Gonorėja: priežastys, simptomai, gydymas ir prevencija

Sužinosite
Gonorėja yra dažna lytiškai plintanti infekcija, kurią sukelia bakterija Neisseria gonorrhoeae. Kartais ji dar vadinama „triperiu” arba „lašeliu”. Šia infekcija gali užsikrėsti bet kokio amžiaus lytiškai aktyvūs žmonės ir perduoti ją savo partneriams. Taip pat galima perduoti infekciją naujagimiui gimdymo metu.
Gonorėja plinta per lytinius skysčius, įskaitant makšties išskyras ir spermą. Infekcija gali būti perduodama vaginalinio, analinio ar oralinio sekso metu, taip pat dalijantis sekso žaislais su užsikrėtusiu asmeniu.
Gonorėja dažnai nesukelia jokių simptomų, todėl daugelis žmonių nežino, kad yra užsikrėtę. Dėl to infekcija lengvai plinta tarp partnerių. Reguliariai testuojantis ir naudojant prezervatyvus ar apsaugines plėveles sekso metu galima sumažinti užsikrėtimo riziką.
Jei įtariate, kad turite gonorėją, nedelskite kreiptis į gydytoją. Negydoma infekcija gali sukelti ilgalaikes sveikatos problemas. Gydytojas paskirs antibiotikus, kurie padės išnaikinti bakteriją iš organizmo.
Gonorėja yra antra pagal dažnumą bakterinė lytiškai plintanti infekcija po chlamidijų. Kasmet užregistruojama apie milijoną naujų gonorėjos atvejų. Maždaug pusė jų pasitaiko 15-24 metų amžiaus žmonėms.
Gonorėjos simptomai
Gonorėja dažnai nesukelia jokių simptomų, ypač moterims. Jei simptomai atsiranda, jie gali skirtis priklausomai nuo lytinės anatomijos.
Gonorėja gali sukelti neįprastas išskyras ir skausmą ar deginimo jausmą šlapinantis.
Gonorėjos simptomai moterims
Iki 50 % moterų nejaučia jokių simptomų, todėl jos gali nesąmoningai perduoti infekciją savo lytiniams partneriams. Todėl labai svarbu reguliariai tikrintis, jei esate lytiškai aktyvi arba įtariate, kad galėjote turėti kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu.
Kai simptomai pasireiškia, jie gali apimti:
- Neįprastas makšties išskyras (baltos arba gelsvos spalvos).
- Skausmą apatinėje pilvo ar dubens srityje.
- Skausmą lytinių santykių metu (dispareunija).
- Skausmingą ar deginantį jausmą šlapinantis (dizurija).
- Kraujavimą tarp menstruacijų.
Gonorėjos simptomai vyrams
Vyrai dažniau jaučia simptomus, tačiau jie gali nepasireikšti iš karto – kartais požymiai atsiranda tik po kelių savaičių. Dėl to infekcija gali būti perduodama partneriams dar prieš jai pasireiškiant.
Galimi simptomai:
- Baltos, geltonos arba žalios išskyros iš varpos.
- Skausmas ar stiprus deginimo jausmas šlapinantis.
- Skausmas sėklidėse ir jų patinimas.
Gonorėjos simptomai abiem lytims
Gonorėja gali užkrėsti ne tik lytinius organus, bet ir gerklę (oralinio sekso metu) arba tiesiąją žarną (analinio sekso metu). Šios infekcijos yra retesnės nei lytinių organų gonorėja, tačiau vis tiek gali pasireikšti simptomai.
- Gerklėje: Niežulys, perštėjimas, gerklės skausmas, sunkumas ryjant.
- Išangėje: Niežulys, išskyros, skausmas tuštinantis.
Per kiek laiko atsiranda gonorėjos simptomai?
Gonorėjos simptomai gali nepasireikšti kelias savaites po užsikrėtimo, nes imuninė sistema gali iš karto neatpažinti bakterijos kaip infekcijos. Vidutiniškai simptomai atsiranda per dvi savaites (14 dienų).
Kas sukelia gonorėją?
Gonorėja atsiranda, kai bakterija Neisseria gonorrhoeae patenka į organizmą per lytinius skysčius, tokius kaip sperma ar makšties išskyros, dažniausiai nesaugaus sekso metu. Infekcija gali patekti į kūną per varpą, makštį, burną ar išangę. Ejakuliacija nėra būtina, kad bakterija būtų perduota.
Gonorėja taip pat gali plisti per sekso žaislus, jei jie nėra nuplauti ar neuždengti nauju prezervatyvu.
Jei turite lytinių santykių su užsikrėtusiu asmeniu, galite užsikrėsti gonorėja nepriklausomai nuo savo lyties. Infekcija gali būti perduota vaginalinio, analinio ar oralinio sekso metu, taip pat esant glaudžiam genitalijų kontaktui net ir be penetracijos.
Moterims gonorėja dažniausiai pažeidžia gimdos kaklelį, o vyrams – šlaplę – kanalą, per kurį iš kūno pašalinamas šlapimas.
Kas nesukelia gonorėjos?
Gonorėja yra užkrečiama ir lengvai plinta per lytinius santykius. Tačiau ne visi artimi kontaktai ar skysčių mainai kelia infekcijos pavojų. Gonorėja neplinta per:
- Bučiavimąsi, apsikabinimus ar rankų laikymąsi.
- Bendrą maisto, gėrimų ar stalo įrankių naudojimą.
- Tualeto naudojimą po užsikrėtusio asmens.
- Oro lašelius, kai kas nors kosėja ar čiaudi.
Kas didina gonorėjos riziką?
Didžiausią riziką užsikrėsti gonorėja turi asmenys, kurie:
- Yra jaunesni nei 25 metų.
- Yra sirgę kitomis lytiškai plintančiomis infekcijomis.
- Nesinaudoja prezervatyvais ar apsauginėmis plėvelėmis kiekvienų lytinių santykių metu.
- Turi vieną ar daugiau partnerių, kurie neseniai nesitikrino dėl gonorėjos.
- Yra vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais.
Kas nutinka, jei gonorėja negydoma?
Negydoma gonorėja gali sukelti rimtų komplikacijų. Jei infekcija išplinta po visą organizmą, gali atsirasti skausmingi ir patinę sąnariai, kepenų uždegimas, širdies vožtuvų pažeidimai ir smegenų pažeidimai.
Komplikacijos moterims
Moterims negydoma gonorėja gali:
- Išplisti į kitus reprodukcinius organus, įskaitant gimdą ir kiaušintakius, sukeldama dubens uždegiminę ligą (PID), kuri gali sukelti nevaisingumą ir negimdinį nėštumą.
- Sukelti akių infekcijas naujagimiams, kurios gali baigtis aklumu, jei gimdyvė nėra gydoma.
Komplikacijos vyrams
Vyrams negydoma gonorėja gali sukelti:
- Nevaisingumą.
- Randus šlaplėje.
- Sėklidžių uždegimą ir skausmą.
- Prostatos skausmą ir uždegimą.
Kaip diagnozuojama gonorėja?
Tik sveikatos priežiūros specialistas gali tiksliai nustatyti, ar sergate gonorėja. Pirmiausia jis užduos klausimus apie jūsų simptomus ir lytinę istoriją. Tada bus paimtas jūsų šlapimo arba kūno skysčio mėginys, kad būtų patikrinta, ar jame yra gonorėją sukelianti bakterija.
Gydytojas gali atlikti šiuos tyrimus:
- Ginekologinės apžiūros metu paimti mėginį iš gimdos kaklelio tyrimui.
- Paimti šlapimo mėginį.
- Paimti mėginį iš gerklės ar tiesiosios žarnos tamponėliu.
- Paimti skysčio mėginį iš varpos tyrimui.
Gydytojas parinks tinkamiausią gonorėjos testą pagal jūsų situaciją ir nurodys, koks mėginys reikalingas. Be to, gali būti atliekamas tyrimas dėl chlamidijų, nes šios infekcijos dažnai pasireiškia kartu.
Kaip gydoma gonorėja?
Gonorėjos gydymui reikalingi antibiotikai. Jūsų partneris ar partneriai taip pat turi gauti gydymą.
Paprastai skiriama viena ceftriaksono injekcija. Vaisto dozė priklausys nuo jūsų kūno svorio.
Jei esate alergiški ceftriaksonui, gydytojas gali paskirti gentamicino injekciją kartu su azitromicinu, kuris vartojamas per burną.
Jei kartu nustatyta chlamidijų infekcija, gydytojas gali skirti papildomų vaistų, pavyzdžiui, doksiciklino. Labai svarbu tiksliai laikytis gydytojo nurodymų dėl vaistų vartojimo.
Ką gali ir ko negali padaryti gydymas?
Gydymas gali:
- Pašalinti infekciją iš organizmo.
Gydymas negali:
- Atkurti jau padarytos žalos organizmui.
- Apsaugoti nuo būsimos gonorėjos infekcijos.
Kad išvengtumėte pakartotinės infekcijos, svarbu laikytis prevencinių priemonių po gydymo.
Kiek laiko trunka gydymas?
Gonorėjos infekcija dažniausiai išnyksta per 7-14 dienų po antibiotikų vartojimo. Kai kurie gydytojai rekomenduoja atlikti pakartotinį testą, kad būtų užtikrinta, jog infekcija visiškai išnyko.
Pirmąsias 7 gydymo dienas reikėtų vengti lytinių santykių, kad neužkrėstumėte kitų.
Ar gonorėja gali būti išgydyta?
Taip. Laiku pradėtas gydymas gali visiškai išgydyti gonorėją. Labai svarbu išgerti visus paskirtus vaistus net jei simptomai išnyksta ir jaučiatės geriau. Taip pat niekada nevartokite kitų žmonių vaistų infekcijai gydyti.
Nors gonorėja šiuo metu yra išgydoma, bakterijos tampa vis atsparesnės antibiotikams. Kai kurie atsparūs gonorėjos tipai vadinami „super gonorėja”.
Kad gonorėja išliktų išgydoma, būtina vartoti vaistus taip, kaip paskyrė gydytojas, ir imtis prevencinių priemonių, kad išvengtumėte užsikrėtimo.
Kaip galiu apsisaugoti nuo gonorėjos?
Vienintelis būdas visiškai išvengti gonorėjos – neturėti lytinių santykių. Tačiau daugeliui žmonių realistiškesnis tikslas yra sumažinti užsikrėtimo ir infekcijos plitimo riziką.
Norint sumažinti riziką, svarbu:
- Visada naudoti prezervatyvus arba apsaugines plėveles sekso metu.
- Neturėti lytinių santykių su asmeniu, kuris turi aktyvią infekciją.
- Vengti lytinių santykių su asmeniu, turinčiu gonorėjos simptomų.
- Riboti lytinių partnerių skaičių ir atvirai kalbėtis apie seksualinę sveikatą.
- Reguliariai tirtis dėl gonorėjos ir skatinti savo partnerius taip pat išsitirti.
Nors nėra tobulų apsaugos priemonių nuo gonorėjos, papildomos atsargumo priemonės gali reikšmingai sumažinti užsikrėtimo tikimybę.
Kaip dažnai reikėtų tirtis dėl gonorėjos?
Sveikatos priežiūros institucijos rekomenduoja visoms lytiškai aktyvioms moters lyties asmenims iki 25 metų kasmet atlikti gonorėjos testą.
Nepriklausomai nuo lyties, kasmetinį testavimą reikėtų apsvarstyti, jei priklausote padidintos rizikos grupei. Tai priklauso nuo amžiaus ir seksualinio aktyvumo. Tie, kurie turi ilgalaikį vieną partnerį, gali tikrintis rečiau.
Pasitarkite su gydytoju, kaip dažnai turėtumėte atlikti testą pagal savo individualią riziką.