Raumenų silpnumas: priežastys, simptomai ir gydymas

Sužinosite
Raumenų silpnumas atsiranda dėl raumenų jėgos trūkumo, kuris gali paveikti vieną ar kelis raumenis. Tai gali būti laikina arba lėtinė būklė, sukeliama įvairių sveikatos problemų, reikalaujanti greitos diagnozės ir gydymo.
Kas yra raumenų silpnumas?
Raumenų silpnumas, dar vadinamas miastenija, pasireiškia, kai raumenys neturi pakankamai jėgos atlikti užduotis, kurioms reikia normalaus jėgos lygio. Tai gali paveikti tik vieną raumenį arba raumenų grupę ir būti laikina ar lėtinė.
Kokios yra raumenų silpnumo priežastys?
Daugelis sveikatos sutrikimų gali sukelti raumenų silpnumą, pavyzdžiui:
Addisono liga
Addisono liga atsiranda, kai žmogaus antinksčiai nepagamina pakankamai hormonų, tokių kaip kortizolis ir aldosteronas. Be raumenų silpnumo, kiti dažni Addisono ligos požymiai apima:
Anemija
Anemija atsiranda, kai žmogaus hemoglobino lygis yra žemas, dažnai dėl geležies trūkumo. Kiti anemijos požymiai apima:
- galvos svaigimas
- dusulys
- galvos skausmai
- šalti rankų ir kojų pirštai
- netaisyklingas širdies ritmas
Lėtinio nuovargio sindromas
Kita šio sutrikimo pavadinimas yra mielginė encefalomielitas. Žmonės, sergantys lėtiniu nuovargio sindromu, patiria stiprų nuovargį ir miego sutrikimus. Kiti požymiai apima raumenų silpnumą, skausmą, galvos svaigimą ir sunkumus koncentruojantis.
Diabetas
Diabetas atsiranda, kai organizmas nepagamina pakankamai insulino arba netinkamai naudoja insuliną. Jis gali sukelti nervų pažeidimus, kurie gali sukelti raumenų silpnumą. Diabetas taip pat gali sukelti įvairius kitus raumenų silpnumą lydinčius požymius, įskaitant:
- trapumą
- sumažėjusią judėjimo galimybę
- nuovargį
Fibromialgija
Fibromialgija yra lėtinė liga, kuri, be kitų simptomų, sukelia raumenų skausmą ir nuovargį.
Inkstų ligos
Inkstų funkcijos sutrikimai gali sukelti medžiagų apykaitos atliekų, tokių kaip kreatininas, kaupimąsi raumenyse. Tai gali sukelti raumenų spazmus ir silpnumą.
Miego sutrikimai
Miego sutrikimai, tokie kaip narkolepsija ir nemiga, gali sukelti raumenų silpnumą ir nuovargį dienos metu. Asmuo, norintis likti lovoje, taip pat gali patirti raumenų nuovargį dėl medicininės būklės.
Infekcijos
Kai kurios infekcinės ligos gali sukelti raumenų silpnumą. Jos apima:
- Gripas: gripas gali sukelti laikinas silpnumo epizodus, karščiavimą, gerklės skausmą, kosulį ir nuovargį.
- Lyme liga: ši uždegiminė liga atsiranda po užkrėsto erkės įkandimo. Simptomai gali būti ūmūs arba lėtiniai ir apima karščiavimą, bėrimą, sustingimą kakle, nutirpimą, raumenų silpnumą ir nuovargį.
- Epšteino-Baro virusas: šis virusas gali sukelti raumenų silpnumą ir nuovargį, bėrimą, galvos skausmus ir paaiškinimo neturinčią apetitą.
- Šviesos liga: ši lytiniu keliu plintanti infekcija gali sukelti raumenų silpnumą, galvos skausmus, nuovargį, gerklės skausmą ir svorio netekimą.
- Toksoplazmozė: tai parazitinė infekcija, kuri sukelia galvos skausmus, nuovargį, žemo laipsnio karščiavimą ir traukulius.
- Meningitas: tai sunki infekcija, sukelianti uždegimą smegenyse ir nugaros smegenyse. Be raumenų silpnumo, simptomai gali apimti karščiavimą, sustingimą kakle, pykinimą, vėmimą ir padidėjusią jautrumą šviesai.
- ŽIV: ŽIV gali sukelti progresuojantį raumenų silpnumą kai kuriems žmonėms, ypač tiems, kurie negydo.
- Poliomielitas: poliomielito miopatija gali sukelti raumenų silpnumą ir jautrumą. Asmuo, sirgęs poliomielitu, gali patirti ir po-poliomielito sindromą.
- Šunų pasiutligė: pasiutligė atsiranda dėl kontakto su užkrėsto gyvūno seilėmis. Nuovargis, galvos skausmai, nerimas, sumišimas, traukuliai, raumenų silpnumas ir raumenų spazmai gali būti simptomai.
Kokie yra dažni raumenų silpnumo simptomai?
Laiku nustatant raumenų silpnumą, galima efektyviau valdyti būklę. Dažniausi simptomai apima:
- Sunkumai keliant daiktus arba atliekant užduotis, kurioms reikia jėgos
- Raumenų sunkumo jausmas
- Raumenų mėšlungiai ar spazmai
- Dažni kritimai arba pusiausvyros problemos
- Nuovargis po minimalaus fizinio aktyvumo
- Pastebimas raumenų dydžio sumažėjimas (raumenų atrofija)
Kaip nustatomas raumenų silpnumas?
Raumenų silpnumas nustatomas keliais etapais:
- Medicinos istorija: gydytojas klausia apie simptomus, kada jie prasidėjo, ir apie šeimos istoriją, susijusią su raumenų problemomis.
- Fizinė apžiūra: atliekami testai raumenų jėgai, refleksams ir koordinacijai patikrinti.
- Kraujotakos testai: šie testai gali aptikti infekcijas, uždegimus arba raumenų pažeidimus.
- EMG ir nervų testai: šie testai matuoja, kaip gerai veikia raumenys ir nervai.
- Vaizdiniai tyrimai: MRT arba KT tyrimai tikrina raumenų ar nervų problemas.
- Raumenų biopsija: kartais paimamas mažas raumenų mėginys, kad būtų galima nustatyti konkrečias raumenų problemas.
- Genetiniai tyrimai: šie tyrimai gali atskleisti paveldimas raumenų ligas.
Šie etapai padeda gydytojams nustatyti raumenų silpnumo priežastį.
Kokios yra raumenų silpnumo gydymo galimybės?
Kai nustatoma priežastis, jūsų sveikatos priežiūros specialistas rekomenduos tinkamą gydymą. Jūsų gydymo planas priklausys nuo pagrindinės priežasties ir simptomų sunkumo. Štai keletas gydymo galimybių, skirtų raumenų silpnumą sukeliančioms būklėms:
Fizioterapija
Fizioterapeutai gali pasiūlyti pratimus, kurie pagerins jūsų gyvenimo kokybę, jei turite tokių ligų kaip išsėtinė sklerozė ar amiotrofinė lateralinė sklerozė. Pavyzdžiui, fizioterapeutas gali rekomenduoti progresyvios rezistencijos pratimus, kad padėtų žmogui su išsėtine skleroze sustiprinti raumenis, kurie silpnėjo dėl neaktyvumo. Žmonėms, sergantiems amiotrofine lateraline skleroze, fizioterapeutas gali rekomenduoti tempimo ir judesių diapazono pratimus, kad būtų išvengta raumenų sustingimo.
Užimtumo terapija
Užimtumo terapeutai gali pasiūlyti pratimus viršutinei kūno daliai stiprinti. Taip pat jie gali rekomenduoti pagalbinius įrenginius ir priemones, padedančias kasdienėje veikloje. Užimtumo terapija gali būti ypač naudinga po insulto reabilitacijos proceso. Terapeutai gali rekomenduoti pratimus, skirtus silpnumui vienoje kūno pusėje ir motorinių įgūdžių gerinimui.
Vaistai
Vaistai, kurie parduodami be recepto, tokie kaip ibuprofenas ar acetaminofenas, gali padėti valdyti skausmą, susijusį su tokiomis būklėmis kaip:
- periferinė neuropatija
- lėtinis nuovargio sindromas
- neuralgija
Skydliaukės hormonų pakaitinė terapija naudojama hipotireozei gydyti. Įprasta gydymo praktika apima levotiroksino (Levoxyl, Synthroid) vartojimą, kuris yra sintetinė skydliaukės hormono forma.
Dietos pokyčiai
Dietos keitimas gali padėti ištaisyti elektrolitų disbalansą. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas taip pat gali rekomenduoti vartoti papildų, tokių kaip kalcis, magnio oksidas ar kalio oksidas, priklausomai nuo jūsų poreikių. Ant odos galima uždėti vėsias, drėgnas servetėles. Šaltų kompresų uždėjimas ant kirkšnių, kaklo ir pažastų padeda sumažinti kūno temperatūrą. Suteikite šaltus skysčius kiekvieną kartą, kai žmogus gali juos toleruoti.
Chirurgija
Chirurgija gali būti taikoma gydant tam tikras būkles, tokias kaip išvarža ar hipertiroidizmas.
Kaip galima užkirsti kelią raumenų silpnumui?
Norint užkirsti kelią raumenų silpnumui, svarbu atkreipti dėmesį į šiuos pagrindinius dalykus:
- Reguliariai mankštinkitės: įtraukite jėgos treniruotes ir kardio pratimus, kad raumenys išliktų stiprūs.
- Valgykite subalansuotą mitybą: užtikrinkite, kad gautumėte pakankamai baltymų ir būtinų vitaminų bei mineralų, tokių kaip vitaminas D ir kalcis.
- Likite aktyvūs: venkite ilgai sėdėti, reguliariai judėkite, kad išvengtumėte raumenų atrofijos.
- Pakankamai miegokite: siekite 7-9 valandų miego, kad raumenys galėtų atsistatyti.
- Valdykite stresą ir sveikatą: kontroliuokite stresą ir spręskite bet kokias medicinines problemas, kurios gali paveikti raumenis.
Kada reikėtų kreiptis į gydytoją dėl raumenų silpnumo?
Kai kuriais atvejais raumenų silpnumas gali būti labai rimtos būklės, pavyzdžiui, insulto, požymis. Jei patiriate bet kurį iš šių simptomų, nedelsdami skambinkite vietinėms greitosios pagalbos tarnyboms:
- staigus raumenų silpnumo atsiradimas
- staigus sunkumas judėti galūnėmis, vaikščioti, stovėti ar sėdėti tiesiai
- staigus nutirpimas ar jutimo praradimas
- staigus sunkumas šypsotis ar formuoti veido išraiškas
- staigus sumišimas, kalbėjimo ar supratimo sunkumai
- krūtinės raumenų silpnumas, sukeliantis sunkumus kvėpuojant
- sąmonės praradimas