Levodopa inhaliacijoms: vartojimas ir šalutiniai poveikiai
Sužinosite
Levodopa inhaliacinė forma yra vaistas, skirtas palengvinti kai kurių sergančiųjų Parkinsono liga simptomus, kai šie simptomai vėl pasireiškia („OFF“ epizodai), nors žmogus jau vartoja kitas levodopos ir karbidopos tabletes. Inhaliuojama levodopa papildo pagrindinį gydymą, bet negali jo pakeisti ar būti vartojama kaip pagrindinė Parkinsono ligos gydymo priemonė.
Kam skirta levodopa inhaliacija?
Inhaliuojama levodopa taikoma tuomet, kai staiga atsinaujina Parkinsono simptomai tarp įprastų planinių tablečių dozių, pavyzdžiui, kai atsiranda sustingimas ar judesių sulėtėjimas. Šis vaistas tinkamas tik tiems, kurie jau gydomi karbidopos ir levodopos deriniu tablečių pavidalu.
Galimi šalutiniai poveikiai
Kaip ir daugelis stiprių vaistų, levodopa inhaliacija gali sukelti ir nepageidaujamų reakcijų. Kartais pasitaiko alerginės reakcijos, kurios gali pasireikšti odos bėrimu, patinimu arba kvėpavimo sutrikimais – tokiais atvejais būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.
Nedelsdami nutraukite šio vaisto vartojimą ir kreipkitės į gydytoją, jei po inhaliacijos jaučiate dusulį, spaudimą krūtinėje, švokštimą ar kitus kvėpavimo sunkumus.
Rimtesni šalutiniai reiškiniai
- Labai stiprus mieguistumas, net ir dienos metu; kartais netikėtas užmigimas.
- Netikėti nekontroliuojami judesiai veide ar galūnėse (pvz., čepsėjimas, nevalingas judesių atsiradimas, žvilgsnio trūkčiojimai).
- Sumaištis, haliucinacijos, keistas elgesys, paranojos pojūtis.
- Nauji ar sustiprėję intensyvūs norai, pvz., padidėjęs potraukis seksui ar azartiniams žaidimams.
- Miego sutrikimai, aktyvesni sapnai, padidėjęs nerimas ar dirglumas.
- Galvos svaigimas, pykinimas ar nualpimas, ypač atsistojus.
Yra žinoma, kad kai kuriems žmonėms, vartojantiems šį vaistą, viduryje dienos gali nesitikėtai užklupti miegas – net ir atliekant įprastus darbus ar vairuojant. Aptarkite visas pastebėtas su dienos mieguistumu susijusias problemas su gydytoju.
Dažnesni šalutiniai reiškiniai
- Kosulys.
- Peršalimo simptomai: užsikimšusi nosis, sloga, čiaudulys ar gerklės skausmas.
- Pykinimas.
- Pakitusi, patamsėjusi seilių, prakaito ar šlapimo spalva.
Kada nevartoti ir atsargumo priemonės
Niekada nevartokite inhaliacinės levodopos, jei per pastarąsias dvi savaites vartojote MAO inhibitorių tipo vaistų (pvz., kai kurie antidepresantai). Tai būtina aptarti su gydytoju, nes gali pasireikšti pavojingos vaistų sąveikos.
Prieš pradedant gydymą, svarbu gydytojui pasakyti, jei turite:
- Astma, LOPL ar kitokių kvėpavimo problemų.
- Glaukomą.
- Nevalingų judesių.
- Miego sutrikimų, sukeliančių stiprų mieguistumą dieną.
- Svaigimo ar nualpimo epizodų, ypač atsistojant.
- Psichikos sveikatos sutrikimų, įskaitant psichozę ar stipresnį nerimą.
- Polinkį į kompulsinius impulsus, pavyzdžiui, nekontroliuojamą norą žaisti, išlaidauti ar valgyti.
Jei esate nėščia ar planuojate pastoti, prieš pradėdami vartoti šį vaistą pasitarkite su gydytoju. Taip pat reikėtų aptarti žindymo klausimus, nes nėra aišku, ar vartojant inhaliacinę levodopą žindyti saugu.
Kaip vartoti levodopa inhaliacinę formą?
Paprastai šio vaisto reikia naudoti tik pasireiškus simptomams, kurie atsinaujina tarp įprastų tablečių dozių. Niekada nevartokite šio vaisto daugiau nei 5 kartus per parą ir nekeiskite gydymo be gydytojo nurodymo. Išgautų kapsulių nerykite – jos skirtos tik įkvepiamajam mechanizmui, kurį gaunate kartu su vaistu.
Kiekvieną kartą būtina įdėti kapsules į specialų inhaliatorių – jas tenka dėti po vieną ir išlaužti, kad vaistas būtų tinkamai įkvėptas. Kapsules laikykite originalioje pakuotėje, apsaugotas nuo drėgmės ir karščio, ir neišimkite jų iš lizdinės plokštelės, kol neprireiks vartoti. Pačioje inhaliavimo priemonėje kapsulių nelaikykite. Pasibaigus kapsulėms, reikia naudoti naują inhaliatorių.
Nenutraukite vaisto vartojimo staiga, jei juo gydėtės ilgą laiką, nes gali pasireikšti nepageidaujami nutraukimo simptomai (karščiavimas, painiava, raumenų sukaustymas). Nutraukimo planą aptarkite su gydytoju.
Dozavimo informacija
Rekomenduojama įprasta dozė – 84 mg inhaliuojama, kai tik atsinaujina Parkinsono simptomai („OFF“ epizodas). Dozę leidžiama kartoti iki 5 kartų per 24 valandas, neviršijant 420 mg per parą. Svarbu laikytis gydytojo nurodymų ir neviršyti rekomenduojamų kiekių.
Ką daryti, jei pamiršote pavartoti vaistą?
Kadangi šis vaistas vartojamas tik pagal poreikį, pamiršta dozė paprastai nėra problema. Nenaudokite dvigubos dozės – esant poreikiui, sekite įprastą vartojimo ritmą.
Perdozavimas
Perdozavus inhaliacinės levodopos, gali pasireikšti raumenų skausmas ar silpnumas, karščiavimas, tamsus šlapimas, sutrikęs širdies ritmas ar nualpimas. Pajutus stiprius negalavimus, būtina kreiptis skubios medicinos pagalbos.
Ko reikėtų vengti vartojant vaistą?
Vartojant inhaliuojamą levodopą, būtina būti atsargiems vairuojant, dirbant su mechanizmais ar atliekant veiklą, kur reikalingas budrumas – galimas svaigulys ar mieguistumas gali padidinti nelaimingų atsitikimų riziką.
Vaistų ir kitų medžiagų sąveika
Prieš pradėdami vartoti šį vaistą, gydytoją informuokite apie visus kitus pastaruosius vaistus, ypač tuos, kurie skirti nerimui, miego sutrikimams, raumenų atpalaidavimui ar epilepsijai, nes jie gali padidinti mieguistumą.
- Isoniazidas.
- Metoklopramidas.
- Vaistai nuo psichozės, pvz., risperidonas.
- Geležies preparatai (pvz., ferum fumaratas, ferum gliukonatas, ferum sulfatas), taip pat multivitaminai ar mineraliniai papildai, kurių sudėtyje yra geležies.
- Kiti Parkinsono ligos gydymui skiriami vaistai.
Taip pat ne visi galimi vaistų deriniai čia paminėti, todėl apie visus papildomai vartojamus vaistus (tiek receptinius, tiek be recepto, vitaminus ar žolinius priedus) reikia informuoti savo gydytoją ar vaistininką.
Įspėjimai pacientui
Niekada nekeiskite gydymo eigos ar vaisto dozės savarankiškai ir visuomet laikykitės gydytojo ar vaistininko nurodymų. Prieš vartojant šį ar kitą vaistinį preparatą, būtina pasakyti apie visas esamas sveikatos problemas, alergijas ir nuolat vartojamus vaistus.