Kodėl po intensyvaus darbo skauda kairę kūno pusę

Sužinosite
Ar kada nors pastebėjote, kad po intensyvaus fizinio ar protinio darbo ima skaudėti tik kairę kūno pusę? Toks skausmas gali būti stebinantis ir kelti nerimą, tačiau daugeliu atvejų jo priežastys yra aiškios ir dažniausiai nekelia pavojaus sveikatai. Šiame straipsnyje paaiškinsime, kodėl po įtemptos veiklos gali skaudėti būtent kairę kūno pusę, aptarsime pagrindines priežastis, galimus rizikos veiksnius ir kaip atpažinti, kada būtina kreiptis į gydytoją.
Pagrindinės skausmo priežastys po intensyvaus darbo
Raumenų įtampa ir netolygus krūvis
Viena dažniausių priežasčių, kodėl po didelio krūvio skauda kairę kūno pusę, yra per didelis arba netolygiai paskirstytas raumenų darbas. Skirtingai nei galima manyti, kasdienėse veiklose žmonės retai juda visiškai simetriškai. Pavyzdžiui, jei dažnai nešiojate sunkius daiktus viena ranka, sėdite susikūprinę ar dirbate pasukę kūną į šoną, didesnį krūvį patiria viena pusė.
Kūnas prisitaiko prie tokio netolygaus darbo, tačiau ilgainiui tam tikri raumenys pertempiami, atsiranda mikropažeidimų. Tai dažnai sukelia lokalizuotą raumenų skausmą – vadinamąjį miofascialinį skausmą, kuris dažniau pasireiškia toje kūno pusėje, kuriai teko didžiausias krūvis.
Neteisinga laikysena ir stuburo problemos
Kita dažna skausmo priežastis – laikysenos sutrikimai ar lengvi stuburo pažeidimai. Sėdimas darbas, nuolatinis žiūrėjimas į monitorių ar dažnas telefonų naudojimas skatina vienos pusės įsitempimą. Ypač, jei pasąmoningai labiau pakreipiame kaklą ar pečius į kairę, įtampa kaupiasi toje pusėje, dažnai išprovokuodama kaklinės ar juosmens dalies raumenų įsitempimą.
Rečiau, bet galimas ir stuburo disko išvaržos arba užspaudimo poveikis. Tokiu atveju gali atsirasti ne tik skausmas, bet ir tirpimas, silpnumas ar dilgčiojimas kairėje kūno pusėje.
Virškinimo, vidaus organų problemos
Kartais kairės kūno pusės skausmas gali būti susijęs ne su pačiais raumenimis, o su vidaus organais. Po fizinio darbo ar įtampos gali pasireikšti vadinamoji diafragminė įtampa, kurios metu dėl gilaus kvėpavimo labiau „apkraunamas“ kairėje pusėje esantis diafragmos segmentas. Taip pat kairėje pusėje yra blužnis, dalis storosios žarnos, kasos uodega ir kairysis inkstas – tam tikrais atvejais šių organų laikini veiklos pokyčiai ar spazmai gali sukelti nemalonius pojūčius.
Vis dėlto, vidaus organų sukeltas skausmas dažniausiai būna lydimas kitų simptomų, pvz., karščiavimo, pykinimo, viduriavimo, šlapinimosi pokyčių. Jei intensyvus kairės pusės skausmas atsiranda kartu su šiais požymiais ar nesilityniškas, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.
Kada verta sunerimti: skausmas ar pavojus sveikatai?
Nors didžioji dalis epizodinio skausmo po intensyvaus darbo nėra grėsmingi, kartais jie gali būti rimtesnių sutrikimų ženklas. Reikia įvertinti rizikos veiksnius ir papildomus simptomus:
- Staigus, stiprus skausmas krūtinėje, ypač plintantis į kairę ranką, sprandą ar žandikaulį, gali būti infarkto požymis – reikalinga skubi medicinos pagalba.
- Kairės kūno pusės tirpimas, paralyžius, regos ar kalbos sutrikimai – galimo insulto požymiai.
- Stiprus skausmas po kairiuoju šonkaulių lanku kartu su pilvo pūtimu, vėmimu ar silpnumu – galimi ūmūs vidaus organų (pvz., blužnies plyšimas, pankreatitas) sutrikimai.
- Skausmas, lydimas karščiavimo, bendro silpnumo, nuolatinių virškinimo ar šlapinimosi problemų.
Jei nei vienas iš šių požymių nepasireiškia, o skausmas laikinas, labiau tikėtina, kad kaltos raumenų ar laikysenos problemos.
Kaip išvengti ir sumažinti skausmą?
Prevencinės priemonės ir raumenų priežiūra
Vienas iš svarbiausių būdų apsisaugoti nuo šio tipo skausmo – tinkamai paskirstyti fizinį aktyvumą ir skirti dėmesio abiem kūno pusėms. Keičiant darbo poziciją, darant pertraukas ir įtraukiant abipusius pratimus galima išvengti disbalanso.
- Atlikite tempimo pratimus prieš ir po fizinio krūvio.
- Stebėkite darbo ergonomiką – išlaikykite stuburą tiesų, keiskite rankas ar kojų padėtį.
- Venkite ilgalaikio sėdėjimo viena poza; jei būtina sėdėti ilgai, kas valandą darykite trumpą mankštą ar pasivaikščiokite.
- Aktyviai stiprinkite abiejų kūno pusių raumenis treniruoklių salėje ar namuose su svoriais.
Kai atsirado skausmas – ką daryti?
Jei jaučiate kairės pusės raumenų ar sąnarių skausmą po darbo, svarbiausia – neskatinti papildomo krūvio, duoti organizmui laiko atsistatyti:
- Ilsėkitės ir venkite stipraus fizinio aktyvumo kelioms dienoms.
- Lokalios šalčio arba šilumos procedūros (pvz., šiltas kompresas ar ledas) gali padėti mažinti uždegimą ir raumenų įtampą.
- Jei skausmas nėra stiprus, galima naudoti nereceptinius priešuždegiminius vaistus (konsultuojantis su vaistininku ar gydytoju).
Mitas: ar skausmas vienoje pusėje visada pavojingas?
Neretai žmonės išsigąsta vietinio skausmo manydami, kad tai rimtas signalas apie vidaus organų ar kraujotakos problemas. Tačiau dažniausiai vietinis skausmas po intensyvaus darbo kyla dėl raumenų ar minkštųjų audinių pervargimo. Nuolatinis, stiprus ar su papildomais simptomais skausmas išties reikalauja medikų dėmesio, tačiau trumpalaikis diskomfortas dažniau yra organizmo atsakas į neįprastą krūvį.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei po intensyvaus darbo skauda kairę kūno pusę, tačiau skausmas stiprėja, tęsiasi ilgiau nei keletą dienų, riboja judesius ar atsiranda papildomų simptomų (galvos svaigimas, silpnumas, sunku kvėpuoti), būtina kreiptis į šeimos gydytoją ar specialistą. Gali prireikti detalesnių tyrimų (pvz., kraujo, vidaus organų ultragarsinio tyrimo, stuburo radiografijos), kad būtų išvengta rimtesnių diagnozių.
Pabaiga: judėkite atsakingai ir rūpinkitės kūnu
Kairės kūno pusės skausmas po aktyvios veiklos dažniausiai – laikinas ir susijęs su per dideliu raumenų krūviu ar laikysenos pakitimais. Atsargus požiūris, tinkama profilaktika ir dėmesys savo kūno signalams padės išvengti nemalonių pojūčių bei palaikyti gerą savijautą. Jeigu abejojate skausmo kilme ar nerimaujate dėl savo sveikatos, visada pasitarkite su medicinos specialistu.