Rūgštis skrandyje: priežastys, simptomai, gydymas

Sužinosite
Rūgštis skrandyje atsiranda, kai skrandžio turinys grįžta į stemplę dėl nesandarumo arba silpno širdies sfinkterio. Šis refliuksas dirgina stemplę, sukeldamas simptomus. Tam tikri maisto produktai ir gėrimai gali skatinti padidėjusią skrandžio rūgšties sekreciją, sukeldami rūgštį skrandyje. Taip pat, vaistai be recepto gali sukelti šią problemą. Šių dirgiklių pavyzdžiai apima:
- Alkoholis
- Kofeinas
- Aspirinas
- Ibuprofenas
- Naproksenas
- Angliarūgštės gėrimai
- Rūgštūs sultys (greipfrutų, apelsinų, ananasų)
- Rūgštūs maisto produktai (pomidorai, greipfrutai, apelsinai)
- Šokoladas
Rūkymas ir riebus maistas gali atpalaiduoti apatinį stemplės sfinkterį, sukeldami rūgšties refliuksą. Hiatalinės išvaržos ir nėštumas taip pat gali paveikti sfinkterio funkciją, o nutukimas didina pilvo spaudimą. Tokios ligos kaip sklerodermija ir sarkoidozė taip pat gali sukelti rūgštį skrandyje.
Rūgšties skrandyje diagnozė
Rūgštis skrandyje yra dažna problema, nors ją galima supainioti su kitomis krūtinės ligomis, įskaitant: Diagnozė prasideda nuo išsamaus paciento istorijos ir fizinio tyrimo, dažnai to pakanka pradiniam gydymui. Nuolatinė rūgštis skrandyje gali rodyti gastroezofaginio refliukso ligą (GERD), reikalaujančią tolesnio vertinimo. Norint nustatyti, kiek rimta situacija, gali būti atliekami keli tyrimai, įskaitant:
- Rentgeno tyrimas: reikia išgerti bario tirpalą, kuris padengia virškinimo traktą, leidžiant gydytojams matyti defektus.
- Endoskopija: gastroenterologas naudoja lankstų endoskopą su kamera, kad apžiūrėtų stemplę ir skrandį, nustatydamas uždegimus, opas ir imdamas biopsijas, kad patikrintų vėžines ląsteles.
- Ambulatorinis rūgšties tyrimas (stemplės pH stebėjimas): rūgšties monitorius stemplėje matuoja rūgšties refliukso trukmę, prijungtas prie mažo kompiuterio, kurį nešiojate.
- Stemplės motiliteto tyrimas (stemplės manometrija): slėgio jutikliai matuoja stemplės slėgį ir judėjimą, naudojami, kai tradiciniai gydymo metodai nepavyksta arba simptomai yra neįprasti.
Rūgšties skrandyje gydymas
Priklausomai nuo diagnozės, gydytojas gali pasiūlyti gydymo būdus simptomams sumažinti arba pašalinti. Retkarčiais pasireiškiančiai rūgščiai skrandyje, galimi pasirinkimai apima antacidus, H2 receptorių antagonistus, tokius kaip Pepcid, ir protonų siurblius, kurie blokuoja rūgšties gamybą.
- Antacidai: šie vaistai mažina skrandžio rūgštį ir palengvina rūgšties skrandyje sukeltą skausmą. Kartais jie taip pat padeda su skrandžio skausmais, virškinimo sutrikimais ir dujomis.
- Rūgšties blokatoriai ir protonų siurbliai: šie vaistai sumažina skrandžio gaminamos rūgšties kiekį. Jie taip pat gali palengvinti rūgšties virškinimo sutrikimo simptomus.
- H-2 receptorių antagonistai (H2RA): šie vaistai gali sumažinti skrandžio rūgštį. H2RA veikia lėčiau nei antacidai, tačiau gali suteikti ilgesnį palengvėjimą.
Rūgšties skrandyje komplikacijos
Retkarčiais rūgštis skrandyje nėra pavojinga. Tačiau GERD kartais gali sukelti rimtų problemų, tokių kaip:
- Ilgalaikis kosulys
- Gerklų uždegimas
- Stemplės uždegimas ar opos
- Problemos ryjant dėl siaurėjančios stemplės
- Barreto stemplė, būklė, kuri gali padidinti vėžio riziką stemplėje
Kada kreiptis į gydytoją?
Nors rūgštis skrandyje yra dažna, ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Turėtumėte kreiptis į gydytoją, jei:
- Jūsų rūgštis skrandyje išlieka arba blogėja.
- Yra sunkumų arba skausmas ryjant.
- Rūgštis skrandyje sukelia vėmimą.
- Patyrėte reikšmingą ir netikėtą svorio kritimą.
- Reikia vaistų be recepto ilgiau nei dvi savaites.
- Receptiniai vaistai nepalengvina simptomų.
- Patiriate stiprų užkimimą ar švokštimą.
- Jūsų diskomfortas trukdo kasdienėms veikloms.
- Patiriate stiprų ar spaudžiantį krūtinės skausmą, dusulį, skausmą žandikaulyje ar rankoje.
Rūgšties skrandyje prevencija
Laikykitės šių patarimų, kad išvengtumėte rūgšties skrandyje:
- Venkite maisto produktų ar veiklų, galinčių sukelti simptomus.
- Taip pat galite vartoti vaistus be recepto, pvz., kramtomąjį antacidą, prieš valgydami, kad išvengtumėte rūgšties skrandyje.
- Imbiero užkandžiai ar imbiero arbata taip pat yra naudingi namų gynimo būdai, kuriuos galite įsigyti daugelyje parduotuvių.
- Gyvenkite sveiką gyvenimo būdą ir venkite alkoholio bei tabako.
- Stenkitės nevartoti užkandžių vėlai vakare. Vietoj to, nustokite valgyti bent keturias valandas prieš miegą.
- Vietoj dviejų ar trijų didelių valgių, valgykite mažesnius valgius dažniau, kad sumažintumėte poveikį virškinimo sistemai.
- Valgykite mažesnius valgius vietoj didelių.
- Sėdėkite tiesiai bent tris valandas po valgio.
Namų gynimo būdai rūgščiai skrandyje
Jei patiriate retkarčiais rūgštį skrandyje, yra keletas namų gynimo būdų ir gyvenimo būdo pokyčių, kurie gali padėti palengvinti simptomus. Dietos pokyčiai, tokie kaip sveiko svorio išlaikymas, padės sumažinti simptomus. Taip pat turėtumėte vengti:
- Gulėjimo po valgio
- Tobako produktų vartojimo
- Šokolado vartojimo
- Alkoholio vartojimo
- Kofeino turinčių gėrimų vartojimo
Tam tikri maisto produktai gali padidinti rūgšties skrandyje tikimybę. Tai apima:
- Angliarūgštės gėrimai
- Citrusiniai vaisiai
- Pomidorai
- Mėtos
- Kepti maisto produktai
Vengiant šių maisto produktų galima sumažinti rūgšties skrandyje dažnį.