Alzheimerio ligos centras: demencijos simptomai, diagnostika ir gydymas

0
7

Demencija – tai bendras terminas, apibūdinantis įvairias būkles, dėl kurių sutrinka atmintis, mąstymas ir kiti pažinimo procesai. Dažniausią įtaką demencijos eigai ir gydymui daro jos rūšis.

Demencijos pradžia – ko tikėtis?

Vyresni žmonės dažnai sunerimsta, jei ima pamiršti akinius ar ne iškart prisimena pažįstamų vardus. Toks užmaršumas dažnai yra natūralus senėjimo palydovas ir nereiškia ligos.

Alzheimerio liga – dažniausia forma

Alzheimerio liga – tai lėtai progresuojantis procesas, kurio metu žmogus iš pradžių ima užmiršti naujausius įvykius. Dėl ligos vėliau gali pradingti vis daugiau prisiminimų bei gebėjimų.

Simptomai keičiasi skirtinguose etapuose

Pirmoje stadijoje Alzheimerio požymiai būna švelnūs: dažniausiai pasitaiko užmaršumas, problemos planuojant kasdienius darbus, sunkesnis susikaupimas. Ligos eigai progresuojant, sunkėja ir pažinimo bei kasdienio gyvenimo sunkumai; sunkiausioje stadijoje žmogus ima visiškai priklausyti nuo kitų pagalbos.

Kaip atpažinti pirmuosius požymius?

  • Būdingas nuolatinis užmaršumas, kuris trukdo atlikti kasdienius darbus.
  • Sunku sekti pokalbį ar nuolat pasimesti laike ir vietoje.
  • Pažįstami daiktai ar vietos ima atrodyti nepažįstamos.

Natūralus senėjimas ar liga?

Maži užmiršimai ar kiti smulkūs pokyčiai laikomi natūralia senėjimo dalimi – kaip ir metų bėgyje atsirandantys sąnarių skausmai ar raukšlės. Tačiau jei atminties sutrikimai aštriai trukdo gyventi, verta pasitarti su gydytoju.

Kas lemia Alzheimerio ligos atsiradimą?

Tiksli Alzheimerio ligos priežastis iki šiol nežinoma. Įtakos daro daugybė faktorių: tiek paveldimumas, tiek įvairūs aplinkos bei gyvenimo būdo aspektai. Aišku viena – šeiminiai polinkiai (genai) ir vyresnis amžius didina riziką.

Ar Alzheimerio liga priklauso nuo lyties ar tam tikrų būklių?

Tiek moterims, tiek vyrams senstant išauga rizika susirgti Alzheimeriu, tačiau moterims ši liga diagnozuojama dažniau. Be to, asmenys, turintys Dauno sindromą, dažniau patiria ankstyvą senėjimą ir didesnę demencijos tikimybę.

Pagalba ir gyvenimas su Alzheimeriu

Kol kas visiškai išgydyti Alzheimerio liga neįmanoma, tačiau kai kurie vaistai gali palengvinti simptomus ir pagerinti kasdienybę. Paskirtas gydymas visada priklauso nuo demencijos formos bei žmogaus sveikatos būklės.

Kultūriniai požiūriai keičia pagalbos gavimą

Mąstymas apie psichikos sveikatą ir pagalbą sergantiesiems priklauso nuo kultūros ir šeimos vertybių. Neretai įsitikinimai lemia, kaip greitai žmogus kreipiasi pagalbos ar gauna reikiamą priežiūrą.

Kaip padėti žmogui su demencija?

  • Palaikykite kasdienę rutiną ir aiškią aplinką, kuri suteikia saugumo jausmą.
  • Stenkitės, kad žmogus kuo ilgiau liktų savarankiškas.
  • Nepamirškite bendravimo – net ir vėlyvose ligos stadijose buvimas tarp artimųjų teigiamai veikia emocinę būklę.

Aktyvus kasdienis gyvenimas ir savarankiškumas

Net ir sergant demencija, tam tikru ligos laikotarpiu galima stengtis išsaugoti savarankiškumą. Paprastos veiklos, bendravimas bei pagalbos priemonės padeda jaustis oriai ir saugiai.

Bendravimas ir užimtumas sergantiesiems

Rūpestis ir aktyvi veikla kasdienybėje leidžia žmogui ilgiau išlikti pozityviam, sumažina nerimą ir suteikia gyvenimo kokybės net ir susidūrus su Alzheimerio liga ar kita demencijos forma.

Komentarų sekcija išjungta.