Adlarity odos pleistras: vartojimas ir šalutiniai poveikiai
Sužinosite
Donepezilio transderminis pleistras (preparatas Adlarity) – tai vaistas, skirtas Alzheimerio liga sergančių suaugusiųjų demencijos simptomams palengvinti. Šis vaistas priklauso cholinesterazės inhibitorių grupei ir veikia smegenų funkcijas, kad pagerintų pažinimo gebėjimus bei atmintį. Svarbu suprasti, kad donepezilio pleistras negali išgydyti Alzheimerio ligos – sutrikimo eiga išlieka progresuojanti, tačiau vaistas gali padėti tam tikrą laiką sulėtinti ar sumažinti kai kuriuos simptomus.
Naudojimas ir taikymas
Pleistras skirtas ilgalaikiam vartojimui suaugusiems pacientams, kuriems diagnozuota demencija dėl Alzheimerio ligos. Preparatas naudojamas siekiant pagerinti kasdienę veiklą, atmintį, bendravimą. Tačiau atsakai į gydymą labai individualūs – ne visiems pacientams vaistas turi pastebimą poveikį.
Galimi šalutiniai poveikiai
Kaip ir vartojant kitus vaistus, donepezilio pleistras gali sukelti įvairių nepageidaujamų reiškinių. Nedelsdami informuokite gydytoją, jei atsiranda stipri odos reakcija – paraudimas, išplitęs bėrimas, pūslelės, odos lupimasis. Taip pat būtina nutraukti vaisto vartojimą ir nedelsti kreiptis į medikus, jei patiriate:
- lėtą širdies ritmą, širdies plakimo sutrikimus;
- silpnumą ar priealpį;
- stiprų ar naujai atsiradusį pilvo skausmą, rėmenį, pykinimą, vėmimą;
- traukulį;
- šlapinimosi sutrikimus, skausmingą šlapinimąsi;
- pablogėjusius kvėpavimo sutrikimus;
- gastrointestinalinį kraujavimą: juodas, dervos spalvos išmatas, kraują ar tamsų skrandžio turinį vemiate.
Dažniau pasitaikantys, bet lengvesni šalutiniai poveikiai:
- pykinimas, vėmimas ar viduriavimas;
- apetito stoka;
- raumenų spazmai ar mėšlungis;
- miego sutrikimai (nemiga);
- nuovargis.
Kai kuriuos šalutinius poveikius reikia stebėti ir aptarti su gydytoju, nes jų pobūdis gali kisti laikui bėgant.
Kam negalima vartoti šio vaisto
Pleistriukai draudžiami, jei esate alergiški donepeziliui ar anksčiau buvo stipri alerginė (kontaktinė) odos reakcija nuo šio pleistro. Prieš pradedant gydymą svarbu pasikalbėti su gydytoju, jei turite:
- širdies ritmą veikiančių sutrikimų (pvz., per greitas, lėtas ar nereguliarus pulsas);
- skrandžio opų ar kraujavimo;
- šlapinimosi sunkumų;
- kvėpavimo ligų (astma, miego apnėja, LOPL);
- ankstesnių traukulių, epilepsijos;
- kepenų ar inkstų ligų;
- jei laukiasi ar maitina krūtimi.
Kaip vartoti donepezilio pleistrą
Naudokite tik taip, kaip nurodė gydytojas ar pagal instrukciją ant pakuotės. Nenutraukite gydymo nepasitarę su sveikatos specialistu. Jei keičiate vaisto firmą ar stiprumą, tai darykite tik pasitarę su gydytoju.
Pleistrą klijuokite ant švarios, sausos, neplaukuotos odos (pvz., ant nugaros, pečių – jei įmanoma – keiskite vietą kiekvieną kartą). Lengvai prispauskite, kad tvirtai prikibtų. Pleistras nebus nuošluostytas duše ar maudantis.
Vienas pleistras nešiojamas visą savaitę – po 7 parų pašalinkite ir užklijuokite naują, pasirinkę kitą odos vietą (tą pačią kūno vietą vėl naudokite ne anksčiau nei po dviejų savaičių). Nedėkite dviejų pleistrų vienu metu, niekada jų nekarpykite.
Jei pleistras atsiklijuoja, galėsite jį užklijuoti atgal arba, jei nebeprilimpa, uždėkite naują pleistrą ir laikykitės savaitinio keitimo grafiko.
Skirtą pleistrą laikykite šaldytuve, sandariai uždarytame aliuminio maišelyje, iki pat naudojimo momento. Prieš klijuojant, rekomenduojama pleistrą palaikyti kambario temperatūroje, tačiau ne ilgiau kaip 24 valandas. Nedėkite jo prie radiatoriaus ar saulės šviesoje.
Panaudotus ar nenaudotus pleistrus laikykite vaikams ir gyvūnams nepasiekiamoje vietoje, nes net panaudotas pleistras, atsitiktinai prarijus, gali būti labai pavojingas.
Ką daryti praleidus dozę
Nepasikeitus pleistro laiku, užklijuokite naują kaip tik galite ir tęskite įprastą savaitinį grafiką. Neklijuokite dviejų pleistrų tuo pačiu metu.
Ką vertėtų žinoti apie sąveiką su kitais vaistais
Informuokite gydytoją apie visus vartojamus receptinius, nereceptinius vaistus, vitaminus bei augalinius preparatus. Ypač atkreipkite dėmesį, jei vartojate nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (pvz., ibuprofeną, naprokseną, diklofenaką, meloksikamą), nes kartu gomant vartojamas donepezilio pleistras didina riziką skrandžio opaligei ar kraujavimui.
Kai kurios vaistų kombinacijos gali turėti įtakos tiek donepezilio, tiek kitų preparatų poveikiui ar dažniau sukelti šalutinius reiškinius. Gydytojas įvertins, ar vartojami vaistai tarpusavyje dera.
Naudojimo ypatumai ir atsargumo priemonės
Svarbu vengti ilgai būti tiesioginiuose saulės spinduliuose ar šilumos šaltiniuose, kurie gali paveikti pleistro veikimą. Skysčių kontaktas su akimis turi būti vengtinas – netyčia patekus vaisto ant akių gleivinės, kruopščiai praplausykite akis vandeniu.
Jei prieš numatytą operaciją ar odontologo procedūrą naudojate pleistrą, būtinai informuokite apie tai gydytoją ar odontologą iš anksto.
Visus vaistus laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje ir vartokite tik kaip paskirta. Vaistas skirtas asmeniniam naudojimui – nesidalinkite juo su kitais.