Kodėl dažnai atsiranda žąsies oda be šalčio pojūčio

0
7

Žąsies oda – tas specifinis, lengvai atpažįstamas odos būklės pasireiškimas, kai oda tampa nelygi ir joje išryškėja mažos gumbelės, primenančios paukščio plunksnų pagrindą. Dažniausiai žąsies oda siejama su šalčio pojūčiu, tačiau daugelis žmonių pastebi, kad ši būsena gali atsirasti net ir kambario temperatūroje ar visiškai nejaučiant šalčio. Kodėl taip nutinka? Kas vyksta mūsų organizme, kai žąsies oda pasireiškia be matomos priežasties? Šiame straipsnyje aptarsime žąsies odos atsiradimo mechanizmus, galimas priežastis ir pateiksime patarimų, kaip elgtis pastebėjus dažną šio reiškinio pasikartojimą.

Kas yra žąsies oda ir kaip ji atsiranda?

Žąsies oda (mediciniškai vadinama “cutis anserina”) yra normali fiziologinė reakcija, kurią sukelia smulkūs raumenys po oda – vadinami arektoriais – susitraukdami aplink plauko folikulą. Šis susitraukimas iškelia mažytes odos gumbeles ir taip sukuria žąsies odos efektą. Dažniausiai tokią odos reakciją stebime šaltyje, kai nervai siunčia signalą, kad reikia sulaikyti šilumą organizme, tačiau žąsies oda gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių, visiškai nesusijusių su temperatūra.

Žąsies oda be šalčio pojūčio: dažniausios priežastys

Kai žąsies oda atsiranda be akivaizdaus šalčio pojūčio ar atvėsimo, dažniausiai tai susiję su nervų sistemos darbu arba emocinėmis reakcijomis. Štai kelios dažniausiai pasitaikančios priežastys:

  • Emocinės reakcijos: Stiprios emocijos, tokios kaip baimė, nuostaba, džiaugsmas ar susijaudinimas, gali sukelti žąsies odą. Tam įtakos turi simpatinė nervų sistema, kuri sąveikauja su odos plauko folikulų raumenimis.
  • Muzika, menas, prisiminimai: Klausantis mėgstamos muzikos, žiūrint jaudinantį filmą ar išgyvenant intensyvius prisiminimus dažnas žmogus patiria žąsies odą – šis reiškinys netgi vadinamas “muzikine žąsies oda” (angl. frisson).
  • Stresas ar baimė: Staigus išgąstis ar grėsmės pojūtis aktyvina „kovok arba bėk” (angl. fight-or-flight) reakciją, kai išsiskiria adrenalinas, dėl kurio ir pasireiškia žąsies oda.
  • Hormonų pokyčiai: Tam tikri hormonai, ypač adrenalinas ir noradrenalinas, išsiskyrę dėl įvairių priežasčių (stiprus fizinis krūvis, ligos, net kai kurie vaistai), taip pat gali suaktyvinti žąsies odą be šalčio pojūčio.
  • Nervų sistemos ypatumai: Žąsies oda gali būti dažnesnė žmonėms su jautresne ar labiau reaguojančia nervų sistema. Kai kuriems tai yra įgimta ypatybė.

Kaip veikia žąsies oda: fiziologinis mechanizmas

Norint suprasti, kodėl žąsies oda pasireiškia be šalčio, svarbu žinoti, kaip funkcionuoja mūsų centrinė ir periferinė nervų sistema. Žąsies odą sukelia autonominės (nevalingos) nervų sistemos dalis – simpatinė nervų sistema. Kai ši sistema suaktyvėja (dėl bet kurios minėtos priežasties), ji siunčia signalus smulkiems raumenims aplink kiekvieną plauko folikulą – šie susitraukia ir pakelia plaukelius.

Ši reakcija evoliuciškai buvo reikalinga gyvūnams – pakilę plaukai sulaikydavo daugiau oro ir padėdavo palaikyti šilumą, arba leisdavo atrodyti didesniems grėsmės metu. Nors žmonės storų apsauginių plaukų nebeturi, ši refleksinė reakcija išliko. Todėl žąsies oda gali pasirodyti ir be akivaizdaus fiziologinio poreikio susišildyti, t. y. net nebūnant šaltyje.

Dažnai pasikartojanti žąsies oda – kada verta sunerimti?

Dažnas žąsies odos pasireiškimas paprastai nėra rimtos ligos ženklas, ypač jei neatsiranda kitų simptomų, tokių kaip skausmas, jautrumas ar odos bėrimai. Vis dėlto retais atvejais dažna žąsies oda gali byloti apie tam tikras neurologines ar endokrinines ligas, pavyzdžiui:

  • Epilepsiją (priepuolių metu pro odą gali pereiti šaltis ar eiti šiurpas);
  • Parkinsono ligą ar kitas neurodegeneracines ligas;
  • Sunkesnius hormoninius sutrikimus, susijusius su antinksčiais;
  • Nervų sistemos pažeidimus ar uždegimus.

Jei žąsies oda dažnai atsiranda be jokios aiškios priežasties ir ją lydi kiti neįprasti simptomai, tokie kaip odos tirpimas, nuolatinis silpnumas, traukuliai ar stiprūs emociniai pokyčiai, vertėtų kreiptis į gydytoją.

Mitų paneigimas: žąsies oda nelygu ligai ar šaltukui

Vis dar dažnai manoma, jog žąsies oda reiškia, kad žmogus sušalo arba serga. Tačiau šis reiškinys yra natūralus, dažnai pasitaikantis ir sveikiems žmonėms kaip atsakas į emocijas ar kūno reakcijas. Nei žąsies oda, nei jai būdingas trumpalaikis odos šiurpas paprastai nesukelia pavojaus sveikatai.

Taip pat nėra pagrindo manyti, kad dažnas žąsies odos atsiradimas savaime sukelia odos ligas ar plaukų problemas.

Praktiniai patarimai: ką daryti, jei žąsies oda atsiranda dažnai?

Stebėkite savo organizmo reakcijas

Pastebėję dažną žąsies odos pasikartojimą, atkreipkite dėmesį į aplinkybes – kokiomis situacijomis tai vyksta. Ar tuo metu jaučiate stiprias emocijas, klausotės muzikos, patiriate stresą? Dažniausiai, žinojimas, kas sukelia šią reakciją, padės ją paaiškinti ir nerimauti nereikės.

Stenkitės mažinti stresą

Kebliomis gyvenimo situacijomis mūsų nervų sistema reaguoja itin jautriai. Reguliarios atsipalaidavimo technikos, tokios kaip kvėpavimo pratimai ar meditacija, gali sumažinti nevalingų nervų refleksų dažnį.

Rinkitės komfortišką aplinką

Nors žąsies oda dažniausiai siejama su emocijomis, kartais ją gali paskatinti net ir labai menki aplinkos temperatūros pokyčiai ar oro judėjimas, kurio sąmoningai nejaučiame. Ieškokite komfortiškos aprangos ir aplinkos, ypač jei esate jautresni temperatūros svyravimams.

Kreipkitės į gydytoją, jei ima gąsdinti

Jei žąsies oda prasideda be jokios suprantamos priežasties, ją lydi neįprasti simptomai ar bendra savijauta blogėja – būtinai aptarkite šiuos požymius su gydytoju. Dažniausiai užteks detalaus pokalbio apie simptomus, tačiau esant reikalui, gydytojas rekomenduos papildomus tyrimus.

Apibendrinimas: žąsies oda – normali, dažnai su emocijomis susijusi organizmo reakcija

Žąsies oda be šalčio pojūčio yra natūrali mūsų organizmo reakcija, dažnai susijusi su emocinėmis būsenomis, nervų sistemos darbu ar hormoniniais pokyčiais. Daugeliu atvejų tai yra nekenksmingas ir trumpalaikis reiškinys, atspindintis mūsų kūno ir psichikos sąveiką. Žinodami pagrindines žąsies odos atsiradimo priežastis, galime drąsiau ir ramiau ją vertinti ir, esant reikalui, imtis priemonių streso ar diskomforto mažinimui. Jei kyla abejonių dėl dažno šio reiškinio ar atsiranda papildomų simptomų – visuomet pasitarkite su sveikatos specialistu.

Komentarų sekcija išjungta.