Acerola C geriamasis tirpalas: vartojimas ir šalutiniai poveikiai
Sužinosite
Askorbo rūgštis (vitaminas C) yra naudojama siekiant išvengti arba gydyti vitamino C trūkumą žmonėms, kurie jo negauna pakankamai iš maisto. Sveiką ir subalansuotą mitybą vartojantiems žmonėms dažniausiai papildomas askorbo rūgšties vartojimas nėra būtinas. Vitaminas C trūkumas gali sukelti būklę, vadinamą skorbutu. Skorbutas gali pasireikšti odos bėrimu, raumenų silpnumu, sąnarių skausmais, nuovargiu ar net dantų netekimu.
Vitaminas C svarbus organizmui palaikyti odos, kremzlių, dantų, kaulų ir kraujagyslių sveikatą. Jis padeda apsaugoti organizmo ląsteles nuo pažeidimų ir veikia kaip antioksidantas.
Kaip vartoti vitaminą C
Vitaminą vartokite per burną, su maistu arba be jo, įprastai 1–2 kartus per dieną. Laikykitės visų instrukcijų, pateiktų ant pakuotės arba nurodytų gydytojo.
Jei vartojate ilgai veikiančias kapsules, jas reikia nuryti nekramtant ir nesmulkinant, kad vaistas išsiskirtų palaipsniui. Nesmulkinkite ir nekramtykite tablečių ar kapsulių. Užgerkite pilna stikline vandens, jei kitaip nepatarė gydytojas.
Jei vartojate tirpius miltelius, juos reikia gerai ištirpinti nurodytame kiekyje skysčio ar minkšto maisto, išmaišyti ir išgerti iš karto. Negaminkite iš anksto atsargoms. Skystą formą matuokite specialiu dozavimo šaukšteliu arba matavimo indeliu.
Dozė nustatoma pagal jūsų sveikatos būklę ir reakciją į gydymą. Vartokite vitaminą C reguliariai, kad gautumėte maksimalią naudą. Patogu vartoti tuo pačiu metu kiekvieną dieną.
Kilus rimtų sveikatos sutrikimų ar įtarimų dėl perdozavimo, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti askorbo rūgštį, informuokite gydytoją, jei esate alergiški šiam ar bet kuriam kitam preparatui, taip pat dėl kitų alergijų. Kai kuriose vitamino C preparatų sudėtyse gali būti pagalbinių medžiagų, sukeliančių alergiją, pavyzdžiui, žemės riešutų ar sojų.
Būtinai pasakykite gydytojui apie savo ligas, ypač jei turite inkstų sutrikimų (pavyzdžiui, akmenligę) ar retą fermentų trūkumą (G6PD trūkumą).
Prieš planuodami operaciją, pasakykite gydytojui ar odontologui apie visus vartojamus vaistus, taip pat nereceptinius ar augalinius produktus.
Nėštumo metu ši medžiaga saugi vartojant rekomenduojamas dozes. Didelės dozės gali būti rekomenduojamos tik esant ypatingam poreikiui, todėl pasitarkite su gydytoju. Žindant ją vartoti galima, laikantis rekomenduojamų dozių, tačiau visada tinkama pasikonsultuoti su specialistu.
Sąveika su kitais vaistais
Vaistų sąveika gali pakeisti jų veiksmingumą arba padidinti šalutinio poveikio riziką. Visada pateikite gydytojui ar vaistininkui visų vartojamų vaistų (tarp jų ir nereceptinių bei žolinių preparatų) sąrašą. Negalima pradėti, nutraukti ar keisti dozės be gydytojo žinios.
Vitaminas C gali trikdyti kai kurių laboratorinių tyrimų (pvz., šlapimo gliukozės) rezultatus, todėl informuokite medicinos personalą apie vartojamą vitaminą.
Galimi šalutiniai poveikiai
- Viduriavimas
- Pykinimas
- Vėmimas
- Pilvo skausmai ar spazmai
- Rėmuo
Rimtesni reiškiniai (pasireiškia retai) gali būti skausmingas šlapinimasis, rausvas ar su krauju šlapimas. Labai retai pasitaiko stipri alerginė reakcija, kuri gali išryškėti išbėrimu, niežuliu, tinimu (ypač veido, liežuvio, gerklės), stipriu galvos svaigimu ar kvėpavimo pasunkėjimu. Jeigu pastebite šiuos simptomus, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Jei pastebite kitų, čia nepaminėtų šalutinių poveikių, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.