DUAC: vartojimas ir šalutiniai poveikiai

0
1

Duac – tai išoriniam vartojimui skirtas vaistas, kurio sudėtyje yra dvi veikliosios medžiagos: benzoilo peroksidas ir klindamicinas. Šios medžiagos dažnai taikomos kovojant su aknės simptomais. Derinys veikia tiek naikindamas uždegimą sukeliančias bakterijas, tiek švelniai sausindamas odą, kad būtų lengviau pašalinti riebalus, nešvarumus ir sebumo perteklių.

Kam naudojamas duac

Šis vaistas daugiausiai skiriamas siekiant sumažinti spuogų išbėrimus. Benzoilo peroksidas savo savybėmis padeda mažinti bakterijų dauginimąsi ant odos paviršiaus, tuo tarpu klindamicinas yra antibiotikas, stabdantis uždegimą sukeliančių mikroorganizmų augimą. Toks kompleksinis poveikis leidžia pasiekti efektyvių rezultatų gydant tiek pavienius spuogus, tiek platesnius aknės bėrimus.

Galimas šalutinis poveikis

Naudojant duac pasitaiko įvairių reakcijų, kurios dažniausiai būna lengvos, tačiau kartais gali pasireikšti ir rimtesnių simptomų. Kai kuriais atvejais, naudojant šį vaistą, gali kilti stipri alerginė reakcija ar sunkus odos sudirginimas. Tokie požymiai paprastai gali išryškėti netrukus po pirmo patepimo arba po kiek ilgesnio naudojimo.

  • Rimti požymiai, dėl kurių būtina nedelsiant nutraukti vartojimą ir kreiptis į gydytoją: stiprios dilgėlinės, niežulys, apsunkintas kvėpavimas, galvos svaigimas, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės tinimas.
  • Kitos rimtos reakcijos: ryškus paraudimas, deginimo, perštėjimo ar stipraus lupimosi pojūtis ant gydomų odos vietų. Retais atvejais – vandeningas arba kraujingas viduriavimas, kuris gali būti susijęs su antibiotiko poveikiu.
  • Dažniau pasitaikantys, lengvesni šalutiniai reiškiniai: juntamas švelnus deginimo ar perštėjimo pojūtis, niežulys ar dilgčiojimas, odos sausumas ar pleiskanojimas, paraudimas, nestiprūs sudirginimai.

Pajutus bet kurį iš minėtų stiprių ar netikėtai išryškėjusių šalutinių poveikių, reikėtų nutraukti vaisto vartojimą ir pasitarti su gydytoju.

Kada duaco vartoti negalima

Šio vaisto nerekomenduojama naudoti, jei esate jautrūs benzoilo peroksidui arba klindamicinui. Taip pat duac gali būti netinkamas, jei sergate uždegimine žarnyno liga (pavyzdžiui, enteritu ar opiniu kolitu), ar jei anksčiau antibiotikų vartojimas lėmė stiprų viduriavimą.

Vartojant duac nėštumo ar žindymo laikotarpiu, būtina aptarti su gydytoju, nes nėra pakankamai duomenų, kiek šis vaistas gali paveikti vaisių arba kūdikį.

Kaip naudoti duac gelį

Rekomenduojama tiksliai laikytis gydytojo nurodymų. Prieš tepant, reikėtų odą švelniai nuplauti vandeniu ir nusausinti. Preparatas dažniausiai tepamas du kartus per dieną – rytą ir vakare. Negalima leisti vaistui patekti į akis, burną, nosies gleivinę ar ant pažeistos, sudirgusios odos. Jei netyčia užsitepėte ant šių vietų, nedelsiant nuplaukite vandeniu.

Pernelyg dažnas ar gausus naudojimas nepagerins gydymo rezultatų, tačiau gali sustiprinti šalutinį poveikį. Prieš pradedant įprastinį gydymą, rekomenduojama pirmas kelias dienas pamėginti patepti labai mažus odos plotelius, kad įsitikintumėte, jog nepasireiškia jautrumas ar stiprus sudirginimas.

Rezultatai dažniausiai matomi po kelių savaičių, todėl gydymą svarbu tęsti tiek laiko, kiek paskyrė gydytojas, net jei iškart nepamatėte pokyčių.

Laikyti gelį reikia originalioje pakuotėje, atokiai nuo karščio šaltinių ir tiesioginės saulės, nepraleidus galiojimo datos. Atidarytą pakuotę rekomenduojama sunaudoti per nustatytą terminą (dažnai apie 2 mėnesius), tačiau dėl tikslios informacijos klauskite vaistininko.

Ką daryti praleidus dozę ar pavartojus per daug

Jei pamiršote pasitepti vaistu, padarykite tai vos prisiminę. Jei jau beveik laikas kitam tepimui, papildomos dozės tepti nereikia. Naudoti dvigubai daugiau gelio norint kompensuoti praleistą kartą nerekomenduojama.

Patepus per didelį vaisto kiekį, gali pasireikšti ryškus odos sudirgimas ar net sisteminės nepageidaujamos reakcijos (pavyzdžiui, stiprus ar kraujingas viduriavimas). Tokiais atvejais būtina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.

Vartojimo metu svarbios atsargos

Derėtų vengti kitų odos priežiūros priemonių, kurios gali stipriai išsausinti ar sudirginti odą: stiprių muilų, šveitiklių, alkoholio pagrindo losjonų, plaukų dažų ar agresyvių depiliacijos priemonių. Jei gydytojas nenurodė kitaip, tuo pačiu metu naudoti kitas gydymo priemones tepamose vietose nerekomenduojama.

Vaistas gali jautrinti odą saulės spinduliams, todėl svarbu naudoti apsaugą nuo saulės ir dėvėti drabužius, dengiančius gydomas vietas. Saulėje būkite atsargūs – galima greičiau nudegti.

Benzoilo peroksidas linkęs išbalinti audinius, todėl venkite kontakto su drabužiais, plaukais ar spalvotais rankšluosčiais bei patalynės.

Vaistų sąveika

Nors dauguma viduje vartojamų vaistų neturi sąveikos su iš išorės naudojamu duac geliu, vis tiek svarbu gydytojui pateikti visą informaciją apie dabartinius vaistus, vitaminus ir papildomai vartojamus preparatus. Tai padės išvengti netikėtų sąveikų ar padidėjusios šalutinio poveikio rizikos.

Laikykite vaistus saugiai – vaikams jie neturi būti prieinami. Svarbu duac naudoti tik taip, kaip paskyrė gydytojas, ir nenaudoti jo kitiems asmenims ar nesant pagrįstų medicininių indikacijų. Kilus klausimų dėl šalutinių reiškinių ar naudojimo – būtinai kreipkitės į gydytoją ar vaistininką.

Komentarų sekcija išjungta.