Metalinio skonio burnoje priežastys ir gydymas

Metalinio skonio burnoje

Metalinis skonis burnoje yra gana dažnas reiškinys, ir jei esate palyginti sveikas, paprastai dėl to nereikėtų nerimauti. Kadangi skonis tiesiogiai susijęs su uosle, sąlygos, kurios veikia ją arba skonio pumpurus, dažnai yra kaltininkai, įskaitant sinusų infekcijas, vaistų šalutinį poveikį ir maisto alergijas. Nors rečiau pasitaiko, gali būti ir rimtesnių priežasčių, tokių kaip cukrinis diabetas, demencija ir inkstų nepakankamumas.

Metalinė skonio problema burnoje vadinama disgeuzija. Tai yra sutrikusi skonio pojūtis. Metalinis, kartus arba nemalonus skonis burnoje taip pat yra disgeuzijos apibrėžimas. Skonio pokyčiai gali būti dėl bet ko, kas trukdo normaliam skonio procesui. Skoniai ir aromatai, kuriuos jaučiate, yra derinio, susidedančio iš uoslės ir skonio pumpurų nervų, rezultatas, kurie praneša smegenims, ką jaučiate. Jūs gimėte su maždaug 10 000 skonio pumpurų, tačiau su amžiumi jų pradeda mažėti. Dėl to vyresni žmonės paprastai gali toleruoti intensyvesnius skonius nei vaikai. Skonį taip pat gali pakeisti rūkymas ir tam tikros ligos ar sąlygos. Dažnos būklės, galinčios paveikti jūsų skonio pojūtį, apima užgultą nosį dėl alergijų ar peršalimo, sinusų infekciją ir kai kuriuos vaistus. Metalinis skonis nėštumo metu taip pat yra gana dažna problema. Kadangi metalinis skonis gali būti infekcijos ar kitos būklės požymis, turėtumėte kuo greičiau kreiptis į gydytoją ir aptarti savo simptomus. Jei metalinis skonis išlieka, pasikartoja arba kelia susirūpinimą, informuokite savo gydytoją arba sveikatos priežiūros specialistą. Nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos, jei jaučiate sunkumų kvėpuojant ar ryjant.

Metalinio skonio burnoje simptomai

Metalinio skonio burnoje simptomai gali pasireikšti keliais būdais:

  • Nuolatinis arba periodiškas skonis: skonis gali būti nuolatinis arba pasirodyti ir išnykti.
  • Pasikeitęs skonio suvokimas: maistas ir gėrimai gali skoniu skirtis.
  • Nemalonus skonis: metalinis skonis gali būti lydimas bendro nemalonumo burnoje.

Metalinio skonio burnoje priežastys

Daugelis veiksnių gali sukelti metalinį skonį burnoje. Problema gali išnykti be intervencijos arba kai asmuo pakeičia savo gyvenimo būdą, pavyzdžiui, nutraukus tam tikrų vaistų vartojimą. Tačiau kartais tai gali rodyti esamą būklę, kuriai reikalinga medicininė pagalba. Štai keletas galimų metalinio skonio burnoje priežasčių.

Prasta burnos higiena

Jei reguliariai nevalote dantų ir neplaunate tarpdančių, tai gali sukelti dantų ir dantenų problemas, tokias kaip gingivitas, periodontitas ir dantų infekcijos. Šias infekcijas galima pašalinti gavus gydytojo receptą. Metalinis skonis paprastai išnyksta, kai infekcija pasibaigia.

Receptiniai vaistai

Šie vaistai apima antibiotikus, tokius kaip tetraciklinas; alopurinolį, vaistą nuo podagros; ličio, naudojamo tam tikrų psichinių sutrikimų gydymui; ir kai kuriuos širdies vaistus. Jūsų organizmas absorbuoja vaistus, ir jie išsiskiria su seilėmis. Taip pat vaistai, sukeliantys burnos džiūvimą, pavyzdžiui, antidepresantai, gali būti kaltininkai. Šie vaistai gali paveikti jūsų skonį, nes jie sumažina skonio pumpurų veiklą.

Vitaminai arba vaistai be recepto

Multivitaminai, kuriuose yra sunkiųjų metalų (pavyzdžiui, vario, cinko ar chromo), arba peršalimo gydymo priemonės (pavyzdžiui, cinko pastilės) gali sukelti metalinį skonį. Tas pats pasakytina apie prenatalinius vitaminus ir geležies ar kalcio papildus. Paprastai skonis išnyksta, kai jūsų organizmas apdoroja vitaminus arba vaistus. Jei ne, patikrinkite dozę ir įsitikinkite, kad nevartojate per daug.

Infekcijos

Viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, peršalimas ir sinusitas gali paveikti jūsų skonio pojūtį. Tai laikina ir paprastai baigiasi, kai infekcija praeina. Vėžio gydymas: pacientai, gydomi chemoterapija ar radiacija, gali patirti metalinį skonį.

Nėštumas

Nėštumo pradžioje kai kurios moterys pastebi, kad jų skonio pojūtis keičiasi. Vienas iš šių pokyčių gali būti metalinis skonis.

Demencija

Žmonės, sergantys demencija, dažnai turi skonio sutrikimų. Nervai jungia skonio pumpurus su smegenimis. Skonio sutrikimai gali pasireikšti, kai smegenų dalis, susijusi su skoniu, neveikia tinkamai.

Cheminiai poveikiai

Jei esate veikiamas gyvsidabrio ar švino, dideli šių medžiagų kiekiai gali sukelti metalinį skonį.

Metalinio skonio burnoje nėštumo pradžioje

Nėštumo pradžioje metalinis skonis burnoje gali būti ankstyvas nėštumo požymis, dažnai susijęs su:

  • Nėštumo hormonai: hormoniniai pokyčiai ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu gali paveikti skonio suvokimą.
  • Ryto pykinimas: ankstyvas nėštumo pykinimas gali palikti metalinį skonį burnoje.

Metalinio skonio burnoje diagnozė

Norint diagnozuoti šio simptomo priežastį, gydytojas gali nukreipti pacientą pas otorinolaringologą. Tai gydytojas, specializuojantis ausų, nosies ir gerklės ligose. Diagnozė gali apimti:

  • fizinį ausų, nosies ir gerklės tyrimą
  • dantų apžiūrą, siekiant nustatyti burnos higieną
  • asmens medicinos istorijos ir vaistų apžvalgą
  • skonio testą, siekiant diagnozuoti bet kokį su skoniu susijusį sutrikimą
  • kitus testus, padedančius nustatyti pagrindinę priežastį

Atsižvelgiant į diagnozę, gydytojas gali paskirti gydymą metaliniam skoniui arba pagrindinei problemos priežastiai.Metalinio skonio burnoje gydymas

  • Gydymas paprastai orientuotas į pagrindinę skonio pokyčių priežastį.
  • Pakeisti paciento rutiną gali būti sudėtinga.
  • Kai kurios skonio pokyčių priežastys yra sunkiai pašalinamos. Pavyzdžiui, tam tikrų vaistų, skirtų kraujo spaudimui, pakeitimas gali būti sudėtingas, nes tai gali kelti kitų sveikatos problemų riziką.
  • Daugeliu atvejų metalinis skonis gali išlikti ilgą laiką, kol jis išnyks.

Kada kreiptis į gydytoją?

Jei trumpam patiriate metalinį skonį burnoje, tai greičiausiai nėra problema. Atkreipkite dėmesį, jei neseniai pradėjote vartoti naujus vaistus, nes tai yra labai dažna priežastis. Tačiau jei šis pojūtis išlieka ir turite kitų nerimą keliančių simptomų, turėtumėte kreiptis į gydytoją.

Metalinio skonio burnoje prevencija

Norint išvengti metalinio skonio burnoje, apsvarstykite šias prevencines priemones:

  • Valykite dantis ir liežuvį du kartus per dieną.
  • Plauti tarpdančius kartą per dieną.
  • Kramtyti be cukraus gumą.
  • Gerti daug vandens.
  • Nustoti rūkyti.
  • Vengti tam tikrų aštrių maisto produktų.
  • Pereiti prie indų, kurie neturi metalo.

Komentarų sekcija išjungta.