Asbestozė: simptomai, priežastys ir gydymas

0
75
Asbestozės

Asbestozė yra lėtinė plaučių liga, kuri atsiranda, kai asmuo įkvepia asbesto pluoštus. Ilgalaikis kontaktas su šiais pluoštais gali sukelti plaučių audinio randėjimą ir kvėpavimo sunkumus. Pradiniuose etapuose gali pasireikšti lengvi arba sunkūs asbestozės simptomai. Asbestas yra natūraliai randama mineralinė medžiaga, atspari karščiui ir korozijai. Anksčiau jis plačiai naudojamas tokiuose produktuose kaip izoliacija, cementas ir kai kurie grindų plytelės. Asbestozę gali susirgti žmonės, dirbantys statybos aikštelėse ir cemento gamybos vietose. Jei laikysitės savo darbo vietos nustatytų saugos taisyklių, asbestozės išsivystymas yra labai retas. Su asbesto medžiagomis turėtų dirbti tik sertifikuoti ir apmokyti specialistai.

Asbestozės simptomai

Daugeliu atvejų po pradinio kontakto su asbestu simptomai pasireiškia po 10-40 metų. Simptomų intensyvumas gali skirtis. Kai kurie asbestozės simptomai ir požymiai apima:

  • Kvėpavimo sunkumai
  • Nuolatinis sausas kosulys
  • Krūtinės diskomfortas arba standumas
  • Kvėpuojant plaučiai skleidžia sausus ir traškėjimo garsus.
  • Platesni ir apvalesni nei įprasta pirštų ir kojų galiukai (klubimas)

Kada kreiptis į gydytoją?

Pasitarkite su gydytoju apie asbestozės tikimybę, jei turite asbesto poveikio istoriją ir pastebite, kad jūsų kvėpavimo sunkumai blogėja. Gaukite geriausią asbestozės gydymą iš geriausių pulmonologų Medicover ligoninėse.

Asbestozės priežastys

Asbestozė atsiranda, kai tam tikri ore esantys pluoštai dėl ilgalaikio poveikio didelėms asbesto dulkių koncentracijoms įstringa alveolėse, mažose plaučių maišeliuose, kur vyksta deguonies ir anglies dioksido mainai. Asbesto pluoštų sukeltos dirginimo pasekmės daro plaučių audinį neelastingą, todėl kvėpuoti tampa sunku. Plaučių audinio randėjimas didėja, kai asbestozė blogėja. Galiausiai plaučių audinys sukietėja, todėl jis negali tinkamai susitraukti ir išsiplėsti. Rūkymas dažnai skatina ligos progresavimą ir padidina asbesto pluoštų kaupimąsi plaučiuose.

Asbestozės rizikos veiksniai

Didžiausia rizika susirgti asbestoze yra tarp asbesto poveikio turinčių asmenų, priklausomai nuo jų darbo pobūdžio. Štai keletas tokių profesijų:

  • Asbesto kasybos darbuotojai
  • Orlaivių ir automobilių remonto darbuotojai
  • Katilų operatoriai
  • Statybos pramonės darbuotojai
  • Elektros inžinieriai
  • Geležinkelių darbuotojai
  • Malūnų ir rafinavimo darbuotojai
  • Laivų statybos darbuotojai
  • Darbuotojai, kurie pašalina senų pastatų garų vamzdžių asbesto izoliaciją.

Asbesto poveikio kiekis ir trukmė paprastai yra susiję su asbestozės rizika. Kuo didesnis poveikio lygis, tuo didesnė rizika plaučių sužalojimui. Namų ūkio nariai, dirbantys su asbestu, gali būti paveikti antrinio asbesto pluoštų užkrato, kuris gali būti perduodamas per drabužius. Asbesto pluoštai, pasklidę ore, taip pat gali paveikti žmones, gyvenančius arti kasyklų.

Asbestozės prevencija

Geriausias būdas išvengti asbestozės yra apriboti asbesto poveikį. Darbdaviai statybos ir kitose pramonėse, dirbančiose su asbesto produktais, turi imtis papildomų atsargumo priemonių. Suskaidžius asbesto turinčius produktus, kyla pavojus, kad asbesto pluoštai bus išsklaidomi ore ir įkvepiami. Kol asbestas yra uždarytas ir nepažeistas, rizika yra maža. Visada leiskite sertifikuotiems ir kvalifikuotiems asbesto specialistams tikrinti, remontuoti ar pašalinti asbesto turinčius produktus.

Asbestozės diagnozė

Asbestozę gali būti sunku diagnozuoti, nes jos požymiai ir simptomai yra panašūs į daugelį kitų kvėpavimo sutrikimų.

Fiziniai testai: Jūsų gydytojas apklaus apie jūsų medicininę istoriją, profesiją ir galimą asbesto poveikį. Gydytojas naudodamas stetoskopą atidžiai klausysis jūsų plaučių kvėpavimo metu, kad patikrintų, ar jie skleidžia traškėjimo garsus. Diagnozei gali prireikti kelių testų. Vaizdavimo testai Šiais tyrimais vizualizuojami jūsų plaučiai:

  • Krūtinės rentgeno nuotrauka: Naudojama plaučių ir kitų organų vizualizacijai.
  • KT skenavimas: Kompiuterinė tomografija, kuri sukuria skerspjūvio vaizdus iš jūsų kūno kaulų ir minkštųjų audinių, derinant kelis rentgeno spindulių vaizdus, gautus iš įvairių kampų. Šie skenavimai paprastai suteikia daugiau informacijos ir gali padėti anksti nustatyti asbestozę, net prieš pasireiškiant krūtinės rentgeno nuotraukoje.

Pulmoninės funkcijos testai: Jūsų plaučių efektyvumas vertinamas atlikus pulmoninės funkcijos testus. Šie testai tikrina jūsų plaučių gebėjimą kaupti orą ir oro srautą. Gali būti paprašyta, kad kuo stipriau pūstumėte į spirometrą testavimo metu. Išsami pulmoninės funkcijos testų analizė gali matuoti deguonies tiekimą į jūsų kraują.

Diagnostinės procedūros: Jūsų gydytojas kartais gali paimti skysčio ir audinio mėginius tyrimams, kad patikrintų asbesto pluoštus ar nenormalius ląsteles. Tyrimai gali apimti:

  • Bronchoskopija: Maža vamzdeliu (bronchoskopu) įvedama į jūsų plaučius, praeinant per gerklę ir į burną ar nosį. Bronchoskopas turi šviesą ir mažą kamerą, kurią gydytojas gali naudoti, kad patikrintų jūsų plaučių kvėpavimo takus dėl anomalijų arba, jei reikia, paimtų skysčio ar audinio mėginį (biopsiją).
  • Thoracentesis: Norėdamas pašalinti papildomą skystį laboratoriniams tyrimams ir pagerinti jūsų kvėpavimą, gydytojas pirmiausia suleis vietinį anestetiką, tada įkiš į jūsų krūtinės sienelę tarp šonkaulių ir plaučių adatą. Gydytojas gali naudoti ultragarsą, kad padėtų įdėti adatą.

Asbestozės gydymas

Asbesto poveikio alveolėms negalima atstatyti vaistais. Gydymas orientuotas į simptomų palengvinimą, ligos eigos mažinimą ir komplikacijų prevenciją. Priklausomai nuo jūsų būklės sunkumo, gali prireikti reguliaraus stebėjimo, įskaitant plaučių funkcijos testus ir krūtinės rentgeno nuotraukas ar KT skenavimus. Kvėpavimo takų infekcijas reikia gydyti kuo greičiau, kad būtų išvengta komplikacijų.

  • Terapeutinės procedūros: Gydytojas gali rekomenduoti vartoti papildomą deguonį, kad palengvintų kvėpavimo sunkumus, sukeltus pažengusios asbestozės. Deguonis tiekiamas per mažas plastikines žarnas, kurios įdedamos į nosį, arba plonas žarnas, prijungtas prie kaukės, dengiančios burną ir nosį. Kai kuriems žmonėms gali būti naudinga dalyvauti pulmoninės reabilitacijos programoje. Ši programa suteikia žinių apie fizinio aktyvumo gerinimą, kvėpavimo ir atsipalaidavimo technikų mokymą bei bendros sveikatos gerinimą.
  • Chirurgija: Plaučių transplantacija gali būti galimybė, jei simptomai yra sunkūs.

Gyvenimo būdo pokyčiai ir savipagalba

Be medicininės priežiūros:

  • Venkite rūkymo: Asbestozės atveju padidėja plaučių vėžio rizika. Šią riziką galima sumažinti nustojus rūkyti. Stenkitės išvengti antrinio rūkymo. Rūkymas taip pat gali pakenkti jūsų plaučių rezervams, padarydamas papildomą žalą.
  • Pasiskiepykite: Pasitarkite su gydytoju apie COVID-19 vakciną, gripą ir pneumoniją, kurios gali padėti sumažinti plaučių infekcijų riziką.
  • Venkite papildomo asbesto poveikio: Papildomas asbesto poveikis gali pabloginti jūsų ligą.

Jūsų sveikata yra viskas – šiandien prioritetizuokite savo gerovę. calendar-icon Susitarkite dėl vizito

Ko reikia ir ko nereikia daryti

Asbestozės turintys asmenys turi laikytis tam tikrų nurodymų, kad valdyti susijusius simptomus ir infekcijas.

Ko reikia darytiKo nereikia daryti
Nešioti apsauginius drabužius, kai einate į užterštas ar dulkėtas vietasNenaudoti abrazyvinių ar kenksmingų valymo priemonių ar įrangos, kuri gali turėti asbesto
Pasikviesti kvalifikuotą asbesto inspektorių atlikti testą prieš renovacijąRūkyti arba būti vietose, kuriose kiti rūko
PasiskiepytiPamiršti vartoti vaistus
Pasitarti su gydytoju, jei pastebite bet kokius simptomusVykti į vietas, kur vyksta statybos darbai

Asbestozė gali sukelti daugybę kitų plaučių problemų. Laikykitės šių patarimų, kad išvengtumėte komplikacijų.

 

Komentarų sekcija išjungta.