Tuščių vaizdų matymas : simptomai, priežastys ir gydymas

Sužinosite
Tuščių vaizdų matymas, dar žinomas kaip diplopija, yra simptomas, kai vienas objektas matomas dviem atvaizdais. Tai dažnai rodo, kad egzistuoja tam tikra problema, susijusi su akimis, raumenimis ar nervais, kurie atsakingi už akių judesių koordinavimą. Taigi, tuščių vaizdų matymas yra simptomas, o ne atskira liga.
Tuščių vaizdų matymas yra tada, kai žmogus mato dvi atskiras vaizdo versijas, kai turėtų matyti tik vieną. Vienas vaizdas gali būti vienas virš kito, šalia vienas kito arba abu.
Ši liga gali sukelti problemų su judėjimu, pusiausvyra ir skaitymo supratimu. Jei tai veikia tik vieną akį, tai vadinama monocline diplopija. Jei paveiktos abi akys, tai yra binokulinė diplopija. Priklausomai nuo priežasties ir tipo, gydymas gali apimti operaciją, specializuotus akinius ir akių pratimus.
Kas yra tuščių vaizdų matymas?
Tuščių vaizdų matymas, dar vadinamas diplopija, yra būklė, kai jūsų regėjimo lauke matomi du skirtingi objektai, o ne vienas aiškus kiekvieno objekto atvaizdas. Tuščių vaizdų matymas gali būti nuolatinis arba laikinas. Taip pat jis gali pasireikšti tik vienoje akyje.
Tuščių vaizdų matymas gali atsirasti dėl įvairių situacijų ar ligų, kurių sunkumas svyruoja nuo nedidelio diskomforto iki rimtų ar net mirtinų problemų. Yra trys galimos tuščių vaizdų orientacijos: vertikali, horizontali arba iškreipta. Poliplopija yra vieno objekto matymas trimis ar daugiau priešingų atvaizdų.
Priklausomai nuo priežasties, jis gali būti dviejų tipų:
- Binokulinė: dažniausiai pasitaikantis tipas, kai akys nėra tinkamai išdėstytos viena kitos atžvilgiu. Dažniausiai tai susiję su strabizmu.
- Monokulinė: daug retesnis variantas, kai viena akis sukelia tuščių vaizdų matymą. Tai susiję su akių anomalijomis, tokiomis kaip astigmatizmas ar katarakta.
Tuščių vaizdų matymo simptomai
Jei turite tuščių vaizdų matymą (diplopiją), galite pastebėti šiuos simptomus:
- Du vaizdai: matote du vaizdus iš vieno objekto, šalia vienas kito, vienas virš kito arba abu.
- Neaiškus regėjimas: sunkumai matyti aiškiai, vaizdai yra neryškūs.
- Sunkumai sutelkiant dėmesį: sunkumai išlaikyti aiškų ir stabilų vaizdą.
- Akių nuovargis: pavargusios ar nepatogios akys.
- Galvos skausmai: nuolatiniai ar pasikartojantys galvos skausmai su regėjimo problemomis.
- Orientacijos praradimas: jausmas, kad esate sumišęs arba turite problemų su erdvine orientacija dėl persidengiančių vaizdų.
- Netinkamas išdėstymas: pastebėjimas, kad akys gali atrodyti netinkamai išdėstytos.
Jei turite tuščių vaizdų matymą, svarbu kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą dėl teisingos diagnozės ir gydymo.
Tuščių vaizdų matymo priežastys
Insultas, galvos trauma, smegenų navikas, smegenų patinimas ar smegenų aneurizma:
- Tuščių vaizdų matymas gali atsirasti netikėtai ir būti sukeltas smegenų naviko, insulto, galvos traumos ar kitų panašių sutrikimų. Po apžiūros oftalmologas gali nukreipti jus į specialistą tolesniems tyrimams ir gydymui, pavyzdžiui, neurologą ar neurochirurgą.
- Corneal irregularities: Tokios kaip keratokonusas gali sukelti tuščių vaizdų matymą. Sausų akių gydymas apima akių lašus, punkcinius kištukus arba kontaktinius lęšius, o chirurginės galimybės, tokios kaip Intacs implantai ar ragenos transplantacija, gali būti būtinos.
- Sausos akys: Akių lašai, ausų kištukai, akių vitaminai, akių vokų higiena arba šių gydymo būdų derinys gali būti naudingi daugeliui žmonių, turinčių sausas akis.
- Refrakcinė chirurgija: Po LASIK, PRK ar panašių operacijų laikinai gali pasireikšti tuščių vaizdų matymas dėl ragenos pokyčių ar nelygių paviršių. Tai paprastai išsprendžiama per kelias dienas ar savaites. Kai kuriais atvejais gali prireikti antros operacijos, kad visiškai išspręstų problemą.
- Katarakta: Kataraktos gali sukelti tuščių vaizdų matymą, nes natūrali akies lęšiukas tampa opakvus, išsklaidydamas šviesos spindulius ir sukeldamas kelis vaizdus. Kataraktos operacija paprastai išsprendžia šią problemą.
- Kranialinės nervų paralyžius: Tuščių vaizdų matymas taip pat gali atsirasti dėl paralyžiaus ar kontrolės praradimo vienam ar daugiau raumenų, kurie kontroliuoja akių padėtį ir koordinaciją, dėl kranialinio nervo paralyžiaus. Kranialinio nervo paralyžių gali sukelti diabetas, smegenų pažeidimas, insultas, išsėtinė sklerozė, meningitas, aukštas kraujo spaudimas, užsikimšusios arterijos ar aneurizmos.
Kas yra tuščių vaizdų matymo testas
- Regėjimo aštrumo testas: matuoja regėjimo aiškumą.
- Akių išdėstymo testas: tikrina, ar akys dirba kartu tinkamai.
- Uždengimo testas: stebi akių prisitaikymą, kai viena akis uždengiama.
- Prizmės testas: diagnozuoja ir matuoja tuščių vaizdų matymo laipsnį.
- Akių judesių testas: vertina akių judesius ir koordinaciją.
- Šviesos lampų tyrimas: tikrina rageną ir lęšį dėl nelygumų.
- Neurologinis tyrimas: nustato galimas neurologines problemas.
Kada kreiptis į gydytoją?
Tuščių vaizdų matymas dažnai reikalauja medicininės apžiūros, kad būtų nustatyta priežastis. Tuščių vaizdų matymas yra ženklas, kad kažkas yra negerai su jūsų nervų sistema, smegenimis ar akimis. Reikalingas išsamus vertinimas, kad būtų nustatyta problema.
Gydoma liga dažnai yra papildomo vaizdo, kuris atsiranda jūsų regėjimo lauke, priežastis. Tačiau, jei jūsų regėjimas staiga pasikeičia, turėtumėte kreiptis į medicinos pagalbą nedelsiant. Tam tikros ligos reikalauja skubios medicininės intervencijos, kad būtų išvengta gyvybei pavojingų komplikacijų ar nuolatinio regėjimo praradimo.
Tuščių vaizdų matymo diagnozė
Atkreipkite dėmesį į savo sveikatos būklę.
Jūs ir jūsų gydytojas gali skirti šiek tiek laiko jūsų medicininei istorijai atnaujinti. Tai apima:
- Visas simptomų istorija: jūsų gydytojas gali padėti jums patikrinti galimas priežastis ir nustatyti, kurie testai būtų naudingi, jei išsamiai aprašysite savo regėjimo problemas. Jei pastebėjote kokių nors netikėtų simptomų, net jei manote, kad jie neturi nieko bendro su jūsų regėjimo problema, būtinai praneškite apie tai savo gydytojui.
- Jūsų asmeninė sveikatos istorija: gydytojas gali atsižvelgti į galimas priežastis, tokias kaip diabetas, skydliaukės problemos ar neurologiniai sutrikimai, kurie gali sukelti jūsų regėjimo problemas.
- Jūsų šeimos sveikatos istorija: informuokite savo gydytoją, jei kuri nors jūsų šeimos narys turi ligų, kurios gali sukelti tuščių vaizdų matymą. Šios problemos gali būti tvirtas pagrindas jūsų diagnozei.
Fizinė apžiūra
Išsami fizinė apžiūra gali padėti jūsų gydytojui nustatyti galimą tuščių vaizdų matymo priežastį. Ši apžiūra gali apimti:
- Kraujo tyrimus, siekiant nustatyti infekciją.
- Akių tyrimą ir išsiplėtusio akies tyrimą.
- Akių judesių testus.
- Toksinų tyrimus.
- Kraujo cukraus matavimus.
- Vaizdavimo tyrimus, tokius kaip kompiuterinė tomografija arba MRT.
Tuščių vaizdų matymo gydymas
Gydymas priklausys nuo pagrindinės priežasties.
Tuščių vaizdų matymo priežastys
Gydymas priklausys nuo priežasties.
- Astigmatizmas: tai yra neįprastai išlenkta ragena. Kreivumą dažnai galima kompensuoti ir atitaisyti, kaip šviesa patenka į akį, naudojant korekcinius akinius arba kontaktinius lęšius. Kita galimybė yra lazerinė chirurgija, kurios metu ragena formuojama lazeriu.
- Kataraktos: paprastai geriausias pasirinkimas yra operacija. Operacijos metu pašalinami veiksniai, sukeliantys tuščių vaizdų matymą. Greitas gydymas paprastai išsprendžia komplikacijas, įskaitant infekciją, diskomfortą ir galimą nuolatinį neryškų arba tuščių vaizdų matymą.
- Sausos akys: akys gali tapti skausmingos ir uždegiminės, jei jos nepakankamai drėkinamos arba per greitai išdžiūsta. Tai gali sukelti tuščių vaizdų matymą. Paprastai simptomus galima palengvinti naudojant receptinius akių lašus, skirtus ašarų pakeitimui.
Tuščių vaizdų matymo gydymo būdai
Gydymas priklausys nuo pagrindinės priežasties.
- Akių dėvėjimas.
- Akių pratimai.
- Nepralaidžių kontaktinių lęšių naudojimas.
- Botulino toksino (Botox) injekcijos į akių raumenis, kad jie išliktų atsipalaidavę.
- Akių pleistras.
- Akių raumenų operacija, siekiant ištaisyti jų padėtį.
- Prizmė, patalpinta tarp akių akinių rėmo centre, taip pat gali padėti išlyginti vaizdus iš kiekvienos akies.
Tuščių vaizdų matymo prevencija
Tuščių vaizdų matymo prevencija prasideda nuo pagrindinės priežasties prevencijos. Norint apsaugoti akis, pateikiame keletą patarimų:
Valdykite diabetą
Diabetu sergantys pacientai, laikantis savo gydymo planų, mažiau tikėtina, kad patirs tuščių vaizdų matymą. Žmonės, kurie valgo sveiką, subalansuotą mitybą, dažnai sportuoja ir palaiko sveiką svorį, taip pat yra mažiau linkę susirgti 2 tipo diabetu ir, atitinkamai, tuščių vaizdų matymu, nes diabetas gali būti susijęs su gyvenimo būdo pasirinkimais.
Užkirsti kelią kataraktoms.
Venkite kataraktų ir palaikykite akių sveikatą, valgydami subalansuotą mitybą, mesti rūkyti ir dėvėti saulės akinius.
Drėkinkite sausas akis
Pakankamas akių drėkinimas gali užkirsti kelią tuščių vaizdų matymui. Nors ilgalaikis kompiuterio naudojimas bando sumažinti akispūdį, jis gali sukelti sausas akis.
Apsaugokite save nuo galvos traumų.
Dėvėdami saugos diržus automobiliuose, tvirtus šalmus važiuodami dviračiu ar motociklu, taip pat tinkamą akių apsaugą ir šalmą dirbdami su sunkiąja technika ar dalyvaudami sporte, galite padėti išvengti smegenų traumų.