Neramių kojų sindromas

0
11
neramių kojų sindromas

Neramių kojų sindromas (NKS) yra neurologinis sutrikimas. Jis pasireiškia kaip nemalonumas kojose, pvz., dilgčiojimas, deginimas, niežėjimas ar mėšlungiškas traukimas. Šie simptomai dažniausiai pasireiškia poilsio metu arba naktį.

Ši būklė trukdo užmigti ir pailsėti. Sindromas yra įtrauktas į Tarptautinę ligų klasifikaciją. Jis turi apibrėžtus simptomus ir diagnostinius kriterijus.

Pagrindinis požymis yra nevalingas noras judinti kojas. Judėjimas sumažina ar laikinai pašalina nemalonius simptomus.

Ši būklė gali pakenkti žmogaus miego kokybę ir kasdieninį funkcionavimą. Todėl svarbu atpažinti ir atitinkamai gydyti neramių kojų sindromą.

Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius sindromo požymius, priežastis, diagnostiką, gydymo galimybes ir prevenciją.

Kas yra neramių kojų sindromas ir kaip jis pasireiškia

Neramių kojų sindromas (NKS) yra neurologinis sutrikimas. Jis sukelia nemalonų deginimo, dilgčiojimo ar spaudimo pojūtį kojose. Šis būklė neprilygsta paprastam kojų nuovargiui.

Joje dominuoja intensyvus noras judinti kojas, siekiant palengvinti diskomfortą. NKS simptomai paprastai padidėja vakare ar naktį. Jie apsunkindami užmigimą ir sutrikdydami miego ritmus.

Pagrindiniai sindromo požymiai

  • Nemalonus deginimo, dilgčiojimo ar spaudi mo pojūtis kojose
  • Noras judinti kojas siekiant palengvinti nerimą
  • Stipresnis diskomfortas ramybės būsenoje
  • Simptomai dažnai sustiprėja vakare ar naktį

Dažniausiai pasitaikantys simptomai

  1. Kojų niežėjimas, deginimas ar dilgčiojimas
  2. Negalėjimas ramiai išsitiesus gulėti
  3. Nerimas ir susierzinimas dėl nenurimstančių kojų
  4. Nemiga, apsunkinantis užmigimą ir kokybišką miegą

NKS dažnai susijęs su psichologiniais ir neurologiniais veiksniais. Tai gali būti nervinė įtampa, nuovargis ir tam tikros neurodegeneracinės ligos. Būklė gali būti paveldima.

Simptomai gali suintensyvėti dėl tam tikrų priežasčių. Pavyzdžiui, jei asmuo vartoja kofeino ar alkoholio turinčius produktus. Palūžta arba suvalgyta per mažai geležies.

Sindromo paplitimas ir rizikos grupės

Neramių kojų sindromas yra paplitęs pasaulio gyventojų tarpe. Jį patiria 5-10% žmonių. Šis sutrikimas gali pasireikšti bet kuriame amžiuje.

Dažniausiai pasitaiko vyresniems nei 40 metų žmonėms. Moterys dažniau diagnozuojamos nei vyrai, šis skirtumas išryškėja vyresniame amžiuje.

Pagrindinės rizikos grupės yra nėščios, žmonės su geležies trūkumu, sergančios cukriniu diabetu, inkstų ligomis ar Parkinsono liga. Šios būklės padidina medikamentų šalutinio poveikio rizika ir mažina fizinį aktyvumą.

Visi šie faktoriai gali prisidėti prie neramių kojų sindromo atsiradimo ar paūmėjimo.

Visiems, kurie yra vyresni nei 40 metų, moterims ir asmenims su tam tikrais sveikatos sutrikimais, būtina būti atsargi. Reguliari sveikatos patikra ir prevencija gali padėti išvengti ar laiku diagnozuoti šį sutrikimą.

Neramių kojų sindromo priežastys ir rizikos veiksniai

Neramių kojų sindromas yra būklė su daugybė priežasčių. Genetika, neurologinės priežastys ir įvairios ligos yra pagrindinės. Jų pagrindas – neramumas kojose.

Genetiniai faktoriai

Genetika svarbi neramių kojų sindromo atsiradimui. Pusė žmonių su šeimos istorija patiria neramumus kojose.

Neurologinės priežastys

Dopamino disbalansas smegenyse yra viena priežastis. Šis neuromediatoriaus disbalansas sukelia erzinančius simptomus.

Gretutinės ligos ir būklės

  • Diabetas
  • Geležies stokos anemija
  • Parkinsono liga
  • Inkstų nepakankamumas
  • Nėštumas

Šios sveikatos problemos gali sukelti neramių kojų sindromą. Sveikas gyvenimo būdas ir prevencija padeda valdyti šį sindromą.

neurogenarracines-ligos

Kaip diagnozuojamas neramių kojų sindromas

Pirmiausia, gydytojas surašo ligos istoriją. Jis klausinėja apie simptomų pobūdį ir intensyvumą. Taip jis mato, kaip simptomai pasireiškia.

Kraujo tyrimai padeda išvysti, ar nėra kitų ligų, kaip geležies trūkumas. Miego tyrimai taip pat būtina. Jie rodo, kaip šis sutrikimas poveikioja miegą.

Nėra specifinio testo, tačiau gydytojas remiasi paciento aprašymu. Išsami ligos istorija padeda nustatyti rizikos veiksnius.

Gydytojas kartais rekomenduoja papildomus tyrimus. Tai padeda pašalinti kitas priežastis. Tada galima pradėti tinkamą gydymą.

Medikamentinis gydymas ir vaistai

Neramių kojų sindromą (NKS) gydo receptiniai vaistai, vitaminai ir papildai. Jie padeda valdyti nervinę įtampą, sumažinti nuovargį ir kontroliuoti medikamentų šalutinį poveikį.

Receptiniai vaistai

Dažniausiai naudojami dopaminerginiai preparatai, kaip pramipeksolis ar ropinirolis. Jie reguliuoja dopamino lygį smegenyse. Tai suvaldo nevaldomą kojų judėjimą ir diskomfortą.

Kartais naudojami prieštraukliniai vaistai arba opioidiniai analgetikai, jei būna sunkesni atvejai.

Papildai ir vitaminai

  • Geležies papildų skyrimas ypač svarbus, jei NKS priežastis yra geležies trūkumas organizme.
  • Vitamino B12 ir folio rūgšties papildai gali būti naudingi sergantiems NKS, kadangi šių medžiagų stoka gali prisidėti prie ligos išsivystymo.
  • Kiti vitaminai ir mineralai, tokie kaip magnis, kalcis ar cinkas, taip pat gali būti naudingi mažinant nervinę įtampą ir nuovargį.

Svarbu, kad medikamentinį gydymą skirtų ir prižiūrėtų gydytojas. Jis turi atsižvelgti į paciento poreikius ir galimus medikamentų šalutinius poveikius.

Natūralūs gydymo būdai ir fizioterapija

Medikamentinis gydymas reikalingas kai kada. Tačiau yra natūralių būdų, kurie padeda neramių kojų sindromo simptomams. Tai gali būti masažas, fizioterapija ir fiziniai pratimai.

Masažo seansai reguliariai padeda atpalaiduoti kojų raumenis. Tai pagerina kraujotaką. Indiba terapija ir kitos fizioterapijos procedūros sumažina raumenų uždegimus.

Tempimo pratimai reguliariai sumažina raumenų įtampą. Tai pagerina sąnarių judrumą.

Sveikas gyvenimo būdas yra svarbus. Jis apima reguliarią fizinę veiklą ir tinkamą poilsį. Šiltos vonios prieš miegą atpalaiduoja raumenis ir pagerina kraujotaką.

Fizinis aktyvumas

Natūralūs gydymo būdai nepatenkina visų. Tačiau jie gali palengvinti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę. Svarbu išbandyti keletą metodų, kad rasti tinkamiausią savo situacijai.

Gyvenimo būdo pokyčiai ir prevencija

Siekiant sumažinti neurodegeneracinių ligų simptomus, kaip neramių kojų sindromas, reikia keisti kasdienius įpročius. Sveiko gyvenimo būdas gali padėti. Toks pokytis palengvina simptomų ir prevencijos būdą.

Mitybos rekomendacijos

Pakankamai geležies yra būtina. Rekomenduojama įtraukti daugiau raudonos mėsos, žuvies, ankštinių augalų, žalialapių daržovių. Šie produktai reguliuoja dopamino ir geležies lygį, palengvindami neramių kojų sindromą.

Fizinio aktyvumo svarba

Reguliari fizinė veikla, kaip vaikštynės, plaukimas, dviračių važiavimas, teigiamai veikia neramių kojų sindromą. Vengti intensyvaus sporto vakare, kad sustiprintų simptomus. Subalansuotas fizinis aktyvumas per dieną pagerina miego kokybę.

Neramių kojų sindromo prevencija susijusi su sveiko gyvenimo būdu. Palaikant subalansuotą mitybą, fizinį aktyvumą ir tinkamus miego įpročius, simptomai sumažės. Tai palaiko gerą sveikatą.

Miego režimo koregavimas ir atsipalaidavimo technikos

Miego režimas yra labai svarbus, kad neramių kojų sindromas, nakties mėšlungis ir raumenų spazmai būtų valdomi. Rekomenduojama eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu kiekvieną dieną. Sukurkite raminančią aplinką prieš miegą, vengite ekranų šviesos ir triukšmo.

Prieš miegą naudingos įvairios atsipalaidavimo technikos:

  • Švelni kojų mankšta
  • Šilta vonia
  • Šildantys-šaldantys kompresai
  • Specialūs tepalai su mentoliu, arnikų, kamparo ar kitų augalų ekstraktais

Šie metodai padeda sumažinti įtampą. Palengvina nemigą, nakties mėšlungį ir raumenų spazmus. Reguliarus miego režimo laikymasis ir atsipalaidavimo ritualų praktikavimas prieš miegą gali žymiai pagerinti neramių kojų sindromo simptomus.

Kada būtina kreiptis į gydytoją

Jei neramių kojų sindromo simptomai nesilpnėja, tai gali trikdyti gyvenimą. Kreiptis į gydytoją yra svarbus. Šeimos gydytojas ar neurologas gali padėti.

Jie gali suteikti receptinius vaistus ar geležies papildus. Svarbu atidžiai klausyti gydytojų nurodymų. Jie pritaiks sveikimo planą, atitinkantį jūsų specifinius reikalus.

Jeigu neramių kojų sindromui būdingi simptomai lydi nervinė įtampa, nuovargis ar mieguistumas, nedelsite. Gydytojai gali atlikti papildomus tyrimus. Tai gali būti dėl neurodegeneracinės ligos ar medikamentų šalutiniu poveikiu.

Aktyvus dėmesys savo sveikatai ir laiku pradėtas tinkamas gydymas yra svarbus. Jis gali padėti sėkmingai susidoroti su simptomais. Nedelsite ir kreipties į specialistus, kurie parinks efektyviąsias gydymo priemones.

Komentarų sekcija išjungta.