Skrandžio vėžys

0
1
Skrandžio vėžys

Skrandžio vėžys yra dažnas piktybinis navikas, dažniausiai pasitaikantis vyresniems žmonėms, ypač vyrams. Šis onkologinis susirgimas susijęs su skrandžio opomis ir Helicobacter pylori bakterijos infekcija. Ankstyvieji skrandžio vėžio požymiai gali būti mikroskopinis kraujavimas, kuris gali sukelti anemiją ir nuovargį.

Dažniausieji skrandžio navikų simptomai yra pasunkėjusis rijimas, išsipūtimo pojūtis, rėmenis, pykinimai ir apetito stokas. Vėlyvoje stadijoje gali atsirasti skausmas, vėmimas, svorio kritimas ir pageltusi oda. Skrandžio onkologijos diagnozė nustatoma atliekant endoskopiją, kompiuterinę tomografiją ir biopsiją. Gydymo metodai priklauso nuo ligos stadijos ir apima chirurgiją, chemoterapiją bei spindulinę terapiją.

Kas yra skrandžio vėžys ir jo formos

Skrandžio vėžys yra dažnas piktybinis navikas, kuris pažeidžia virškinimo sistemą. Net 95% visų skrandžio vėžio atvejų yra adenokarcinoma. Tai reiškia, kad vėžys kyla iš skrandžio liaukų gleivinės ląstelių.

Be to, skrandžio vėžys gali būti kitų tipų. Pavyzdžiui, MALT limfoma ir skrandžio karcinoidai yra įvairios formas.

Adenokarcinoma

Adenokarcinoma yra dažniausias skrandžio vėžio tipas. Dažniausiai diagnozuojamas vyresniems žmonėms. Šis vėžys vystosi iš skrandžio gleivinės liaukų.

Jis gali pažeisti visas skrandžio sieneles.

MALT limfoma

MALT limfoma yra neHodžkino limfoma, pažeidžianti limfinį audinį skrandyje. Ši forma lėtai auga. Dažnai susijusi su Helicobacter pylori infekcija.

Ji gali būti sėkmingai gydoma antibiotikais.

Skrandžio karcinoidai

Skrandžio karcinoidai yra reti vėžiai. Jie kyla iš neuroendokrininių ląstelių. Dažnai jie yra mažo agresyvumo.

Jie gali sukelti specifinius simptomus, susijusius su hormonų gamyba.

Kiekviena skrandžio vėžio forma turi savo unikalius požymius ir gydymo būdus. Svarbu laiku atlikti tyrimus ir paskirti tinkamą gydymą.

Skrandžio anatomija ir funkcijos

Žmogaus skrandis yra tuščiaviduris organas, esantis viršutinėje pilvo ertmės dalyje. Jis yra po diafragma. Jo talpa apie 1,5 litro.

Skrandžio sienelė susideda iš keturių sluoksnių: gleivinės, poglėvio, raumeninio ir serozinio sluoksnių.

Gleivinė sluoksnis gamina sultis, fermentus ir rūgštį. Jie atlieka svarbų vaidmenį virškinimo procese. Raumeninis sluoksnis atsakingas už maisto sumalimą ir pastūmimą per skrandį.

Taip, skrandis atlieka esminį vaidmenį virškinimo sistemoje. Mechaniškai smulkindamas ir chemiškai apdorodamas maistą, prieš jam patenkant į žarnyną.

Šis organas veikia kaip maisto rezervuaras. Absorbavo ir išskirdamas įvairius komponentus. Malant ir maišant maistą, skrandis padeda suaktyvinti chemines reakcijas.

Pagrindiniai skrandžio vėžio rizikos veiksniai

Skrandžio vėžys yra viena iš dažniausių onkologinių ligų. Žinoti rizikos veiksnius svarbu, kad galėtumėte ją diagnozuoti ir gydyti. Pagrindiniai veiksniai yra Helicobacter pylori infekcija, genetiniai faktoriai ir aplinkos bei mitybos įtaka.

Helicobacter pylori infekcija

Helicobacter pylori yra bakterija, kuri gyvena žmogaus skrandyje. Ji sukelia lėtinį skrandžio uždegimą. Ši infekcija didina skrandžio vėžio riziką.

Svarbu laiku diagnozuoti ir gydyti H. pylori infekciją. Tai padeda apsaugoti skrandį nuo vėžio.

Genetiniai faktoriai

Žmonių, kurių artimieji giminaičiai sirgo skrandžio vėžiu, rizika susirgti yra didesnė. Genetiniai veiksniai gali turėti įtaką. Asmenys su šeimos istorija turi atlikti reguliarius patikrinimus.

Aplinkos ir mitybos įtaka

Aplinkos ir mitybos veiksniai padidina skrandžio vėžio riziką. Rūkymas, alkoholis, riebas, sūrus maistas, mažai vaisių ir daržovių vartojimas yra pavojingi. Nutukimas, gastroezofaginio refliukso liga ir ilgalaikis uždegimas taip pat padidina riziką.

Skrandžio vėžio rizika

Suvokus šiuos rizikos veiksnius, galima imtis prevencijos. Tai padeda anksti diagnozuoti ir gydyti. Skrandžio vėžys dažnai diagnozuojamas vėliau, kai gydymo galimybes mažesnės.

Ankstyvieji skrandžio vėžio požymiai

Skrandžio vėžio simptomai dažnai yra neaiškūs. Jie gali būti panašūs į kitų ligų. Tačiau, jei atkreipsite dėmesį į juos, diagnozė gali būti greitėjusi.

Dažni ankstyvieji požymiai yra:

  • Nepraeinantį rėmenį arba virškinimo sutrikimus
  • Dažną raugėjimą
  • Pasunkėjusį rijimą
  • Apetito praradimą ir sotumo jausmą suvalgius nedidelį kiekį maisto
  • Svorio kritimą
  • Diskomfortą viršutinėje pilvo dalyje
  • Nuovargį

Stebėk šiuos simptomus ir laiku kreipkitės į gydytoją. Ankstyvoji diagnozė gali pagerinti gydymo rezultatus ir paciento būklę.

Skrandžio vėžys ir jo diagnostikos metodai

Skrandžio vėžio diagnostika naudoja įvairius būdus. Tai padeda nustatyti, kaip ir kiek vėžys išplitęs. Endoskopinis tyrimas yra svarbus, kad galėtų apžiūrėti skrandį iš vidaus.

Endoskopinis tyrimas

Endoskopinis tyrimas yra pagrindinis žingsnis. Naudojant endoskopines kameras, gydytojai gali apžiūrėti skrandį. Jie taip pat gali paimti audinių mėginius biopsijai.

Kompiuterinė tomografija

Kompiuterinė tomografija (KT) padeda matyti, kaip išplitęs vėžys. KT tyrimas rodo, ar vėžys ribojasi tik skrandžiu arba išplitęs toliau.

Biopsija ir laboratoriniai tyrimai

Biopsija yra būdas paimti audinius patologiniam tyrimui. Kraujo tyrimai taip pat padeda nustatyti ligos progresą. Tai svarbu, kad būtų galima parinkti geriausią gydymo planą.

Endoskopinis tyrimas, kompiuterinė tomografija ir biopsija sąlygoja diagnozę. Jie padeda matyti, kaip išplitęs vėžys. Tai svarbu, kad būtų galima parinkti tinkamą gydymą.

Skrandžio vėžio stadijos ir jų reikšmė

Skrandžio vėžio stadijos nustatomas pagal TNM klasifikaciją. Ši klasifikacija įvertina naviko dydį, limfmazgių pažeidimą ir metastazus. Yra keturios pagrindinės stadijos:

  1. I stadija – vėžys apsiriboja skrandžio sienele.
  2. II stadija – vėžys išplitęs į gilesnius sluoksnius ar artimus limfmazgius.
  3. III stadija – vėžys išplitęs į aplinkinius organus ar daugiau limfmazgių.
  4. IV stadija – yra tolimųjų metastazių.

Skrandžio vėžio stadija labai svarbi. Ji nustato, kokia bus gydymo taktika. Ankstyvosios stadijos (I-II) dažniau turi geresnį išgyvenamumą.

Vėlyvosios stadijos (III-IV) sunkiau išgydyti. Tai dėl to, kad navikas išplitęs plačiai.

Tikslus skrandžio vėžio stadijos nustatymas yra labai svarbus. Jis padeda gydytojams parinkti geriausią gydymą. Tai taip pat įvertina paciento prognozę.

Šiuolaikiniai gydymo metodai

Skrandžio vėžio gydymas priklauso nuo ligos stadijos. Jis apima įvairius metodus, kaip chirurgija, chemoterapija ir spindulinė terapija. Šie būdai dažnai derinami, kad būtų veiksmingas ir kompleksinis paciento priežiūra.

Chirurginis gydymas

Chirurgija yra pagrindinis metodas ankstyvųjų stadijų. Operacijos metu gali būti pašalintas visas skrandis ar jo dalis. Šis būdas yra svarbus, kad būtų pašalintas pažeistas audinys ir būtų geriau valdoma liga.

Chemoterapija

Chemoterapija gali būti naudojama prieš operaciją, kad sumažintų naviko dydį. Arba po operacijos, kad sumažintų atsinaujinimo riziką. Chemoterapijos preparatai veikia vėžines ląsteles, slopindami jų augimą.

Spindulinė terapija

Spindulinė terapija dažnai derinama su chemoterapija. Gali būti naudojama prieš operaciją, arba po jos. Šis metodas naudojamas, kad palengvintų simptomus ir pagerintų gyvenimo kokybę.

Naujausios technologijos, kaip imunoterapija ir tikslinė terapija, tiriamos skrandžio vėžio gydymui. Jie siekia pagerinti pacientų išgyvenamumą ir gyvenimo kokybę.

skrandžio vėžio gydymas

Pooperacinė priežiūra ir reabilitacija

Po skrandžio vėžio operacijos, pacientams reikia specialios dietos ir maisto papildų. Fizinė terapija taip pat yra svarbi, kad jie atgautų jėgas. Tai padeda įveikti gydymo padarinius.

Pacientai dažnai susiduria su svorio kritimu ir maisto netoleravimu. Reabilitacijos metu mokomi naujų mitybos įpročių. Fiziniai pratimai padeda atgauti jėgas ir sumažinti komplikacijas.

Psichologinė parama yra svarbi reabilitacijos dalis. Ji padeda susidoroti su ligos pasekmėmis. Taip pat stiprina emocinę ir psichologinę gerovę.

  • Speciali dieta ir maisto papildai
  • Fizinė terapija ir pratimai
  • Psichologinė parama

Tinkama pooperacinė priežiūra ir reabilitacija yra būdingas žingsnis po skrandžio vėžio gydymo. Tai padeda pacientams grįžti į kasdienį gyvenimą. Taip pat užtikrina jų gerą savijautą ir gyvenimo kokybę ateityje.

Skrandžio vėžio prevencijos būdai

Skrandžio vėžys yra dažna onkologinė liga pasaulyje. Kasmet ją susiranda apie vieną milijoną žmonių. Lietuvoje skrandžio vėžio atvejų skaičius taip pat aukštas.

Galima sumažinti šios ligos riziką, taikydami sveiką gyvenimą ir prevenciją.

skrandžio vėžio prevencija apima keletą svarbių dalykų:

  • Sveika ir subalsuota mityba, praturtinta vaisiais bei daržovėmis. Reikia vengti sūraus, rūkyto ir perdeginto maisto.
  • Helicobacter pylori infekcijos gydymas, nes šis bakterinis sužadinimas gali padidinti riziką susirgti skrandžio vėžiu.
  • Normalus kūno svoris ir fizinis aktyvumas. Nutukimas ir mažas fizinis aktyvumas siejami su didesne skrandžio vėžio rizika.
  • Rūkymo ir alkoholio vartojimo vengimas, nes šie įpročiai taip pat didina predispoziciją šiai ligai.
  • Reguliarūs sveikatos patikrinimai, ypač asmenims, turintiems padidėjusią riziką susirgti skrandžio vėžiu.

Įgyvendindami šias prevencines priemones, galime sumažinti skrandžio vėžio paplitimą. Tai padės išsaugoti žmonių sveikatą ir gyvenimo kokybę.

Gyvenimo kokybė po skrandžio vėžio gydymo

Pacientai, išgyvenę skrandžio vėžį, dažnai susiduria su įvairiais iššūkiais. Jie susiduria su sunkumais pritaikyti mitybą po operacijos ir chemoterapijos. Kenčia nuo svorio kritimo ir nuovargio.

Svarbu, kad pacientai bendradarbiautų su sveikatos priežiūros specialistais. Dietologai ir gydytojai padeda pritaikyti mitybą. Psichologinė parama taip pat padeda įveikti emocinį stresą ir depresiją.

Fizinė veikla ir socialiniai ryšiai yra svarbūs. Reguliarūs medicininiai patikrinimai ir ilgalaikė priežiūra yra būtina. Kompleksinis požiūris į paciento poreikius yra esminis.

Komentarų sekcija išjungta.