Aduhelm: vartojimas, dozavimas, šalutinis poveikis, įspėjimai
Sužinosite
Aduhelm (veiklioji medžiaga – adukanumabas) yra vaistas, skirtas gydyti Alzheimerio liga sergantiems žmonėms, kuriems pasireiškia lengvi atminties ar kognityviniai sutrikimai. Šis preparatas priskiriamas monokloninių antikūnų grupei ir veikia slopindamas galvos smegenyse esantį amiloido beta baltymą – vieną iš pagrindinių Alzheimerio ligos požymių.
Kam vartojamas adukanumabas?
Vaistas skiriamas pacientams, kuriems diagnozuota Alzheimerio liga ankstyvoje stadijoje – kai jau esama lengvų pažinimo funkcijos sutrikimų, bet ligą vis dar galima sulėtinti. Aduhelm leidžiamas į veną gydymo įstaigoje, prižiūrint medikams.
Kas svarbu žinoti prieš pradedant vartoti?
Prieš pradedant gydymą būtina informuoti gydytoją apie buvusias alergines reakcijas, kitus vartojamus vaistus bei papildus, taip pat apie visas lėtines ar sunkias ligas. Gydytojas gali pareikalauti atlikti smegenų magnetinio rezonanso tyrimą, kad būtų įvertinta Jūsų būklė prieš pradedant gydymą, o vėliau – stebėti galimus pokyčius.
Nėra aišku, ar adukanumabas gali turėti įtakos nėštumui ar žindymui – apie tai būtina pasitarti su gydytoju, jei laukiatės, planuojate pastoti ar maitinate kūdikį.
Kaip vartojamas vaistas?
Gydymas pradedamas laipsniškai, nuolat didinant dozę. Infuzijos leidžiamos kas 4 savaites. Paprastai pirmosios dvi dozės – po 1 mg/kg, trečioji ir ketvirtoji – po 3 mg/kg, penktoji–šeštoji – po 6 mg/kg, o palaikomoji dozė – 10 mg/kg kas 4 savaites. Tarp infuzijų turi praeiti ne mažiau nei 21 diena.
Gydymo metu reguliariai atliekami smegenų tyrimai – taip gydytojas stebi galimus šalutinius poveikius ar vaisto efektyvumą. Jei pasireiškia nepageidaujamos reakcijos, gydymą gali tekti nutraukti arba padaryti pertrauką.
Ko vengti vartojant Aduhelm?
Labai svarbu laikytis gydytojo nurodymų dėl maisto ar aktyvumo apribojimų. Rinktis vaistus ar papildus taip pat reikėtų tik pasitarus su gydytoju.
Galimi šalutiniai poveikiai
Aducanumabas gali sukelti įvairių šalutinių reakcijų. Dažniausi – laikinas smegenų patinimas ar mikrokrvavimas, dažniausiai praeinantis savaime. Kai kurie žmonės šių pokyčių nejaučia, o kitiems gali pasireikšti rimtos būklės. Nedelsdami praneškite gydytojui, jei pasireiškia:
- stiprus, užsitęsęs galvos skausmas ar svaigimas
- pykinimas
- dezorientacija ar sumišimas
- matymo pokyčiai
- traukulių priepuoliai
- sunkumai vaikštant
Jei infuzijos metu pajuntate galvos skausmą, niežulį, šaltkrėtį, prakaitavimą, dusulį ar veido patinimą, nedelsiant informuokite medicinos personalą – tai gali būti alerginės reakcijos požymiai.
Tarp kitų dažnesnių šalutinių reiškinių – kritimai dėl nestabilumo, ARIA (laikini smegenų pakitimai, stebimi magnetinio rezonanso tyrimuose), paprastas galvos skausmas.
Vaistų sąveika
Pradėjus gydymą svarbu informuoti specialistą apie visus kitus vartojamus receptinius ir nereceptinius vaistus – ypač kraujo krešėjimą veikiančias priemones, vitaminus ar augalinius papildus. Gydytojas gali koreguoti Jūsų gydymo planą arba atidžiai stebėti dėl galimų vaistų tarpusavio sąveikų.
Sudėtis ir vaisto forma
Pagrindinė veiklioji medžiaga – adukanumabas-avwa. Be jos, injekcinis tirpalas taip pat gali turėti pagalbinių medžiagų: L-arginino hidrochlorido, L-histidino, L-histidino hidrochlorido monohidrato, L-metionino, polisorbato 80 ir vandens injekcijoms.
Naudojimo ypatumai ir rekomendacijos
Vaisto skyrimas ir infuzijos atliekamos tik gydymo įstaigoje, prižiūrint kvalifikuotam personalui. Kiekvieno paciento būklė ir gydymo eigos kontrolė – būtina siekiant užtikrinti saugumą bei stebėti organizmo reakciją į gydymą.
Niekada nedalykite savo vaistų su kitais žmonėmis. Preparatas skirtas tik tam asmeniui, kuriam jį paskyrė gydytojas, ir tik pagal patvirtintą diagnozę.