Hemorojus: simptomai ir gydymo būdai namuose
Sužinosite
- Kas yra hemorojus ir jo tipai
- Hemorojaus laipsniai ir jų ypatumai
- Pagrindiniai hemorojaus simptomai
- Ūminio ir lėtinio hemorojaus skirtumai
- Hemorojaus atsiradimo priežastys
- Efektyvūs gydymo būdai namuose
- Medikamentinis hemorojaus gydymas
- Chirurginis hemorojaus gydymas
- Naujausi gydymo metodai ir technologijos
Hemorojus yra labai paplitusi liga, kurije daugelis suaugusių žmonių randa savo. Ši problema sukelia nemalonumus dėl išsiplėtusių kraujagyslių aplink tiesiąją žarną ir išangę. Straipsnyje aptarsime, kaip atsakyti į šią problemą, pasiūlysiu įvairius gydymo būdus, kurie galite būti naudojami namuose.
Jeigu jūsų simptomai pasikeis, kai kurie signalai, kad reikia kreiptis į medicinos specialistą. Aš tikisi, kad šis straipsnis padės jums susipažinti su hemorojaus simptomais ir kaip jų galima gydyti.
Hemorojus gali būti skirstomas į keturis laipsnius, nuo mažesnių iki didesnių. Moterys dažniausiai susiduria su šia problema po nėštumo ir gimdymo. Tai dėl didesnio spaudimo pilvo srityje.
Pirmiausia, jei turite simptomus, bandykite gydytis namuose. Maitinimosi planas, kuris būtų daugiau ląstelienos turinčio maisto, gali padėti. Vietinių gydymo būdų naudojimas ir reguliari šiltų vandens prašymas taip pat svarbu.
Kas yra hemorojus ir jo tipai
Hemorojus yra labai dažna liga, kuri gali ženkliai paveikti gyvenimo kokybę. Ši problema dažnai slepiama, tačiau ją reikia laiku atpažinti ir tinkamai gydyti. Siekiant išvengti komplikacijų, reikia atskirti vidinį, išorinį ir trombuotą hemorojų.
Vidinis hemorojus
Vidinis hemorojus atsiranda tiesiosios žarnos viduje. Šis tipo hemorojus dažnai nepastebimas, nes simptomų nėra pradiniame etape. Vėliau, kai mazgai pradeda slinkti, prasideda diskomfortas, kraujavimas ir kiti simptomai.
Išorinis hemorojus
Išorinis hemorojus vystosi po oda aplink išangę. Mazgai yra lengviau pastebimi, o simptomai, kaip niežėjimas, deginimas ir skausmas, atsiranda jau ankstyvoje ligos stadijoje.
Trombuotas hemorojus
Trombuotas hemorojus pasižymi kraujo krešulių susidarymu išoriniuose mazguose. Šis tipas sukelia stiprų skausmą ir diskomfortą, todėl reikalauja skubios medicininės pagalbos.
Tinkamai ir laiku diagnozavus hemorojaus tipą, galima pradėti veiksmingą gydymą. Tai padeda išvengti komplikacijų.
Hemorojaus laipsniai ir jų ypatumai
Hemorojus yra liga, kurią galima suskirstyti į keturis laipsnius. Šie laipsniai padeda įvertinti ligos sunkumą. Jie nusako tinkamus gydymo metodus.
Suprantant hemorojaus laipsnių ypatumus, galima laiku imtis atitinkamų priemonių. Tai padeda išvengti komplikacijų. Sėkmingai susidoroti su šia reta, tačiau dažnai pasitaikančia sveikatos problema.
- I laipsnis. Tai pradinis hemorojaus etapas, kai mazgeliai padidėja, tačiau neišsikrenta už išangės ribų. Dažnai šiame etape nepastebimi jokie išoriniai simptomai.
- II laipsnis. Hemorojaus mazgeliai iškrinta per tuštinimąsi, tačiau po to savaime sugrįžta į savo vietą. Šiame etape gali pasireikšti kraujavimas, niežėjimas ar diskomfortas.
- III laipsnis. Hemorojaus mazgeliai iškrinta pastoviai ir jų nebegalima savaime sugrąžinti atgal. Šiuo etapu gali būti jaučiamas skausmas ir atsirasti įvairūs komplikacijų simptomai.
- IV laipsnis. Hemorojaus mazgeliai nuolat išsikrenta ir negali būti sugrąžinti į savo vietą net rankiniu būdu. Tai sunkiausias hemorojaus etapas, kuris dažniausiai reikalauja chirurginio gydymo.
Laiku atpažinti hemorojaus laipsnį ir taikyti atitinkamą gydymą yra labai svarbu. Tai padeda išvengti komplikacijų ir palengvinti paciento būklę. Pirmojo laipsnio hemorojus dažniausiai gali būti tinkamai gydomas konservatyviomis priemonėmis.
Vėlesni etapai dažnai reikalauja chirurginių ar kitų medicininių intervencijų.
Pagrindiniai hemorojaus simptomai
Hemorojus yra viena iš dažniausių tiesiosios žarnos ligų. Jį patiria daugelis suaugusių žmonių. Sergamumas šia liga vis didėja.
Pirmasis simptomas, kurį žmonės pastebi, yra kraujavimas iš tiesiosios žarnos. Šis simptomas dažniausiai kankina vyresnius nei 45 metų žmones. Tačiau gali pasireikšti ir jaunesniems.
Kraujavimo požymiai
Kraujavimas dažniausiai yra nedalis ir tuštinantis. Lėtinis kraujavimas gali sukelti anemiją, ypatingai moterims menstruacijų metu. Kraujavimo stiprumas priklauso nuo hemorojaus tipo ir laipsnio.
Skausmo charakteristikos
Hemorojaus metu dažnai būna skausmo ir diskomforto išangėje. Skausmo stiprumas priklauso nuo hemorojaus laipsnio. Jis gali būti nuo mažo iki didelio.
Kiti simptomai
- Niežėjimas išangės srityje
- Patinimas išangės srityje
- Išangės gleivių išskyrimas
Šie simptomai gali būti įvairūs ir skirtingi intensyvumas. Visi priklauso nuo hemorojaus laipsnio ir formos.
Ūminio ir lėtinio hemorojaus skirtumai
Hemorojus gali būti ūminis arba lėtinis. Šie du tipai skiriasi pagal simptomus ir gydymą. Tai labai svarbu sveikatos specialistams.
Ūminis hemorojus atsiranda staiga. Pavyzdžiui, po sunkaus tuštinimosi ar nėštumo. Jis praeina po kelias savaites.
Lėtinis hemorojus vystosi lėtai. Jis reikalauja nuolatinio gydymo ir priežiūros.
- Ūminio hemorojaus simptomai trunka 2-3 savaites.
- Lėtinis hemorojus kartojasi metai iš metų.
- Gyvenimo būdas, fizinis aktyvumas ir mityba įtakuoja hemorojaus atsiradimui.
- Prevencija, kaip fizinis aktyvumas ir tinkama mityba, gali išvengti hemorojaus.
Sveikatos specialistai gali pritaikyti tikslingą gydymą. Tai padeda valdyti ūminio ir lėtinio hemorojaus simptomus.
Hemorojaus atsiradimo priežastys
Hemorojaus atsiradimą lemia įvairūs veiksniai. Jie gali būti suskirstyti į tris pagrindines kategorijas. Tai yra rizikos veiksniai, gyvenimo būdo įtaka ir genetiniai faktoriai.
Rizikos veiksniai
Padidėjęs spaudimas pilvo srityje yra svarbus hemorojaus rizikos veiksnys. Šis spaudimas gali kilti iš užkietėjimo, sunkaus darbo ar nėštumo. Ilgalaikis sėdėjimas taip pat padidina slėgį ant venų.
Gyvenimo būdo įtaka
Netinkama mityba, ypač stokojant skaidulinių medžiagų, gali sukelti užkietėjimą. Tai padidina riziką susirgti hemorojumi. Sėslus gyvenimo būdas ir nutukimas taip pat yra svarbūs.
Genetiniai faktoriai
Moksliniai tyrimai rodo, kad genetinis polinkis gali turėti įtaką hemorojaus išsivystymui. Žmonės, kurių šeimose buvo hemorojaus atvejų, yra labiau linkę susirgti.
Suprantant šiuos veiksnius, galima imtis efektyvių prevencinių priemonių. Sveikas gyvenimo būdas ir laiku pradėtas gydymas gali padėti išvengti komplikacijų.
Efektyvūs gydymo būdai namuose
Hemorojus yra dažna problema, kurią galima lengvai gydyti namuose. Pasinaudojant įvairiais būdais, galima pagerinti sveikata. Vartojant daugiau skaidulų turinčių maisto produktų, padidėja ląstelienos suvartojimas. Tai palengvina virškinimą ir sumažina spaudimą.
Šilti kompresai taikomi tiesiogiai ant problemų sričių. Jie padeda sušvelninti simptomus ir sumažinti diskomfortą. Ilgo sėdėjimo tualete stengimasis taip pat padeda.
Nereceptiniai kremai ar žvakutės su aktyviomis ingredientais, kaip hidrokortizonas, padeda. Jie sumažina skausmą, niežėjimą ir kitus nemalonius pojūčius. Naudojant šias priemones, galima išvengti sudėtingesnio gydymo.
- Ląstelienos turintys produktai
- Šilti kompresai
- Trumpas sėdėjimas tualete
- Nereceptiniai kremai ar žvakutės
Norint sėkmingai gydyti hemorojų, labai svarbu laikytis sveiko gyvenimo būdo. Judėjimas, reguliari mankšta ir tinkama mityba gali padėti. Tai sumažins komplikacijų riziką ir simptomų atsiradimo.
Medikamentinis hemorojaus gydymas
Hemorojus yra labai dažna liga, kuri diagnozuojama daugelio žmonių su išangės srities problemomis. Dėl mažesnio judėjimo ir mitybos įpročių, hemorojaus atvejų dažnis padidėjo per pandemijos laikotarpį. Medikamentinis gydymas dažniausiai yra efektyvus nedidelio laipsnio hemorojui, tačiau neefektyvus atveju gali prireikti ambulatorinio intervencinio gydymo.
Vietinio poveikio preparatai
Vietinio poveikio preparatai, tokie kaip hemorojaus vaistai kremai ir žvakutės, yra naudojami hemorojaus simptomams malšinti. Šie vietiniai preparatai mažina uždegimą, niežulį ir skausmą. Žvakutės taip pat gali mažinti kraujavimą ir uždegimą vidiniame hemorojuje.
Sisteminiai vaistai
Geriamieji vaistai gali padėti pagerinti kraujotaką ir sumažinti uždegimą tiesiosios žarnos srityje. Natūralūs gydymo metodai, kaip alavijo gelis ar ramunėlių arbata, gali būti naudojami kaip alternatyva lengvesnės formos hemorojaus gydymui.
Profilaktika įvardijama kaip esminis būdas išvengti hemorojaus pasikartojimo. Kraujavimas iš išangės, intensyvus skausmas ar patinimas aplink išangę, ilgalaikis ar dažnas hemorojaus pasikartojimas, bei nesėkmingas savarankiškas gydymas, yra situacijos, kai svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Chirurginis hemorojaus gydymas
Kai konservatyvus gydymas nepasiekia tikslų, pasirinkiamas chirurginis gydymas. Jis apima operacijas, ligatūras ir kitas mažiau invazyvius būdus. Šiuolaikinės technologijos padeda greitai gydyti ir mažina diskomfortą.
Hemorojaus operacijos atliekamos lazeriu arba tradiciniu būdu. Pažengusiai ligai rekomenduojama klasikinė operacija. Svarbu po operacijos išlaikyti kruopštą angos higieną.
- Prieš operaciją atliekama kraujo tyrimai ir elektrokardiograma.
- Paciento nedarbingumas priklauso nuo darbo pobūdžio ir operacijos metodo.
- Analgetiniai vaistai mažina pooperacinį skausmą.
- Pasitikrinti pooperacinę būklę pas gydytoją ne visada būtina.
Prevencija yra svarbi: vartokite daug vandens, įtraukite skaidulinius produktus į dietą. Atlikti lengvus pratimus ir subalansuoti gyvenimo ritmą.
Naujausi gydymo metodai ir technologijos
Medicinos technologijos visai keičiasi. Šių naujovių dėka galime efektyviai gydyti hemorojus. Lazerinis gydymas, pvz., leidžia greitai gydyti ir mažina diskomfortą.
Lazerinis gydymas tapo populiariu Lietuvoje. Jis yra mažai invazyvus, idealus, kai hemorojus yra pažengęs. Pacientai gali grįžti į normalų gyvenimą po 10 dienų.
Kiti nauji būdai, kaip TAD, LIFT ir FiLac, taip pat prasidėjo patekti. Jie leidžia greičiau sugrįžti į normalų gyvenimą. Šie būdai sumažina skausmą ir recidyvų riziką.