Mikroelementų trūkumo poveikis sveikatai ir kaip jo išvengti

0
13
Mikroelementų trūkumo poveikis sveikatai ir kaip jo išvengti

Žmonių sveikata yra nuolat besikeičiantis mokslininkų tyrinėjamas bei aptariamas dalykas. Per pastaruosius dešimtmečius žmonių supratimas apie mitybą, fizinį aktyvumą ir psichinę sveikatą padidėjo. Tačiau vienas iš sričių, vis dar reikalaujanti daugiau dėmesio, yra mikroelementų trūkumas organizme. Ši problema gali turėti plačias pasekmes sveikatai, todėl šis straipsnis atsakys į dažniausiai užduodamus klausimus apie mikroelementų trūkumą bei kaip jo išvengti.

Mikroelementų svarba organizmui

Mikroelementai yra mineralai, kuriuos organizmas naudoja nedideliais kiekiais, tačiau jie atlieka esminius vaidmenis. Šie mineralai padeda reguliuoti įvairias kūno funkcijas, tarp kurių yra fermentų veikla, hormonų gamyba, imuninės sistemos veikla bei kaulų stiprumas.

Dažniausiai pasitaikantys mikroelementai

  • Geležis
  • Jodas
  • Cinkas
  • Selenas
  • Varis
  • Manganas
  • Kobaltas

Netgi nedidelis šių elementų trūkumas gali turėti reikšmingą poveikį sveikatai. Štai kodėl svarbu žinoti, kaip išvengti trūkumų bei kaip atpažinti simptomus, kurie gali rodyti mikroelementų trūkumą organizme.

Mikroelementų trūkumo priežastys

Nors priežastys gali skirtis nuo asmens prie asmens, yra kelios bendros priežastys, kodėl žmonės gali patirti mikroelementų trūkumą.

Nepakankama mityba

Viena pagrindinių mikroelementų trūkumo priežasčių yra nepakankama arba nesubalansuota mityba. Daugelis šiuolaikinių dietų yra neturtingos esminių mikroelementų dėl greito maisto vartojimo, mažo vaisių ir daržovių suvartojimo bei perdirbtų maisto produktų gausos.

Virškinimo trakto sutrikimai

Sutrikimai, pavyzdžiui, celiakija ar lėtinis pankreatitas, gali sutrikdyti maistinių medžiagų įsisavinimą organizme, taip pat mikroelementų. Kai kurie vaistai taip pat gali sumažinti mikroelementų absorbciją.

Aplinkos veiksniai

Apsinuodijimas sunkiųjų metalų ar kitų cheminių medžiagų gali pakenkti mikroelementų balansui organizme. Dirvožemio išeikvojimas žemės ūkyje taip pat gali mažinti maistinių medžiagų kiekį augaluose.

Mikroelementų trūkumo simptomai

Nustatyti mikroelementų trūkumą gali būti sudėtinga, nes simptomai dažnai pasirodo palaipsniui ir gali būti klaidingai priskiriami kitoms sveikatos problemoms. Tačiau kai kurie bendri požymiai gali padėti atpažinti trūkumą.

Bendras silpnumas ir nuovargis

Tie, kurie patiria mikroelementų trūkumą, dažnai jaučia ilgalaikį nuovargį ir sumažėjusią energiją. Geležies trūkumas ypač siejamas su anemija, kuri gali sukelti nuolatinį silpnumą.

Sutrikęs augimas ir raida

Vaikams mikroelementų trūkumas gali sutrikdyti augimo ir raidos procesus, o tai gali turėti ilgalaikį poveikį. Jodo trūkumas, pavyzdžiui, gali lemti kretinizmą ir kitas psichinės bei fizinės raidos problemas.

Imuninės funkcijos sutrikimai

Cinko ir seleno trūkumas gali susilpninti imuninės sistemos atsaką, todėl padidėja jautrumas infekcijoms.

Prevencinės priemonės ir gydymas

Laiku identifikuojant ir imantis veiksmų mikroelementų trūkumo atveju, galima sėkmingai išvengti ilgalaikių neigiamų pasekmių sveikatai. Štai kelios rekomendacijos, kaip užtikrinti pakankamą mikroelementų suvartojimą.

Subalansuota mityba

Valgykite daug vaisių, daržovių, pilnagrūdžių grūdų, liesos mėsos ir pieno produktų. Pasirūpinkite, kad mityboje būtų pakankamai maisto produktų, turinčių daug mikroelementų.

Maisto papildai

Jei ne visuomet įmanoma gauti pakankamai mikroelementų iš maisto, galima rinktis kokybiškus maisto papildus, tačiau būtina pasitarti su gydytoju prieš pradėdami juos vartoti.

Reguliarūs medicininiai tyrimai

Toksikologiniai ir kraujo tyrimai gali padėti nustatyti bet kokius trūkumus laiku, kad būtų galima imtis reikiamų priemonių.

Išvados

Mikroelementų trūkumas yra rimta sveikatos problema, kuri gali turėti ilgalaikes pasekmes. Surinkta informacija rodo, kad, užtikrinant pakankamą mikroelementų kiekį, galima efektyviai spręsti daugelį sveikatos problemų. Svarbiausia yra žinoti apie galimas trūkumo priežastis, atsirandančius simptomus bei imtis veiksmų, siekiant išvengti trūkumo.

Aplankykite savo gydytoją, jei įtariate, kad jums gali trūkti mikroelementų, ir jis padės jums nustatyti tinkamus mitybos pakeitimus arba gydymo būdus. Palaikyti savo organizmą sveiką bei stiprų turėtų būti vienas iš pagrindinių mūsų gyvenimo tikslų.

Komentarų sekcija išjungta.