Vaikas viduriuoja
Sužinosite
- Koks yra geriausias būdas gydyti ar valdyti viduriavimą?
- Viduriavimas ir dehidratacija
- Ar mano vaikui reikia elektrolitų tirpalų?
- Ar viduriuojantis vaikas turėtų greitai (nevalgyti)?
- Ar BRAT dieta padeda?
- O kaip su vaistais nuo viduriavimo?
- Ar probiotikai padeda nuo viduriavimo?
- Kaip galiu sumažinti savo vaiko viduriavimo riziką?
Maži vaikai dažnai patiria viduriavimą, kuris pasireiškia vandeningais ir dažnesniais tuštinimais. Tai yra dažnas simptomas, rodantis ligos buvimą. Pavyzdžiui, vaikai jaunesni nei 4 metų, gali patirti viduriavimą bent 1-2 kartus per metus.
Koks yra geriausias būdas gydyti ar valdyti viduriavimą?
- Viduriavimas be vėmimo. Jei vaikas patiria lengvą viduriavimą be vėmimo, dažniausiai būklė normalizuojasi per kelias dienas ir papildomos medicinos priemonės nereikalingos. Dauguma vaikų, sergančių lengvu viduriavimu, gali ir toliau valgyti įprastą maistą ir gerti vandenį, o elektrolitų tirpalų papildomai vartoti nereikia. Jūs galite ir toliau maitinti savo vaiką žindymo metodu, maitinančiu mišiniu arba karvės pienu. Tačiau, jei jūsų vaikas turi išsipūtimą ar dujų po to, kai gėrė mišinį ar karvės pieną, rekomenduojama kreiptis į vaiko gydytoją, kad nustatytų, ar reikia vengti tam tikrų produktų.
- Viduriavimas su vėmimu. Vaikams, kurie patiria lengvą viduriavimą ir vėmimą, rekomenduojama nutraukti įprastą mitybą. Būtina vartoti elektrolitų tirpalus mažais kiekiais ir dažnai, kol vėmimas nustos. Paprastai ši priemonė yra reikalinga tik 1-2 dienoms. Kai vėmimas susilpnėja, reikia lėtai grįžti prie įprastos vaiko dietos. Kai kuriems vaikams karvės pienas gali sukelti viduriavimą, todėl gydytojas gali rekomenduoti laikinai jį pašalinti iš vaiko dietos. Tuo tarpu, žindymas turėtų tęstis.
- Sunkus viduriavimas. Sunkus viduriavimas yra rimta problema ir reikalinga konsultacija su vaiko gydytoju. Vaikams, kurie patiria vandeningą tuštinimą kas 1-2 valandas ar dažniau ir turi dehidratacijos požymių, gali prireikti laikinai nutraukti valgymą (pvz., 1 dienai ar trumpiau), kad būtų galima sutelkti dėmesį į gėrimus ir atkurti prarastą skysčių kiekį. Būtina vengti skysčių, kuriuose yra daug cukraus, druskos arba mažai druskos (pvz., vandens ir arbatos). Jei vaikas yra stipriai dehidratuotas, gali prireikti į veną leisti skysčių greitosios pagalbos skyriuje.
Viduriavimas ir dehidratacija
Vaikams, kurie serga virusiniu viduriavimu, dažnai būna karščiavimas ir vėmimas, o po to prasideda viduriavimas. Svarbiausia priemonė gydant viduriavimą yra užkirsti kelią vaiko dehidratacijai.
Jeigu pastebite dehidratacijos požymius ar simptomus savo vaikui , nedelsdami susisiekite su jo gydytoju.
Taip pat, kreipkitės į savo vaiko gydytoją, jei pastebite šiuos simptomus:
- Karščiavimas, trunkantis ilgiau nei 24–48 valandas
- Kruvinos išmatos
- Vėmimas, trunkantis ilgiau nei 12–24 valandas
- Vėmimas, atrodo žalias, su krauju arba panašus į kavos tirščius
- Patinęs pilvas
- Vaikas nevalgo ir negeria
- Stiprus pilvo skausmas
- Bėrimas arba gelta (geltona odos ir akių spalva)
Ar mano vaikui reikia elektrolitų tirpalų?
Dauguma vaikų, sergančių lengvu viduriavimu, paprastai nereikia elektrolitų tirpalų. Tačiau elektrolitų tirpalai yra labai naudingi gydant vidutinio sunkumo viduriavimą namuose.
Elektrolitų tirpalai yra specialūs skysčiai, kurių sudėtyje yra druskų ir vandens, skirti kompensuoti prarastą vandens ir druskų kiekį, kai žmogus viduriuoja. Gazuoti gėrimai, sriubos, sultys, sportiniai gėrimai ir virtas pienas yra netinkami, nes jie turi per daug cukraus ir druskos kiekio, kuris gali padidinti dehidratacijos riziką ir pabloginti būklę.
Ar viduriuojantis vaikas turėtų greitai (nevalgyti)?
Pasninkas nėra viduriavimo gydymas. Tačiau kai kuriems vaikams gali būti naudinga laikinai sumažinti kieto maisto suvartojimą, jei jie vemia. Vis tiek svarbu užtikrinti, kad vaikas gautų pakankamai skysčių, ypač elektrolitų tirpalų. Kai vaikas jaučiasi geriau, svarbu leisti jam valgyti tiek ar mažai, kiek jis nori, siekiant atkurti organizmo jėgas.
Ar BRAT dieta padeda?
Bananų, ryžių, obuolių padažo ir skrebučių (BRAT) dieta, kuri buvo rekomenduojama viduriavimo gydymui, nebelaikoma naudinga. Kadangi ši dieta yra mažai skaidulų, baltymų ir riebalų, vaikams gali trūkti svarbių maistinių medžiagų, kurios padėtų atsigauti virškinimo traktui. Kai kurie pediatrai mano, kad dėl to simptomai gali trukti ilgiau. Idealiu atveju, vaikai per 24 valandas po susirgimo turėtų grįžti prie įprastos ir gerai subalansuotos mitybos, atitinkančios jų amžių. Mityba turėtų apimti vaisius, daržoves, mėsą, jogurtą ir sudėtingus angliavandenius.
O kaip su vaistais nuo viduriavimo?
Nereceptiniai vaistai nuo viduriavimo nerekomenduojami vaikams jaunesniems nei 2 metai, o vyresniems vaikams jie gali būti kenksmingi. Prieš suteikdami vaikui bet kokius vidurius, būtina pasitarti su jo gydytoju.
Be to, nerekomenduojama duoti vaikui naminių vaistų nuo viduriavimo. Kai kurie vaistai gali būti neveiksmingi, o kiti gali pabloginti vaiko būklę. Todėl svarbu laikytis vaiko gydytojo rekomendacijų ir nesigilinti į savarankišką vaistų vartojimą.
Ar probiotikai padeda nuo viduriavimo?
Probiotikai yra gyvi mikroorganizmai, kurie yra „gerosios” bakterijos, ir yra natūraliai esantys žarnyne. Jie gali turėti teigiamą poveikį sveikatai, įskaitant galimą poveikį viduriavimui. Nors yra kai kurių tyrimų, kurie parodė teigiamą probiotikų poveikį viduriavimui, reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų patvirtinti jų teigiamas poveikis ir nustatyti geriausius jų vartojimo būdus. Prieš vartojant probiotikus vaikams, svarbu pasitarti su gydytoju, ypač jei jie vartoja kokius nors vaistus ar turi kokias nors sveikatos problemas.
Kaip galiu sumažinti savo vaiko viduriavimo riziką?
Daugumą vaikų viduriavimą sukelia virusai, tačiau jis gali būti sukeltas ir bakterijomis, parazitais, mitybos pokyčiais ar vaistų vartojimu. Yra keletas būdų, kaip galima išvengti viduriavimo.
Svarbu susilaikyti nuo mikrobų plitimo. Norint išvengti viduriavimo, rekomenduojama dažnai plauti rankas su muilu ar naudoti dezinfekavimo priemones. Taip pat būtina stengtis apsaugoti savo vaikus nuo kontaktų su kitais vaikais, kurie gali būti sergantys.
Svarbu vengti žalio (nepasterizuoto) pieno ir nevalgyti maisto, kuris gali būti užterštas.
Būtina vengti vaistų, ypač antibiotikų, kai jie nereikalingi.
Žindymas krūtimi yra vienas iš geriausių būdų apsaugoti kūdikį nuo ligų ir infekcijų. Rekomenduojama maitinti kūdikį krūtimi iki 6 mėnesių ir tęsti maitinimą krūtimi bent iki 12 mėnesių.
Būtina riboti sulčių ir saldintų gėrimų vartojimą.
Svarbu užtikrinti, kad vaikas būtų pasiskiepytas nuo rotoviruso. Rotoviruso vakcina yra veiksminga apsauga nuo kūdikių ir vaikų viduriavimo ir vėmimo.