Varpos sudirginimas: simptomai, priežastys ir gydymo metodai

Sužinosite
Varpos sudirginimas yra nemalonus, nepatogus arba skausmingas pojūtis ant varpos ar aplink ją. Kai kuriais atvejais varpa gali parausti ir patinti.
Yra daugybė priežasčių, kodėl varpa gali būti sudirgusi. Tai gali būti sužalojimai, infekcijos ar odos reakcijos. Daugeliu atvejų varpos sudirginimas nėra didelė problema, tačiau kartais gali prireikti gydymo.
Toliau apžvelgiamos galimos varpos sudirginimo priežastys, gydymo metodai, namų priemonės, prevencijos būdai ir situacijos, kada reikėtų kreiptis į gydytoją.
Galimos varpos sudirginimo priežastys
Varpa susideda iš kelių sričių:
Galvutė: Tai varpos viršūnė. Medicinoje ji dar vadinama glans penis.
Kotas: Pagrindinė varpos dalis, jungianti galvutę su gaktos sritimi.
Gaktos sritis: Tai vieta, kur varpos pagrindas jungiasi tarp kojų.
Apyvarpė: Tai odos dalis, dengianti varpos galvutę. Kai varpa sustandėja, apyvarpė atsitraukia.
Sudirginimas gali pasireikšti vienoje, keliose ar visose šiose vietose. Toliau apžvelgiamos dažniausios sudirginimo priežastys:
Lytiniu keliu plintančios infekcijos
Lytiniu keliu plintanti infekcija gali sukelti varpos sudirginimą. Infekcijos gali paveikti visą varpą ir aplinkinę sritį arba tik konkrečią dalį. Kai kurios pavyzdinės infekcijos:
Įprasti LPI simptomai yra skausmas ant varpos ar aplink ją, skausmas šlapinantis ar lytinių santykių metu, išskyros ir gumbeliai.
Pavyzdžiui, ankstyvosios sifilio stadijos metu atsiranda nedideli opelės (šankrai). Jos gali sukelti sudirginimą ir odos spalvos pasikeitimą aplink esančias sritis. Jei šankrai pratrūksta, gali išsiskirti skystis. Herpesas gali sukelti sudirginimą, spalvos pokyčius ir pūsleles, o gonorėja gali sukelti spalvos pokyčius ir patinimą varpoje bei apyvarpėje, sukeldama diskomfortą.
Grybelinės infekcijos
Keletas grybelių infekcijų gali paveikti varpą.
Balanitas yra infekcija, kuri pažeidžia varpos galvutę. Tipiniai simptomai yra paraudimas aplink galvutę, nemalonus kvapas, susiaurėjusi apyvarpė ir kai kuriais atvejais kreminės išskyros po apyvarpe.
Nors balanitas dažniausiai yra grybelinė infekcija, ją taip pat gali sukelti bakterijos ar virusai.
Varpos pienligė yra mielių infekcija, kurią sukelia grybelis Candida. Galimi požymiai:
Paraudimas aplink varpos galvutę ir po apyvarpe
Baltos išskyros
Nemalonus kvapas
Fiziniai sužalojimai
Jei varpa patiria fizinę traumą, gali atsirasti uždegimas ir patinimas. Dažnos varpos sužalojimo priežastys yra lytiniai santykiai, nelaimingi atsitikimai, nudegimai ar sporto traumos.
Pavyzdžiui, varpos lūžis gali įvykti lytinių santykių metu, kai varpa smarkiai lenkiama arba spaudžiama.
Cheminis sudirginimas
Jei asmuo neseniai naudojo naują skalbimo priemonę, muilą ar losjoną, tai gali sukelti varpos sudirginimą. Taip pat gali nutikti, jei naudojami kvapnūs muilai ar losjonai.
Prezervatyvų naudojimas
Kai kuriems žmonėms prezervatyvų naudojimas gali sukelti varpos sudirginimą. Jei tai pasireiškia naudojant lateksinius prezervatyvus, verta apsvarstyti galimybę naudoti hipoalerginius prezervatyvus.
Prasta higiena
Jei varpa nėra tinkamai išvaloma, ji gali patinti ir sudirgti. Jei yra apyvarpė, dėl prastos higienos gali susidaryti smegma. Smegma yra tiršta, balta medžiaga, kuri gali skleisti nemalonų kvapą. Ji susidaro iš aliejaus, drėgmės ir negyvų odos ląstelių.
Seksualinis aktyvumas
Lytiniai santykiai be pakankamo lubrikavimo gali sukelti trintį, kuri sudirgina varpą. Tokiu atveju verta naudoti vandens pagrindo lubrikantą, kad būtų padidintas slidumas.
Odos būklės
Jei žmogus pastebi pleiskanojančią, sausą odą ant varpos koto kartu su sudirginimu, niežuliu ir paraudimu, tai gali reikšti odos būklę.
Kai kurios odos būklės, kurios gali paveikti varpą, yra egzema ir psoriazė.
Gydymo metodai
Jei varpa yra sudirgusi, žmogus gali pirmiausia pasikonsultuoti su vaistininku. Šie sveikatos priežiūros specialistai gali pasiūlyti nereceptinius (OTC) gydymo būdus.
Vis dėlto, norint nustatyti tikrąją varpos sudirginimo priežastį, gali tekti kreiptis į gydytoją.
Priklausomai nuo varpos sudirginimo priežasties, gali būti skiriami šie gydymo būdai:
Steroidiniai tepalai: Dažniausiai naudojami, jei sudirginimą sukelia odos problemos, tokios kaip egzema.
Antihistaminai: Jei sudirginimas atsirado dėl alerginės reakcijos, antihistaminai gali padėti.
Priešgrybeliniai vaistai: Jei varpos sudirginimą sukėlė grybelinė infekcija, priešgrybeliniai vaistai padės įveikti infekciją.
Antibiotikai: Esant bakterinei infekcijai, reikės antibiotikų.
Namų priemonės
Jei varpa atrodo ir jaučiasi sudirgusi, galima išbandyti kelias namų priemones, kad sumažintų skausmą ir diskomfortą:
Vėsus kompresas: Vėsios kompreso dėjimas ant pažeistos vietos gali padėti sumažinti sudirginimą.
Seksualinio aktyvumo vengimas: Seksualiniai santykiai gali dar labiau pabloginti sudirginimą. Jei sudirginimą sukelia LPI, lytinių santykių vengimas padės išvengti infekcijos perdavimo kitiems.
Higienos palaikymas: Labai svarbu laikyti varpą švarią ir sausą, kad būtų skatinamas greitesnis gijimas.
Prevencija
Priklausomai nuo varpos sudirginimo priežasties, galima imtis tam tikrų prevencijos priemonių, kad išvengtų būklės pasikartojimo. Prevenciniai veiksmai apima:
Seksualinių santykių vengimas su asmenimis, turinčiais LPI: Lytiniu keliu plintančios infekcijos perduodamos per lytinius santykius su infekuotais asmenimis. Siekiant išvengti užsikrėtimo, rekomenduojama vengti lytinių santykių su infekuotais asmenimis.
Barjerinių metodų naudojimas: Jei nenorima visiškai atsisakyti lytinių santykių, prezervatyvų naudojimas gali padėti sumažinti LPI riziką.
Švelnių produktų pasirinkimas: Naudojant kvapų neturinčius ar švelnius produktus galima sumažinti sudirginimo riziką.
Tinkamos higienos palaikymas: Reguliarus prausimasis ir kruopštus varpos nusausinimas padeda išvengti sudirginimo. Jei yra apyvarpė, svarbu išvalyti po ja esančią sritį.
Apipjaustymas: Kai kurios varpos sudirginimo priežastys gali būti susijusios su apyvarpe. Tyrimai rodo, kad apipjaustymas gali padėti sumažinti tam tikras būkles, tokias kaip balanitas.
Kada kreiptis į gydytoją
Rekomenduojama kreiptis į gydytoją, jei varpos sudirginimas:
Tampa itin skausmingas
Neišnyksta naudojant nereceptinius gydymo būdus
Pasireiškia papildomi simptomai, tokie kaip išskyros, nemalonus kvapas ar niežėjimas
Gydytojas atliks varpos apžiūrą, kad nustatytų sudirginimo priežastį ir paskirtų tinkamą gydymą.