Mažakraujystė

0
9
Mažakraujystė

Mažakraujystė, arba anemija, yra būklė, kai kraujyje mažai hemoglobino. Tai priežastis, kodėl audiniams trūksta deguonies. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, visi trečionis žmonių pasitaiko anemija.

Dažniausiai tai susidaro dėl mažos geležies, vitamino B12 ar folinės rūgšties trūkumo. Simptomai gali būti silpnumas, nuovargis, galvos svaigimas ir skausmas. Taip pat blyški oda.

Mažakraujystė ir jos apibrėžimas

Mažakraujystė, arba anemija, yra būklė, kai kraujyje mažai hemoglobino. Ši sutrikimas gali būti dėl daugybės priežasčių. Pavyzdžiui, geležies trūkumas, lėtinės ligos, sutrikimai kaulų čiulpuose.

Anemijos paplitimas pasaulyje

Pasaulyje anemija serga daug žmonių. Beveik 2 milijardai asmenų yra pažeidžiami. Ypač dažna yra tam tikrose rizikos grupėse.

  • ikimokyklinio amžiaus vaikai,
  • moterys, ypač nėščiosios,
  • vyresnio amžiaus žmonės.

Pagrindinės rizikos grupės

Moterys, dėl menstruacijų ir nėštumo, dažniau serga anemija. Mažakraujystė yra didesnė problema ir vaikams, ir vyresniems žmonėms.

Pagrindinės mažakraujystės priežastys

Mažakraujystė, arba anemija, gali būti sukelta daugybėje priežasčių. Dažniausiai tai susiję su geležies stoka, vitamino B12 trūkumu ir folinės rūgšties trūkumu. Tačiau kiti faktoriai, kaip lėtinės ligos, inkstų nepakankamumas, arba vėžys, taip pat gali prisideti.

Genetinės sąlygos, kaip talasemija, ar sferocitozė, taip pat gali būti priežastis. Kraujo netekimas, hemolizė, kaulų čiulpų sutrikimai taip pat prisideda. Mažakraujystė gali būti sukelta ir mitybinių, fizinių, arba infekcinių priežasčių.

  • Geležies stoka – viena iš pagrindinių mažakraujystės priežasčių
  • Vitamino B12 ir folinės rūgšties trūkumas taip pat gali sukelti anemijos
  • Lėtinės ligos, genetinės sąlygos, kraujo netekimas ir kitos priežastys gali lemti mažakraujystę

Mažakraujystė gali būti sukelta daugybėje priežasčių. Dažniausiai tai susiję su maisto medžiagų trūkumu. Svarbu atpažinti pirmuosius požymius ir kreiptis į gydytoją.

Dažniausi mažakraujystės simptomai ir požymiai

Mažakraujystė gali sukelti įvairius simptomus. Dažnai jie slepiasi už kitų sveikatos būklės. Nedideli, bet pastebimi simptomai, kaip nuovargis, odos blyškumas ir dusulys, turi būti atidžiai stebimi.

Fiziniai simptomai

  • Nuovargis ir silpnumas – mažakraujystės sukeltas dėl sumažėjusio deguonies tiekimo į audinius
  • Odos blyškumas – dėl mažesnio raudonųjų kraujo kūnelių kiekio ir sumažėjusios hemoglobino koncentracijos kraujyje
  • Dusulys – anemija gali sukelti kvėpavimo sutrikimus ir sunkumus vykdant fizinį aktyvumą
  • Širdies plakimas ir svaigulys – dėl padidėjusio širdies darbo siekiant aprūpinti organizmą deguonimi

Psichologiniai simptomai

Mažakraujystė taip pat gali pasireikšti psichologiniais simptomais. Tokie kaip:

  • Dirglumas ir koncentracijos stoka
  • Atminties sutrikimai

Specifiniai požymiai

Rimtesniais atvejais mažakraujystė gali pasireikšti ir kitais specifiniais požymiais:

  1. Nagų lūžinėjimas
  2. Plaukų slinkimas
  3. Liežuvio deginimas
  4. Pagofagija (nevalingas potraukis valgyti nemaistines medžiagas, pvz. kreidos, smėlio)

Sunkios anemijos atveju gali pasireikšti krūtinės skausmas ir šalčio netoleravimas.

odos blyškumas

Geležies stokos anemijos ypatumai

Geležies stokos anemija yra dažna mažakraujystė. Ji atsiranda dėl mažo geležies kiekio maiste arba padidėjusio poreikio. Ši anemija diagnozuojama, kai feritino kiekis serume yra mažesnis nei 30 mcg/l.

Ši būklė gali būti susijusi su celiakija, kuri pasireiškia 3-5% atvejų. Pagrindiniai simptomai yra nuovargis, silpnumas, blyškumas ir dusulys.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, geležies trūkumas yra dažnas mitybos sutrikimas. Jį patiria daugiau nei 500 milijonų žmonių. Besivystančiose šalyse ferodeficitinė anemija pasireiškia 30-51% vaikų, o išsivysčiusiose ekonomikos šalyse – nuo 1 iki 8% vaikų.

Didžiausia rizika susirgti ši anemija kyla kūdikiams ir paaugliams. Jų augimas yra intensyviausias.

Geležies trūkumo simptomai gali būti nepastebimi. Nespecifiniai požymiai padeda jų nepastebėti. Labai svarbu įtarti šią būklę laiku, siekiant išvengti komplikacijų, ypač nervų sistemos.

Nepaisant to, kad geležies stokos anemija besivystančiose šalyse mažėja, išplėtotose ekonomikos šalyse ji vis dar yra problema. Lietuvoje anemiją diagnozuojama 13-15% nėščiųjų, o pasaulyje ši būklė nustatoma daugiau nei 40% nėščiųjų.

Nepakankamas geležies kiekis motinos organizme didina riziką komplikacijoms nėštumo ir gimdymo metu. Tai gali turėti ilgalaikių pasekmių kūdikio raidai.

Mažakraujystės diagnostika ir tyrimai

Norint nustatyti mažakraujystę, atliekami kraujo tyrimai. Tai padeda nustatyti anemijos tipą ir laipsnį. Taip pat randa tinkamiausią gydymo būdą.

Kraujo tyrimų rodikliai

Pagrindiniai rodikliai yra hemoglobinas, eritrocitai, MCV, MCH, MCHC, feritinas ir transferino saturacija. Šie rodikliai padeda įvertinti raudonųjų kraujo kūnelių būklę.

Papildomi diagnostiniai tyrimai

Gali būti reikalingi papildomi tyrimai, kaip geležies, vitamino B12 ir folinės rūgšties kiekio nustatymas. Jei yra įtarimų dėl kitų ligų, atliekamos papildomos procedūros.

Tikslus priežasčių nustatymas leidžia parinkti veiksmingą gydymą. Išsamūs kraujo tyrimai yra svarbūs šios sveikatos problemos įvertinimui.

Gydymo metodai ir priemonės

Mažakraujystės gydymas priklauso nuo jos priežasčių. Jei yra geležies stokos, dažnai naudojami geležies preparatų terapijos. B12 vitamino trūkumas reikalauja B12 vitamino injekcijų.

Sunkesniems atvejams reikia intraveninės terapijos arba hemotransfuzijos.

Šiuolaikinėje medicinoje naudojami įvairūs preparatai. Pavyzdžiui, geležies sulfatas, gliukonatas, fumāratas. Sunkesniems atvejams gali būti naudinga intraveninė terapija.

Geležies preparatai

Mažakraujystės gydymas trunka nuo kelių savaičių iki mėnesių. Tai priklauso nuo ligos sunkumo ir paciento reagavimo. Svarbu, kad pacientas bendradarbiuotų su gydytoju.

Reguliarūs kraujo tyrimai ir atidus stebėjimas yra svarbūs.

Mityba ir maisto papildai sergant mažakraujyste

Sergant mažakraujyste, svarbu pasirinkti maistą, kuris turi geležies, vitamino B12 ir folinės rūgšties šaltinius. Šie būdai padeda kraujui gamintis ir gydyti anemiją.

Rekomenduojami maisto produktai

  • Raudona mėsa
  • Kepenys
  • Žalialapės daržovės (špinatai, brokoliai, lapinė salieta)
  • Jūros gėrybės
  • Kiaušiniai
  • Pupelės, lęšiai

Vitaminas C padeda organizmui geriau pasisavinėti geležies. Rekomenduojama vartoti vitaminą C turinčius produktus su geležies šaltiniais.

Vengtini produktai

  • Kava
  • Juodoji arbata
  • Pienas
  • Riebus maistas

Šie produktai gali sumažinti geležies pasisavinimą. Reikia vartoti juos su atsargumu arba vengti. Siekiant efektyvumo, reikia papildyti geležės, vitamino B12 ir folinės rūgšties kieki.

Nėščiųjų mažakraujystės gydymas

Nėščiosios dažnai susiduria su nėščiųjų anemija. Ši problema diagnozuojama, kai kraujyje yra mažiau hemoglobino nei 110g/l. Pirmajame ir trečiajame trimestre, arba mažiau nei 105g/l antrajame.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sužadina visų nėščiųjų vartoti geležies papildus. Rekomenduojama 30-60 mg elementinės geležies per dieną.

Gydymas tęsiamas, kol hemoglobino kiekis normalizuojasi. Paskui skiriama palaikomoji dozė – 1mg/kg/p (60-80 mg). Šis kursas padeda atkurti geležies poreikį nėštumo metu ir užtikrinti sveikatą.

  1. Nėščiųjų anemija dažnai sukelta dėl nepakankamo geležies kiekio organizme.
  2. Geležies poreikis nėštumo metu gali siekti iki 1000-1500 mg, priklausomai nuo nėštumo trimestro.
  3. Svarbu palaikyti subalansuotą mitybą, praturtintą geležies turinčiais produktais, tokiais kaip raudona mėsa, žuvis, pupelės, grūdiniai produktai ir žalieji lapiniai daržovės.
  4. Rekomenduojama vartoti maisto papildus su geležimi ir kitais svarbiaisgerųjų kraujo ląstelių gamybai reikalingais mikroelementais, kaip lactoferinu ir vario druska.

Laiku diagnozuota ir tinkamai gydoma nėščiųjų anemija padeda išvengti rimtų sveikatos komplikacijų tiek motinai, tiek vaikui. Svarbus yra reguliarus kraujo tyrimų atlikimas nėštumo metu, kad būtų aptiktos ligos požymiai ir pradėtas reikiamas gydymas.

Profilaktika ir prevencijos priemonės

Mažakraujystės profilaktika yra svarbi. Svarbu, kad mūsų mityba būtų subalansuota. Reikia turtingai geležies, vitamino B12 ir folinės rūgšties.

Raudona mėsa, jūros gėrybės, žalumynai ir ankštiniai augalai yra geri šaltiniai. Vitaminais pagrindžiami maisto produktai taip pat naudingi.

Kraujo tyrimai yra svarbūs, įskaitant rizikos grupes. Jie padeda nustatyti geležies trūkumą ir gydyti mažakraujystę. Svarbu vengti streso, nes jis padidina geležies suvartojimą.

Visada gydykite pagrindines ligas, kurios gali sukelti anemiją.

Fizinis aktyvumas ir sveikos gyvensenos įgūdžiai yra svarbūs. Pakankamas poilsis, palankus miegas ir tinkama higiena palaiko geležies lygį. Šios priemones padeda išvengti mažakraujystės.

Įgyvendinant šias priemones, galima efektyviai sumažinti anemijos riziką. Tai užtikrina gerą sveikatos būklę.

Komentarų sekcija išjungta.