Galvos skausmas ir pykinimas: priežastys ir gydymas
Sužinosite
Galvos skausmas ir pykinimas yra dažni simptomai, kurie neretai pasireiškia kartu. Nors nėra aišku, kodėl kai kurie žmonės šiuos simptomus patiria dažniau nei kiti, žinoma, kad tokius pojūčius gali sukelti įvairios būklės, pavyzdžiui, dehidratacija, migrena ar tam tikri sveikatos sutrikimai.
Migrena, galvos skausmas ir pykinimas
Jaučiant migreną, pykinimas yra itin dažnas pojūtis. Dažniau šis simptomas pastebimas moterims ir tiems, kurie jautrūs judesio ligai. Manoma, kad didesnis jautrumas siejamas su hormoniniais pokyčiais.
Migrena taip pat dažna nėštumo metu: gali skaudėti vieną galvos pusę, atsirasti pykinimo jausmas. Jei anksčiau patyrėte migreną, nėštumo metu jų gali sumažėti arba padažnėti.
Migrenos sukeltas pykinimas
Reguliariai migreną patiriantiems žmonėms pykinimas – vienas ryškiausių nusiskundimų. Dažnai pasireiškia noras vemti, sustiprėja jautrumas kvapams.
Migreninio pykinimo gydymas
- Be recepto įsigyjami vaistai nuo pykinimo, pavyzdžiui, vaistai, naudojami judesio ligai ar virškinimo sutrikimams, gali padėti palengvinti lengvą pykinimą.
- Esant stipriam pykinimui, gydytojas gali skirti receptinius vaistus, tokius kaip metoklopramidas.
- Imbiero arbata arba imbiero papildai taip pat kartais padeda mažinti pykinimą.
- Nemokamos priemonės – poilsis tamsioje, ramioje patalpoje, šaltas kompresas ant kaktos ar kaklo, giluminio kvėpavimo pratimai.
Ciklinis vėmimo sindromas (CVS)
Šis virškinamojo trakto sutrikimas siejamas su migrenomis, tačiau nėra jų rūšis. Dažniausiai diagnozuojamas vaikams, tačiau suaugusieji su migrenos istorija ar jautrumu judesio ligai taip pat gali patirti CVS. Sukeliančiais veiksniais gali tapti karštis, fizinis arba emocinis stresas, kvėpavimo ar sinusų infekcijos.
Pagrindiniai simptomai yra staigūs, stiprūs pykinimo ir vėmimo priepuoliai, trunkantys nuo kelių valandų iki kelių dienų. Tarp priepuolių žmogus paprastai jaučiasi visiškai sveikas.
Galvos skausmo ir pykinimo priežastys
Gyvenimo būdas ir sveikatos būklės taip pat gali turėti įtakos šių simptomų atsiradimui. Netinkamai kontroliuojamos ar gydomos ligos dažnai pasireiškia galvos skausmu ir pykinimu. Dažniausios priežastys:
- Alkoholis. Per didelis alkoholio kiekis gali sukelti stiprų galvos skausmą, pykinimą, vėmimą, pilvo skausmą bei jautrumą šviesai ir garsui. Staiga nutraukus alkoholio vartojimą, taip pat galima patirti šiuos simptomus.
- Kofeinas. Kofeino trūkumas ar staigus jo vartojimo sumažinimas sukelia galvos skausmą, pykinimą, nuovargį, sunku susikaupti.
- Nikotinas. Per didelis kiekis gali sukelti galvos skausmą ir pykinimą, pagreitinti širdies veiklą, sukelti spaudimą krūtinėje ar kvėpavimo sutrikimus.
- Maisto apsinuodijimas. Užsikrėtus maisto bakterijomis, dažnai vargina galvos skausmas ir pykinimas. Vemiant netenkama vandens, kas gali sukelti dehidratacijos galvos skausmą.
Ligos, sukeliančios galvos skausmą ir pykinimą
- Peršalimas, gripas ar žarnyno infekcijos. Šios ligos dažnai pasireiškia pykinimu ir galvos skausmu, kartu su kitais simptomais – sloga, viduriavimu, šaltkrėčiu, skausmais ar karščiavimu. Simptomai priklauso nuo sukėlėjo.
- COVID-19 infekcija. Ši liga, kaip ir kitos koronavirusų sukeltos infekcijos, dažnai pasireiškia galvos skausmu, pykinimu, vėmimu, karščiavimu, kosuliu, kvėpavimo sunkumais.
- Mažas cukraus kiekis kraujyje. Gali sukelti galvos skausmą, pykinimą, svaigulį, prakaitavimą, sumišimą, o negydant – sąmonės netekimą. Taip pat galvos skausmas gali būti per didelio cukraus kiekio kraujyje ženklas.
- Vaistų nutraukimas. Nutraukus tam tikrus vaistus, ypač antidepresantus, gali prasidėti galvos skausmas ir pykinimas.
- Menstruaciniai galvos skausmai. Hormonų svyravimai prieš ir per menstruacijas gali sukelti vienos pusės galvos skausmą, pykinimą, jautrumą šviesai.
- Preeklampsija. Nėščioms moterims pasireiškiantis aukštas kraujospūdis gali sukelti stiprius galvos skausmus, regėjimo pokyčius, pilvo skausmą, pykinimą, vėmimą, sumažėjusį šlapinimąsi.
- Aukštas kraujospūdis. Smarkus kraujo spaudimo padidėjimas – hipertenzinė krizė – gali pasireikšti stipriais galvos skausmais, pykinimu ir vėmimu.
- Aukšta aplinkos vietovė (aukštis). Keliaujant į aukštesnes vietoves, gali prasidėti kalnų liga – simptomai yra galvos skausmas ir pykinimas.
- Glaukoma. Padidėjęs akispūdis sukelia galvos skausmą, pykinimą, vėmimą.
Retos galvos skausmo ir pykinimo priežastys
- Vidinės ausies uždegimas
- Anglies monoksido apsinuodijimas
- Vakarų Nilo virusas
- Toksinio šoko sindromas
- Dengenės karštligė
- Juodųjų našlių įkandimas
- Klasteriniai galvos skausmai
- Kraujavimas į galvos smegenis
- Galvos trauma
- Smegenų navikai
- Smegenų infekcija
- Akustinė neuroma (navikas prie vidinės ausies nervų)
- Malarija ir geltonoji karštligė
- Hepatitas A
- Penktoji liga
- Inkstų ligos
Galvos skausmo ir pykinimo gydymas
- Venkite streso arba mažinkite įtampą, nes tai dažnas priepuolių sukėlėjas.
- Nerūkykite.
- Veskite mitybos dienoraštį, nustatykite maisto produktus, kurie galimai sukelia galvos skausmus (pvz., šokoladas, alkoholis).
- Užtikrinkite pakankamą miego ir poilsio kiekį.
- Naudokite paskirtus vaistus – gydytojas gali rekomenduoti profilaktinius ar simptominio poveikio vaistus (pavyzdžiui, skirtus migrenai ar pykinimui mažinti). Jie gali būti įvairių formų: tabletės, nosies purškalai, žvakutės, sirupai ar injekcijos.
- Išbandykite papildomas priemones, tokias kaip biofeedback ar akupunktūra – kai kurie tyrimai rodo, kad jos gali padėti mažinti migrenos ir kitų tipų galvos skausmo bei pykinimo dažnumą ir intensyvumą.
Išvados
Galvos skausmas ir pykinimas gali pasireikšti dėl įvairių priežasčių – nuo gana paprastų, tokių kaip migrena ar dehidratacija, iki sunkių ligų, pavyzdžiui, navikų ar infekcijų. Norint taikyti tinkamą gydymą, būtina rasti tikslią jų priežastį. Dauguma atvejų praeina savaime, tačiau dažni ar stiprūs simptomai – signalas kreiptis į gydytoją.