Kava ir cholesterolis: ką svarbu žinoti

0
10
kava ir cholesterolis

Kava yra viena iš populiariausių gėrimų pasaulyje. Bet ar žinote, kad kavos vartojimas gali poveikėti cholesterolio lygiui? Kavoje nėra cholesterolio, tačiau jo gamybai ir apykaitai gali padėti aliejai. Svarbu suprasti šį ryšį ir kaip tinkamai vartoti kavą, siekiant palaikyti sveiką cholesterolio pusiausvyrą.

Kavos poveikis cholesterolio lygiui priklauso nuo kelių veiksnių. Vienas jų – ar geriate filtruotą, ar nefiltruotą kavą. Filtruota kava mažiau poveikio cholesteroliui, nei nefiltruotos kavos rūšys.

Be to, svarbu atkreipti dėmesį į kavos vartojimo dažnumą ir kiekį. Saikingas kavos vartojimas gali būti naudingas, bet per daug gali kenkti širdžiai ir kraujagyslių sveikatai.

Žinodami šiuos svarbius aspektus, galime tinkamai įtraukti kavą į savo mitybą. Tad užtikriname subalansuotą cholesterolio kiekį kraujyje. Tolesniuose skyriuose aptarsime, kaip kava siejasi su cholesteroliu ir kaip tai atsiliepti mūsų sveikatai.

Cholesterolio reikšmė mūsų organizmui

Cholesterolis yra būtinas mūsų organizmui. Jis padeda gaminti hormonus, formuoti ląstelių sienas ir sintetinti vitamino D. Todėl cholesterolio kiekis yra svarbus žmogaus sveikatai.

Gerasis ir blogasis cholesterolis

Pagrindiniai cholesterolio tipai yra gerasis (DTL) ir blogasis (MTL) cholesterolis. DTL cholesterolis padeda pašalinti perteklinį cholesterolį. MTL cholesterolis gali kauptis ant arterijų sienelių, didinant širdies ligų riziką.

Cholesterolio funkcijos žmogaus kūne

  • Cholesterolis dalyvauja hormonų gamyboje, įskaitant lytinių hormonų susidarymą.
  • Jis yra svarbi ląstelių sienelių dalis, užtikrinantis jų struktūrą ir funkcijas.
  • Cholesterolis būtinas vitaminui D sintetinti, kuris atlieka svarbų vaidmenį kaulų ir raumenų sveikatai.

Subalansuotas cholesterolio lygis yra esminis žmogaus sveikatai. Svarbu reguliariai atlikti cholesterolio patikrinimą. Tad pamažu užtikriname, kad jo kiekis atitinka normas.

Kava ir cholesterolis: tiesioginis ryšys

Tyrimai rodo, kad kavoje esantys aliejai gali turėti įtakos cholesterolio lygiui. Nefiltruota kava, kaip espreso ar turkiška kava, turi daugiau diterpeno. Tai gali padidinti cholesterolio kiekį. Priešingai, filtruota kava mažiau poveikio cholesterolio lygiui. Svarbu atkreipti dėmesį į kavos ruošimo būdą ir vartojimo kiekį.

Analizuojant statistinius duomenis dėl kavos ir cholesterolio ryšio, pastebima, kad filtruota kava mažiausiai veikia cholesterolio kiekį. Tuo tarpu, puodelyje virtoje kavoje, dėl kai kurių medžiagų, tokių kaip kavfestolis, buvo nustatytas blogiausias poveikis cholesterolio lygiui.

  • Kavos suvartojimas yra susijęs su sumažėjusia 2 tipo cukrinio diabeto rizika – kasdien ne mažiau kaip 7 puodelius geriantiems žmonėms rizika sumažėja 50 %.
  • Kavos ir kofeino suvartojimas yra atvirkščiai proporcingai susijęs su mažesne Parkinsono ligos rizika.
  • Kavos vartojimas yra susijęs su sumažėjusia storosios žarnos vėžio rizika – teigiama sąsaja su 48 % mažesne tiesiosios žarnos vėžio rizika kasdien 2 ar daugiau puodelių kavos geriantiems žmonėms.
  • Kavos vartojimas yra susijęs su sumažėjusia hepatocelulinės karcinomos rizika – kasdien ne mažiau kaip 5 puodelius gerdami žmonėms rizika sumažėja 76 %.

Tačiau reikia pažymėti, kad didelis kavos kiekis, virš 5 puodelių per dieną, gali būti susijęs su padidėjusia koronarinės širdies ligos rizika. T.y., 40-60 % didesne nei nekavojantiems asmenims.

kava ir cholesterolis

Kavos poveikis cholesterolio lygiui kraujyje

Moksliniai tyrimai parodo, kad kavos vartojimas gali poveikėti cholesterolio lygiui kraujyje. Tai priklauso nuo kavos tipų. Filtruotoje kavoje yra mažiau diterpenų, kurie gali padidinti “blogojo” cholesterolio kiekį.

Filtruotos ir nefiltruotos kavos skirtumai

Nefiltruotoje kavoje yra daugiau diterpenų, kaip kafestolis ir kaveolis. Šie elementai padidina “blogojo” cholesterolio kiekį. Filtruotoje kavoje diterpenų mažiau, todėl jos poveikis mažesnis.

Rekomenduojamas kavos kiekis

Rekomenduojama gerti iki 3-4 puodelių kavos per dieną. Daugiau kavos gali būti neigiamai poveikis, ypač nefiltruotosios. Svarbu stebėti cholesterolio kiekį ir koreguoti kavos vartojimą, jei reikia.

Kavos vartojimas ne tik poveikis cholesterolio, bet ir cukraus, insulino jautrumo, bei antioxidantinių medžiagų. Svarbu subalansuoti kavos vartojimą, atsižvelgiant į savo poreikius ir sveikata.

Cholesterolio normos ir rizikos veiksniai

Sveikam žmonėms bendrojo cholesterolio norma turi būti žemesnė nei 5 mmol/l. MTL cholesterolio norma negali virsyt 3 mmol/l. Tačiau, dažnai žmonės nesugeba pasigerti tokiais rodikliais.

Cholesterolio kiekis kraujyje gali didėti dėl netinkamos mitybos, antsvorio, mažo fizinio aktyvumo, rūkydavimo ir genetinių priežasčių.

Reguliarūs cholesterolio tyrimai ypač svarbūs, jei šeimoje yra širdies ligų istorija. Tai svarus žingsnis kava ir riebalų apykaitos sutrikimų prevencijai. Cholesterolio normos stebėjimas yra būdingas sveikos gyvensenos dalykas.

cholesterolio normos

  1. Bendrasis cholesterolio lygis turėtų būti mažiau nei 5 mmol/l
  2. MTL cholesterolio norma – mažiau nei 3 mmol/l
  3. Rizikos veiksniai: netinkama mityba, antsvoris, fizinio aktyvumo stoka, rūkymas, genetiniai faktoriai
  4. Reguliarūs cholesterolio patikrinimo tyrimai, ypač turint šeimos istoriją su širdies ligomis

Mitybos įtaka cholesterolio lygiui

Siekiant sumažinti cholesterolio lygį, mityba yra svarbi. Tam tikri maisto produktai gali padėti, o kiti – padidinti cholesterolio kiekį. Mitybos sprendimai labai įtakuoja širdies ir kraujagyslių sveikatai.

Maisto produktai, mažinantys cholesterolį

  • Riešutai – Kasdien po 55 gramų riešutų vartojant, MTL cholesterolio lygis gali sumažėti iki 5 proc.
  • Augaliniai aliejai – Kanolos ar saulėgrąžų aliejai maistingi, padeda mažinti MTL cholesterolio lygį.
  • Žuvis – Žuvį 2-3 kartus per savaitę vartojant, MTL cholesterolio lygis sumažės dėl omega-3 riebalų.
  • Augaliniai steroliai ir stanoliai – 2 gramai per dieną sumažins MTL cholesterolio lygį apie 10 proc.
  • Avižos – Pusryčiavimas su avižine koše ar avižiniais dribsniais papildo tirpiosios ląstelės, reguliuojančios cholesterolį.
  • Sojos produktai – 25 gramų sojos baltymo iš tofu ar sojos pieno per dieną sumažins MTL cholesterolio lygį 5-6 proc.

Vengtini maisto produktai

Norint palaikyti sveiką cholesterolio lygį, reikia vengti tam tikrų maisto produktų:

  1. Transriebalai – Didina MTL cholesterolio ir trigliceridų kiekį, mažina DTL cholesterolio kiekį, tai kenksminga širdies sveikatai.
  2. Perdirbtieji produktai – Dažnai turi daug transriebalų, sodrių riebalų ir cukraus, kurie blogina cholesterolio balansą.
  3. Sočieji riebalai – Padidina kenksmingo MTL cholesterolio lygį.

Sukurkite įvairią, subalansuotą mitybą. Praturtinkite ją vaisiais, daržovėmis, ankštinėmis, riešutais ir kitais produktais. Tai padės ne tik mažinti cholesterolio lygį, bet ir išlaikyti sveikatas rodiklius.

Kavos alternatyvos ir sveikesni pasirinkimai

Jei norite mažiau vartoti kavos, raskite sveikesnes alternatyvas. Žalioji arbata yra viena iš jų, turinti daug antioksidantų. Tai gali padėti sumažinti cholesterolio lygį. Taip pat yra žolelių arbatos, cikorijos kava ir kavos pakaitalai be kofeino.

Atkreipkite dėmesį į cukraus kiekį. Rinkitės gėrimus be pridėtinio cukraus. Vengite saldintų ir gazuotų sveiki gėrimai. Puikūs pasirinkimai yra:

  • Stevija – 0 kalorijų saldiklis, naudingas organizmui.
  • Eritritolis – cukraus pakaitalas, saldus kaip cukrus, bet saugus.
  • Medus – 80% angliavandenių, 20% naudingų mineralų ir vitaminų.
  • Agavų sirupas – daugiausiai sudarytas iš angliavandenių.
  • Klevų sirupas – natūralus, turtingas baltymų ir medų.

Rinkdamiesi sveikesnius pasirinkimus, jūs ne tik sumažinsite cholesterolio kiekį. Jūs pagerinsite savo sveikatą. Eksperimentuokite su kavos alternatyvos ir sveiki gėrimai. Raskite, ką jums patinka.

Natūralūs būdai cholesterolio mažinimui

Siekiant sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, svarbu pasitelkti natūralius būdus. Reguliarus fizinis aktyvumas ir sveiko gyvenimo būdo korekcijos yra efektyvi. Šie paprastai prieinami metodai gali padėti išlaikyti sveiką cholesterolio lygį.

Fizinio aktyvumo svarba

Reguliarus fizinis aktyvumas, ypač greitas vaikščiojimas, gali sumažinti žemo tankio lipoproteinų (LDL) cholesterolį. Šis aerobinis krūvis skatina organizmą efektyviai panaudoti ir pašalinti cholesterolio perteklių. Svarbu taip pat ir svorio mažinimas.

10 kg svorio sumažinimas gali sumažinti blogąjį cholesterolį. Greitas vaikščiojimas (25-30 km per savaitę) yra efektyvus būdas.

Gyvenimo būdo korekcijos

  • Atsisakykite rūkymo ir ribokite alkoholio vartojimą. Šie žalingi įpročiai didina blogojo cholesterolio kiekį.
  • Pasirūpinkite sveika ir subalansuota mityba. Įtraukite daugiau daržovių, vaisių, riešutų, neprikaistuvų žuvies ir grūdinių produktų.
  • Išvenkite sočiųjų ir trans-riebalų. Pasirinkite nesočius riebalus, kaip alyvuogių, rapsų ar saulėgrąžų aliejus.
  • Pasistenkite sumažinti stresą ir užtikrinti pakankamą poilsį. Tai taip pat gali turėti teigiamos įtakos cholesterolio rodikliams.

Šie natūralūs būdai, derinant su sveika gyvensena, gali padėti išlaikyti sveiką cholesterolio lygį organizmui.

Kada reikalinga medikamentinė pagalba

Jei natūralūs būdai, kaip mityba ir fizinis aktyvumas, nepadeda sumažinti cholesterolio, reikia medikamentinės pagalbos. Gydytojai vertina riziką, prieš skirdami medikamentus. Jei MTL cholesterolis yra daugiau nei 4,9 mmol/l, žmogus priskiriamas didelės rizikos grupei.

Svarbu reguliariai tikrinti sveikatą ir laikytis gydytojo rekomendacijų. Kraujo tyrimai ir konsultacijos su specialistais padeda nustatyti cholesterolio gydymo planą. Planas gali apimti medikamentinę pagalbą, priklausomai nuo sveikatos būklės.

Jei esate iš didelės rizikos grupės, rimtai įvertinkite savo sveikatą. Kreipkitės į gydytoją neatsiliečiai. Tik tinkamai pradėta cholesterolio gydymo programa gali išvengti rimtų sutrikimų ateityje.

Komentarų sekcija išjungta.

Daugiau naujienų