Priklausomybės ir psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sveikatos centras

0
9

Priklausomybės nuo medžiagų tema dažnai painiojama, tačiau svarbu suprasti, kuo skiriasi paprastas vartojimas, žalingas vartojimas ir priklausomybė. Nemažai žmonių, kuriems būdingi žalingo vartojimo požymiai, vis dar sugeba savarankiškai keisti savo įpročius ar net visiškai atsisakyti vartojamų medžiagų.

Priklausomybės ir žalingo vartojimo skirtumai

Žalingas medžiagų vartojimas nėra tas pats kaip priklausomybė. Priklausomybė laikoma liga, kuri veikia žmogaus smegenų veiklą ir elgesį. Patyrus priklausomybę, tampa itin sunku susilaikyti nuo norimo preparato vartojimo net ir žinant galimas pasekmes.

Kada galima įtarti priklausomybę

Jeigu kyla nerimas dėl savęs ar artimųjų, verta atkreipti dėmesį į tam tikrus požymius, pavyzdžiui, didėjančias preparato dozes, pastovų norą vartoti ar savikontrolės stoką. Pakantumas ar fizinė priklausomybė dažnai painiojami su priklausomybe, tačiau tai nėra tapatūs dalykai.

Piktnaudžiavimas alkoholiu ir jo stadijos

Alkoholio vartojimo sutrikimas – lėtinė liga, pasižyminti nesugebėjimu kontroliuoti ar nutraukti gėrimo. Priklausomybė alkoholiui nesusiformuoja per vieną dieną – jai vystytis reikia laiko ir nuolatinio vartojimo. Neretai žmonės įsivaizduoja neteisingus dalykus apie alkoholio vartojimo sutrikimą, tad svarbu atsirinkti faktus nuo mitų.

Kaip žinoti, ar turite problemų su alkoholiu

Kai kurie simptomai per pastaruosius metus gali rodyti lengvą alkoholio vartojimo sutrikimo formą, jei jų pasitaikė bent keletas.

Opioidai: vartojimas, priklausomybė ir pavojai

Pastaraisiais metais daug dėmesio sulaukia opioidų poveikis sveikatai. Jų priklausomybė laikoma rimta visuomenės sveikatos problema. Opioidai, tokie kaip fentanilis, yra itin stiprūs – jų veikimas gali būti 50 ar net 100 kartų stipresnis už morfijų. Nemaža dalis žmonių yra susidūrę su opioidų vartojimo sutrikimu.

Kur ieškoma opioidų

  • Fentanilis – sintetinis vaistas, naudojamas stipriam skausmui malšinti, tačiau labai stiprus ir greitai sukelia priklausomybę.
  • Heroinas – natūralios kilmės medžiaga, išgaunama iš opijinių aguonų. Šio narkotiko paplitimas siekia įvairias pasaulio šalis.

Kanapės ir sveikatos rizika

Nemažėjant diskusijoms apie kanapių vartojimo legalizavimą, svarbu žinoti, kad nepaisant tolerancijos skirtingose visuomenėse, net ir rekreacinis vartojimas nėra visiškai saugus. Ilgalaikis vartojimas gali ne tik sukelti priklausomybę, bet ir paveikti protinę bei fizinę sveikatą. Kanapės savo sudėtyje turi junginių, keičiančių smegenų veiklą – tai lemia tiek norimą poveikį, tiek galimus šalutinius padarinius.

Kaip išvengti didelės tolerancijos kanapėms

Vartojant kanapes ilgą laiką, organizmas pripranta – dėl to sumažėja jų poveikis, ir reikia vis didesnių dozių norimam efektui pasiekti.

Vaistų vartojimo sutrikimai

Vartojimo kontrolės praradimas neretai pasireiškia ir su receptiniais medikamentais. Jei vaistai naudojami kitaip, nei paskyrė medikas, tikėtina, kad atsiranda piktnaudžiavimo rizika. Tokia priklausomybė kyla dėl įvairių priežasčių: nuo genetinių ypatybių iki gyvenimo būdo.

Nugara ir skausmo malšinimas: atsargiai su opioidais

Stiprūs analgetikai tikrai gali padėti sušvelninti nugaros skausmus, tačiau jų vartojimas turi būti labai atsargus, nes be naudos kyla ir rimta rizika dėl šalutinių poveikių ar priklausomybės.

Vartojant stiprius vaistus: ką žinoti apie Percocet

Kombinuoti skausmą mažinantys vaistai, tokie kaip Percocet (sudėtyje yra acetaminofeno ir oksikodono), iš tiesų veiksmingi, tačiau kartu gali sukelti įvairių nepageidaujamų reakcijų.

Komentarų sekcija išjungta.