Diphenhydramine: vartojimas ir šalutiniai poveikiai
Sužinosite
Difengidraminas – tai pirmos kartos antihistamininis vaistas, dažniausiai vartojamas alergijos simptomams lengvinti, tačiau jis pasižymi ir kitomis paskirtimis. Šis preparatas slopina histamino, natūralios organizmo medžiagos, poveikį. Būtent histaminas dažniausiai sukelia čiaudulį, niežėjimą, ašarojančias akis ar sloga, taip pat odos išbėrimą ar dilgėlinę.
Naudojimo sritys
Difenhidraminas dažnai skiriamas, kai reikia sumažinti šiuos negalavimus:
- alerginė sloga, stiprus čiaudulys, vandeninga sloga;
- akių ašarojimas ir niežulys dėl alerginių reakcijų;
- odos niežėjimas, bėrimai ir dilgėlinė;
- lengvi peršalimo simptomai.
Be to, šis vaistas praverčia esant judesio ligai (pvz., pykinimui kelionėje), nemigai (kaip trumpalaikė miego priemonė) ar kai kuriems Parkinsono ligos simptomams gydyti.
Įspėjimai ir saugumo informacija
Difenhidraminas gali slopinti centrinių nervų sistemą, todėl vartojant šį vaistą gali pasireikšti mieguistumas ar galvos svaigimas. Dėl to reikėtų vengti vairuoti, dirbti su mechanizmais ar užsiimti veikla, kur būtinas ypatingas dėmesys ir greita reakcija, kol nepajusite, kaip vaistas veikia Jūsų organizmą.
Alkoholis gali sustiprinti mieguistumą bei kitus šalutinius difenhidramino poveikius. Vaisto negalima duoti vaikams iki 2 metų. Prieš duodant bet kokius peršalimo ar kosulio vaistus vaikams, būtina pasitarti su gydytoju. Griežtai nerekomenduojama naudoti difenhidramino tam, kad vaikas užmigtų.
Kam nereikėtų vartoti ir į ką atkreipti dėmesį
Nevartokite šio preparato, jei esate jam alergiški. Jei turite sveikatos sutrikimų, svarbu įspėti gydytoją ir aptarti galimą riziką, ypač esant:
- virškinamojo trakto arba šlapimo pūslės užsikimšimui;
- kepenų ar inkstų veiklos sutrikimams;
- plaučių ligoms (sergant astma ar lėtine obstrukcine plaučių liga);
- širdies veiklos ar kraujospūdžio problemoms;
- glaukomai (padidėjusiam akispūdžiui);
- skydliaukės veiklos sutrikimams;
- jei vartojate kalio papildus.
Nėštumo ar žindymo laikotarpiu prieš vartojant būtina pasitarti su specialistu, nes difenhidraminas gali patekti į motinos pieną ir slopinti pieno gamybą arba veikti kūdikį.
Senyvo amžiaus žmonės difenhidramino šalutinius poveikius jaučia dažniau, todėl reikėtų būti atsargiems.
Vartojimas
Šio vaisto dozę ir gydymo trukmę nurodo gydytojas arba informacija ant pakuotės. Nenaudokite didesnių arba mažesnių dozių nei rekomenduojama. Dažniausiai difenhidraminas trumpai vartojamas, kol palengvėja simptomai.
Skystos formos vaistą būtina dozuoti specialiu matavimo šaukštu ar taurele. Jei nemokate tiksliai pamatuoti dozės, pasitarkite su vaistininku.
Keliaujant ar siekiant išvengti judesio ligos, rekomenduojama difenhidraminą išgerti maždaug pusvalandį prieš kelionę ir tęsti vartojimą tol, kol rizika išlieka. Norint pagerinti miegą, reikėtų gerti vaistą likus pusvalandžiui iki miego.
Jei savaitę vartojate vaistą, o simptomai nemažėja arba kartu atsiranda karščiavimas, išbėrimas ar galvos skausmas, apie tai informuokite gydytoją. Laikyti difenhidraminą reikia kambario temperatūroje, saugoti nuo drėgmės ir šilumos.
Pamesto dozės atvejis
Jei vaistą naudojate tik prireikus, griežtas vartojimo planas nebūtinas. Tačiau, jei vaistą vartojate reguliariai ir pamiršote išgerti, išgerkite, kai prisiminsite, tačiau negerkite dvigubos dozės.
Galimi šalutiniai poveikiai
Difenhidraminas, kaip ir kiti antihistamininiai vaistai, gali sukelti įvairių nepageidaujamų reakcijų. Būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei pajutote alergijos požymius – stiprią dilgėlinę, dusulį, veido ar liežuvio patinimą.
Nedfefiraminą vartojimą nutraukite ir pasitarkite su gydytoju, jei pasireiškia:
- stiprus širdies plakimas ar permušimai,
- sunku arba skauda šlapinantis,
- labai sumažėjęs šlapimo kiekis arba visiškas jo nebuvimas,
- sumišimas, galvos svaigimas ar įspūdis, kad galite prarasti sąmonę,
- raumenų ar žandikaulio įtempimas, priverstiniai liežuvio judesiai.
Dažniausiai pasitaikantys šalutiniai reiškiniai:
- mieguistumas, svaigulys, koordinacijos sutrikimai,
- burnos, nosies ar gerklės sausumas,
- vidurių užkietėjimas, virškinimo problemos,
- sausos akys, neryškus matymas,
- mieguistumas dienos metu ar tarsi „pagirų“ jausmas po nakties.
Jei pasireiškia bet koks kitas neįprastas pojūtis ar ilgalaikiai nemalonūs simptomai, būtina pasitarti su gydytoju.
Ko reikėtų vengti
Difenhidraminas gali pabloginti sugebėjimą aiškiai matyti ar susikaupti, todėl reikėtų būti ypatingai atsargiems vairuojant ar dirbant su mechanizmais. Alkoholis kartu su vaistu gali paskatinti stipresnius šalutinius poveikius.
Venkite vartoti kelis skirtingus vaistus, kurių sudėtyje yra antihistamininių medžiagų – dėl to galima perdozuoti. Prieš renkantis papildomus preparatus nuo peršalimo, kosulio, alergijos ar nemigos, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, nes šių preparatų sudėtyje dažnai būna antihistamininių komponentų.
Sąveika su kitais vaistais
Prieš pradedant vartoti difenhidraminą kartu su kitais vaistais (tiek receptiniais, tiek be recepto įsigyjamais, augaliniais papildais ar vitaminais) būtina aptarti galimas sąveikas su gydytoju ar vaistininku. Kai kurie vaistai gali sustiprinti mieguistumą ar kitus šalutinius poveikius.
Jeigu naudojate vaistus nuo nemigos, raminamuosius, stiprius skausmą malšinančius preparatus, raumenis atpalaiduojančius bei preparatus nuo depresijos ar epilepsijos, būkite atsargūs ir pasitarkite su specialistu, nes šių vaistų vartojimas kartu gali sukelti stipresnius šalutinius efektus.