Nagų sveikata: kaip išlaikyti nagus stiprius, glotnius ir sveikus

0
0

Nagai – reikšmingas žmogaus bendros sveikatos ir higienos rodiklis. Nors daugelis žmonių gerai prižiūrėtus nagus sieja su estetiniu patrauklumu, jų būklė iš tikrųjų atskleidžia daug daugiau: galimą vitaminų trūkumą, infekcijas ar pagrindines sveikatos problemas. Kaip ir odai bei plaukams, nagams reikia nuolatinės priežiūros ir dėmesio, kad jie išliktų sveiki, atsparūs ir patrauklūs.

 

Nagų sveikata prasideda viduje. Jūsų nagų būklė dažnai atspindi jūsų mitybą. Subalansuota mityba, kurioje gausu vitaminų, ypač biotino, vitamino E, geležies ir cinko, padeda stiprinti nagus ir skatinti jų augimą. Biotinas, B grupės vitaminas, yra ypač svarbus norint išlaikyti nagų storį ir išvengti trapumo.

Tokie maisto produktai kaip kiaušiniai, riešutai, neskaldyti grūdai, avokadai ir ankštiniai augalai puikiai tinka norint sustiprinti nagus. Ne mažiau svarbu yra ir hidratacija. Dehidratuoti nagai laikui bėgant linkę sluoksniuotis, skilinėti ir silpnėti.

 

Be vidinės priežiūros, didelę įtaką nagų sveikatai daro ir išoriniai įpročiai bei rutina. Viena iš dažniausiai daromų klaidų – nagų naudojimas vietoje įrankių – atidarant gazuotų gėrimų skardines ar gramdant lipdukus. Šie veiksmai gali atrodyti nekenksmingi, tačiau gali itin greitai pažeisti nago guolį.

 

Labai svarbu apsaugoti nagus atliekant namų ruošos darbus, ypač susijusius su vandeniu ir valymo priemonėmis. Pirštinių mūvėjimas plaunant indus ar valant gali padėti išvengti per didelio drėgmės ir agresyvių cheminių medžiagų poveikio, kurios silpnina nago paviršių ir pažeidžia odeles.

 

Manikiūras – ne tik populiarus grožio ritualas daugeliui. Tinkamai atliekamas jis gali palaikyti nagų sveikatą, tačiau dažnas arba netinkamai atliekamas manikiūras gali turėti priešingą poveikį. Grubus dildinimas, poliravimas ar per gilus odelių kirpimas gali pažeisti nago guolį arba įnešti bakterijų.

 

Kokybiškas paslaugas galite sutikti ne tik manikiūro salonuose Kaune, ar Vilniuje. Jų apstu visuose lietuvos kampeliuose. Svarbiausia lankytis patikimose salonuose, kurie laikosi griežtų higienos protokolų. 

 

Tuo tarpu, jei  nagus prižiūrite namuose, įsitikinkite, kad jūsų įrankiai yra švarūs, ir venkite žaizdelių sukėlimo. Odelės veikia kaip natūralus barjeras nuo infekcijos, o netinkamas jų pašalinimas ar kirpimas padidina uždegimo ir bakterijų invazijos riziką.

 

Kitas svarbus aspektas – naudojamo nagų lako ir valiklių tipas. Kai kuriuose nagų lakuose yra stiprių cheminių medžiagų, tokių kaip formaldehidas, toluenas ir dibutilftalatas, kurios gali sausinti nagus arba sukelti alergines reakcijas jautriems asmenims. Nors šios medžiagos naudojamos patvariems, ilgai išliekantiems nagų lakams gaminti, laikui bėgant jos gali pakenkti nagų stiprumui.

 

Gelio ir akrilo nagai – madingi ir patogūs, tačiau, jei daromi per dažnai arba neteisingai nuimami, gali prisidėti prie nago silpninėjimo ir plonėjimo. Šiems manikiūrams reikia grubaus dildymo ir cheminio mirkymo, dažnai acetonu, kuris gali dehidratuoti tiek nago plokštelę, tiek aplinkinę odą.

 

Pertraukos tarp lakavimo ir nagų maitinimas drėkinamosiomis priemonėmis gali sušvelninti kai kuriuos neigiamus padarinius. Naudojant odelių aliejus, rankų kremus ir stiprinamuosius serumus, galima atkurti nagų ir odos lankstumą ir drėkinimą. Ypač naudingi produktai, kurių sudėtyje yra tokių ingredientų kaip simondsijų aliejus, vitaminas E ir keratinas.

 

Grybelinės infekcijos – dažnas rūpestis, ypač kojų nagams. Šios infekcijos dažnai prasideda nepastebimai. Nagai pagelsta, sustorėja, gali atsrasti nedidelis diskomforto jausmas, tačiau negydomas greitai paūmėja.

 

Nagų švara ir sausumas yra pirmoji apsauga nuo grybelio augimo. Reguliariai keičiant kojines, avint kvėpuojančią avalynę ir vengiant vaikščioti basomis viešuose dušuose ar baseinuose, galima sumažinti riziką. Pastebėjus infekcijos požymių, svarbu kuo anksčiau pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, kol ji neišplito.

 

Kai kuriais atvejais nagų problemos gali rodyti ir gilesnes sveikatos problemas. Pavyzdžiui:

 

  • Šaukšto formos nagai (koilonichija) gali rodyti geležies stokos anemiją.

  • Duobėti nagai gali būti susiję su psoriaze ar kitais odos sutrikimais.

  • Geltoni, sustorėję nagai gali rodyti kvėpavimo takų problemas ar limfedemą.

  • Beau linijos – horizontalios įdubos nago plokštelėje – gali atsirasti po traumos ar ligos, ypač po būklių, kurios laikinai sutrikdo nagų augimą, pavyzdžiui, sunkių infekcijų ar chemoterapijos.

 

Stresas ir gyvenimo būdo pasirinkimai taip pat turi įtakos nagų sveikatai. Lėtinis stresas veikia bendrą organizmo gebėjimą atsistatyti ir regeneruotis. Nagų kramtymas ir krapštymas, dažnai streso sukelti įpročiai, ne tik pažeidžia nagus, bet ir gali įnešti mikrobų bei sukelti infekcijas.

 

Tinkamas kirpimas yra dar viena svarbi, bet dažnai pamirštama nagų priežiūros dalis. Reguliarus nagų kirpimas padeda išvengti jų įklimpimo, lūžinėjimo ir skausmingo skilinėjimo. Geriausia nagus kirpti, kai jie yra šiek tiek minkšti – dažniausiai po dušo – aštriomis, švariomis žirklėmis.

 

Dildykite viena kryptimi, o ne judinkite pirmyn ir atgal, nes tai gali sukelti skilinėjimą ir šiurkštumą. Tinkamo ilgio nagai taip pat sumažina traumų ar įaugusių nagų, ypač kojų nagų, tikimybę.

 

Aplinkos veiksniai taip pat vaidina svarbų vaidmenį. Sezoniniai pokyčiai, pavyzdžiui, šaltas žiemos oras, gali išsausinti odą ir nagus, todėl jie tampa labiau linkę skilinėti ir išsausėti. Drėkintuvo naudojimas patalpose sausais mėnesiais, pirštinių mūvėjimas lauke ir gausių drėkinamųjų kremų naudojimas gali padėti kovoti su šiuo poveikiu.

 

Vasarą saulės spinduliai ir chloruotas baseinų vanduo taip pat gali išsausinti nagus. Kaip ir odą saugote kremu nuo saulės, verta jo patepti ir ant rankų bei aplink nagus, kad sumažintumėte UV spindulių daromą žalą, ypač jei dažnai naudojate gelinį nagų laką, kietintą UV lempomis.

 

Galiausiai, reguliari rankų ir nagų priežiūra turėtų būti nuolatinė jūsų grožio ir sveikatingumo režimo dalis, o ne skirta ypatingoms progoms. Švelniai valykite nagus, reguliariai drėkinkite, maitinkite juos iš vidaus gera mityba ir atkreipkite dėmesį į naudojamas priemones. Sveiki nagai yra ne tik kosmetinis bruožas; jie yra matoma, apčiuopiama vidinės ir išorinės gerovės išraiška.

 

Komentarų sekcija išjungta.