Vėjaraupiai: simptomai ir gydymas vaikams
Sužinosite
- Kas yra vėjaraupiai ir jų sukėlėjas
- Kaip užsikrečiama vėjaraupiais
- Inkubacinis laikotarpis ir pirmieji požymiai
- Vėjaraupiai: pagrindiniai simptomai ir eiga
- Bėrimo stadijos ir charakteristikos
- Vėjaraupių gydymo metodai namuose
- Vaistai ir priemonės nuo niežėjimo
- Tinkama odos priežiūra sergant
- Galimos ligos komplikacijos
- Vėjaraupių prevencija ir skiepai
Vėjaraupiai yra ūminė virusinė liga. Ji pasireiškia pūsleliniu odos ir gleivinių bėrimu. Tai viena dažniausių virusinių ligų po gripo.
Vėjaraupiais suserga ikimokyklinio ir mažesnio mokyklinio amžiaus vaikai. Tačiau naujagimiai, paaugliai ir suaugusieji taip pat gali susirgti. Kūdikiams, nėščioms moterims ir asmenims su nusilpusia imunine sistema liga yra pavojinga.
Vėjaraupiais užsikrečiama nuo sergančiojo liečiant pūsleles ar aplinką. Liga yra ypatingai užkrečiama. Perduodama kitiems aplinkiniams iki bėrimo atsiradimo ir po to.
Vėjaraupiai gali sukelti įvairias komplikacijas. Įskaitant odos bakterines infekcijas, plaučių uždegimus, nervų sistemos pažeidimus. Todėl svarbu laiku atpažinti pirmąsias ligos apraiškas ir užtikrinti tinkamą gydymą.
Kas yra vėjaraupiai ir jų sukėlėjas
Vėjaraupius sukelia Varicella zoster virusas, priklausantis Herpesviridae šeimai. Šis virusas yra labai užkrečiamas. Jis greitai plinta tarp vaikų, dažniausiai ugdymo įstaigose. Aš pasakysiu daugiau apie šį virusą ir jo ligą.
Varicella zoster viruso charakteristikos
Varicella zoster virusas yra DNR tipo. Jis priklauso Herpesviridae šeimai. Šis virusas yra labai užkrečiamas ir sukelia dažnai nemalonius simptomus.
Jis gali ilgai išlikti organizme. Užsiglaudamas nervinėse sistemose, jis gali sukelti pakartotinius susirgimus.
Kaip virusas patenka į organizmą
Varicella zoster virusas patenka į organizmą per viršutinių kvėpavimo takų gleivinę. Iš ten jis plinta kraujotaka. Užpuldamas odos epitelį ir gleivinę, jis sukelia vėjaraupių simptomus.
Viruso plitimo būdai
- Oro lašeliniu būdu, t.y. kosint, čiaudint ar tiesiog kvėpuojant
- Tiesioginio kontakto su sergančiojo oda ar gleivinėmis metu
- Per placentą nėštumo metu, kai virusas patenka į vaisiaus organizmą
Varicella zoster virusas yra labai užkrečiamas. Jis gali plisti įvairiais būdais. Tad ypatingai svarbu užtikrinti tinkamą apsaugą ir prevenciją.
Kaip užsikrečiama vėjaraupiais
Vėjaraupiais užsikrečiama oro lašeliniu būdu. Įkvepiant kvėpavimo takais išskiriamas infekuotas sekretas. Taip pat, tiesioginio kontakto su sergančiojo odos pūslelėmis metu.
Užsikrėsti galima ir prisilietus prie daiktų, ant kurių yra odos pūslelių skysčio. Virusas yra ypač lipnus. Jis gali pasklisti po visą patalpą.
Sergantis žmogus gali platinti viruso infekciją 1-2 dienas iki pirmųjų bėrimo požymių atsiradimo. Jis platins virusą iki tol, kol bėrimai virsta nekylančiais į viršų šašeliais. Dažniausiai tai trunka apie 5-7 dienas nuo ligos pradžios.
- Vėjaraupių užkrečiamumas yra ypač aukštas – viruso patekus į aplinką, dauguma sveikų asmenų užsikrečia.
- Virusas plinta ne tik oro lašeliais, bet ir per pažeistos odos išskyras. Todėl užsikrėsti galima ne tik kvėpuojant, bet ir tiesiogiai liečiantis prie sergančio.
- Asmenys, sergantys vėjaraupiais, ypač pavojingi kitiems. Virusas labai greitai plinta uždarose patalpose ir kolektyvinio pragyvenimo vietose.
Taigi, vėjaraupiai yra labai užkrečiama liga. Ypač pavojinga vaikams iki 12 metų ir suaugusiems su silpna imunine sistema. Būtina laikytis atsargumo priemonių, ypač kontaktuojant su sergančiaisiais.
Inkubacinis laikotarpis ir pirmieji požymiai
Vėjaraupių inkubacinis laikotarpis trūksta nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų. Jis gali trukti nuo 10 dienų iki 3 savaičių. Virusas šio laikotarpio metu dauginasi ir patenka į įvairius organus.
Pirmieji simptomai panašūs į peršalimą. Jie gali būti karštis, nuovargis, sumažėjęs apetitas, galvos ir raumenų skausmas.
Ankstyvieji ligos simptomai
Ankstyvieji vėjaraupių simptomai dažnai apima:
- Karštį iki 38-39°C
- Nuovargį ir silpnumą
- Galvos ir raumenų skausmus
- Sumažėjusį apetitą
Kada kreiptis į gydytoją
Jei kūne atsiranda simptomai, tokių kaip svaigulys, pykinimas, drebulys ar sutrinka eisena, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Šie požymiai gali rodyti komplikacijas, susijusias su imuninės sistemos ligomis.
Svarbu laiku diagnozuoti vėjaraupius ir pradėti tinkamą gydymą. Tai padeda išvengti rimtesnių sveikatos problemų.
Vėjaraupiai: pagrindiniai simptomai ir eiga
Vėjaraupiai yra labai užkrečiama liga, dažniausiai lengviau perserga vaikai. Pagrindinis simptomas – pūslelinis bėrimas, kuris sužavi. Šis bėrimas pasireiškia bangomis kas 1-2 dienas, dažniausiai ant galvos.
Sergančiųjų karščiavimas nepakyla aukščiau 38,5°C. Liga trunka apie 4-7 dienas. Komplikacijų rizika didesnė kūdikiams ir vyresniems žmonėms.
- Vėjaraupių bėrimas pasireiškia bangomis kas 1-2 dienas
- Bėrimas pirmiausia atsiranda plaukuotoje galvos dalyje, vėliau plinta į veidą, liemenį ir galūnes
- Karščiavimas paprastai nepakyla aukščiau 38,5°C
- Liga trunka apie 4-7 dienas
Svarbu laiku atpažinti pirmuosius simptomus ir kreiptis į gydytoją. Ypač kūdikių, nėštumo metu ar susilpnėjusiai imunitetui. Tinkama gydymo priemonė gali išvengti komplikacijų.
Bėrimo stadijos ir charakteristikos
Vėjaraupių bėrimas skirstomas į etapus. Pirmas etapas prasideda su rausvomis dėmelėmis. Vėliau jos keičiasi į skaidraus skysčio pripildytas pūsles.
Pūsles džiūsta ir virsta šašais. Šašai nukrenta po 1-3 savaičių.
Vėjaraupių bėrimas matomas įvairiose gijimo fazėse. Galite matyti dėmelės, pūsles ir šašus vienu metu.
Dėmelių vystymasis į pūsleles
Vėjaraupių bėrimas prasideda su nedidelėmis rausvomis dėmelėmis. Per kelias valandas jos išsivysto į pūsles su skaidraus skysčiu. Pūsles pažeidžia odą, sukeldama niežulį.
Šašų formavimasis ir gijimas
Šašai susiformuoja, kai pūsles išdžiūsta. Jie išnyksta po 1-3 savaites, palikdamas odos pakitimus. Šie pakitimai dažniausiai išnyksta po keletą savaičių ar mėnesių.
Vėjaraupių gydymo metodai namuose
Sergant vėjaraupiais, daugelis atvejų gydymas gali būti atliktas namuose. Svarbu užtikrinti higieną, sudaryti palankią aplinką ir palaikyti skysčių balansą.
Vėjaraupių pažeistai odai išgydyti ir palengvinti niežėjimą, svarbu:
- Dažnai praustis po tekančiu vandeniu su švelniu muilu
- Dėvėti oro laidžius, laisvus drabužius
- Keisti patalynę kasdien ir dažnai vėdinti patalpas
- Nesikasyti bėrimų, nes tai didina antrinės bakterinės infekcijos riziką
Nors dauguma vėjaraupių atvejų praeina savaime, kartais reikia kreiptis į gydytoją. Ypač jei pasireiškia komplikacijos ar stipresni simptomai. Namų sąlygomis galima išbandyti liaudies medicinos priemones, tokias kaip avižų vonias ar ramunėlių kompresus. Jie gali palengvinti vėjaraupių gydymą.
Vaistai ir priemonės nuo niežėjimo
Vėjaraupiai kartais sužavi odą. Odos niežėjimas gali būti aštrus arba lėtinis. Jis gali būti jaučiamas vietiškai ar visą kūną.
Nižėjimo priežastys įvairios. Tai gali būti odos sausumas, infekcijos, alergijos ar komplikacijos. Siekiant palengvinti šį nuskundimą, svarbu rinktis tinkamas priemones ir vaistus.
Antihistamininių preparatų naudojimas
Antihistamininiai vaistai efektyviai malšina niežėjimą. Jie blokuoja histamino poveikį. Tai sumažina odos dirginimą ir niežėjimą.
Galima rinktis tablečių, tirpalų ar vietinių poveikio formų antihistamininius preparatus. Jie užtikrina greitesnį ir efektyvesnį niežėjimo mažinimą.
Vietinio poveikio priemonės
Papildomai prie sisteminių antihistamininių vaistų, gydymas namų sąlygomis gali apimti ir vietinio poveikio priemones. Šaldantys tepalai, losjonai su mentoliu ar kamparu greitai palengvina ir numalšina niežėjimą.
Svarbu vengti dirginančių priemonių, kurios sausą odą dar labiau irrituoja. Briliantinės žalumos skiedinio naudojimas yra tokia priemone.
Kompleksinis požiūris į niežėjimo mažinimą taikant tiek vidinius, tiek vietinius preparatus padės greitai palengvinti. Užtikrina patogią gydymą namų sąlygomis sergant vėjaraupiais.
Tinkama odos priežiūra sergant
Sergant vėjaraupiais, svarbu sargautis su odos priežiūra. Tai padeda išvengti infekcijų ir lengvina vėjaraupių gydymą. Čia keletas patarimų, kaip geriausiai prižiūrėti odą šiame laikotarpyje:
- Kasdien maudykite vaiką švelniu antiseptiniu losjonu po dušu. Tai padeda šarvią odą.
- Naudokite neutralaus pH losjonus, turinčius antimikrobinį poveikį. Jie suteiks odai lengvą efektą.
- Reguliarus skalavimas dezinfekuojančiais tirpalais pagerina burnos higieną. Tai sumažina komplikacijų rizika.
- Laikykite nagus trumpus ir plaukite rankas, kad išvengtumėte bakterinių infekcijų.
Pasirūpinę tinkama odos priežiūra, vaikas greičiau pasveiksite. Tai priešais komplikacijoms ir infekcijų.
Galimos ligos komplikacijos
Vėjaraupiai gali sukelti daugybę komplikacijų. Dažniausia komplikacija yra bakterinė odos infekcija. Taip pat gali atsirasti plaučių uždegimas, nervų pažeidimai, encefalitas ar meningitas.
Šios komplikacijos yra ypatingai pavojingos nėščioms ir kūdikiui.
Rizikos grupės
Asmenims, kurie neturi persirgę vėjaraupių ar nėra skiepyti, rekomenduojama būti atsargiems. Didžiausia rizika yra vyresniems nei 60 metų ir asmenims su silpnąja imuninės sistema.
Pavojingi simptomai
- Stiprus galvos svaigimas
- Pykinimas ir vėmimas
- Drebulys ir karščiavimas
- Dirglumas ir eisenos sutrikimai
Pastebėjus pavojingus simptomus, būtina greitai kreiptis į gydytoją. Laiku neparemta komplikacija gali labai pakenkti sveikatai.
Vėjaraupių prevencija ir skiepai
Skiepai yra geriausias būdai, kaip apsaugoti nuo vėjaraupių. Vakcina rekomenduojama visiems vaikams nuo 9 mėnesių amžiaus, kuriems nebuvo sergę. Taip pat ji patiinka suaugusiems, kurie dažnai susiduria su šia ligom.
Lietuvoje ši vakcina nėra įtraukta į skiepų kalendorių. Tačiau ji yra mokama.
Pasak duomenų, Lietuvoje vėjaraupių atvejų skaičius augo. 2022 m. pirmajame pusmetyje užregistruota daugiau atvejų nei 2021 m. tai gali būti dėl COVID-19 pandemijos.
Pasiskiepijus vėjaraupių vakcina, kūnas gaus ilgalaikį imunitetą. Tai apsaugo nuo sunkių ligos formų ir komplikacijų. Tačiau vakcinacija šiuo metu nėra privaloma.
Dėl to dalis gyventojų lieka pažeidžiami šiai ligai. Rekomenduojama pasitikrinti savo skiepijimo statusą. Pasiskiepijus, jei galima, ypač vaikams, asmenims su silpna imuninę sistema ir kitų rizikos grupių atstovams.