Per didelis prakaitavimas: priežastys ir gydymas

Sužinosite
Prakaitavimas yra natūrali organizmo reakcija į karštį, fizinį krūvį ar stresą. Prakaitavimas gali būti sukeltas ne tik dėl ligų, bet ir dėl aplinkos veiksnių, tokių kaip karšta temperatūra, fizinis aktyvumas, stresas ar aštrus maistas.
Ką reiškia prakaitavimas?
Prakaitavimas yra natūrali organizmo reakcija į fizinį krūvį, karštį ir stresą, padedanti reguliuoti kūno temperatūrą. Jis gaminamas prakaito liaukų kaip druskos pagrindo skystis. Medicininis prakaitavimo terminas yra perspiracija. Nors prakaitavimas yra normalus, tiek nepakankamas, tiek per didelis prakaitavimas gali sukelti sveikatos problemų. Tokie veiksniai kaip išorinės temperatūros pokyčiai ir emocinės būsenos gali sukelti prakaitavimą. Dažniausios prakaitavimo sritys:
- Pažastys
- Veidas
- Delnai
- Pėdų padai
Per didelis prakaitavimas
Per didelis prakaitavimas yra nenormalus reiškinys, kuris nebūtinai susijęs su karščiu ar fiziniu krūviu. Jis dažnai vadinamas hiperhidroze. Prakaitavimas gali būti lokalizuotas tam tikroje kūno srityje arba apimti didelę odos dalį.
- Jis gali būti lokalizuotas tam tikroje kūno srityje arba apimti didelę odos dalį.
- Axiliarinė hiperhidrozė yra per didelis prakaitavimas pažastyse.
- Palmoplantarinė hiperhidrozė yra per didelis prakaitavimas delnuose ir pėdų paduose.
- Per didelis prakaitavimas yra gydomas, o paveikti asmenys gali tikėtis reikšmingo pagerėjimo.
Hiperhidrozė skirstoma į dvi rūšis:
- Pirminė hiperhidrozė
- Antrinė hiperhidrozė
Pirminė hiperhidrozė
Pirminė hiperhidrozė sukelia per didelį prakaitavimą pėdų, delnų, veido, galvos ir pažastų srityse be akivaizdžios priežasties. Ji taip pat žinoma kaip pirminė fokalinė hiperhidrozė.
Antrinė hiperhidrozė
Antrinė hiperhidrozė sukelia prakaitavimą visame kūne ir gali būti sukelta dėl didelio karščio, medicininių būklių ar vaistų (širdies ligos, vėžys, diabetas, menopauzė, insultas, stuburo smegenų sužalojimai ir kai kurių antidepresantų vartojimas).
Per didelis prakaitavimas moterims
Per didelis prakaitavimas nėra dažnas sveikoms moterims, tačiau yra keletas priežasčių, kodėl moteris gali patirti per didelį prakaitavimą:
- Menopauzė, dėl hormonų lygio pokyčių
- Žemas cukraus kiekis kraujyje
- Diabetas, kuris gali apimti naktinę hiperhidrozę, sukeltą dėl žemo cukraus kiekio naktį.
- Nėštumas, dėl hormonų pokyčių.
- Hormonų disbalansas
- Hipertirozė
- Vaistai, sukeliantys prakaitavimą, įskaitant chemoterapiją, hormonų terapiją, kai kuriuos vaistus nuo aukšto kraujospūdžio ir tam tikrus antidepresantus.
- Ankstyvieji sutrikimai
- Šeimos istorija su per dideliu prakaitavimu
- Nutukimas
Prakaitavimo priežastys
- Akromegalija
- Diabetinė hipoglikemija
- Karščiavimas
- Hipertirozė
- Infekcija
- Leukemija
- Lymphoma
- Malaraija
- Šilta temperatūra
- Fiziniai pratimai
- Skydliaukės vaistai
- Menopauzė
- Aštrus maistas
- Pyktis
- Baimė
- Gėda
- Ankstyvieji sutrikimai
- Emocinis stresas
Kokios yra veido ir galvos per didelio prakaitavimo priežastys?
Prakaitavimas veido ir galvos srityse yra dažna problema ir gali būti dar labiau stresuojanti ir gėdinga nei kitos per didelio prakaitavimo formos. Veido ir galvos per didelis prakaitavimas vadinamas kraniofascialine hiperhidroze.
- Ekstremalus stresas ir ankstyvieji sutrikimai.
- Tam tikrų vaistų vartojimas.
- Hipertirozė (hormonai).
- Hiperhidrozė gali paveikti visą kūną arba tik tam tikras sritis, ypač delnus, pėdų padus, pažastis ar veidą.
Per didelio prakaitavimo (hiperhidrozės) trūkumai
- Odos problemos: per didelis prakaitavimas gali sukelti odos suminkštėjimą ir drėgmę, dėl ko gali atsirasti odos pažeidimų ir mažų odos ligų.
- Gribelių infekcijos: hiperhidrozė gali sukurti drėgnas sąlygas, kurios skatina gribelių infekcijas, tokias kaip odos niežėjimas ir sportininko pėda.
- Kūno kvapas: prakaitas, ypač pažastyse ir genitalijų srityse, gali sumaišytis su odos bakterijomis, sukeldamas nemalonų kvapą.
- Odos infekcijos: odos pažeidimai dėl gausaus prakaitavimo gali leisti bakterijoms ir virusams patekti, didinant karpų ir bakterinių infekcijų riziką.
- Emociniai ir socialiniai klausimai: per didelis prakaitavimas gali sukelti gėdą, dėl ko galima vengti socialinių ir profesinių galimybių, taip pat gali kilti problemų romantiškuose santykiuose.
- Susilpnėjusi odos barjera: ilgalaikis prakaitavimas gali sumažinti natūralius odos drėkinimo veiksnius, didindamas dermatito, dirginimo, sausumo ir niežėjimo riziką.
- Šalti pojūčiai: koncentruota druska prakaitu gali sukelti šaltus pojūčius, ypač atvirose žaizdų vietose.
Prakaitavimo diagnozė
Pirmiausia gydytojas gali bandyti pašalinti bet kokią esamą būklę, pavyzdžiui, per aktyvią skydliaukę (hipertirozę) arba žemą cukraus kiekį kraujyje (hipoglikemiją), užsakydamas kraujo ir šlapimo tyrimus. Pacientų bus klausiama apie jų prakaitavimo įpročius – kurios kūno dalys yra paveiktos, kaip dažnai pasitaiko prakaitavimo epizodai ir ar prakaitavimas vyksta miego metu.
- Ar turite ką nors, kad galėtumėte susidoroti su per didelio prakaitavimo epizodais, pavyzdžiui, servetėles, antiperspirantus, rankšluosčius ar prakaito pagalvėles?
- Ar hiperhidrozė veikia jūsų elgesį ar psichinę sveikatą viešumoje?
- Ar hiperhidrozė paveikė jūsų darbą?
- Ar kada nors praradote draugą dėl hiperhidrozės?
- Kaip dažnai keičiate drabužius?
- Kaip dažnai plaunate ar dušą/batą?
- Kaip dažnai galvojate apie per didelį prakaitavimą?
Termoreguliacinis prakaito testas: drėgmės jautri milteliai keičia spalvą ant odos, aptikdami per didelį prakaitavimą. Prakaito kambaryje šiluma ir drėgmė sukelia prakaitavimą visame kūne, atskleidžiant skirtumus tarp hiperhidroze sergančių pacientų ir kitų. Tai padeda gydytojams įvertinti būklės sunkumą.
Prakaitavimo gydymas
Yra vaistų, chirurginių ir kitų procedūrų, skirtų gydyti per didelį prakaitavimą:
Receptiniai antiperspirantai
Gydytojas gali skirti antiperspirantą Drysol, Xerac Ac. Jis dažniausiai tepamas ant paveiktos odos prieš einant miegoti ir nuplaunamas po pabudimo. Šis produktas gali sukelti odos ir akių dirginimą.
Receptinės kremai
Receptinis kremas, kuriame yra gliukopirrolato, gali padėti kraniofascialinei hiperhidrozei.
Antidepresantai
Kai kurie vaistai, naudojami depresijai gydyti, gali padėti sumažinti prakaitavimą.
Botulino toksino injekcijos
Botokso injekcijos naudojamos gydyti sunkią hiperhidrozę. Botokso injekcijos blokuoja nervus, kurie stimuliuoja prakaito liaukas.
Prakaito liaukų pašalinimas
Jei per didelis prakaitavimas pasireiškia tik pažastyse, chirurgas pašalina prakaito liaukas. Minimaliai invazinė technika, vadinama siurbimo curettage, gali būti taikoma prakaito liaukų pašalinimui.
Endoskopinė krūtinės simpathektomija (EKS)
Endoskopinė krūtinės simpathektomija (EKS) yra chirurginė intervencija, atliekama, kai per didelis prakaitavimas neatsako į kitus gydymo būdus. Šios procedūros metu nervai, perduodantys žinutes prakaito liaukoms, yra perpjaunami. Endoskopinė krūtinės simpathektomija naudojama gydyti hiperhidrozę veido, rankų ar pažastų srityse.
Microwave terapija
Įrenginys, kuris perduoda mikrobangų energiją, naudojamas prakaito liaukoms sunaikinti. Gydymo kursai trunka iki 20-30 minučių sesijų per tris mėnesius. Šalutiniai poveikiai gali būti odos pojūčių pokyčiai ir diskomfortas.
Kada kreiptis į gydytoją?
Skubiai kreipkitės į gydytoją, jei gausus prakaitavimas lydi galvos svaigimą, krūtinės skausmą ar pykinimą. Susisiekite su gydytoju, jei:
- Ekstremalus stresas ir ankstyvieji sutrikimai.
- Prakaitavimas trikdo jūsų kasdienę rutiną.
- Jūs jaučiate naktinį prakaitavimą be akivaizdžios priežasties.
- Prakaitavimas sukelia emocinį diskomfortą ar socialinį atsiribojimą.
Namų gydymo priemonės prakaitavimui
Šios rekomendacijos gali padėti jums susidoroti su prakaitavimu ir kūno kvapu:
- Naudokite astringentus: tepkite vaistinės produktus su tanino rūgštimi (zilactin) ant paveiktos srities
- Kasdien maudykitės: reguliarus maudymasis padeda kontroliuoti bakterijų skaičių ant odos. Gerai išdžiovinkite save, ypač tarp pirštų ir pažastyse.
- Pasirinkite batus ir kojines iš natūralių medžiagų: natūralių medžiagų batai, tokie kaip oda, gali padėti išvengti pėdų prakaitavimo, leidžiant jūsų pėdoms kvėpuoti. Kai esate aktyvūs, drėgmę sugeriančios sportinės kojinės yra geras pasirinkimas.
- Dažnai keiskite kojines: keiskite kojines ar pėdkelnes kartą ar du per dieną, kiekvieną kartą gerai išdžiovindami prakaituotas pėdas. Galite išbandyti pėdkelnes su medvilniniais padais. Naudokite vaistinės pėdų miltelius, kad sugertumėte prakaitą.
- Vėdinkite pėdas: kai tik galite, eikite basomis, arba bent jau kartais nusimaukite batus.
- Pasirinkite veiklą tinkamą audinį: dėvėkite natūralius audinius, tokius kaip medvilnė, vilna ir šilkas, leidžiančius odai kvėpuoti. Kai sportuojate, galite pasirinkti audinius, sukurtus drėgmei nusausinti.
- Išbandykite atsipalaidavimo technikas: apsvarstykite atsipalaidavimo technikas (jogą, meditaciją ir kt.). Tai gali padėti išmokti valdyti stresą, kuris sukelia prakaitavimą.
Gyvenimo būdo pakeitimai prakaitavimui
- Drabužiai: rinkitės kvėpuojančius, drėgmę sugeriančius audinius ir laisvus modelius, kad pagerintumėte oro srautą ir sumažintumėte prakaito kaupimąsi. Pasirinkite šviesesnes spalvas, kad atspindėtumėte saulės šviesą.
- Dieta: venkite tokių provokuojančių maisto produktų kaip aštrus maistas, kofeinas ir alkoholis, kurie gali padidinti kūno temperatūrą. Valgykite maisto produktus, turinčius daug vandens.
- Higiena: reguliariai dušas, ypač po prakaitavimo, ir gerai išdžiovinkite. Naudokite antiperspirantus vietoj dezodorantų.
- Hidracija: gerkite daug vandens, kad išliktumėte vėsūs ir išvengtumėte per didelio prakaitavimo.
- Aplinka: išlikite vėsūs naudodami ventiliatorius ar oro kondicionierius ir venkite saulės spindulių piko valandų.
- Streso valdymas: praktikuokite streso mažinimo technikas, tokias kaip meditacija ar joga.