies nepakankamumo simptomus, padidindamas plaučių spaudimą ir sumažindamas širdies veiksmingumą. Tai gali sukelti skysčių susilaikymą, patinimą ir širdies nepakankamumo pablogėjimą.

Plaučių edema

Padidėjęs spaudimas kairiajame prieširdyje gali sukelti skysčių kaupimąsi plaučiuose, sukeldamas plaučių edemą. Ši būklė sukelia stiprų dusulį ir reikalauja neatidėliotinos medicininės pagalbos.

Komentarų sekcija išjungta.