Achantozė: priežastys, simptomai, diagnostika ir gydymas

0
6

Achantosis nigricans – tai odos pokyčiai, kuriuos atpažinti nesunku: atsiranda tamsesni, stori ir aksominiai lopai. Jie dažniausiai išryškėja tose kūno vietose, kur oda susilanksto ar nuolat trinasi – ant kaklo, pažastyse, kirkšnyse, alkūnėse, po krūtimis, aplink bamba ar keliuose. Šie pakitimai gali atsirasti tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Achantosis nigricans požymiai

Dažniausiai išryškėja rudi ar juodi, aksominiai lopai, kurių paviršius tampa kiek storesnis. Šie lopai būna kaklo priekyje ar nugaroje, pažastyse, alkūnėse, po krūtimis, kirkšnyse, šalia bambos ar keliuose. Kartais pokyčiai gali pasirodyti ir kitose vietose – ant veido, burnos gleivinėje, akių vokuose, spenelių srityje ar net tarp lyties organų ir išangės. Rečiau jie išplinta ant delnų ar pėdų.

Nors šie odos pakitimai gali sukelti niežulį ar nemalonų kvapą, jie neskausmingi ir nėra užkrečiami. Žmonės dažnai klaidingai mano, kad tamsūs lopai – nešvarumai, tačiau jų nušveisti neįmanoma.

Kaip išsivysto achantosis nigricans?

Ši odos būklė vystosi lėtai, pokyčiai įprastai atsiranda per kelis mėnesius ar net metus. Vis dėlto, jei aksominiai lopai iškyla staiga ir sparčiai, būtina nedelsti ir pasikonsultuoti su gydytoju – toks staigus pasikeitimas kartais gali išduoti rimtas ligas.

Kas sukelia achantosis nigricans?

Achantosis nigricans dažniausiai susijusi su kitomis organizmo problemomis. Neretai ji atsiranda sergant nutukimu, esant padidėjusiam insulino kiekiui kraujyje arba sutrikus endokrininės sistemos veiklai.

  • Nutukimas
  • Antro tipo cukrinis diabetas arba priešdiabetinė būklė
  • Policistinių kiaušidžių sindromas
  • Skydliaukės veiklos sutrikimai (pvz., hipotirozė)
  • Antinksčių ligos (pvz., Adisono liga)
  • Hipofizės veiklos sutrikimai
  • Vaistai – kai kurie hormoniniai preparatai, kontraceptikai, gliukokortikoidai
  • Autoimuninės ligos – raudonoji vilkligė, Sjögreno sindromas

Kai kuriais atvejais šią būklę gali nulemti ir paveldimumas ar augimo hormono terapija. Labai retai achantosis nigricans lydi onkologines ligas – tokiu atveju gali atsirasti ir ant delnų, lūpų ar net pėdų.

Achantosis nigricans nustatymas

Neretai pakanka apžiūrėti odą, kad būtų nustatyta ši būklė. Dermatologas taip pat gali teirautis apie bendrą sveikatą, atlikti fizinį ištyrimą ar skirti kraujo tyrimus, padedančius įvertinti hormonus, gliukozę ar kitus rodiklius. Kartais, jei priežasties rasti nepavyksta, atliekama odos biopsija.

Achantosis nigricans gydymas

Siekiant pagerinti odos būklę, pirmiausia rekomenduojama spręsti pagrindinę problemą, dėl kurios atsirado achantosis nigricans. Tai – kūno svorio mažinimas, cukraus kiekio kraujyje stabilizavimas ar hormonų disbalanso koregavimas. Kartais, nutraukus tam tikrus vaistus, oda taip pat ima šviesėti.

  • Dermatologo paskirti išoriniai preparatai su retinoidais, šlapalu, pieno ar salicilo rūgštimi, vitaminu D
  • Lazerinės procedūros odai ploninti
  • Antibiotiniai tepalai ar prausikliai sumažinti kvapui ir niežėjimui
  • Speciali dieta, mažinanti insulino kiekį organizme

Skiriant gydymą, siekiama palengvinti simptomus, pagerinti odos išvaizdą ir, jei įmanoma, pašalinti pagrindinę priežastį. Tačiau kai kurių žmonių oda neatsistato net ir pagerinus sveikatą, o kai kada ši būklė pasireiškia be jokios akivaizdžios priežasties.

Ar įmanoma išvengti?

Kai achantosis nigricans siejama su antsvoriu, rekomenduojama kontroliuoti svorį ir laikytis mitybos, kuri padeda išlaikyti normalų insulino lygį. Taip pat svarbu gydyti pagrindines ligas (pvz., skydliaukės sutrikimus), vengti vaistų, kurie didina tokių pakitimų riziką.

Trumpai apie achantosis nigricans

Achantosis nigricans – tai odos liga, kuri dažnai susijusi su medžiagų apykaitos ar hormonų pokyčiais, nors išryškėti gali ir visiškai sveikiems žmonėms. Atsiradus tamsiems, kategoriniams lopams, ypač jei jie išplinta greitai, rekomenduojama kreiptis į dermatologą. Dermatalogas padės išsiaiškinti priežastį ir patars dėl tolimesnių veiksmų bei odos priežiūros.

Komentarų sekcija išjungta.