Adefovir: vartojimas ir šalutiniai poveikiai
Sužinosite
Adefoviras yra antivirusinis vaistas, skirtas gydyti lėtinį hepatitą B suaugusiesiems ir vaikams nuo 12 metų amžiaus. Svarbu žinoti, kad adefoviras neišgydo lėtinio hepatito B, tačiau gali padėti sulėtinti viruso dauginimąsi ir apsaugoti kepenis nuo žalos.
Kas yra adefoviras?
Adefoviras priklauso nukleozidų atvirkštinės transkriptazės inhibitorių (NRTI) grupei ir yra vartojamas gydyti žmonėms, sergantiems lėtiniu hepatitu B. Šis vaistas veikia slopindamas viruso dauginimąsi organizme ir taip sumažina kepenų pažeidimo riziką. Adefoviras yra naudojamas pagal gydytojo nurodymus ir dažnai skiriamas ilgalaikiam gydymui.
Adefoviras gali būti paskirtas ir kitoms reikmėms, kurios nėra išvardytos šioje informacijoje.
Perspėjimai
Prieš pradedant gydymą adefoviru gali būti būtina atlikti ŽIV tyrimą. Pasakykite gydytojui, jei buvote kontaktavęs su ŽIV infekuotu asmeniu arba jei sergate negydoma ŽIV ar AIDS.
Kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškė kepenų ligos simptomai, pavyzdžiui, dešinės viršutinės pilvo dalies skausmas, pykinimas, apetito praradimas, patamsėjęs šlapimas arba odos ar akių pageltimas.
Adefoviras gali pažeisti inkstus, ypač jei jau turite inkstų sutrikimų arba vartojate tam tikrus kitus vaistus.
Adefoviras gali sukelti laktato acidozę – pavojingą laktato (pieno rūgšties) kaupimąsi kraujyje. Jei pasireiškia neįprastas raumenų skausmas, dusulys, pilvo skausmas, galvos svaigimas, šaltumo pojūtis, silpnumas ar nuovargis – nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Nutraukus adefoviro vartojimą hepatitas B gali atsinaujinti arba pablogėti. Po gydymo gali prireikti reguliarių kepenų funkcijos tyrimų.
Ką reikėtų žinoti prieš pradedant vartoti
Adefoviro negalima vartoti, jei esate jam alergiškas.
Negalima vartoti adefoviro kartu su vaistais, kurių sudėtyje yra tenofoviro (pvz., Viread, Descovy, Truvada ir kt.).
Praneškite gydytojui, jei turite inkstų ligų ar esate dializuojamas.
Taip pat informuokite gydytoją, jei esate nėščia ar žindote kūdikį. Jei esate nėščia, gydytojas gali įtraukti jus į specialų stebėjimo registrą.
Adefoviras nėra skirtas jaunesniems nei 12 metų žmonėms.
Ilgalaikis adefoviro vartojimas arba kombinuotas gydymas kitais antivirusiniais vaistais gali padidinti laktato acidozės riziką. Aptarkite individualią riziką su gydytoju.
Kartais hepatito B gydymas gali sukelti ŽIV rezistentiškumą. Prieš pradedant gydymą rekomenduojamas ŽIV testas, jei egzistuoja rizika.
Kaip vartoti adefovirą
Vadovaukitės gydytojo nurodymais ir laikykitės pateiktų instrukcijų. Svarbu vartoti vaistą kasdien tuo pačiu metu, nesvarbu, valgote ar ne.
Negalima keisti dozės ar nutraukti vaisto vartojimo nepasitarus su gydytoju.
Vartojant adefovirą, jums gali tekti reguliariai atlikti medicininius tyrimus.
Vaistą laikykite kambario temperatūroje, toliau nuo drėgmės ir karščio. Tabletes laikykite originalioje pakuotėje kartu su drėgmę sugeriančia medžiaga.
Po adefoviro vartojimo nutraukimo gali prasidėti arba pablogėti hepatitas B, todėl gydytojas gali paskirti papildomų kepenų funkcijos tyrimų.
Dozavimas
Suaugusieji sergantys lėtiniu hepatitu B
- Rekomenduojama dozė – 10 mg per burną vieną kartą per dieną.
- Gydymo trukmė nustatoma individualiai – optimali trukmė nenustatyta.
Adefoviro vartojimas pagrįstas histologinio, virusologinio, biocheminio ir serologinio atsako duomenimis pacientams, sergantiems HBeAg teigiamu ar neigiamu lėtiniu hepatitu B bei pacientams su lamivudino atspariu HBV.
Vaikai nuo 12 metų sergantys lėtiniu hepatitu B
- Rekomenduojama dozė – 10 mg per burną vieną kartą per dieną.
- Gydymo trukmė nustatoma individualiai – optimali trukmė nenustatyta.
Gydymo indikacija grindžiama virusologiniu ir biocheminiu atsaku pacientams, sergantiems HBeAg teigiamu lėtiniu hepatitu B.
Ką daryti praleidus dozę?
Praleidus dozę, išgerkite ją kuo greičiau prisiminę. Jeigu jau beveik laikas kitai dozei – praleistos dozės nebevartokite. Nekartokite dvigubos dozės.
Pasirūpinkite, kad prieš pasibaigiant vaisto atsargoms jau turėtumėte naują receptą.
Ką reikėtų vengti vartojant adefovirą?
Adefoviras neapsaugo nuo hepatito B plitimo. Aptarkite su savo gydytoju saugaus sekso ir užsikrėtimo rizikos mažinimo būdus. Niekada nedalinkitės adatų ar švirkštų.
Vaistų sąveika
Adefoviras gali sukelti inkstų pažeidimą, ypač jei vartojate kitus vaistus nuo infekcijų, onkologinių ligų, osteoporozės, organų atmetimo, žarnyno ligų, padidėjusio kraujospūdžio, skausmui ar artritui gydyti (pvz., Advil, Motrin, Aleve).
Kiti vaistai, taip pat vitaminai ar augaliniai papildai, gali sąveikauti su adefoviru. Informuokite gydytoją apie visus vartojamus ir naujai pradedamus vartoti vaistus ar papildus.
Papildoma informacija
Saugokite šį ir kitus vaistus vaikams nepasiekiamoje vietoje, nevartokite vaisto ne pagal paskirtį bei nedalinkite jo kitiems žmonėms. Visada vadovaukitės gydytojo nurodymais ir būkite atidūs stebėdami savo sveikatą gydymo metu.