Kodėl mūsų imunitetas silpnėja, net jei sveikai gyvename?

0
5

Vis daugiau žmonių pastebi, kad serga dažniau nei anksčiau – peršalimai, virusai, uždegimai tapo dažnu kasdienybės palydovu. Ir tai nutinka ne tik tiems, kurie nesirūpina sveikata. Net ir tie, kurie maitinasi subalansuotai, sportuoja bei pakankamai miega, vis tiek susiduria su imuniteto nusilpimu. Kas slypi už šio paradokso?

Kas iš tikrųjų yra imunitetas?

Mūsų vidinė gynybos sistema

Imuninė sistema – tai sudėtingas tinklas, apimantis baltuosius kraujo kūnelius, kaulų čiulpus, limfmazgius, blužnį ir net odą bei žarnyną. Jos tikslas – atpažinti ir sunaikinti svetimkūnius: virusus, bakterijas, grybus, net vėžines ląsteles.

Imunitetas nuolat „moko” save – prisimena ankstesnius užpuolikus ir greitai į juos reaguoja, kai šie pasikartoja. Tačiau net ir ši pažangi sistema gali būti slopinama veiksnių, kurių dažnai nepastebime.

5 paslėptos priežastys, kodėl jūsų imunitetas silpnėja

1. Nuolatinis žemas stresas (angl. „low-grade stress”)

Dauguma žmonių galvoja, kad tik stiprus, staigus stresas gali pakenkti sveikatai. Tačiau lėtinis, nepastebimas stresas – tai tikras imuniteto slopintojas. Tai gali būti kasdienis laiko spaudimas, vidinis perfekcionizmas ar net socialinė izoliacija.

Ši būsena aktyvuoja kortizolio gamybą – hormono, kuris slopina imuninę veiklą. Ilgainiui organizmas tampa pažeidžiamesnis infekcijoms, uždegimams ir net autoimuninėms ligoms.

2. Per mažas sąlytis su natūraliu pasauliu

Šiuolaikinė visuomenė gyvena sterilioje aplinkoje – antibakteriniai muilai, valikliai, uždaros erdvės. Tačiau mūsų imuninė sistema evoliucionavo sąlytyje su mikroorganizmais. Per mažas kontaktas su natūraliomis bakterijomis (žeme, gyvūnais, augalais) silpnina „imuninio mokymo” procesą.

Tyrimai rodo, kad vaikai, augę kaime ar su naminiais gyvūnais, turi stipresnę imuninę sistemą ir rečiau serga alergijomis. Suaugusiems tai reiškia: daugiau laiko gamtoje = stipresnis imunitetas.

3. Nepakankamas miegas – tylus priešas

Net jei miegate „pakankamai valandų”, svarbi ne tik kiekybė, bet ir kokybė. Miego metu organizmas gamina citokinus – baltymus, kurie padeda kovoti su infekcijomis ir uždegimais. Prastas miegas – nereguliarus, seklus, dažnai nutraukiamas – mažina šių medžiagų kiekį, silpnindamas imunitetą.

Miego trūkumas net kelias naktis iš eilės padidina tikimybę susirgti peršalimo virusais net 3 kartus, rodo JAV Nacionalinio miego fondo tyrimai.

4. Žarnyno mikrobiomos disbalansas

Iki 70 % imuninės sistemos ląstelių yra žarnyne. Todėl mikrofloros sveikata tiesiogiai veikia imunitetą. Net jei valgote „sveikai”, per mažas skaidulų kiekis, per daug perdirbto maisto, stresas ar antibiotikų vartojimas gali sunaikinti gerąsias bakterijas.

Be jų organizmas negali tinkamai reaguoti į infekcijas ar sukurti stiprios gynybinės sienos. Tai gali lemti dažnesnes infekcijas, autoimuninius procesus ar net depresijos simptomus.

5. Vitaminų ir mineralų trūkumai

Daugelis žmonių turi subklinikinį (nepastebimą) vitaminų trūkumą. Dažniausiai trūksta:

  • Vitaminas D – būtinas imuninės sistemos aktyvacijai;

  • Cinkas – padeda baltiesiems kraujo kūneliams kovoti su virusais;

  • Vitaminas C – stiprina barjerines funkcijas (odos, gleivinių);

  • Magnis – reguliuoja uždegiminius procesus.

Šių medžiagų trūkumą sunku pastebėti be tyrimų, tačiau net minimalus jų stygius gali silpninti jūsų atsparumą.

Kaip atstatyti imuninę sistemą natūraliai?

Judėjimas – bet ne per daug

Vidutinio intensyvumo fizinis aktyvumas (pvz., 30 min. vaikščiojimas, dviračio mynimas ar joga) stiprina imunitetą, gerina limfos tėkmę, skatina uždegimų mažėjimą. Tačiau per intensyvus sportas be tinkamo poilsio – priešingai – gali jį susilpninti.

Emocinė higiena

Emocinis balansas – tai ne „nebūti piktam”, o gebėjimas suvokti ir reguliuoti emocijas. Meditacija, sąmoningumo praktikos, net sąžiningas pokalbis su artimaisiais mažina streso lygį ir stiprina psichoneuroimuninį ryšį – sąveiką tarp psichikos ir imuninės sistemos.

Sąmoningas kontaktas su gamta

Pasivaikščiojimai miške, basomis per žolę, daržininkystė ar net augintinių priežiūra padeda palaikyti kontaktą su natūralia mikroflora, kuri skatina „gerąjį” imunologinį atsaką.

Komentarų sekcija išjungta.