Adcetris: Vartojimas, dozavimas ir šalutinis poveikis

0
7

Adcetris (veiklioji medžiaga – brentuksimabo vedotinas) yra vaistas skirtas tam tikrų rūšių limfomos – imuninės sistemos vėžio – gydymui, kai vėžinės ląstelės savo paviršiuje turi CD30 baltymą. Vaistas veikia nukreipdamas poveikį tiesiai į CD30 baltymą, neleidžiant vėžio ląstelėms daugintis ir plisti organizme.

Kam vartojamas Adcetris

Adcetris naudojamas su kitais priešvėžiniais vaistais gydant suaugusiuosius ir vaikus, sergančius neapdorota CD30 teigiama Hočkino limfoma. Taip pat vaistas skiriamas suaugusiesiems po autologinės kamieninių ląstelių transplantacijos arba tiems, kurie jau gydyti kitais vaistais, bet liga atsinaujino ar neatsakė į gydymą.

Adcetris skiriamas kartu su kitais vaistais suaugusiesiems, sergantiems anaplastine stambiausiųjų ląstelių limfoma, kai liga diagnozuota pirmą kartą, neatsako į gydymą ar atsinaujina po ankstesnio gydymo.

Vaistas gali būti taikomas gydyti suaugusiuosius, sergančius atsinaujinusia ar atsparia didelių B ląstelių limfoma (LBCL), kai jie negali būti gydomi kamieninių ląstelių transplantacija arba CAR-T ląstelių terapija. Tokiems pacientams Adcetris derinamas su kitais vaistais, pvz., lenalidomidu ar rituksimabo preparatais. Taip pat gydoma suaugusiųjų mikozinė fungoidė – reta odos limfomos rūšis.

Įspėjimai

Nerekomenduojama vartoti Adcetris kartu su kitu vaistu – bleomicinu, nes gali padidėti šalutinių poveikių tikimybė.
Adcetris gali sukelti retą, bet itin sunkią smegenų infekciją, galinčią sukelti neįgalumą ar mirtį. Jeigu staiga susiduriate su kalbos, regos, raumenų judesių ar mąstymo sutrikimais, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Prieš vartojant Adcetris

Adcetris negalima vartoti, jei esate alergiški brentuksimabo vedotinui arba tuo pačiu metu vartojate bleomiciną.

Apie visus savo sveikatos sutrikimus būtinai informuokite gydytoją, ypač jei sergate:

  • cukriniu diabetu;
  • kepenų liga;
  • inkstų liga;
  • kraujagyslių ligomis, tokiomis kaip periferinių kraujagyslių ar Raynaud‘o sindromas.

Adcetris gali sukelti pavojų nėštumui – tiek moteriai, tiek vyrui gydymo metu rekomenduojama naudoti patikimą kontracepciją ir dar 6 mėnesius po paskutinės dozės. Pastojus gydymo metu, būtina tuoj pat informuoti gydytoją. Žindyvėms gydymo metu žindyti nerekomenduojama.

Kaip vartojamas Adcetris

Adcetris skiriamas kaip infuzija į veną, paprastai kas 2–3 savaites. Vaistą visada skiria ir suleidžia sveikatos priežiūros specialistas.

Dažnai gydytojas kartu paskiria ir kitų vaistų, mažinančių šalutinių reakcijų ar alergijos riziką. Juos būtina vartoti pagal nurodymus tiek, kiek paskirta.

Bentuksimabo vedotinas gali mažinti kraujo ląstelių kiekį – gydytojas reguliariai tirs Jūsų kraują. Priklausomai nuo rezultatų, gydymas kartais gali būti atidėtas. Vaisto dozė priklauso ir nuo kūno svorio: jei jis pakito, gydytojas gali koreguoti dozę.

Jei planuojate operaciją, pasakykite chirurgui, kad vartojate šį vaistą – gydymas gali laikinai būti nutrauktas.

Dozavimas

Suaugusiesiems

  • Neapdorota III arba IV stadijos Hočkino limfoma: 1,2 mg/kg (ne daugiau kaip 120 mg) į veną per 30 min., kartu su chemoterapija, kas 2 savaites, kol suvartojama daugiausia 12 dozių, liga progresuoja ar pasireiškia nepageidaujamas toksiškumas.
  • Konsolidacinis gydymas po autologinės kamieninių ląstelių transplantacijos: 1,8 mg/kg (ne daugiau kaip 180 mg) į veną per 30 min., kas 3 savaites, iki 16 ciklų.
  • Atnaujėjusi arba atspari Hočkino limfoma: 1,8 mg/kg (ne daugiau kaip 180 mg) į veną per 30 min., kas 3 savaites, iki ligos progresavimo ar nepriimtino nepageidaujamo poveikio.
  • Mikozinė fungoidė, anaplastinė didelės ląstelės limfoma ar kiti variantai: 1,8 mg/kg (ne daugiau kaip 180 mg) į veną per 30 min., kas 3 savaites, iki 16 ciklų.

Pacientams, sveriantiems daugiau nei 100 kg, dozė skaičiuojama pagal 100 kg svorį.

Vaikams

  • Vaikams nuo 2 metų, sergantiems neapdorota didelės rizikos Hočkino limfoma: 1,8 mg/kg į veną per 30 min. (ne daugiau kaip 180 mg) kas 3 savaites, daugiausia 5 dozės (kartu su chemoterapija).

Didelių B ląstelių limfoma

  • Kartu su kitais vaistais: 1,2 mg/kg (ne daugiau kaip 120 mg) kas 3 savaites.

Jeigu praleidote dozę

Jeigu praleidote suplanuotą Adcetris infuziją, informuokite gydytoją.

Perdozavimas

Perdozavus Adcetris, būtina kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą.

Vartojimo atsargumo priemonės

Bentuksimabo vedotinas gali patekti į kūno skysčius (šlapimą, išmatas, vėmalus). Bent 48 val. po kiekvienos dozės venkite, kad šie skysčiai nesiliestų su rankomis ar kitais paviršiais. Asmenims, slaugantiems pacientą, rekomenduojama mūvėti pirštines tvarkant kūno skysčius, nešvarias sauskelnes ar skalbinius. Po sąlyčio būtina kruopščiai nusiplauti rankas. Užterštus rūbus ar patalynę skalbkite atskirai nuo kitos skalbinių dalies.

Šalutiniai poveikiai

Adcetris gali sukelti įvairių šalutinių poveikių. Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jeigu pasireiškė sunkios alerginės reakcijos (dilgėlinė, pasunkėjęs kvėpavimas, veido ar gerklės patinimas) arba stipri odos reakcija (karščiavimas, akių deginimas, odos skausmas, bėrimas, kuris gali plisti ir pūslėti ar luptis).

Galimi šalutiniai poveikiai Apima:

  • Numbimas, silpnumas, deginimo skausmas, dilgčiojimas ar jutimo sutrikimai rankose ar kojose;
  • Staigus krūtinės skausmas, švokštimas, sausas kosulys, dusulys;
  • Skausmas ar deginimas šlapinantis;
  • Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje: troškulys, dažnas šlapinimasis, burnos džiūvimas, vaisinė kvėpavimo kvapas;
  • Ketoacidozė: pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, sumišimas, mieguistumas ar pasunkėjęs kvėpavimas;
  • Mažas kraujo ląstelių kiekis: karščiavimas, šaltkrėtis, silpnumas, burnos ir odos opos, neįprastas kraujavimas ar mėlynės, blyški oda, šalti galūnės, galvos svaigimas ar dusulys;
  • Naviko irimo požymiai: silpnumas, raumenų mėšlungis, pykinimas, vėmimas, širdies ritmo sutrikimai, sumažėjęs šlapinimasis, dilgčiojimas rankose, kojose ar aplink burną;
  • Pankreatitas: stiprus viršutinės pilvo dalies skausmas, kuris gali plisti į nugarą, pykinimas, vėmimas;
  • Kepenų pažeidimai: apetito stoka, skausmas dešinėje pilvo pusėje, nuovargis, tamsus šlapimas, gelta (pageltusi oda ar akys);
  • Sunkūs virškinimo sistemos sutrikimai: užkietėjimas, stiprus ar naujai atsiradęs pilvo skausmas, kraujas išmatose ar vėmimas krauju;

Dažniausiai pasitaikantys šalutiniai poveikiai:

  • Dilgčiojimas, nutirpimas;
  • Karščiavimas;
  • Kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas;
  • Pykinimas, vėmimas, viduriavimas, užkietėjimas;
  • Nuovargis.

Jeigu pasireiškė bet kuris šalutinis poveikis, kuris kelia nerimą ar sutrikdo savijautą, kreipkitės į gydytoją.

Vaistų sąveika

Tam tikrų vaistų vartojimas kartu su Adcetris gali padidinti šalutinio poveikio riziką arba sumažinti gydymo efektyvumą. Prieš pradedant vartoti šį vaistą svarbu gydytojui pateikti visų Jūsų vartojamų arba neseniai vartotų receptinių ir nereceptinių vaistų, maisto papildų ar vaistažolių sąrašą bei pranešti apie naujai pradėtus ar nutrauktus vaistus gydymo metu.

Komentarų sekcija išjungta.