Fentanilio transderminis pleistras: vartojimas ir šalutiniai poveikiai

0
8

Fentanilio transderminiai pleistrai yra stiprūs vaistai nuo skausmo, naudojami esant nuolatiniam vidutinio ar stipraus skausmo poreikiui. Šią efektyvią priemonę gydytojai skiria, kai kitų skausmą malšinančių medikamentų poveikio nepakanka.

Kam naudojami fentanilio pleistrai?

Fentanilio, kaip opiatinio nuskausminamojo, pleistrai dažniausiai taikomi ilgalaikiam sunkesnio skausmo valdymui, pavyzdžiui, onkologiniams pacientams. Jie nėra skirti trumpalaikiam, silpnam ar pooperaciniam skausmui malšinti, taip pat neatliekai atsitiktiniams skausmo epizodams numalšinti. Pleistrą reikia keisti kas tris paras, kad organizmas tolygiai gautų veikliąją medžiagą visą parą.

Galimi šalutiniai poveikiai

Kaip ir visi stiprūs skausmo malšintojai, fentanilio pleistrai gali sukelti rimtų šalutinių poveikių. Svarbu nedelsiant kreiptis į medikus, jei pasireiškia alergijos požymiai – kaip staigi veido, liežuvio ar gerklės tinimas, niežulys, neritmingas kvėpavimas ar spaudimas krūtinėje.

Didžiausias pavojus vartojant opiatus – kvėpavimo sulėtėjimas arba sustojimas, o tai gali baigtis mirtimi. Jeigu aplinkiniai pastebi, kad kvėpuojate labai retai, tarp įkvėpimų susidaro ilgos pauzės, lūpos pamėlynavusios ar sunku jus pažadinti, reikia iškart iškviesti pagalbą. Taip pat būtina nutraukti pleistro naudojimą ir pasitarti su gydytoju, kai pasireiškia:

  • Letargija, gyvenimą trikdanti mieguistumas ar sumišimas
  • Krūtinės skausmas ar labai padažnėjęs širdies plakimas
  • Sunkus kvėpavimo silpnumas, net ir pašalinus pleistrą gali trukti kelias dienas
  • Širdies ritmo sutrikimai (lėtas pulsas, neryškus kvėpavimas ar sąmonės netekimas)
  • Mažai kortizolio kraujyje (pykinimas, vėmimas, sumažėjęs apetitas, galvos svaigimas, visiškas jėgų praradimas)

Be to, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti serotonino sindromas, ypač jei vartojami tam tikri kiti vaistai. Tuomet galite justi karštį, prakaitavimą, neįprastą susijaudinimą, raumenų standumą, koordinacijos sutrikimus, pykinimą ar viduriavimą. Vyresnio amžiaus ar labai nusilpusiems žmonėms rimtų reakcijų rizika didėja.

Kiti dažni šalutiniai poveikiai:

  • Galvos skausmas, svaigulys, nuovargis ar mieguistumas
  • Virškinimo sutrikimai (pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, užkietėjimas, viduriavimas)
  • Odos paraudimas, niežėjimas ar bėrimas toje vietoje, kur buvo klijuotas pleistras
  • Miego problemos (nemiga)
  • Padidėjęs prakaitavimas, kartais šaltas pojūtis

Jei pajutote šalutinį poveikį, kuris kelia nerimą ar išlieka, būtina kreiptis į gydytoją.

Įspėjimai ir saugumas

Netinkamai vartojant stiprius opiatus, kyla priklausomybės ir perdozavimo pavojus. Fentanilio pleistrai turi būti laikomi ten, kur prie jų negali prieiti pašaliniai asmenys ar vaikai.

Vartojant nėštumo metu, kūdikis gali gimti turėdamas priklausomybę nuo šio vaisto; po gimimo tokiems naujagimiams gali prireikti medicinos pagalbos.

Perdozavimo ar mirtinų pasekmių rizika kyla vartojant fentanilį kartu su alkoholiu ar kitais kvėpavimą slopinančiais vaistais.

Prieš pradedant vartoti

Didžiausias saugumas užtikrinamas tik tuomet, kai fentanilio pleistrai skiriami jau kurį laiką opiatus toleruojantiems pacientams. Neskirkite pleistrų niekam, kam jų nepaskyrė gydytojas asmeniškai.

Vaisto draudžiama vartoti, jei yra alergija fentaniliui arba sergate sunkiomis kvėpavimo ligomis, sunkiu astmos priepuoliu ar virškinimo trakto obstrukcija (žarnų nepraeinamumu, taip pat esant žarnų paralyžiui).

Praneškite gydytojui, jeigu pasireiškė:

  • Lėtinės kvėpavimo ar miego apnėjos problemos
  • Kadaise buvęs galvos smegenų sužalojimas, auglys ar psichikos ligos
  • Piktybinis alkoholio arba narkotikų vartojimas
  • Sutrikęs šlapinimasis
  • Epilepsija arba traukuliai
  • Kepenų, inkstų ar endokrininės sistemos (tulžies pūslės, kasos, skydliaukės) ligos

Aukšta kūno temperatūra (pvz., karščiuojant) gali padidinti vaisto pasisavinimą per odą. Pasakykite gydytojui, jei neseniai karščiavote ar sirgote infekcine liga.

Nėštumo metu vartojant opiatus, naujagimiui gali pasireikšti abstinencijos sindromas. Žindymo laikotarpiu šio vaisto vartoti nerekomenduojama.

Kaip naudoti fentanilio pleistrus?

Pirmiausia prieš pradedant vartoti fentanilį būtina nutraukti kitus ilgai veikiantį opiatinius vaistus.

Vartokite tik tiek, kiek nurodė gydytojas, laikykitės instrukcijos ir niekada neklijuokite pažeisto ar perpjauto pleistro. Griežtai draudžiama šiuo vaistu dalintis su kitais – net viena netinkama dozė ar pleistras gali būti mirtinas kitam žmogui.

Pleistras klijuojamas ant švarios, sveikos odos kas 72 valandas – nebent gydytojas nurodė kitaip. Vaikams tinkama vieta – tokia, kurios vaikas pats nepasieks ir nepašalins be priežiūros.

Staiga nutraukus fentanilio vartojimą, gali pasireikšti nemalonūs nutraukimo simptomai – apie saugų vartojimo nutraukimą būtina pasitarti su gydytoju.

Pleistrus, tiek panaudotus, tiek nenaudotus, reikia laikyti vaikams ir gyvūnams neprieinamoje vietoje. Net jau naudotas pleistras vis dar pavojingas – jame lieka pakankamai vaisto, kad netyčia prarijus vaikui ar naminiui gyvūnui sukeltų apsinuodijimą ar mirtį. Tokiais atvejais būtina kuo greičiau kreiptis į medikus.

Panaudotą pleistrą reikia perlenkti taip, kad lipnioji pusė susiliestų, ir saugiai sunaikinti – jo jokiu būdu negalima mesti į šiukšlių dėžę, jeigu nėra specialios saugaus vaistų šalinimo programos. Pakavimo medžiagas bei pleistro linerius išmeskite taip, kad nepasiektų vaikai ir augintiniai.

Ką daryti pamiršus pleistrą pakeisti?

Praleidus įprastą keitimo laiką, naują pleistrą priklijuokite kuo greičiau. Toliau laikykitės nustatyto grafiko – nenaudokite papildomų pleistrų, norėdami kompensuoti praleistą dozę.

Perdozavimas

Fentanilio perdozavimas yra labai pavojingas – gali sulėtėti kvėpavimas ir širdies ritmas, atsirasti stiprus silpnumas, per didelis mieguistumas, oda gali tapti šalta ir drėgna, vyzdžiai susiaurėti, galima net prarasti sąmonę. Netyčia pavartojus šio vaisto be gydytojo paskyrimo, ypač vaikams, pasekmės gali būti mirtinos. Kilus perdozavimo įtarimui – nedelsiant reikia kreiptis į gydymo įstaigą.

Ko vengti vartojant fentanilio pleistrus?

Naudojant pleistrus būtina saugotis šilumos šaltinių: neklijuokite jų ten, kur naudosite šildomąją pagalvę, neprisidenkite elektros antklodėmis, nevartokite karštųjų vonių ir nesileiskite į pirtį ar soliariumą. Per didelė šiluma gali padidinti vaisto pasisavinimą ir sukelti pavojingą perdozavimą.

Vartodami šį vaistą nesinaudokite alkoholiniais gėrimais – jų derinys itin pavojingas.

Taip pat svarbu vengti greipfrutų bei jų sulčių, nes jie stiprina šalutinį poveikį.

Pleistrą įklijuokite taip, kad vaikai negalėtų prie jo prieiti ir nuplėšti. Nepasakokite vaikams, kad fentanilio pleistras – „lipdukas“, kad nesukeltų smalsumo.

Kol nežinote, kaip vaistas paveikia, nevairuokite transporto priemonių ir nevaldykite mechanizmų – gali pasireikšti svaigulys ar stiprus mieguistumas.

Vaistų sąveika

Jei vartojate ar planuojate pradėti vartoti kitų vaistų, informuokite apie tai gydytoją – ypač jei gydotės antibiotikais, priešgrybeliniais, širdies ar spaudimo vaistais, epilepsijos gydymui skirtais, nuo depresijos ar kitomis stipriomis priemonėmis. Kombinacija su kai kuriais vaistais gali sukelti kvėpavimo slopinimą, stipresnį mieguistumą ar kitas pavojingas reakcijas.

  • Vaistai nuo slogos, alergijos, arba diuretikai („šlapimo tabletės“)
  • Preparatai judesio ligai, dirgliosios žarnos ar šlapimo pūslės hiperaktyvumui gydyti
  • Kiti stiprūs nuskausminamieji ar vaistai nuo kosulio
  • Raminamieji, migdomieji, raumenis atpalaiduojantys vaistai, antipsichotikai
  • Preparatai, veikiantys serotonino koncentraciją (depresijos, Parkinsono ligos, migrenos, stiprių infekcijų, pykinimo atvejais)

This sąrašas nėra baigtinis – visada patikrinkite suderinamumą su gydytoju ar vaistininku.

Komentarų sekcija išjungta.