Kodėl mūsų organizmas „užstringa“? Lėtinis limfos sąstingis ir jo įtaka sveikatai

Sužinosite
Vis daugiau žmonių skundžiasi nuolatiniu nuovargiu, galūnių sunkumu, dažnais peršalimais ar nesuprantamais odos bėrimais. Ir nors simptomai atrodo skirtingi, juos gali sieti viena paslėpta priežastis – limfos sąstingis. Tai viena mažiausiai žinomų, bet reikšmingiausių sveikatos problemų, kurią dažnai ignoruojame. Kodėl limfa sustoja ir kaip tai tyliai veikia visą kūną?
Kas yra limfos sistema ir kodėl ji tokia svarbi?
Limfa – organizmo „valymo tarnyba”
Limfinė sistema yra skysčių nutekėjimo, detoksikacijos ir imuniteto pagrindas. Ji veikia lyg paralelinis kraujotakos tinklas, transportuojantis limfą – skaidrų skystį, pilną limfocitų, atliekų, baltymų, bakterijų likučių ir net vėžinių ląstelių.
Limfa per limfmazgius filtruojama, o perteklius pašalinamas iš organizmo. Ši sistema neturi savo „siurblio” kaip širdis – limfa teka tik dėka judesio, kvėpavimo ir raumenų susitraukimų.
Ką reiškia limfos sąstingis?
Kai limfa teka per lėtai arba užsikemša, organizme pradeda kauptis atliekos, toksinai, pertekliniai skysčiai. Tai sukelia uždegiminius procesus, imuniteto susilpnėjimą, odą bėrimus, apatinių galūnių tinimą ir net hormoninius sutrikimus.
Limfos sąstingis dažnai lieka nepastebėtas, nes simptomai iš pradžių atrodo nežymūs arba „normalūs” – pavargimas po darbo dienos, sunkios kojos, dažnas peršalimas.
Kas sukelia limfos tekėjimo sutrikimus?
1. Sėdimas gyvenimo būdas
Jei didžiąją dienos dalį praleidžiate sėdėdami ar stovėdami be judėjimo, limfa tiesiog neturi galimybės judėti. Skirtingai nei kraujas, limfa neteka savaime – ji priklauso nuo kūno aktyvumo. Net 30 minučių fizinio nejudrumo pakanka, kad limfos srautas sulėtėtų.
2. Drabužiai ir avalynė
Per ankšti drabužiai, pėdkelnės, liemenėlės ar batai gali spausti limfinius kelius. Tai ypač aktualu moterims, dėvinčioms siaurus rūbus visą dieną. Limfa negali laisvai tekėti, jei kanalai suspaudžiami.
3. Prasta mityba ir vandens trūkumas
Limfai būtinas vanduo – tai jos pagrindinė sudedamoji dalis. Nepakankamas skysčių vartojimas sulėtina limfos tėkmę. Be to, per daug perdirbto maisto, cukraus, druskos ir pieno produktų gali skatinti gleivių kaupimąsi bei uždegiminius procesus, apsunkinančius limfos darbą.
4. Emocinis stresas
Limfa reaguoja ir į psichologinę būklę. Ilgalaikis stresas sukelia raumenų įtampą, kvėpavimo sustabarėjimą, sumažina fizinį aktyvumą. Visa tai – limfos stabdžiai. Kai įtampa tampa įprasta būsena, limfa „sustingsta” kartu su kūnu.
Dažniausi limfos sąstingio požymiai
Nuolatinis nuovargis be aiškios priežasties
Galvos skausmai, ypač rytais
Tinimai – kulkšnių, rankų ar veido
Celiulitas ir „sunkios kojos” pojūtis
Odos bėrimai, aknė ar niežėjimas
Dažni peršalimai, gerklės skausmai
Limfmazgių jautrumas ar padidėjimas
Jei jaučiate bent keletą iš šių simptomų nuolat, verta įtarti, kad limfinė sistema neveikia optimaliai.
Ką daryti, kad limfa vėl judėtų?
Kasdienė veikla
Pasivaikščiojimas bent 30 min. per dieną – tai viena geriausių priemonių limfos judėjimui skatinti.
Giluminis kvėpavimas – diafragminis kvėpavimas aktyvina limfos tekėjimą pilvo srityje.
Sausas šveitimas šepetėliu – švelnūs judesiai link širdies stimuliuoja paviršinius limfinius kanalus.
Šokinėjimas ant batuto (mini tramplyno) – tai itin efektyvus limfodrenažinis metodas.
Kontrastinis dušas – kaitaliojant šaltą ir karštą vandenį skatinama kraujo ir limfos apytaka.
Masažas ir limfodrenažas
Limfodrenažinis masažas – tai speciali technika, skirta švelniai paskatinti limfos tekėjimą. Jį gali atlikti specialistas arba galima mokytis taikyti paprastesnes formas namuose.
Masažas itin veiksmingas sergant limfedema, patinimais, po operacijų ar kai jaučiamas limfos sustojimas.