Tonzilės: simptomai, priežastys ir gydymo būdai
Sužinosite
- Kas yra tonzilės ir jų funkcijos organizme
- Tonzilių uždegimo priežastys ir rizikos veiksniai
- Bakterinio tonzilito ypatumai ir formos
- Virusinio tonzilito charakteristikos
- Pagrindiniai tonzilių uždegimo simptomai
- Tonzilių akmenų problematika
- Diagnostikos metodai ir tyrimai
- Gydymo metodai ir priemonės
- Tonzilektomija: kada ji būtina
- Ligos komplikacijos ir jų prevencija
- Profilaktinės priemonės ir rekomendacijos
Tonzilės yra svarbi dalis imuninės sistemos. Jų funkcija – kaip filtras, apsaugantis nuo mikroorganizmų. Ūminis tonzilitas, arba angina, yra uždegimas gomurio migdolų, kuris gali būti bakterinės ar virusinės kilmės.
Sergamumas didesnis tarp 5-9 metų vaikų. Liga pasireiškia staigiu gerklės skausmu, karščiavimu ir padidėjusiais kaklo limfmazgiais.
Tonzilių uždegimas gali būti ūmaus arba lėtinio pobūdžio. Pasižymi įvairiais simptomais. Svarbu laiku atpažinti ir tinkamai gydyti šį susirgimą.
Efektyvus tonzilių uždegimo gydymas apima medikamentinių ir higieninių priemonių taikymą.
Kas yra tonzilės ir jų funkcijos organizme
Tonzilės yra svarbios imuninės sistemos dalys, daugiausiai veikiančios vaikų laikotarpiu. Jos veikia kaip filtrai, sulaikantys mikroorganizmus, kurie patenka per nosį ir burną. Tai apsaugo mūsų organizmą nuo infekcijų.
Tonzilės yra limfoidinio audinio sankaupos, esančios ryklėje.
Tonzilių vaidmuo imuninėje sistemoje
Pastaruosiuose dešimtmečiuose mokslininkai atrado, kad tonzilių funkcijos yra labai svarbios imuninei sistemai. Tai ypač taip yra jaunesniems asmenims. Tonzilės apsaugo nuo patogenų, sunaikina bakterijas ir virusus.
Taip apsaugo kvėpavimo takus ir virškinamąjį traktą nuo infekcijų.
Tonzilių anatomija ir struktūra
Tonzilės susideda iš mažų ertmių, vadinamų kriptomis. Čia kaupiasi maisto likučiai ir bakterijos. Dėl to tonzilės yra svarbios apsaugos barjeros.
Šios barjeros sulaiko ir šalina patogeninius mikroorganizmus, patenkančius per burną ir nosį.
Tonzilių uždegimo priežastys ir rizikos veiksniai
Tonzilės yra svarbios imuninės sistemos dalys. Tačiau dažnai tampa uždegimo židiniais. Tonzilito priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai bakterinės ar virusų sukeltos infekcijos.
Dažniausi sukėlėjai yra A grupės beta hemolizinis streptokokas Streptococcus pyogenes. Rečiau – stafilokokai, pneumokokai ir kitos bakterijos.
Svarbūs rizikos veiksniai tonzilių uždegimui yra:
- Artimas sąlytis su užsikrėtusiais asmenimis
- Prasta burnos ir nosies higiena
- Susilpnėjusi imuninė sistema
Dažnai tonzilitas pasireiškia virusinių infekcijų padarinys. Tačiau bakterinės kilmės atvejais gali prireikti antibiotikų gydymo. Svarbu laiku kreiptis į gydytoją, norint išvengti komplikacijų ir užkirsti kelią pasikartojančioms infekcijoms.
Bakterinio tonzilito ypatumai ir formos
Bakterinis tonzilitas gali būti dviem tipais: folikuline ir lakūnine. Abi formos pasižymi aukšta temperatūra ir stipriu skausmu gerklėje.
Folikulinė tonzilito forma
Folikulinė forma pasireiškia pūslėmis gilesnėse tonzilių audiniuose. Tonzilės padidėja ir dengiasi baltomis ar gelsvatokšvintomis pūslėmis. Tai rodo bakterinę infekciją.
Lakūninė tonzilito forma
Lakūninė forma pasireiškia visu tonzilių paviršių dengimu. Tonzilės padidėja ir paraudusios, o skausmas gerklėje yra labai stiprus.
Bakterinės infekcijos sukėlėjai
Streptokokinės (ypač Grupės A streptokokai) ir stafilokokinės infekcijos dažniausiai sukelia bakterinį tonzilitą. Šios bakterijos patenka į gerklę ir sukelia uždegimą. Tai sukelia tipinius folikulinės ar lakūninės tonzilito simptomus.
Virusinio tonzilito charakteristikos
Virusinis tonzilitas pasižymi katarine forma. Uždegimas kyla tik tonzilių paviršiuje. Simptomai apima gerklės perštėjimą ir skausmą ryjant.
Bendras silpnumas ir galvos skausmas taip pat gali atsirasti. Gali būti sloga ir kosulys. Virusinio tonzilito katarinė forma yra lengvesnė už bakterinį tonzilitą. Gydoma paprastai 3-5 dienas.
Skirtingai nei bakterinis tonzilitas, virusinis tonzilitas dažnai pasireiškia dėl šių priežasčių:
- Sąlyčio su kitais sergančiais žmonėmis
- Nusilpusios imuninės sistemos
- Didelio streso
- Nepakankamo poilsio
Virusinis tonzilitas, nors ir lengvesnis, gali sukelti nemalonius simptomus. Svarbu laiku pastebėti ligos požymius ir kreiptis į gydytoją. Tad bus suteiktas tinkamas gydymas.
Apibendrinant, virusinio tonzilito katarinė forma pasižymi gerklės ir ryklės dirginimo simptomais. Tačiau yra gerokai lengvesnė už bakterinę infekciją ir gydoma greičiau. Laiku atpažinti ir tinkamai gydyti virusinio tonzilito atvejus ypač svarbu.
Pagrindiniai tonzilių uždegimo simptomai
Tonzilitas sukelia dažnai nemalonius simptomus. Jie ne tik sukelia skausmą, bet ir gali pažeisti sveikatą. Pagrindiniai simptomai yra stiprus ryklės skausmas, skausmingas rijimas ir karščiavimas.
Bendrieji ligos požymiai
Tonzilitas gali pasireikšti ne tik vietiniais simptomais. Pacientai dažnai skundžiasi galvos ir pilvo skausmais. Pykinimai ir vėmimų protrūkiai taip pat būna svarbūs.
Vaikai dažnai patiria daug diskomforto dėl tonzilito. Jie tampa neparami ir nepasitenkina savo būkle.
Specifiniai tonzilito simptomai
Skausmingas rijimas yra vienas iš pagrindinių simptomų. Pacientams gali būti sunku nuryti seilę ar skysčius. Tonzilių paraudimas sukelia nemalonumą ir padidina užsikrėtimo riziką.
Tonzilito simptomai taip pat gali būti aukštas karščiavimas ir sutrikęs miegas. Apetitas taip pat gali būti sutrikęs.
Nepaisant to, kad anginos požymiai gali būti panašūs, reikalingas profesionalus vertinimas. Netinkamas ar delsimas gali sukelti komplikacijas. Svarbu laiku kreiptis į gydytoją.
Tonzilių akmenų problematika
Tonzilių akmenys – tai dariniai, kurie susidaro kriptose. Jie sudaryti iš maisto likučių, bakterijų ir negyvų ląstelių. Šie akmenys gali sukelti burnos kvapą, skonio pakeitimus ir gerklės skausmus.
Dėl netinkamos burnos ertmės priežiūros tonzilių akmenys dažnai susidaro. Dažnai jie savaime pasišalina, bet kai kurie atvejai reikalauja gydytojo pagalbos.
Medicininis gydymas, kaip tonzilektomija, dažniau atliekamas vaikams. Suaugusiesiems gali kilti komplikacijos. Tonzilektomija rekomenduojama tik esant stipriam skausmui ir dažnoms infekcijoms.
Pacientai, kurie dažnai susiduria su tonzilių akmenimis, turėtų stebėti infekcijos požymius. Vaikams negalima bandyti pašalinti tonzilių akmenų savarankiškai. Būtina kreiptis į gydytoją. Tonzilių infekcijos gali reikalauti antibiotikų terapijos ir poilsio.
- Tonzilių akmenys dažniausiai pasitaiko suaugusiems nuo 20 iki 40 metų amžiaus žmonėms, kasmet juos patiria nuo 6 iki 10 proc. populiacijos.
- 75 proc. pacientų, turinčių aukštą sieros junginių lygį, teigė taip pat turį tonzilių akmenų.
- Tonzilių akmenys dažnai nepastebimi dėl sudėtingos tonzilių anatomijos, turinčios daug įlinkimų ir raukšlių.
- Tonzilių akmenys gali formuotis kaip vienas didelis akmuo arba kaip daug mažų akmenėlių.
- Prarijus tonzilių akmenų nėra jokio pavojaus, nes jie nėra tokie kieti kaip tikrieji akmenys.
- Tonzilių akmenys gali sukelti gerklės skausmą, sankcijų gerklėje pojūtį, rijimo sutrikimų, kosulį, ausų skausmą, nemalonų burnos kvapą ir kitų simptomų.
- Dauguma pacientų pastebėjo pagerėjimą ir išvengė pakartotinio susidarymo naudodami deguonimi prisotintus produktus.
Diagnostikos metodai ir tyrimai
Tinzilitas yra dažna gerklės problema. Diagnozuoti ir gydyti jį yra svarbu. Tonzilito diagnostika prasideda simptomų įvertinimu ir fizinės apžiūros. Taip pat reikia įvairių laboratorinių tyrimų.
Laboratoriniai tyrimai
Laboratoriniai tyrimai padeda nustatyti tonzilių uždegimo priežastį. Atliekami šie tyrimai:
- Bendras kraujo tyrimas – leidžia įvertinti bendrą organizmo būklę.
- C-reaktyvinio baltymo koncentracijos nustatymas – padeda išsiaiškinti, ar uždegimas yra bakterinio pobūdžio.
- Greitasis streptokoko testas – leidžia greitai nustatyti, ar tonzilitas sukėlė streptokokinė infekcija.
- Mikrobiologinis pasėlis – padeda nustatyti, kokia bakterija ar virusas sukėlė tonzilių uždegimą.
Fizinė apžiūra
Gydytojas atlieka išsamią fizinę apžiūrą. Įvertina tonzilių būklę, patinimą, spalvą ir kitus požymius. Tai leidžia nustatyti tonzilių konsultacijos įvertinti tonzilių uždegimo sunkumą. Tada pasirenkama tinkamas gydymo būdai.
Gydymo metodai ir priemonės
Tonzilito ir anginos gydymas apima daugybę pagrindinių veiksmų. Pirmiausia, reikia malšinti skausmą naudojant specifinius preparatus. Taip pat, paracetamolis ir ibuprofinas padeda sumažinti uždegimą.
Rekomenduojama vartoti daug šiltų skysčių. Tai palengvina gerklės skausmą ir padeda kovoti su infekcija. Jei tonzilitas sukeltas bakterija, gali būti rekomenduojami antibiotikai.
Labai svarbu taip pat laikytis lovos režimo. Stiprinant organizmą, padeda jį įveikti ligą.
- Gerklės skalavimas naikinančiais mikroorganizmus – dažnai praktikuojamas metodas
- Populiariausi skalavimo agentai: jodo, druskos, maistinės sodos, kalio permanganato, jūros vanduo
- Česnakų antpilas – veiksmingas naminių vaistų receptas
- Nuovirai iš ramunėlės, medetkų žiedų, eukalipto lapų – vaistiniai augalai senose receptūrose
- Inhalacijoms naudingi augalų garai: mėtos, čiobreliai, pušų pumpurai ir spygliai
- Veiksmingi kaklo kompresai su degtine, medumi, alijošiumi ar bulvėmis
Pastebėtina, kad angina dažniausiai sukelia bakterinė arba virusinė infekcija. Streptokokai yra pagrindiniai sukėlėjai. Todėl tonzilito gydymas turi būti kompleksinis, siekiant sumažinti simptomus ir padėti organizmui išgyti.
Tonzilektomija: kada ji būtina
Tonzilektomija, kitaip vadinama tonzilių šalinimu, yra operacija. Ji atliekama, jei tonzilai susirita su lėtiniais ar pasikartojančiais pūslimais. Taip pat, jei yra tonzilių akmenys arba hipertrfija.
Ši operacija reikalinga, jei miegas yra sunkus dėl didelių tonzilių. Arba jei yra įtariamas onkologinis susirgimas.
Tonzilių šalinimo operacija trunka 30-40 minučių. Pirmosios dienos po operacijos pacientai gali būti skausmingi. Vaistai padeda malšinti šį skausmą.
Po operacijos reikia laukti apie 2 savaites iki atgavimo.
- Santykinės indikacijos tonzilių šalinimui:
- Lėtinis ar pasikartojantis ūminis pūlingas tonzilitas
- Tonzilių akmenys
- Halitozė (nemalonus kvapas iš burnos)
- Absoliučios indikacijos tonzilių pašalinimui:
- Obstrukcinė miego apnėja dėl tonzilių hipertrofijos
- Įtariamas onkologinis susirgimas gomurinėse tonzilėse
- Netaisyklingas sąkandžio formavimasis vaikams
Delsiamas tonzilių šalinimas gali sukelti sveikatos problemas. Pavyzdžiui, sąnarių, širdies vožtuvų ar inkstų ligas. Pasikartojantis ūminis tonzilitas ir dažnas antibiotikų vartojimas silpnina imuninę sistemą.
Tonzilektomijos kaina svyruoja nuo €499. Kaina priklauso daugeliui veiksnių. Prieš operaciją atliekami laboratoriniai tyrimai, kainos nuo €18,50 iki €40.
Paties operacijos trukmė apie 1 valandą. Po to pacientas praleidžia 1-3 dienas stacionare. Suaugusiesiems rekomenduojamas nedarbingumas 7-10 dienų, vaikams – 14 dienų.
Ligos komplikacijos ir jų prevencija
Neprižiūrėtas tonzilitas gali sukelti rimtas komplikacijas. Šios komplikacijos gali turėti ilgalaikių pasekmių žmogaus sveikatai. Viena dažniausių komplikacijų yra tonzilito perėjimas į lėtinę formą, kai infekcija tampa nuolatinė ir atsinaujina.
Kiti galimi komplikacijos yra reumatines ligas, ūmų inkstų uždegimą, kraujo užkrėtimą, meningitą, otitą, sinusitą ar tarpuplaučio organų infekciją.
Siekiant išvengti šių komplikacijų, svarbu laikytis tinkamos tonzilių infekcijų profilaktikos. Tai apima šias priemones:
- Griežta asmeninė ir aplinkos higiena, reguliarus rankų plovimas.
- Vengimas tiesioginio kontakto su sergančiaisiais.
- Palaikymas stiprios imuninės sistemos, užtikrinant subalansuotą mitybą, reguliarų fizinį aktyvumą ir pakankamą poilsį.
Šių paprastų prevencinių veiksmų laikymasis gali ženkliai sumažinti tonzilių infekcijų komplikacijų riziką. Užtikrina geresnę ilgalaikę sveikatą.
Profilaktinės priemonės ir rekomendacijos
Norint išvengti tonzilių uždegimo, svarbu laikytis prevencijos. Reguliarus burnos higiena yra pagrindas. Tai apima dantų ir tarpdančių valymą.
Pasitarus su odontologu, svarbu atlikti burnos ertmės skalavimą. Tai sumažina patogeninių bakterijų kiekį.
Reikia maitintis sveika, būti aktyvūs ir reguliuoti miego. Streso valdymas ir jo vengimas yra svarbu. Siekiant stiprinti imuninę sistemą, gydytojas gali rekomenduoti maisto papildus.
Tonzilių profilaktika turi būti dalis sveikos gyvenimo. Reguliarus higiena, sveika mityba ir gyvenimo būdas priešauga tonzilių uždegimams.