Kodėl jūsų kūnas reaguoja į orų pokyčius?

Sužinosite
Ar pastebite, kad prieš lietų skauda sąnarius? Ar galvos skausmas paaštrėja keičiantis slėgiui? Jūs nesate vieni – vis daugiau žmonių skundžiasi keistais simptomais keičiantis orams. Tai nėra įsivaizduojama būsena – mokslininkai pripažįsta, kad organizmas iš tiesų reaguoja į atmosferos pokyčius. Šis reiškinys vadinamas meteorotropizmu – tai biologinis atsakas į meteorologinius veiksnius, kuris gali turėti realią įtaką mūsų sveikatai.
Kas yra meteorotropizmas?
Kūno jautrumas orams
Meteorotropizmas – tai organizmo fiziologinių funkcijų pokyčiai, atsirandantys dėl klimato ar atmosferos sąlygų. Reaguoti gali:
Kraujagyslės;
Nervų sistema;
Hormoninė pusiausvyra;
Imuninė sistema;
Raumenų bei sąnarių sistema.
Nors kai kurie žmonės nejaučia jokių simptomų keičiantis orams, kiti – ypač turintys lėtinių ligų – gali patirti pastebimą diskomfortą.
Kokie orų veiksniai mus veikia?
Atmosferos slėgis;
Temperatūros pokyčiai;
Oro drėgmė;
Vėjo stiprumas;
Magnetinės audros ir UV spinduliuotė.
Visi šie veiksniai gali sukelti ne tik fizinius, bet ir emocinius pokyčius.
Kaip orų kaita veikia mūsų kūną?
1. Sąnarių skausmai ir slėgis
Atmosferos slėgis veikia sąnarių skysčio apimtį. Sumažėjus slėgiui, sąnariuose gali susidaryti „mikro išsiplėtimai”, spaudžiantys nervų galūnes. Todėl žmonės su artritu, artroze ar traumomis dažnai jaučia skausmą prieš lietų ar audrą.
2. Galvos skausmai ir migrenos
Slėgio svyravimai gali paveikti kraujagysles smegenyse – jos susitraukia arba išsiplečia, sukeldamos migrenos priepuolius ar spaudimo jausmą smilkiniuose. Ypač jautrūs šiam poveikiui – žmonės su vegetacinės nervų sistemos disbalansu.
3. Nuotaikos svyravimai
Trumpėjančios dienos, sumažėjęs saulės šviesos kiekis ir padidėjusi drėgmė veikia melatonino ir serotonino balansą – tai gali sukelti apatiją, nuotaikos svyravimus ar net sezoninę depresiją (SAD).
4. Kraujo spaudimo pokyčiai
Kūnas bando išlaikyti homeostazę – vidinę pusiausvyrą. Todėl keičiantis orams kraujagyslės gali staiga plėstis arba susitraukti, o tai sukelia staigius kraujospūdžio svyravimus, ypač žmonėms, turintiems hipertenziją ar hipotenziją.
Kas labiausiai jautrūs orams?
Vyresnio amžiaus žmonės;
Sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis;
Turintys sąnarių ar nervų sistemos sutrikimų;
Sergantieji astma ar lėtinėmis kvėpavimo ligomis;
Žmonės, linkę į migreną ar emocinius sutrikimus.
Kaip palengvinti orų kaitos sukeliamus simptomus?
1. Stebėkite savo kūną ir orų prognozes
Kai žinote, kad artėja krituliai ar slėgio kritimas, galite iš anksto pasiruošti: daugiau ilsėtis, vengti streso, gerti daugiau vandens, sumažinti fizinį krūvį.
2. Reguliuokite mitybą
Venkite daug druskos – ji sulaiko skysčius, o tai gali padidinti spaudimą;
Įtraukite daugiau magnio turinčių produktų – magnis padeda atpalaiduoti kraujagysles;
Gerkite pakankamai vandens – dehidratacija pablogina kraujotaką ir sąlygoja galvos skausmus.
3. Kvėpavimo pratimai ir meditacija
Sąmoningas kvėpavimas padeda reguliuoti nervų sistemą, mažina kraujospūdį, gerina kraujo aprūpinimą smegenyse ir gali slopinti galvos skausmus.
4. Šiluma ir judėjimas
Šilti kompresai ar švelnus sąnarių masažas gali palengvinti skausmą. Lėtas judėjimas – pvz., pasivaikščiojimas ar tempimo pratimai – gerina kraujotaką ir mažina sustingimą.