Kodėl kai kurių žmonių žaizdos gyja lėtai?

Sužinosite
Žaizdų gijimas – tai sudėtingas biologinis procesas, kuriame dalyvauja imuninė sistema, kraujotaka, odos ląstelės ir net nervų sistema. Paprastai smulkios žaizdos užsitraukia per kelias dienas, tačiau kai kuriems žmonėms jos gyja lėtai, skausmingai, o kartais net virsta chroninėmis opomis. Kodėl taip nutinka ir kokie faktoriai gali stabdyti kūno sugebėjimą atsinaujinti?
Žaizdų gijimo procesas: kaip tai veikia?
Gijimo etapai
Žaizdos gijimas susideda iš keturių pagrindinių etapų:
Hemostazė – kraujagyslių susitraukimas ir kraujo krešėjimas sustabdo kraujavimą.
Uždegimas – į žaizdą atkeliauja imuninės ląstelės, kurios pašalina mikrobus ir negyvas ląsteles.
Proliferacija – prasideda naujų audinių, kraujagyslių ir kolageno gamyba.
Brendimas (remodeliavimas) – audiniai sutvirtėja, formuojasi randas.
Bet kuris iš šių etapų gali būti sutrikdytas dėl išorinių ar vidinių veiksnių, todėl gijimas sulėtėja.
Dažniausios lėto gijimo priežastys
1. Prasta kraujotaka
Be tinkamos kraujotakos deguonis ir maistinės medžiagos negali pasiekti žaizdos vietos. Sergant tokiais sutrikimais kaip periferinė arterijų liga ar venų varikozė, kraujo tėkmė į galūnes susilpnėja, todėl žaizdos gyja kur kas ilgiau.
Be to, diabetinė angiopatija – dažnas cukrinio diabeto palydovas – pažeidžia mažąsias kraujagysles, kurios aprūpina žaizdą.
2. Cukrinis diabetas
Diabetas turi daugybinį poveikį gijimui:
Aukštas gliukozės kiekis kraujyje slopina baltųjų kraujo kūnelių aktyvumą.
Padidėja uždegimo rizika.
Prastėja kraujagyslių funkcija.
Dažnai pažeidžiami nervai, dėl ko žmogus nepastebi žaizdos ir nepradeda ją laiku gydyti.
Tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl diabetu sergantys žmonės susiduria su pėdų opomis, kurios gali komplikuotis iki amputacijos.
3. Imuninės sistemos silpnumas
Kai organizmo gynyba silpna, uždegimo fazė gali būti nepakankama arba per ilga. Tai trukdo pradėti kitus gijimo etapus. Silpnas imunitetas būdingas:
Vyresnio amžiaus žmonėms;
Po chemoterapijos;
Sergantiems ŽIV ar kitomis lėtinėmis ligomis.
4. Prasta mityba
Be tinkamo kiekio baltymų, vitamino C, cinko, geležies ir vitamino A, audinių regeneracija negali vykti. Baltymai reikalingi kolageno sintezei, o vitaminas C – pačiam kolageno struktūros susidarymui. Cinkas atsakingas už ląstelių dalijimąsi ir uždegimo reguliavimą.
5. Lėtinis uždegimas ir oksidacinis stresas
Kai organizme vyrauja lėtinis uždegimas, žaizdos vietoje nuolat aktyvios imuninės ląstelės, kurios neleidžia pereiti į atstatymo fazę. Oksidacinis stresas pažeidžia ląstelių membranas ir baltymus, todėl naujų audinių gamyba sulėtėja.
6. Rūkymas ir alkoholis
Rūkymas mažina deguonies patekimą į audinius, mažina kapiliarų aprūpinimą, o nikotinas slopina fibroblastų (ląstelių, gaminančių kolageną) aktyvumą. Alkoholis, savo ruožtu, trikdo imuninės sistemos veiklą ir mažina vitaminų bei mineralų įsisavinimą.
7. Netinkama žaizdos priežiūra
Užkrėsta ar blogai prižiūrima žaizda gyja lėtai. Netinkamas tvarstymas, per daug drėgmės arba sausumas, taip pat infekcijos – visa tai gali sustabdyti gijimo eigą. Svarbu išlaikyti pusiausvyrą tarp drėgmės ir švaros bei užtikrinti optimalią žaizdos aplinką.