Kodėl veidas trūkčioja sporto metu ir kaip suvaldyti

Sužinosite
Ar kada nors sporto salėje, atlikdami sunkų pratimą, pažvelgėte į veidrodį ir pagalvojote, kodėl Elvio veidas žvelgia atgal į jus? Daugelis sportininkų pastebi, kad jų lūpos susiraukia ar veidas trūkčioja, kai jie treniruojasi, ir nori suprasti, kodėl taip vyksta.
Jei esate vienas iš tų, kurie stebisi, kodėl jūsų veidas trūkčioja, kai keliate svorius, čia rasite viską, ką reikia žinoti apie šį reiškinį ir ką galite padaryti, jei jis jums trukdo.
Kodėl jūsų veidas trūkčioja, kai keliate svorius
Kai keliate sunkų svorį, paskutiniais pakartojimais tampa sunkiau pakelti hantelius aukštai. Jūsų smegenys liepia kūnui tęsti, todėl aktyvuojamos papildomos, nebūtinos raumenų grupės, tokios kaip kaklo ir veido raumenys, kad užbaigtumėte užduotį. Tai sukelia veido trūkčiojimus, kaklo raumenų aktyvavimą ir grimzdančią veido išraišką.
Šis reiškinys turi medicininį pavadinimą – motorinis perteklinis aktyvavimas, kai kūnas nevalingai aktyvuoja papildomus raumenis, kurie nėra tiesiogiai susiję su savanorišku judesiu. Tai dažnai siejama su neuromuskuliniais sutrikimais, tačiau gali pasireikšti ir esant padidintam krūviui ir įtampai.
Nervai, valdantys veido, kaklo ir pečių judesius, yra valdomi smegenų dalyse, esančiose netoliese, todėl gali būti, kad intensyvios treniruotės metu netinkami nervai aktyvuojami, ir jūs nevalingai darote veido išraiškas. Tai ypač dažna atliekant rankų ar pečių pratimus.
Pratimai, tokie kaip spaudimas virš galvos, šoninės pakėlimai ir pečių traukimai, yra pavyzdžiai, kurie linkę sukelti veido trūkčiojimus ar grimzdančias išraiškas. Tai vyksta dėl veido ir stuburo nervų artumo pečių raumenų grupių savanoriškam aktyvavimui, dėl ko susikerta keliai, kartu su motoriniu pertekliniu aktyvavimu, kurį sukelia fizinė įtampa.
Taip pat įmanoma, kad tas pats mechanizmas, kuris kai kuriuos žmones verčia garsiai kvėpuoti, kai jie kelia svorius, taip pat sukelia kitiems žmonėms trūkčiojimus ar grimzdančias išraiškas. Valsalvos manevras, kaip jis vadinamas, apima kvėpavimo sulaikymą ir kūno įtempimą, kuris padidina spaudimą veide ir galvoje ir gali aktyvuoti ten esančius nervus ar raumenis.
Sunkūs sudėtiniai pratimai taip pat sukelia veido trūkčiojimus dėl įtampos ir padidėjusio pilvo vidaus spaudimo, ypač tiems, kurie nevalingai grimzda atliekant pritūpimus ar traukos pratimus.
Vis dėlto lūpų susiraukimas ar veido trūkčiojimas gali atsirasti bet kokios veiklos ar pratimo metu. Ir nėra visiškai aišku, kodėl tai atsitinka kai kuriems žmonėms, o ne kitiems. Tačiau kai kurie sportininkai gali būti išmokę lūpų susiraukimo ir pasąmoningai pavertė tai įpročiu, kaip kai kurie profesionalūs beisbolo žaidėjai laikosi tam tikros prieš mušimo ritualo.
Ar tai išmoktas ar nevalingas, veido trūkčiojimas per pratimus yra labai dažnas reiškinys, ypač tarp tų, kurie save išbando su sunkiais svoriais ar aukšto intensyvumo treniruotėmis.
Ir labai retai tai yra kažkas, dėl ko reikėtų nerimauti. Lūpų susiraukimas ir grimzdančios išraiškos dažniausiai atsiranda dėl sunkaus darbo ir bent šiek tiek nuovargio. Jūs tikriausiai pastebėjote, kad tai praeina, kai baigiate treniruotę ar net tą konkretų pratimą.
Tačiau yra kitų su treniruotėmis susijusių veiksnių, kurie gali prisidėti prie veido trūkčiojimų, kuriuos galite išspręsti. Pavyzdžiui, dehidratacija ir elektrolitų disbalansas gali sukelti raumenų spazmus arba pabloginti esamus spazmus. Didelės kofeino dozės, tokios kaip esančios energiniuose gėrimuose ir prieš treniruotės papilduose, taip pat gali sukelti trūkčiojimus, susiraukimas ar spazmus.
Medicininės veido trūkčiojimo priežastys
Vis dėlto, yra pagrindinių priežasčių, kodėl jūsų veidas gali trūkčioti apskritai, įskaitant kartais, kai keliate svorius. Vienas pavyzdys yra būklė, vadinama hemifacialiniu spazmu. Jei turite hemifacialinį spazmą, jūsų veidas trūkčioja tik vienoje pusėje, dažnai pradedant nuo vieno akių voko. Tai dažniausiai sukelia kraujagyslė, spaudžianti veido nervą. Nors tai nėra rimta problema, jei tai tampa nuolatine ar problematiška, yra gydymo būdų.
Jei jūsų trūkčiojimai vyksta ne tik veiklos metu ir yra lydimi nepaaiškinamo, progresuojančio tirpimo; silpnumo; galvos svaigimo; ir regėjimo pokyčių, būtų gera idėja kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti neurologinis sutrikimas.
Ar galite sustabdyti ar užkirsti kelią veido trūkčiojimui, kai keliate svorius?
Kaip matote, dažnai visiškai nevalingai ir visiškai nepavojingai jūsų veidas gali trūkčioti ar jūsų lūpa susiraukti, kai keliate svorius. Jums nereikia nieko daryti, kad tai sustabdytumėte ar užkirstumėte kelią, jei jums netrukdo išvaizda ar pojūtis.
Bet jei norite pabandyti suvaldyti tą lūpų susiraukimo viduryje, pirmasis žingsnis, kaip dažnai būna, yra sąmoningumas. Kai keliate, atkreipkite dėmesį į savo veido išraiškas. Kai jaučiate, kad jūsų veidas pradeda rauktis, atpalaiduokite veido raumenis. Giliai įkvėpkite, kad išvengtumėte Valsalvos manevro (nebent jį naudojate, kad įtemptumėte savo kūną sunkiam kėlimui). Stenkitės kvėpuoti sinchroniškai su savo judesiais, kad sumažintumėte veido trūkčiojimus ir užtikrintumėte pakankamą deguonies kiekį įtempimo metu.
Jei manote, kad jūsų lūpų susiraukimas gali būti susijęs su hidratacija, įsitikinkite, kad geriate pakankamai skysčių ir gaunate pakankamai elektrolitų, tokių kaip natris ir kalis. Tinkama hidratacija visada yra gera idėja treniruotėms. Jei jums reikia šiek tiek daugiau pagalbos, kaip išlaikyti hidrataciją ir kaip tinkamai maitintis treniruotėms, visada galite pasikonsultuoti su savo pagrindiniu gydytoju ar registruotu dietologu. Taip pat galite įsitikinti, kad laikotės rekomenduojamos 400 miligramų kofeino per dieną ribos. Mažinkite stresą ir nerimą (kiek įmanoma) su atsipalaidavimo technikomis, tokiomis kaip meditacija, joga ir gilus kvėpavimas.
Ir nors šiuo metu nėra mokslinių įrodymų, siejančių lūpų susiraukimo su apšilimo praleidimu, verta atlikti mažą eksperimentą, kad nustatytumėte, ar tai gali būti kita priežastis. Pažiūrėkite, ar trūkčiojimas vis dar pasireiškia, jei prieš keldami skiriate šiek tiek kokybiško laiko apšilti. Apšilimas visada yra geras dalykas, ir jei jaučiate raumenų spazmus veide ar kitur, tai gali būti jūsų kūno ženklas, kad reikia šiek tiek atsipalaiduoti.
Apšilkite prieš kitą treniruotę
Jei išbandėte šiuos namų metodus ir vis dar norite suvaldyti trūkčiojimą, niekada nepakenks paaiškinti, kas vyksta, gydytojui. Jei jie nustatys, kad jūsų grimzdančios išraiškos ir susiraukimas turi pagrindinę medicininę priežastį, yra gydymo būdų, įskaitant vaistus, injekcijas ir net chirurgiją (ekstremaliais atvejais).
Išvada
Daugelis svorių kilnotojų pastebi, kad jų lūpos nevalingai trūkčioja, susiraukia ar susisuka treniruotės metu, ypač atliekant rankų ar pečių pratimus. Tai dažniausiai atsiranda dėl padidėjusios įtampos nervų sistemai intensyvios treniruotės metu ir dėl to nereikia jaudintis. Tinkama hidratacija, kofeino ir streso mažinimas, tinkamas apšilimas ir bandymas atsipalaiduoti judesio metu gali padėti nuraminti trūkčiojančius veido raumenis. Jei pastebite bet kokį tirpimą, galvos svaigimą, silpnumą ar regėjimo pokyčius kartu su trūkčiojimu, pasitarkite su gydytoju, nes tai gali būti neurologinės būklės požymiai.