Vaikų konstipacija: priežastys, simptomai ir gydymas

0
25
Vaikų konstipacija

Konsistencija yra nesugebėjimas nuolat išsituštinti arba labai kietų išmatų išsiskyrimas. Jei šis sutrikimas tęsiasi ilgiau nei 8 savaites, jis laikomas lėtiniu. Jei nėra struktūrinių ar funkcinių priežasčių, tai vadinama “idiopatine konstipacija”.

Konstipacijos priežastys vaikams

Konstipacija yra dažna problema vaikams. Apie 10% vaikų pas gydytojus kreipiasi dėl šios problemos. Pirmųjų gyvenimo metų metu konstipacija pastebima 17-40% atvejų, 95% konstipacijos atvejų yra funkcionalūs, o tik 5% yra organiniai.

Paskutiniais metais pastebėtas reikšmingas laiko praleidimo lauke sumažėjimas dėl sėdimo gyvenimo būdo, kurį skatina internetas, televizija ir mobilieji įrenginiai. Dėl to vaikas gali stengtis atidėti šlapinimąsi. Pakeitimai kūdikių formule, buteliuko maitinimas, pereinamojo laikotarpio maitinimas ir nepakankamas skysčių vartojimas gali sukelti konstipaciją vaikams iki vienerių metų. Tualeto treniruotės vaikams, taip pat ūmūs įvykiai, tokie kaip infekcijos, persikėlimas, pradedant lankyti darželį ar mokyklą, baimės ir fobijos, dideli šeimos pokyčiai, antikonvulsantai, antacidai ir vaistai nuo peršalimo, taip pat gali sukelti konstipaciją. Dėl to padidėjo funkcionalios konstipacijos paplitimas. Organinės priežastys gali būti, pavyzdžiui, Hirishsprungo liga, hipotirozė, nervų sistemos problemos ir švino toksinimas.

Konstipacijos simptomai vaikams

  • Mažiau nei du tuštinimaisi per savaitę.
  • Kietos, gumuliuotos ar sausos išmatos, arba skausmingas ar sunkus tuštinimasis.
  • Vaikas gali pasakyti, kad jaučiasi, jog ne visos išmatos buvo išleistos.
  • Keisti kūno padėtį, kad būtų išvengta ar atidėta tuštinimasis, pavyzdžiui, stovėti ant pirštų galiukų ir tada svirti atgal ant kulnų.
  • Patinusi pilvas ar pilvo pūtimas.
  • Drėgmė dienos metu arba naktį.
  • Išmatos, kurios atrodo kaip viduriavimas, gali būti vaikų apatinėje aprangoje.

Kada kreiptis į gydytoją?

  • Konstipacija tęsiasi ilgiau nei 8 savaites.
  • Vaikas stovi tuštinantis arba stipriai stengiasi išsituštinti.
  • Vaikas bijo tuštintis arba verkia tuštinantis.
  • Skausmas arba kraujavimas tuštinantis.
  • „Juostinės išmatos“ (dažniau vaikams iki 1 metų).
  • Pilvo patinimas.
  • Vėmimas, lydimas konstipacijos.
  • Šlapimo takų simptomai, tokie kaip šlapimo susilaikymas, šlapimo infekcija ar nekontroliuojamas šlapinimasis.
  • Meconium išskyrimo nesugebėjimas (daugiau nei 48 valandos po gimimo visiškai išnešioto kūdikio).

Konstipacijos diagnozė vaikams

Diagnostika prasideda nuo medicininės istorijos surinkimo ir klinikinio tyrimo, įskaitant tiesiosios žarnos tyrimą. Patologinių ligų atveju pilvas gali būti patinęs, o perineumas atrodo nenormalus. Apatinis pilvas arba nugaros sritis gali jaustis skausminga. Stuburo asimetrija arba plokštėjimas, odos spalvos pakitimai, apgamai ar plaukų dėmės gali būti anomalijų požymiai. Gali būti susijusi ir apatinių galūnių deformacija.

Norint patvirtinti ir nustatyti tikslią konstipacijos priežastį, atliekamas paprastas pilvo rentgenas ir kontrastinė klizma.

Konstipacijos gydymas vaikams

Naminiai gydymo būdai apima dietos skaidulų padidėjimą, pvz., žalios lapinės daržovės, šviežios vaisiai ir gausus vandens vartojimas. Isabgol lukštas taip pat padidina dietos skaidulų kiekį. Sėdimos vonios ir drėgno, šilto audinio uždėjimas ant išangės gali padėti sumažinti skausmą ir atsipalaiduoti. Jei išmatos yra kietos, gali prireikti vaistų, tokių kaip peroralinis laktozė, natrio picosulfatas, polietileno glikolis su elektrolitais, bisakodil ir dokuato natrio. Paprastai šiuos vaistus skiria gydytojas. Jei išmatos yra užsikimšusios, gali prireikti įvesti glicerino žvakutę arba paprastą klizmą. Jei vaikas nesprendžia su konservatyviu gydymu, reikia ieškoti chirurginių ligų, pavyzdžiui, Hirishsprungo ligos, ir nukreipti į aukštesnio lygio centrus su pediatrine chirurgija.

Ar yra alternatyvų chirurgijai?

Taip. Funkcionaliai konstipacija nereikalauja chirurgijos. Pakankamas skysčių ir skaidulų vartojimas, kartu su gyvenimo būdo pokyčiais, gali išspręsti problemą.

Ką apima operacija?

Jei vaikas nesprendžia su konservatyviu gydymu, tada būtina chirurginė intervencija. Gali prireikti manualiai pašalinti išmatų užsikimšimą per išangę, dažnai taikant bendrinę nejautrą. Hirishsprungo ligai diagnozuoti būtina atlikti tiesiosios žarnos biopsiją. Papildoma chirurginė procedūra apima defektyvios žarnos pašalinimą ir normalios žarnos sujungimą su išange.

Kokios galimos komplikacijos / kas nutinka po operacijos?

Po Hirishsprungo ligos operacijos dauguma vaikų pradeda išskirti normalias išmatas. Tačiau kai kurie vaikai gali patirti pooperacinių komplikacijų, tokių kaip pilvo patinimas, vėmimas, išmatų masė pilve ir viduriavimas, kuris yra dėl išmatų perteklių. Retai konstipacija gali išlikti arba pasikartoti.

Kokia šių vaikų perspektyva?

Dauguma pacientų, turinčių konstipaciją, gerai reaguoja į medicininį ir tinkamą dietos valdymą. Pasikartojimas priklauso nuo paciento ilgalaikio gydymo laikymosi. Po gydymo šie pacientai dažnai patiria žymiai pagerėjusią gyvenimo kokybę.

Komentarų sekcija išjungta.