Kraujavimas iš ausies: priežastys, simptomai, gydymas

Sužinosite
- Kraujavimo ausyje priežastys
- Plyšęs arba suplėšytas ausies būgnelis
- Kraujavimo ausyje simptomai
- Kodėl kraujuoja mano ausis?
- Ausies vėžys
- Objektas ausyje
- Smulkus sužalojimas ar įbrėžimas
- Galvos sužalojimas arba trauma
- Kraujavimo ausyje diagnozė
- Kraujavimo ausyje gydymas
- Kada kreiptis į gydytoją?
- Kraujavimo ausyje rizikos veiksniai
- Prevencija ir namų gynimo priemonės
Jei ausis kraujuoja, tai gali būti dėl įvairių priežasčių, pradedant nuo kažko, kas įstrigo, iki plyšusios ausies būgnelio. Kraujavimas gali būti iš išorinės, vidurinės ar vidinės ausies. Tai yra daugelio sužalojimų ir būklių simptomas. Priklausomai nuo priežasties, gali pasireikšti ir kiti simptomai, tokie kaip ausies skausmas, karščiavimas, klausos praradimas, veido paralyžius, svaigimas ar skambėjimas ausyse. Plyšęs arba perforuotas ausies būgnelis reiškia, kad yra ašara arba defektas šioje subtilioje struktūroje, dar vadinamoje timpanine membrana. Plyšus ausies būgneliui, galite patirti klausos praradimą.
Kraujavimo ausyje priežastys
Yra keletas kraujavimo ausyje priežasčių. Kai kurios iš jų gali būti neraminančios. Įvairios būklės ar sužalojimai gali sukelti kraujavimą ausyje. Kiekvienam iš šių atvejų yra specifinių požymių, kurie padės gydytojui nustatyti pagrindinę priežastį.
Plyšęs arba suplėšytas ausies būgnelis
Plyšimas arba perforacija ausies būgnelyje gali sukelti tokius simptomus kaip:
- skausmas arba diskomfortas ausyje
- klausos praradimas
- skambėjimas ausyse
- vėmimas, žinomas kaip vertigo
- pykinimas arba vėmimas, sukeltas vertigo
Kraujavimo ausyje simptomai
Ausų infekcijos vaikams pasitaiko dažniau nei suaugusiems, nors bet kokio amžiaus žmonės gali būti paveikti. Tokios infekcijos gali pasireikšti bet kurioje ausies dalyje. Vidurinės ir išorinės ausies infekcijos gali sukelti kraujavimą ausyje, be šių požymių:
- Karščiavimas
- Galvos skausmas
- Paraudimas
- Išskyros iš ausies
- Patinimas
- Ausies skausmas
- Klausos pokyčiai
- Skydliaukės skausmas
Kodėl kraujuoja mano ausis?
Barotraumos poveikis
Ausų spragsėjimas yra dažnas reiškinys keičiantis aukštį. Dėl staigių slėgio ir aukščio pokyčių, pavyzdžiui, plaukimo ar skraidymo metu, barotraumos gali sukelti rimtesnius sužalojimus ausyje. Be kraujavimo iš ausies, gali pasireikšti šie barotraumos požymiai:
- Ausies skausmas
- Slėgis ausyse
- Klausos praradimas
- Svaigimas
- Skambėjimas ausyse
Ausies vėžys
Ausies vėžys yra retas ir gali pasireikšti bet kurioje ausies dalyje. Dauguma ausies vėžio atvejų kyla iš odos vėžio išorinėje ausyje. Apie 5 procentus visų odos vėžio atvejų sudaro ausyje. Tačiau žmonės, turintys lėtinių ausų infekcijų, kurios tęsiasi arba kartojasi 10 metų ar ilgiau, yra didesnėje rizikoje susirgti vidurinės ar vidinės ausies vėžiu. Jei žmogui diagnozuotas vidinės ar vidurinės ausies vėžys, gali pasireikšti kraujavimas ir šie simptomai:
- Klausos praradimas
- Ausies skausmas
- Patinę limfmazgiai
- Dalinis veido paralyžius
- Skambėjimas ausyse
- Galvos skausmas
Objektas ausyje
Medvilninė tamponė, žaislas ar bet koks kitas mažas daiktas gali įstrigti ausyje ir sukelti sužalojimą. Vaikai dažniau įdeda ką nors į ausis. Daikto praradimas ar paspaudimas į ausies kanalą gali perforuoti ausies būgnelį. Tai gali sukelti kraujavimą iš ausies ir kitus simptomus, tokius kaip:
- Skausmas
- Slėgis
- Skysčių išskyros iš ausies
- Klausos praradimas
- Svaigimas
Smulkus sužalojimas ar įbrėžimas
Jei įbrėžiate ausies kanalą nagais arba per stipriai naudojate medvilninį tamponą (arba per giliai jį įdedate), tai gali sukelti kraujavimą. Paprastai tokio tipo sužalojimas nėra rimtas. Kad būtų išvengta infekcijos, laikykite žaizdą švarią.
Galvos sužalojimas arba trauma
Rimtesni galvos sužalojimai ar trauma gali sukelti kraujavimą ausyse. Tokie sužalojimai dažniausiai atsiranda dėl nelaimingų atsitikimų, kritimų ar sportinių traumų. Jei kraujavimas iš ausų lydi galvos sužalojimą, asmuo gali turėti smegenų sukrėtimą. Smegenų sukrėtimo požymiai gali apimti:
- Galvos skausmas
- Skambėjimas ausyse
- Svaigimas
- Pykinimas ir vėmimas
- Konfuzija
- Laikinas sąmonės praradimas
- Apatiška išvaizda
- Pamiršimas
- Nuovargis
- Dirglumas
- Nemiga
Kraujavimas iš ausų po galvos sužalojimo gali būti dėl kaukolės lūžio, sunkaus sužalojimo ar kitų rimtų sužalojimų, todėl asmeniui reikės skubios medicininės pagalbos.
Kraujavimo ausyje diagnozė
Kai apsilankysite pas gydytoją dėl kraujavimo ausyje, jis apžiūrės jūsų ausis, kaklą, galvą ir gerklę, taip pat paklaus apie jūsų medicininę istoriją ir kraujavimo priežastį.
- Fizinė apžiūra Gydytojas vizualiai apžiūrės ausies kanalą ir ausies būgnelį, kad patikrintų sužalojimus ar infekcijos požymius.
- Medicininė istorija Gydytojas paklaus apie simptomus, neseniai patirtus įvykius (pvz., traumą ar slėgio pokyčius) ir esamas ligas.
- Otoscopija Naudojamas specialus instrumentas (otoskopas), kad būtų arčiau apžiūrėta ausies kanalas ir ausies būgnelis.
- Klausos testai Jei kraujavimas susijęs su klausos problema, gali būti atliktas klausos testas, kad būtų įvertinta bet kokia žala ausiai.
- Vaizdiniai tyrimai Kai kuriais atvejais gali būti naudojami rentgeno spinduliai arba kompiuterinė tomografija, kad būtų nustatyti lūžiai, navikai ar rimtesni sužalojimai, sukeliantys kraujavimą.
- Laboratoriniai tyrimai Jei įtariama infekcija, gali būti paimti mėginiai, kad būtų nustatytos bakterijos ar kiti patogenai.
Kraujavimo ausyje gydymas
Kraujavimo ausyje gydymas priklauso nuo kraujavimo priežasties:
- Ausų infekcijos Gydytojas gali paskirti antibiotikų ausų lašus arba geriamuosius antibiotikus. Jei infekcijos pasikartoja, gali būti rekomenduoti ausų vamzdeliai, kad būtų galima nutekėti skysčiams ir užkirsti kelią tolesnėms infekcijoms.
- Plyšęs ausies būgnelis Plyšęs ausies būgnelis gali sukelti kraujavimą, tačiau paprastai gyja per 8-10 savaičių. Jei jis nesigydys, gali prireikti operacijos, vadinamos timpanoplastika.
- Objektas ausyje Jei objektas įstrigo ausyje, pabandykite jį pašalinti pincetu. Jei sunku, kreipkitės į gydytoją. Venkite naudoti aštrius instrumentus, nes jie gali sukelti žalos arba stumti objektą dar giliau.
Medicininiai kraujavimo ausyje gydymo būdai
- Antibiotikai: Jei kraujavimas yra dėl infekcijos, gali būti paskirti antibiotikai infekcijai gydyti.
- Ausų lašai: Medikuoti ausų lašai gali padėti valdyti infekcijas arba sumažinti uždegimą, sukeliantį kraujavimą.
- Chirurginis remontas: Plyšus ausies būgneliui ar rimtiems sužalojimams gali prireikti chirurginės intervencijos, kad būtų ištaisyta žala.
- Kauterizacija: Jei yra maža žaizda ar kraujagyslė, gali būti naudojama kauterizacija, kad sustabdytų kraujavimą.
- Steroidai: Uždegimas ar patinimas gali būti gydomi steroidiniais vaistais, kad būtų sumažintas kraujavimas ir skatintas gijimas.
- Valymas ir nutekėjimas: Jei ausų vaškas ar šiukšlės sukelia užsikimšimą, gydytojas gali išvalyti ausį, kad būtų išvengta tolesnio kraujavimo ir infekcijos.
Kada kreiptis į gydytoją?
Kraujavimas ausyje dažnai reikalauja medicininės pagalbos, ypač jei jis atsiranda po galvos sužalojimo. Jei patiriate kraujavimą ausyje, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba skubios pagalbos kliniką. Nors ausų infekcijos gali sukelti kraujavimą, jos paprastai nėra tokios rimtos. Kraujavimas po nelaimingo atsitikimo ar smūgio į galvą gali rodyti gyvybei pavojingą sužalojimą. Nedelsdami eikite į skubios pagalbos skyrių, jei taip pat turite:
- Svaigimas
- Kraujavimas iš nosies
- Vėmimas
- Regėjimo problemos
- Konfuzija arba sąmonės praradimas
- Klausos praradimas
Kraujavimo ausyje rizikos veiksniai
Kraujavimas ausyje gali rodyti rimtas problemas, tokias kaip:
- Ausų infekcija: Gali plisti ir pablogėti, jei nebus gydoma.
- Trauma: Ausies sužalojimas gali sukelti kraujavimą ir klausos praradimą.
- Ausies būgnelio perforacija: Plyšęs ausies būgnelis gali sukelti kraujavimą ir klausos pažeidimą.
- Užsienio objektas: Įdėjus daiktus, gali atsirasti sužalojimų ir kraujavimų.
- Lėtinės būklės: Tokios kaip ausies navikai gali sukelti pasikartojantį kraujavimą.
- Barotrauma: Staigūs slėgio pokyčiai gali pažeisti ausį ir sukelti kraujavimą.
Prevencija ir namų gynimo priemonės
- Arbatos medžio aliejaus ausų lašai yra plačiai naudojami, tačiau turi tas pačias ribas, kaip ir natūropatinių ausų lašų atveju.
- Ginger aliejus gali būti tepamas ant ausies. Šio preparato šalininkai ragina vengti pilti imbiero aliejų į ausies kanalą.
- Šiltos kompresai, sudrėkinkite audinį karštu ar šiltu vandeniu. Uždenkite audinį ant skaudamos ausies. Šiluma iš šilto kompreso švelniai palengvins skausmą ir diskomfortą.
- Aliejus, pagamintas iš mullein augalo žiedų, pasirodė esąs veiksmingas skausmo malšintojas ausų infekcijoms.
- Chiropraktinės korekcijos gali padėti sumažinti įtemptus raumenis aplink ausį, leidžiant užsikimšusiems skysčiams nutekėti.
- Akupunktūra leidžia atpalaiduoti raumenis, kas leidžia kraujo ir limfos srautui sumažinti uždegimą, taip pat gali padėti sumažinti infekciją.